Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
15 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6616/25 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025, яке набрало законної сили 08.12.2025, позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168) за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 26.07.2022 по 04.08.2022 та з 01.02.2023 по 06.03.2023 із розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 26.07.2022 по 04.08.2022 та з 01.02.2023 по 06.03.2023 із розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених виплат за цей період; визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у період з 30.04.2022 по 07.03.2023 грошового забезпечення (щомісячних основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) із застосуванням розрахункової величини для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 та зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату за період з 30.04.2022 по 07.03.2023 грошового забезпечення (щомісячних основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) із застосуванням розрахункової величини для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 відповідно, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2022 році, без врахування індексації грошового забезпечення та зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2022 році, з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Від представника позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2026 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено шляхом зобов`язання відповідача (боржника) Військову частину НОМЕР_1 в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.
29.04.2026 до суду надійшов звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду, у якому відповідач повідомив про виконання рішення суду від 13.10.2025, а також повідомив, що позивачу відшкодовано судові витрати у сумі 4000,00 грн.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Звіт про виконання судового рішення розглянуто судом у порядку письмового провадження у перший робочий день після повернення судді з відрядження, відпустки та дня відпочинку.
При розгляді звіту про виконання судового рішення судом враховано, що в силу приписів статті 14 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковими до виконання, тоді як невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Оскільки резолютивна частина рішення є завершальною і відображає результат вирішення справи адміністративної юрисдикції та містить чіткі та вичерпні висновки щодо всіх вимог, які були предметом позову, тому виконання рішення суду, яке набрало законної сили, повинно реалізовуватись у визначений судом спосіб. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Так, з доданих до звіту документів слідує, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у цій справі командування Військової частини НОМЕР_1 листом від 09.04.2026 №2084/2391/15/2008 надіслало матеріали згідно Алгоритму попередньої перевірки суми коштів, необхідних для виконання судових рішень для військових частин.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі № 140/6616/25 Військовою частиною НОМЕР_1 було оформлено та подано клопотання про проведення розрахунків суми коштів, необхідних для виконання судового рішення від 08.04.2026 №2084/2391/15/1959. У вказаному клопотанні зазначено, що з метою перевірки правильності розрахунків сум коштів, необхідних для виконання судових рішень за напрямом грошового забезпечення військовослужбовців, а також недопущення неефективного використання бюджетних коштів і мінімізації ризиків нанесення збитків державному бюджету, направлено відповідний перелік документів та разовий реєстр судових рішень. Згідно з разовим реєстром розрахунків сум коштів, необхідних для виконання судових рішень, правильність яких потребує підтвердження, щодо позивача ОСОБА_1 по справі №140/6616/25 Військовою частиною НОМЕР_1 визначено суму нарахувань у розмірі 188037,55 грн.
Крім того, матеріали справи містять довідку Військової частини НОМЕР_1 від 08.04.2026 №2084/2391/15/1956, видану на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25, відповідно до якої проведено перерахунок та виплату грошового забезпечення позивача за період з 30.04.2022 по 07.03.2023. Зі змісту довідки вбачається, що перерахунок здійснено з урахуванням: посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023; раніше виплачених сум; індексації грошового забезпечення; грошової допомоги на оздоровлення; додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Відповідно до наведеної у довідці таблиці загальна сума виплаченого грошового забезпечення за вказаний період становила 610500,89 грн, сума до виплати відповідно до рішення суду -798538,44 грн, а різниця, що підлягає доплаті позивачу, складає 188037,55 грн.
Також, відповідно до листа Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 13.03.2026 №07.1-15-06/2723, 12.03.2026 проведено безспірне списання коштів з рахунку КПКВК 2101020 КЕКВ 2800 у сумі 4000,00 грн, витрати на професійну правничу допомогу на користь ОСОБА_1 .
Наведене підтверджує, що рішення суду від 13.10.2025 у цій справі виконувалося відповідачем.
Поряд з тим, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі №140/11907/24, яке набрало законної, залишається невиконаним, оскільки рапорт позивача від 18 березня 2024 року не є розглянутим, у відповідності до вимог закону.
Частиною другою статті 382-3 КАС України встановлено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Частиною п`ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб`єкта владних повноважень.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб`єкта владних повноважень). Такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Таким чином, суд зазначає, що вчинені Військовою частиною НОМЕР_1 дії, спрямовані на фактичне виконання судового рішення, не призвели до його повного виконання, а тому відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду.
За встановлених обставин суд відмовляє у прийнятті звіту. При цьому суд дійшов висновку про необхідність встановлення додатково відповідачу (боржнику) нового строку для надання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись статтями 248, 381-1, 382 382-3 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк три місяці з дня вручення цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2026 у справі №140/6616/25, який має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України, а у разі невиконання рішення суду надання повних відомостей про керівника Військової частини НОМЕР_1 , відповідального за виконання рішення суду (прізвище, ім`я, по батькові, посада, РНОКПП).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О. О. Андрусенко