Постанова № 136555072, 14.05.2026, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
295/7307/26
Номер документу
136555072
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №295/7307/26

Категорія 289

3/295/1801/26

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.05.2026 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючої судді Довгалюк Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Морозової К.П.,

прокурора Романчук Т.А.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

в с т а н о в и в :

У період із 13.12.2024 по 12.12.2025 ОСОБА_1 , будучи завідувачем сектору моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та відповідно до підпункту «л» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та пояснила, що у період із 13.12.2024 по 12.12.2025 займала посаду завідувача ректору моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами. З антикорупційним законодавством України в частині необхідності подання декларацій ознайомлена. Щодо несвоєчасного подання електронної декларації особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, пояснила, що подала її з запізненням на декілька днів, у зв?язку з тим, що з початку січня 2026 року по теперішній час погано себе почуває. На стаціонарному лікуванні в медичних закладах не перебувала, однак у період із 08.01.2026 та 13.01.2026 зверталася за медичною допомогою до сімейного лікаря ОСОБА_2 в амбулаторію загальної практики сімейної медицини № 13. Під час її хвороби та тяжкої хвороби чоловіка, який переніс інфаркт 16.01.2026, у неї були запаморочення та нервовий розлад, що призвело до порушення строків подання декларації. Лікарняні листи вона офіційно не оформлювала, лікувалася вдома амбулаторно. Умислу приховувати свої статки чи доходи не мала. Вважає, що вчинила порушення строків подання декларації з поважних причин.

Прокурор у судовому засіданні підтримала викладені у протоколі обставини та просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного із корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті, з урахуванням наведених нею обставин несвоєчасного подання декларації, надала до суду письмовий висновок у порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.

Міжнародні стандарти протидії корупції зобов`язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь.

Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 та є обов`язковими для України.

Родовим об`єктом корупційних правопорушень і правопорушень, пов`язаних з корупцією, виступають суспільні відносини, якими визначаються зміст та порядок законної діяльності суб`єктів владних повноважень, встановлений відповідними нормативними актами.

Згідно зі статтями 9, 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Судом встановлено, що наказом Голови комісії «Про призначення ОСОБА_1 » № 1021К від 10.12.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду завідувача сектора моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами з 13.12.2024, на умовах контракту.

У відповідності до наказу тимчасово виконуючого обов`язки керівника офісу «Про звільнення ОСОБА_1 » № 466 K від 27.11.2025 ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектора моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами з 12.12.2025, у зв?язку з закінченням строку трудового контракту.

Відповідно до п. п. «л» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та відповідальності за порушення вимог фінансового контролю і зобов`язана подавати декларації відповідно до Закону.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У примітці до цієї статті зазначено, що суб`єктом правопорушень є особи, які відповідно до частин 1 та 2 ст. 45 Закону, зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Вказане узгоджується з п. 2 ч. 2 Розділу 2 Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агенства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 даного Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно з роз?ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів із дня припинення відповідної діяльності.

Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За вказаних обставин ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, не пізніше 30 днів із дня припинення такої діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 , яка звільнена з посади у зв`язку із закінченням строку трудового контракту 12.12.2025, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні лише о 22 год. 18 хв. 19.01.2026, тобто несвоєчасно.

Відповідності до змісту статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Про те, що вона є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону, ОСОБА_1 , обізнана, про що свідчить її власноручний підпис у пам`ятці-зобов`язанні від 08.12.2025, письмові пояснення від 19.03.2026 тощо.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 295 від 22.04.2026, копією декларації, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наказом про призначення ОСОБА_1 від 10.12.2024 № 1021к, трудовим контрактом № 314 від 05.12.2024, наказом про звільнення ОСОБА_1 № 466К від 27.11.2025, посадовою інструкцією завідувача сектору моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, положенням про сектор моніторингу та нагляду у Житомирській області управління моніторингу та нагляду у регіонах департаменту нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами, аркушем ознайомленням з вимогами та обмеженнями після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування від 08.12.2025, розпорядженням від 06.12.2023 № 10/р про подання суб`єктами декларування річної електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки та іншими матеріалами справи.

Надаючи оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена, дії останньої кваліфіковано правильно.

При накладенні адміністративного стягнення судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності вперше, молодий вік, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та відсутність таких, що обтяжують відповідальність, зважаючи на позицію прокурора, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 покарання, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі, що буде достатнім для її виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. cт. 3, 45 Законом України «Про запобігання корупції», ст. ст. 7, 34-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 283, 285, 289, 291, 294, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -

п о с т а н о в и в :

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).).

Роз`яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.