ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.01.11 р. Справа № 34/135пн
Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів:
Головуючого: Кододової О.В.,
Суддів: Гончарова С.А., Ушенко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1,
м. Донецьк
за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк
про зобовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0352га та приведення земельної ділянки в придатний для використання стан; стягнення шкоди в сумі 7653,02грн.
за участю прокурора: не з'явився
представники сторін:
від позивача: Височін В.Є. (за довіреністю)
від відповідача: ОСОБА_1 (особисто)
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Прокурор Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк звернувся до суду з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Донецьк за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк про зобовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0352га із земель громадської та житлової забудови, підпорядкованих Донецькій міській раді та приведення земельної ділянки в придатний для використання стан; стягнення шкоди в сумі 7653,02грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор та позивач посилаються на акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, протокол огляду, а також на норми ст.ст.124,125,126, 212 Земельного кодексу України.
Донецька міська рада в письмових поясненнях від 10.11.2010р. (вхід. №02-41/53207) позов прокурора підтримує у повному обсязі та зазначає, що договір оренди на спірну земельну ділянку відповідач не укладав, що свідчить про те, що відповідач займає та використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів.
Відповідач у судових засіданнях проти позову заперечував, відзив на позовну заяву не надав. Через канцелярію 16.12.2010р. надав суду договір розташування тимчасових споруд (торговий павільйон) від 09.09.2010р.
Третя особа в письмових поясненнях від 10.11.2009р. (вхід. №02-41/53208) позовні вимоги підтримує та зазначає, що інформації про укладання договору оренди спірної земельної ділянки з СПД ОСОБА_1 відсутня.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області від 01.11.2010р. по справі №34/135пн призначено колегію суддів у складі головуючого Кододової О.В., суддів Гончарові С.А., Ушенко Л.В.
За клопотанням прокурора та позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив :
Центральним регіональним відділом з контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції у Донецькій області 21 вересня 2009 року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства СПД ОСОБА_1, якою встановлено: що на час перевірки СПД ОСОБА_1 самовільно використовується земельна ділянка площею 0,0352га із земель житлової та громадської забудови на вул. Краснофлотській біля будинку №90 на території Калінінського району м. Донецька під будівництво адміністративної будівлі (магазину) без встановлення її меж в натурі (на місцевості) та одержання документу, що посвідчують право на неї та державної реєстрації земельної ділянки, що є порушенням ст.125 Земельного кодексу України. Також на земельній ділянці площею 0,0352га здійснено знаття та перенесення ґрунтового покрову (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу органу, що здійснює контроль за використанням та охороною земель, що є порушенням ст. 168 Земельного кодексу України.
Зазначений акт було надіслано на адресу відповідача поштою.
22 вересня 2009року Прокурором Калінінського району м. Донецька до управління Держкомзему у м. Донецьку Донецької області була направлена вимога №1316 від 22.09.2009р. щодо надання інформації стосовно передачі в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_1 по вул. Краснофлотській біля будинку 90 у м. Донецьку для будівлі магазину.
На вимогу прокурора від управління Держкомзему у м. Донецьку надійшов лист №01-32-1939/3202-03 від 23.09.2009р., у якому зазначено, що інформація про надання у власність або в оренду ПП ОСОБА_1 земельної ділянки по вул. Краснофлотській у м. Донецьку відсутня.
Крім того від ДПІ у Калінінському районі м. Донецька також було надано інформацію, що СПД ОСОБА_1 станом на 16.09.2009р. платником земельного податку та орендної плати на землю не значиться.
24 листопада 2009року Старшим помічником прокурора Калінінського району м. Донецька було складено протокол огляду, в якому встановлено, що по вул. Краснофлотській біля будинку 90 знаходиться одноповерхова будівля, яка знаходиться на стадії будівництва, яких-небудь правовстановлюючих документів на займану земельну ділянку, а також документів, які підтверджують законність здійснення будівельних робіт надано не було.
На підставі складеного акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства провідним спеціалістом Центрального регіонального відділу було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок знаття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій відповідно до якого розмір заподіяної шкоди складає 605,81грн., та розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на території м. Донецька СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій, відповідно до якого розмір заподіяної шкоди складає 7047,21грн.
Крім того в матеріалах справи наявна довідка КП „БТІ м. Донецька” з якої вбачається, що право власності на адміністративну будівлю, яка знаходиться на спірній земельній ділянці за СПД ОСОБА_1 не зареєстровано.
Головним спеціалістом Управління земельних ресурсів Донецької міської ради було обстежено земельну ділянку площею 0,0300га за адресою: вул. Краснофлотська, 90а , яка використовується СПД ОСОБА_1, за результатами якого було складено акт №03-01/10 обстеження земельної ділянки від 15.10.2010р., у якому встановлено, що зазначена земельна ділянка використовується з порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України без правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування чи право власності на неї.
В матеріалах справи наявний договір розташування тимчасових споруд (торговий павільйон), який укладено 09.09.2010р. між Донецькою міською радою в особі заступника міського голови начальника управління будівництва та перспективного розвитку міської ради Тарабановським В.І. та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1
За даним договором міська рада дозволяє, а Користувач розташовує торговий павільйон площею 30кв.м., (загальна площа ділянки згідно технічного паспорту на обєкт обслуговування населення 30кв.м.) по вул. Краснофлотській (на північ від жилого будинку №90) у Калінінському районі.
Відповідно до п. 2.1. договір укладено на строк до 23.07.2012р.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.
Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі”.
Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Як встановлено ст.212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Поняття самовільне зайняття земельних ділянок визначено у ст.1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем було укладено договір розташування тимчасових споруд від 09.09.2010р. відповідно до якого міська рада дозволяє, а Користувач розташовує торговий павільйон площею 30кв.м., (загальна площа ділянки згідно технічного паспорту на обєкт обслуговування населення 30кв.м.) по вул. Краснофлотській (на північ від жилого будинку №90) у Калінінському районі.
Право на оренду і відповідне користування земельною ділянкою виникає на підставі договору оренди, укладеного у встановленому законом порядку, за яким між сторонами виникають конкретні права та обовязки, а договір розташування тимчасових споруд від 09.09.2010р. не є правовстановлюючим документом, спрямованим на набуття, зміну або припинення права та обовязків сторін, однак після укладання даного договору розташування тимчасових споруд у суду відсутні підстави вважати, що відповідач самовільно займає земельну ділянку загальною площею згідно технічного паспорту на обєкт обслуговування населення 30кв.м. по вул. Краснофлотській на північ від жилого будинку №90 у Калінінському районі.
Тобто матеріалами справи підтверджується, що Донецька міська рада дозволяє фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 розташовувати торговий павільйон загальною площею 30кв.м. по вул. Краснофлотській біля будинку №90 у Калінінському районі м. Донецька. Таким чином відповідачем проводяться необхідні дії щодо оформлення документів на право користування земельною ділянкою загальною площею 30кв.м.
Відтак суд вважає, що позовні вимоги щодо звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки по вул. Краснофлотській біля будинку №90 у Калінінському район м. Донецька площею 30кв.м. (0,003га) є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо іншої частина земельної ділянки по вул. Краснофлотській біля будинку №90 у Калінінському районі м. Донецька площею 0,0052га судом встановлено, що дана земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки Центрального регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель Держземінспекції у Донецькій області. Документів, що підтверджують право відповідача на користування даною земельною ділянкою площею 0,0052га до матеріалів справи не надано.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги щодо звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки по вул. Краснофлотській біля будинку №90 у Калінінському районі м. Донецька площею 0,0052га обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
На підставі складеного акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства провідним спеціалістом Центрального регіонального відділу з контролю за використанням і охороною земель Держземінспекції у Донецькій області було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок знаття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій відповідно до якого розмір заподіяної шкоди складає 605,81грн., та розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на території м. Донецька СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій, відповідно до якого розмір заподіяної шкоди складає 7047,21грн. Всього на загальну суму 7653,02грн.
Згідно з вимогами ч. 7 ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, провідним спеціалістом Центрального регіонального відділу з контролю за використанням та охороню земель у Донецькій області було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки на території м. Донецька під будівництво та благоустрій розмір якого складає 7047,21грн. та розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) під будівництво та благоустрій, розмір якого складає 605,81грн. Загальний розмір заподіяної шкоди склав 7653,02грн.
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним.
Згідно статті 5 цього ж закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Стаття 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України збитками вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена угода). Пунктом 16 Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року передбачено, що недоотримані суми вважаються шкодою і підлягають стягненню на користь власника, права якого порушено.
Як вбачається із матеріалів справи наданий позивачем Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок знаття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій та Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на території м. Донецька СПД ОСОБА_1 під будівництво та благоустрій відповідає «Методиці визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги про стягнення нарахованого розміру шкоди в сумі 7653,02грн., який був здійснений позивачем до укладання відповідачем договору розташування тимчасових споруд є обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача в тому числі державне мито по майновим вимогам 102,00грн. та немайновим вимогам у розмірі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 156, 212 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ст. 2, 5 Закону України “Про плату за землю”, ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Донецьк за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк про зобовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0352га із земель громадської та житлової забудови, підпорядкованих Донецькій міській раді та приведення земельної ділянки в придатний для використання стан; стягнення шкоди в сумі 7653,02грн., задовольнити частково.
Зобовязати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (83017, АДРЕСА_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0052га із земель громадської та житлової забудови, підпорядкованій Донецькій міській раді по вул. Краснофлотській біля будинку №90 в Калінінському районі м. Донецька та привести земельну ділянку в придатний для використання стан.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (83017, АДРЕСА_1) на рахунок 33214812500005 в УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 04052844 заподіяну шкоду, спричинену самовільним зайняттям вищевказаної земельної ділянки, в сумі 7653,02грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (83017, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 187,00грн.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (83017, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34687001, отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Головуючий суддя Кододова О.В.
Суддя С.А. Гончаров
СуддяЛ.В. Ушенко