Ухвала суду № 136542021, 14.05.2026, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
953/12486/25
Номер документу
136542021
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 953/12486/25

н/п 1-кс/953/2600/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" травня 2026 р. м. Харків

Київський районний суд м. Харкова у складі:

слідчого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч.1 ст. 366 КК України, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні до 6 місяців,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_5 ,

підозрюваних ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

захисників ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ,

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2026 року до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні до 6 місяців, тобто до 24 червня 2026 року включно.

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025220000000134 від 28.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст.114-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 20.03.2026 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та про підозру ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, а також ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наказом медичного директора Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3 (далі - КНП ХОР «ОКПЛ №3») №344к від 03.04.2023 переведений на посаду заступника генерального директора з інновацій та клінічних досліджень КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675) з 03.04.2023 р.

На підставі наказу в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» №124 від 27.09.2023 на ОСОБА_7 покладено тимчасове виконання обов`язків керівника КНП ХОР «ОКПЛ №3» поточне керівництво (оперативне управління) підприємством та право першого підпису від імені підприємства документів КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675).

ОСОБА_7 у період після повномасштабного воєнного вторгнення в Україну з боку держави-агресора, яке розпочалось 24.02.2022, став на шлях протиправної діяльності та вчинив кримінально-протиправні дії, які містять у собі ознаки кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, пов`язаний з перешкоджанням законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Саме 24.02.2022 російською федерацією (далі - рф), як державою-агресором, першою застосовано збройну силу проти України і шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській областях здійснено незаконне вторгнення на територію інших областей та вчинено збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, що мають важливе народногосподарське та оборонне значення.

Також окуповано частину зазначених територій, чим вчинено дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває дотепер і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку, який діє дотепер.

У відповідності до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про оборону України», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про Збройні Сили України» основними складовими діяльності Збройних Сил України є підготовка Збройних Сил України до виконання покладених на них Конституцією України завдань, організація та забезпечення їх виконання, підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, виховна робота, збереження життя і здоров`я особового складу, забезпечення законності та військової дисципліни у Збройних Силах України, що здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів відповідно до вимог Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері оборони.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу.

Згідно з п. 5 ст. 22 указаного Закону призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.

Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до п. 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення) Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 8 Положення визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є, серед іншого, проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів.

Відповідно до п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

здійснюють заходи оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

надають командирам військових частин інформацію про військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві та військової служби за контрактом;

беруть у межах своїх повноважень участь у здійсненні контролю за виконанням мобілізаційних заходів у місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, здійснюють заходи, спрямовані на задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецзв`язку у людських і транспортних ресурсах.

Таким чином, забезпечення мобілізаційної готовності є невід`ємною частиною законної діяльності Збройних сил України, а бронювання працівників критично важливих підприємств, які підлягають або можуть підлягати призову за мобілізацією, без наявних на те правових підстав та в супереч установленого порядку з подальшим наданням відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період перешкоджає законній діяльності Збройних сил України щодо підтримання належної мобілізаційної готовності.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», бронюванню підлягають військовозобов`язані, які працюють на підприємствах, установах і організаціях, що мають важливе значення для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Механізм бронювання визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 «Деякі питання бронювання постановою військовозобов`язаних під час дії воєнного стану», якою передбачено, що бронюванню підлягають працівники підприємств, віднесених до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Згідно з критеріями, затвердженими зазначеною постановою, такими є, зокрема, є підприємства, установи та організації, які провадять діяльність у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру», до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належить, зокрема: охорона здоров`я. Такі об`єкти підлягають державному захисту, а їх безперебійне функціонування гарантується в умовах воєнного стану.

Таким чином, КНП ХОР «ОКПЛ №3» належить до об`єктів критичної інфраструктури, оскільки здійснює діяльність у сфері надання медичної допомоги, що є складовою сектору охорони здоров`я згідно із законодавством України (відповідно до Закону України «Про критичну інфраструктуру» №1882-IX від 16.11.2021; постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 №1109 «Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури», постанови Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, включення таких об`єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього» та інше), оскільки здійснює діяльність у сфері надання медичної допомоги, обґрунтовано віднесене до об`єктів критичної інфраструктури та має право на бронювання окремих працівників, необхідних для забезпечення безперервної роботи підприємства.

При цьому ОСОБА_7 перебуваючи в Україні, будучи достовірно обізнаним про особливий правовий режим воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 у зв`язку зі збройною агресією рф, та настанням з моменту оголошення рішення про мобілізацію особливого періоду, який передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який триває і до теперішнього часу, вчинив злочинні дії за таких обставин.

Так, встановлено, що не пізніше 01.01.2025, більш точну дату та час досудовим слідством не встановлено, у ОСОБА_7 , який перебуваючи на території м. Харкова, більш точне місце на даний час не встановлено, виник кримінальний протиправний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, а саме районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки м. Харкова, Харківської області та інших регіонів України, пов`язаної з уникненням від мобілізації осіб чоловічої статі призовного віку.

На виконання вказаного злочинного умислу ОСОБА_7 займаючи посаду в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКПЛ №3», чітко усвідомлюючи, що КНП ХОР «ОКПЛ №3» належить до об`єктів критичної інфраструктури, оскільки здійснює діяльність у сфері надання медичної допомоги, що є складовою сектору охорони здоров`я згідно із законодавством України, а невиконання підприємством функцій створює реальні загрози життю і здоров`ю населення та стабільності функціонування міста Харкова та Харківської області, особливо в умовах воєнного стану, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.02.2022, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. У подальшому, на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_13 будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв?язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_13 трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 , військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в період часу з 01.03.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Також, ОСОБА_7 на виконання свого злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2025, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_14 , будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв?язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_14 трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 , військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в період часу з 01.02.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Окрім цього, ОСОБА_7 на виконання свого злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2025, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_15 , будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв?язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_15 трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 , військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в період часу з 01.02.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Також, ОСОБА_7 на виконання свого злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2025, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_16 будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв`язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_16 трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_7 в період часу з 01.01.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Також, ОСОБА_7 на виконання свого злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2025, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_17 , будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв?язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_17 трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 в період часу з 01.07.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Окрім цього, ОСОБА_7 на виконання свого злочинного умислу у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.01.2025, перебуваючи у м. Харкові, більш точне місце не встановлено, узгодив з громадянином України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , його фіктивне працевлаштування на КНП ХОР «ОКПЛ №3», а саме відсутності обов`язку здійснювати передбачені службові обов`язки в робочий час, при цьому останній згідно документів буде рахуватися діючим працівником КНП ХОР «ОКПЛ №3», що у свою чергу буде передумовою для створення підстав для бронювання останнього від призову на військову службу під час мобілізації. В подальшому на реалізацію вказаного злочинного умислу ОСОБА_18 будучи фіктивно працевлаштованим на КНП ХОР «ОКПЛ №3», був заброньований КНП ХОР «ОКПЛ №3», у зв?язку з чим останньому надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації і переведено у ТЦК та СП на спеціальний облік. При цьому ОСОБА_18 з 01.02.2025 теперішній час трудові обов`язки фактично не виконував, на робочому місці не з`являвся про що достовірно було відомо ОСОБА_7 .

У результаті вищезазначених протиправних дій ОСОБА_7 військовозобов`язаний громадянин України ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 в період часу з 01.02.2025 по теперішній час у зв?язку з фіктивним працевлаштуванням на КНП ХОР «ОКПЛ №3» та безпідставним бронюванням в ТЦК та СП уникав заходів, спрямованих на примусовий призов громадян України до лав ЗСУ, що призвело до перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом сприяння зі сторони ОСОБА_7 особам призовного віку в уникненні призову на військову службу під час мобілізації та як наслідок ухиленню від виконання конституційного обов`язку захищати Вітчизну, її незалежність та територіальну цілісність, а також зменшенню мобілізаційного ресурсу країни в період дії правового режиму воєнного стану.

Окрім цього, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наказом медичного директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» №344к від 03.04.2023 переведений на посаду заступника генерального директора з інновацій та клінічних досліджень КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675) з 03.04.2023 р.

На підставі наказу в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» №124 від 27.09.2023 на ОСОБА_7 покладено тимчасове виконання обов`язків керівника КНП ХОР «ОКПЛ №3» поточне керівництво (оперативне управління) підприємством та право першого підпису від імені підприємства документів в.о. директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675).

Відповідно до п.7.1 Статуту КНП ХОР «ОКПЛ №3», затвердженого рішенням Харківської обласної ради від 05.10.2023 №714-VIII поточне керівництво підприємством здійснює керівник підприємства генеральний директор; п.7.2 генеральний директор несе персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність підприємства; п.7.4 генеральний директор діє без довіреності від імені підприємства, у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки обов`язкові для всіх структурних підрозділів підприємства, приймає рішення про прийняття на роботу, забезпечує раціональний добір кадрів, дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку; п.7.7 генеральний директор підприємства є керівником трудового колективу; п.7.11 у разі відсутності генерального директора підприємства, його обов`язки виконує один із заступників генерального директора на підставі наказу генерального директора підприємства, який у повному обсязі виконує його функції і обов`язки.

Згідно з п.1.6 посадової інструкції заступника генерального директора з інновацій та клінічних досліджень затвердженої наказом від 29.03.2023р. №310к медичного директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» заступник генерального директора з інновацій та клінічних досліджень виконує обов`язки генерального директора у разі його відсутності, з правом першого підпису на фінансових, бухгалтерських, кадрових документах; 2.2.16 забезпечує раціональне використання кадрового потенціалу підприємства.

З огляду на викладене, ОСОБА_7 відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою, яка постійно обіймають на підприємствах посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжене у встановленому законодавством України порядку.

У період після повномасштабного воєнного вторгнення в Україну з боку держави-агресора (російської федерації), на початку 2025 року, більш точну дату та час досудовим слідством не встановлено, достовірно знаючи про встановлені на період воєнного стану вимоги ст. 65 Конституції України, положення ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу», ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вимоги Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022 року, усвідомлюючи, що під час дії воєнного стану (загальної мобілізації) всі військовозобов`язані громадяни України у віці від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, підлягають призову на військову службу, передбачаючи, що внаслідок фіктивного працевлаштування особи призовного віку до КНП ХОР «ОКПЛ №3» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» створюються умови для перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України щодо проведення мобілізації, діючи умисно, з корисливих мотивів вирішив вчиняти дії направлені на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, шляхом втілення в життя схем злочинної діяльності, які полягали у: зарахуванні на вакантні посади осіб, які в подальшому не виконували робочу функцію, але яким нараховувалась та виплачувалась заробітна плата, для подачі відомостей про таких осіб до ІНФОРМАЦІЯ_10 , створенні незаконних умов для уникнення військовозобов`язаними служби під час мобілізації на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Реалізуючи злочинний умисел, ОСОБА_7 , розробив план та безпосередній механізм вчинення злочинів, який полягав у наступному:

1. Підшукання осіб призовного віку, які мають намір ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, шляхом зарахування на вакантні посади до КНП ХОР «ОКПЛ №3» та внаслідок цього, отримає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період згідно ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

2. Залучення співробітників КНП ХОР «ОКПЛ №3» до привласнення грошових коштів фонду заробітної плати та розподілу цих грошових коштів між членами злочинної організації, шляхом офіційного працевлаштування осіб, які мають намір ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, які після призначення фактично свої трудові обов`язки не виконуватимуть та отримуватимуть заробітну плату;

3. Залучення службових осіб КНП ХОР «ОКПЛ №3» до складання та видачі офіційних документів, а саме табелів обліку використання робочого часу, які містять завідомо неправдиві відомості щодо відвідування фіктивно працевлаштованими особами робочого місця;

4. Передача для реєстрації та обробки до ТЦК та СП м. Харкова документів КНП ХОР «ОКПЛ №3», які містять завідомо неправдиві відомості щодо військовозобов`язаних осіб, які мають намір ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, для прийняття ТЦК та СП м. Харкова необґрунтованих рішень про надання таким особам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

5. Створення умов для необґрунтованого прийняття працівниками ТЦК та СП м. Харкова, необізнаних про діяльність злочинної організації рішення про надання особам призовного віку, які мають намір ухилитися від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для їх ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Усвідомлюючи, що реалізація злочинного плану можлива лише за умови ретельної та довготривалої підготовки розроблення та планування кожного зі злочинів та діяльності в цілому, розроблення заходів для прикриття злочинної діяльності (конспірації), чіткого розподілу функцій учасників щодо досягнення плану злочинної діяльності, ОСОБА_7 вирішив залучити службових осіб та співробітників КНП ХОР «ОКПЛ №3», які користувалися його довірою і могли гарантувати конфіденційність з метою безпосереднього вчинення тяжких злочинів, а саме ОСОБА_6 та ОСОБА_8 .

Залучивши ОСОБА_6 до вчинення злочинів ОСОБА_7 врахував, що останній на підставі наказу №355к від 05.04.2023 призначений на посаду завідувача 19-го загально психіатричного відділення КНП ХОР «ОКПЛ №3».

Відповідно до посадової інструкції завідувача відділення КНП ХОР «ОКПЛ №3», ОСОБА_6 : забезпечує дотримання особисто та працівниками у відділенні чинного законодавства України, Кодексу законів про працю України (п.2.2.9); забезпечує виконання персоналом відділення своєчасне та сумлінне виконання функціональних обов`язків, трудової та виконавчої дисципліни(п.2.2.11.3.); контролювати складання та затверджувати, у встановленому порядку, і своєчасно подавати до відповідних структурних підрозділів підприємства графіки роботи, табелі відпрацювання робочого часу щодо підпорядкованих йому працівників (п.2.2.15.2.); проводити з працівниками відділення інструктажі на робочому місці (п.2.2.21.); несе відповідальність за порушення трудової дисципліни (п.4.7.).

Також, залучивши ОСОБА_8 до вчинення злочинів ОСОБА_7 врахував, що остання на підставі наказу №214к від 10.03.2023, призначена на посаду сестри медичної стаціонару старшої 19-го загально психіатричного відділення КНП ХОР «ОКПЛ №3».

Відповідно до посадової інструкції сестри медичної стаціонару старшої КНП ХОР «ОКПЛ №3» ОСОБА_8 : знаходиться у адміністративному підпорядкуванні генерального директора підприємства, безпосередньому підпорядкуванні завідувача відділення (п.1.5.1.); сестрі медичній стаціонару старшій підпорядковані молодший медичний персонал відділення (п.1.6.); керує роботою молодшого медичного персоналу (п.2.1.2.); розробляє, затверджує графік роботи, табель відпрацювання робочого часу, працівників відділення (п.2.1.3.), зобов`язана контролювати виконання обов`язків та посадових інструкцій підпорядкованого їй медичного персоналу відділення(п.2.3.2.)

Так, на виконання злочинного умислу в період часу з 03.02.2025 по вересень 2025 року, в період дії воєнного стану, перебуваючи на території м. Харкова, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, виконуючи свою роль у злочинній змові, діючи з корисливих мотивів, з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою привласнення грошових коштів фонду заробітної плати КНП ХОР «ОКПЛ №3», підшукували військовозобов`язаних громадян.

Наслідком працевлаштування останніх до КНП ХОР «ОКПЛ №3» мало стати отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з фактичним невиконанням ними посадових обов`язків та незнаходженням на робочому місці.

Так, з початку 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, по вересень 2025 року, в період дії воєнного стану, перебуваючи за місцезнаходженням КНП ХОР «ОКПЛ №3» за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 запропонували влаштуватись до КНП ХОР «ОКПЛ №3» наступним військовозобов`язаним: ОСОБА_18 , ОСОБА_14 , які з урахуванням ряду факторів, зокрема відсутності офіційного працевлаштування та забезпечення бронювання у період воєнного стану, погодились на пропозицію роботи на посадах КНП ХОР «ОКПЛ №3» та в подальшому почали діяти виключно за вказівками ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 що, зокрема, полягали у не виході на роботу, без виконання ними їх трудових функцій.

ОСОБА_7 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на привласнення грошових коштів Національної служби здоров`я України (далі НСЗУ), розпорядником яких є КНП ХОР «ОКПЛ №3» на свою та користь учасників групи, зловживаючи своїм службовим становищем заступника генерального директора з інновацій та клінічних досліджень КНП ХОР «ОКПЛ №3» та покладених на нього обов`язків, в період часу з січня 2025 року, більш точну в ході досудового розслідування не встановлено, по 04 лютого 2025 року, в період дії воєнного стану, перебуваючи в адміністративній будівлі КНП ХОР «ОКПЛ №3» за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46 працевлаштував до КНП ХОР «ОКПЛ №3»:

- ОСОБА_14 наказом №89 к від 04.02.2025 на посаду молодшого медичного брата (санітара-ванника) 19-го загальнопсихіатричного відділення,

- ОСОБА_18 наказом №86 к від 03.02.2025 на посаду прибиральника території господарсько обслуговувального персоналу, розуміючи що після призначення на посади вказані особи фактично свої трудові обов`язки не виконуватимуть та отримуватимуть заробітну плату.

ОСОБА_6 та ОСОБА_8 в періоду часу з 03.02.2025 по вересень 2025 року, в ході реалізації своєї ролі у спільному плані та виконуючи свою роль у злочинній змові, діючи з корисливих мотивів, з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою привласнення грошових коштів фонду заробітної плати КНП ХОР «ОКПЛ №3», будучи службовими особами КНП ХОР «ОКПЛ №3», уповноваженими на складання та ведення графіків обліку роботи працівників КНП ХОР «ОКПЛ №3», а також складання табелів обліку робочого часу, щомісяця здійснювали складання завідомо неправдивих офіційних документів - табелів відпрацьованого робочого часу співробітників КНП ХОР «ОКПЛ №3», до яких вносили неправдиві відомості щодо перебування на робочому місці та виконанні функціональних обов`язків наступними працівниками, а саме: ОСОБА_14 , та ОСОБА_18

ОСОБА_7 , будучи службовою особою, обіймаючи посаду заступника генерального директора з інновацій та клінічних досліджень КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675) з 03.04.2023 р. та на підставі наказу в.о. генерального директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» №124 від 27.09.2023 на ОСОБА_7 покладено тимчасове виконання обов`язків керівника КНП ХОР «ОКПЛ №3» поточне керівництво (оперативне управління) підприємством та право першого підпису від імені підприємства документів КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675), яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на привласнення майна, шляхом зловживання службовим становищем - коштами НЗСУ, розпорядником яких є КНП ХОР «ОКПЛ №3», які призначені на виплату заробітної плати працівникам вказаного підприємства, маючи прямий службовий вплив на працівників, у тому числі тих, які є відповідальними за своєчасне і достовірне оформлення кадрових документів, в тому числі наказів та табелів обліку використаного робочого часу, що є офіційними документами, розуміючи, що у відповідності до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» заробітна плата нараховується за фактично відпрацьований час, діючи умисно, достовірно знаючи, що облікований робочий час працівників ОСОБА_14 та ОСОБА_18 не відповідає дійсності та останні не знаходились на робочому місці та не виконували покладені на них робочі обов`язки відповідно до займаної посади, в період часу з 03 лютого 2025 року по вересень 2025 року погоджував табелі обліку використаного робочого часу до яких були внесені неправдиві відомості про кількість фактично відпрацьованого часу.

У подальшому, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , діючи з корисливих мотивів та за попередньою змовою між собою, з метою привласнення грошових коштів НСЗУ, розпорядником яких є КНП ХОР «ОКПЛ №3», в період часу 03 лютого 2025 року по вересень 2025 року перебуваючи в адміністративній будівлі КНП ХОР «ОКПЛ №3» за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46 привласнили на свою користь необґрунтовано виплачені грошові кошти НСЗУ, розпорядником яких є КНП ХОР «ОКПЛ №3» на загальну суму 113 539, 84 грн. шляхом отримання грошових коштів від останніх.

У результаті злочинних дій ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 за період часу з 03.02.2025 по вересень 2025 КНП ХОР «ОКПЛ №3» необґрунтовано нарахована та виплачена заробітна плата ОСОБА_14 та ОСОБА_18 на загальну суму 113 539, 84 грн., відповідно до висновку судово-економічної експертизи № СЕ-19/121-26/380-ЕК від 29.01.2026, внаслідок чого КНП ХОР «ОКПЛ №3» завдано матеріальної шкоди у вказаному розмірі.

Крім того, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи заступником генерального директора з інновацій та клінічних досліджень КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675) та на якого покладено тимчасове виконання обов`язків керівника КНП ХОР «ОКПЛ №3» поточне керівництво (оперативне управління) підприємством та право першого підпису від імені підприємства документів в.о. директора КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675), обіймаючи посаду пов`язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, будучи службовою особою, діючи за попередньою змовою групою осіб, в межах спільного злочинного умислу направленого на видачу завідомо неправдивого офіційного документу, обґрунтовано підозрюється у вчинені службового підроблення, за наступних обставин:

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжене у встановленому законодавством України порядку.

Так, в період часу 03 лютого 2025 року по вересень 2025 року, в період дії воєнного стану, на території м. Харкова, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , виконуючи свою роль у злочинній змові, діючи з корисливих мотивів, з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, підшукували військовозобов`язаних громадян, які висловили бажання фіктивно працевлаштуватись до КНП ХОР «ОКПЛ №3» (код ЄДРПОУ - 02003675), отримати документи, що підтверджують право відстрочки та вказують на те, що ці особи не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 реалізуючи злочинний умисел, упродовж 03 лютого 2025 року по вересень 2025 року, підшукали військовозобов`язаних ОСОБА_14 та ОСОБА_18 , які з урахуванням ряду факторів, зокрема забезпечення бронювання у період воєнного стану, погодились отримати довідки про працевлаштування на підприємстві, без виконання ними їх трудових функцій.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, у вищевказаний період ОСОБА_14 та ОСОБА_18 , перебуваючи за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46 надали відомості та копії особистих документів вищевказаних військовозобов`язаних осіб ОСОБА_7 та в подальшому ОСОБА_14 наказом №89 к від 04.02.2025 призначено на посаду молодшого медичного брата (санітара-ванника) 19-го загальнопсихіатричного відділення, ОСОБА_18 наказом №86 к від 03.02.2025 призначено на посаду прибиральника території господарсько обслуговувального персоналу, розуміючи що після призначення на посади вказані особи фактично свої трудові обов`язки не виконуватимуть та отримуватимуть заробітну плату.

Так, ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 на виконання спільного злочинного умислу, у вищевказаний період, перебуваючи за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46, діючи відповідно до єдиного плану та виконуючи у ньому свою роль, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, маючи умисел на видачу службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів склали та видали наступні документи:

-наказ №89 к від 04.02.2025 року про прийом на роботу ОСОБА_14 ;

-наказ №86 від 03.02.2025року про прийом на роботу ОСОБА_18 ;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за лютий 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за лютий 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за березень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за березень 2025 19-го ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за квітень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за квітень 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за травень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за травень 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за червень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за червень 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за липень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за липень 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за серпень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за серпень 2025 ГОП;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за вересень 2025 19-го відділення;

- табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка за вересень 2025 ГОП; в які внесли завідомо неправдиві відомості про те, що вищевказані особи прийняті на роботу, виконують обов`язки відповідно посадових інструкцій.

Так, видані накази та табелі, відповідно до примітки до ст. 358 КК України, є офіційним документом, оскільки мають необхідні реквізити у вигляді назви підприємства, період (місяць), дані про працівників, які працевлаштовані та здійснюють трудову діяльність, а також підпис уповноваженої особи якою такий документ складено, та підпис керівника підприємства, тим самим такий документ підтверджує певну подію, яка спричиняє наслідки правового характеру, а саме надає право на оформлення відстрочки від мобілізації на особливий період через наявність броні підприємства та отримання заробітної плати.

24.12.2025 ОСОБА_7 о 10:54 год. повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

24.12.2025 слідчим суддею Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» на строк 60 днів, тобто до 21.02.2026 включно, із визначенням застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб 242 240 грн.

25.12.2025 ОСОБА_7 був звільнений з ДУ «Харківський слідчий ізолятор» у зв`язки зі сплатою застави.

18.02.2026 колегія суддів Харківського апеляційного суду скасувала ухвалу слідчого судді Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 в частині обрання альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави.

18.02.2026 постановою першого заступника керівника Харківської обласної прокуратури продовжено строк досудового розслідування кримінального провадження №42025220000000134 від 28.05.2025 до трьох місяців, тобто до 24.03.2026.

20.02.2026 слідчим суддею Київського районного суду м. Харкова стосовно ОСОБА_7 продовжено запобіжний захід у вигляді триманні під вартою в Державній установі «Харківській слідчий ізолятор» на строк до 23.03.2026 включно, без визначення розміру застави.

18.03.2026 слідчим суддею Київського районного суду м. Харкова продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 114-1 КК України до 5 (п`яти) місяців, тобто до 24 травня 2026 року включно.

18.03.2026 слідчим суддею Київського районного суду м. Харкова стосовно ОСОБА_7 продовжено запобіжний захід у виді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» на строк 60 (шістдесят ) днів в межах строку досудового розслідування, тобто до 16 травня 2026 року, без визначення розміру застави.

20.03.2026 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та про підозру ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, а також ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Крім того, стосовно ОСОБА_6 та ОСОБА_8 ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова обрано запобіжні заходи у вигляді особистого зобов`язання.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування доказами, як окремо так і у їх сукупності, а саме: відповідями оперативного підрозділу СБ України в Харківській області на доручення слідчого; відповідями оперативного підрозділу 7-го управління (з обслуговування Харківської області) ДСР НПУ на доручення слідчого; протоколами за результатами проведення оперативно розшукових заходів в рамках оперативно-розшукової справи, а саме: протоколом №10939т/55/119/01-2025 від 04.11.2025, протоколом №10940т/55/119/01-2025, протоколом №9592т/55/119/01-2025 від 26.09.2025; протоколом №9593т/55/119/01-2025 від 26.09.2025; протоколом проведення негласних слідчих (розшукових) дій №70/5/8-8168т від 12.10.2025; відомостями з єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо заброньованих працівників КНП ХОР «ОКПЛ №3» від 25.06.2025; витягами з Пенсійного фонду України щодо отримання заробітної плати від КНП ХОР «ОКПЛ №3» з 2024 по теперішній час наступними особами: ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_13 ; допитами свідків та іншими матеріалами у їх сукупності.

П`ятимісячний строк досудового розслідування закінчується 24.05.2026, однак П`яти місячний строк досудового розслідування закінчується 24.05.2026 однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не уявляється можливим, у зв`язку з необхідністю проведення слідчих та процесуальних дій, а саме: отримати висновок експертизи відео-, звукозапису та висновок експерта долучити до матеріалів кримінального провадження; отримати висновок судової почеркознавчої експертизи за підписами виконаними в табелях обліку робочого часу вилучених КНП ХОР «ОКПЛ №3»; провести аналіз отриманої інофрмації у операторів мобільного зв`язку отриманих на підставі ухвал слідчих суддів; встановити інших осіб, причетних до скоєння даного кримінального правопорушення, відносно яких прийняти рішення відповідно до ст. 276 КПК України, а також перевірити вказаних осіб на причетність до вчинення інших кримінальних правопорушень; виконати вимоги ст.290 КПК України; скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема лише після встановлення всіх обставин злочину, можливо визначити остаточну правову кваліфікацію вчинення кримінального правопорушення, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.

Провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у п`ятимісячний строк з дня повідомлення про підозру не представляється можливим у зв`язку із особливою складністю кримінального провадження, необхідністю проведення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій для встановлення всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, проведенням в ході досудового розслідування судових експертиз та інших слідчих (розшукових) дій, які потребують значного часу.

Обставинами, що перешкоджали здійснити вказані вище процесуальні дії раніше є початок проведення з 24.02.2022 на території України бойових дій внаслідок збройної агресії збройних сил російської федерації, через що проведення слідчих (розшукових) дій із залученням значної кількості осіб є неможливим, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю слідчих, прокурорів, понятих, свідків, підозрюваного та інших осіб, завантаженість експертних установ, які функціонують в умовах військового стану у прифронтовому місті, необхідності проведення значної кількості експертних досліджень в різних галузях.

Вирішення вказаних питань і проведення слідчих та інших процесуальних дій має суттєве значення для прийняття остаточного рішення у даному кримінальному провадженні.

За таких обставин, органу досудового розслідування необхідний достатній час для здійснення повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування кримінального провадження з метою притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі, з підстав зазначених у ньому. Зазначив, що завершити досудове розслідування у даному кримінальному провадженні не є можливим з урахуванням його складності та необхідністю розсекречення матеріалів негласних слідчих розшукових дій, призначити почеркознавчу експертизу.

Захисники ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання,.

Підозрюваний ОСОБА_7 у судовому засіданні підтримав позицію захисників.

Захисники ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, посилаючись на його необґрунтованість.

Піідозрювані ОСОБА_6 , ОСОБА_8 у судовому засіданні підтримав позицію захисників.

Вислухавши думки учасників судового провадження, дослідивши клопотання з доданими до нього матеріалами, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слід задовольнити з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК).

Водночас, КПК дає можливість продовження такого строку.

Зокрема, частина третя статті 294 КПК визначає порядок продовження строку досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Відповідно до неї, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу::

1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;

2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;

3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Для визначення необхідності продовження у кожному конкретному випадку строку здійснення досудового розслідування чинний КПК скеровує до змісту однієї із основоположних засад кримінального судочинства розумності строків.

Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень (ч. 1 ст. 28 КПК).

Частина третя статті 28 КПК встановлює критерії для визначення розумності строків кримінального провадження, якими, зокрема, є складність кримінального провадження (визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо), а також спосіб здійснення слідчим, прокурором, судом своїх повноважень.

Отже, з аналізу та синтезу зазначених вище норм законодавства можна підсумувати, що при вирішенні поданого клопотання слідчому судді необхідно відповісти на такі питання:

1) чи було повідомлено певним особам про підозру у межах вказаного кримінального провадження та чи є достатні підстави вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення?

2) чи не було порушено слідчим/прокурором визначеного строку досудового розслідування у кримінальному провадженні?

3) чи є продовження строків об`єктивно необхідними, а також яким буде доцільний строк такого продовження?

Дослідивши матеріали поданого клопотання, а також заслухавши думку учасників провадження, слідчий суддя робить такі висновки щодо кожного з зазначених питань.

Щодо повідомлення про підозру та події кримінального правопорушення, яка дала підстави для такого повідомлення.

Із досліджених у судовому засіданні матеріалів, долучених до клопотання, вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025220000000134 від 28.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст.114-1 КК України.

20.03.2026 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та про підозру ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, а також ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Слідчим до клопотання додані докази на підтвердження обґрунтованості підозри.

У кримінальному провадженні здійснена значна кількість слідчих та процесуальних дій, однак внаслідок особливої складності кримінального провадження, завершити досудове розслідування до вказаного строку не виявляється за можливе.

На даний час, органом досудового розслідування проводяться слідчі дії спрямовані на встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, у зв`язку з чим для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступні слідчі та процесуальні дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу: отримати висновок експертизи відео-, звукозапису та висновок експерта долучити до матеріалів кримінального провадження; отримати висновок судової почеркознавчої експертизи за підписами виконаними в табелях обліку робочого часу вилучених КНП ХОР «ОКПЛ №3»; провести аналіз отриманої інофрмації у операторів мобільного зв`язку отриманих на підставі ухвал слідчих суддів; встановити інших осіб, причетних до скоєння даного кримінального правопорушення, відносно яких прийняти рішення відповідно до ст. 276 КПК України, а також перевірити вказаних осіб на причетність до вчинення інших кримінальних правопорушень; виконати вимоги ст.290 КПК України; скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Слідчий суддя при вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні виходить з того, що наявні достатні підстави вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення ОСОБА_7 ОСОБА_8 , ОСОБА_6 про підозру та що вони можуть бути причетним до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень, при цьому підстав для відмови у задоволенні клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування з підстав, встановлених ч. ч. 4 і 5 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя не встановив.

Суд вважає, що надані слідчому судді стороною обвинувачення докази на обґрунтування підозри є переконливими, узгоджуються між собою та є достатніми для висновку щодо ймовірної можливості вчинення вищевказаного кримінального правопорушення.

У відповідності до положень ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

З норм ст. 26 КПК України випливає, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Проведення вищевказаних процесуальних, слідчих дій під час подальшого досудового розслідування необхідно для виконання завдань кримінального провадження, визначених статтею 2 КПК України, зокрема, з метою забезпечення повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, а також встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, передбачених статтею 91 КПК України, що потребує додаткового часу.

Відомості за результатами проведення експертних досліджень, мають суттєве значення для подальшого судового розгляду, адже без їх проведення на даний час завершити досудове розслідування та надати належну оцінку діям підозрюваного у кримінальному провадженні неможливо.

Провести вказані дії раніше не представилося можливим внаслідок особливої складності провадження, з об`єктивних причин у зв`язку із необхідністю проведення значної кількості слідчих (процесуальних) дій для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення та з`ясування причетності підозрюваних, необхідності призначення судових експертиз, що потребує значного часу.

Крім того, слідчий суддя погоджується з доводами слідчого та прокурора стосовно того, що процесуальні та слідчі дії, на необхідність проведення та/або завершення яких останні посилаються у клопотанні, потребують додаткового часу за межами використаного органом досудового розслідування строку досудового розслідування у три місяці, зважаючи на особливу складність кримінального правопорушення.

На даний час існують об`єктивні причини, через які досудове розслідування не може бути завершене в терміни, передбачені ч. 1 ст. 219 КПК України, проведення вказаних слідчих та процесуальних дій необхідно для всебічного, повного та об`єктивного розслідування у кримінальному провадженні.

Слідчий суддя враховує, що результати цих процесуальних та слідчих (розшукових) дій можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні та мати значення для його судового розгляду, зокрема, для об`єктивного встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, правильної його кваліфікації з метою подальшого справедливого судового розгляду.

З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що наявні підстави для задоволення клопотання та продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч.1 ст. 366 КК України до 6 місяців, до 24 червня 2026 року включно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , погоджене заступником керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч.1 ст. 366 КК України, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні до 6 місяців задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025220000000134 від 28.05.2025, за ознаками кримінальньх правопорушень, передбачених ч.1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч.1 ст. 366 КК України до 6 (шести) місяців, тобто до 24 червня 2026 року включно.

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 14.05.2026 року о 15 годині 30 хвилин.

Слідчий суддя ОСОБА_1