ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.12.10 р. Справа № 41/207
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі:
1. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
2. Шахтарської міської ради, м. Шахтарськ
до відповідача: Державного підприємства „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду”, м. Донецьк
про стягнення шкоди у розмірі 12372,10 грн.
При участі представників:
від позивача 1: Висоцький А.С. – довіреність від 21.10.2010 №02-2638
від позивача 2: не з’явились
від відповідача: Федоренко Л.І. – довіреність від 24.12.2010р. №28-ДРШФ
СУТЬ СПОРУ:
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області та Шахтарської міської ради до Відокремленого підприємства „Шахта Вінницька-2” Державного підприємства „Дирекція реструктуризації шахтного фонду”, м. Шахтарськ, смт. Степанівське про стягнення збитків, спричинених державі в результаті наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 12372,10 грн.
Ухвалою суду від 30 листопада 2010 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача Державне підприємство „Дирекція реструктуризації шахтного фонду”.
Ухвалою по справі від 13.12.2010 року здійснено заміну первісного відповідача у справі - Відокремлене підприємство „Шахта Вінницька-2” Державного підприємства „Дирекція реструктуризації шахтного фонду”, належним відповідачем - Державним підприємством „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду”.
До початку розгляду справи по суті позивачем-1, Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, надано суду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивач-1 просить суд стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Шахтарської міської ради, у розмірі 12372,10 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відокремленим підприємством „Шахта Вінницька-2” Державного підприємства „Дирекція реструктуризації шахтного фонду” в порушення вимог ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” за період з 24.06.2009 року по 31.12.2009 року здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу, та чим державі заподіяний збиток на суму 12372,10 грн.
Відповідач, згідно з клопотанням від 23.12.2010 року № 71/02-310, позовні вимоги Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області Шахтарської міської ради у справі № 41/207 визнано в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
З 07.12.2009 року по 17.12.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на ВП „Шахта „Постніківська-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду”, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 07-17.12.2009 року № 11/94.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на момент перевірки викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється без дозволу органів Мінекоресурсів України; дозвіл відсутній з моменту виробничої діяльності підприємства, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
За результатами перевірки відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідачу було видано припис від 18.12.2009 року № 11/94 на усунення встановлених порушень.
11.03.2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на ВП „Шахта „Постніківська-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду”, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 11.03.2010 року № 11/15. Наведеною перевіркою встановлено невиконання припису № 11/94 від 18.12.2009 року до акту перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства № 11/94 від 07-17.12.2009 року, зокрема, неотримання дозволу на викид забруднюючих речовин від джерел в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.
Згідно Довідки відповідача про кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період виробничої діяльності ВП „Шахта Вінницька-2” в 2009 році, виробнича діяльність наведеного підприємства почалась з 24.06.2009 року, за весь період виробничої діяльності у 2009 році було здійснено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у кількості 1,814 тон; дозвіл на викиди знаходиться в стадії розроблення.
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ВП „Шахта Вінницька-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” за період з 24.06.2009 року по 31.12.2009 року, згідно якого загальна сума збитку склала 12372,10 грн.
Як вбачається з наведеного розрахунку, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснено за параметрами джерел викиду, зафіксованими даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формулою 2-ТП (повітря) ВП „Шахта Вінницька-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” за період з 24.06.2009 року по 31.12.2009 року.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07- 17.12.2009 року № 11/94 та від 11.03.2010 року № 11/15.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ВП „Шахта Вінницька-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” за період з 24.06.2009 року по 31.12.2009 року, згідно якого загальна сума збитку склала 12372,10 грн.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).
Як зазначалось, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснено за параметрами джерел викиду, зафіксованими даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формулою 2-ТП (повітря) ВП „Шахта Вінницька-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” за період з 24.06.2009 року по 31.12.2009 року.
Як вбачається з наявнjuj в матеріалах справи звітe про охорону атмосферного повітря ВП „Шахта Вінницька-2” ДП „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” форми 2-ТП (повітря) за 2009 рік, дані, використані Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, при здійснені розрахунку збитків, не суперечать кількостям, що наведені в формах державного статистичного спостереження.
Сума збитків в розмірі 12372,10 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Шахтарської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем позовні вимоги Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області Шахтарської міської ради у справі № 41/207 визнано в повному обсязі.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Шахтарської міської ради до Відокремленого підприємства „Шахта Вінницька-2” Державного підприємства „Дирекція реструктуризації шахтного фонду” – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” (85670, м. Вугледар, р/р 2600003518683 в філії „Укрексімбанку”, ЗКПО 34032208, МФО 334817) до спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Шахтарської міської ради шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, на користь спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету Шахтарської міської ради, у розмірі 12372,10 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” (85670, м. Вугледар, р/р 2600003518683 в філії „Укрексімбанку”, ЗКПО 34032208, МФО 334817) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 123,72 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” (85670, м. Вугледар, р/р 2600003518683 в філії „Укрексімбанку”, ЗКПО 34032208, МФО 334817) на користь Державного бюджету України (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач: УДК у Київському районі м. Донецька, код бюджетної класифікації 22050003) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя Гончаров С.А.
В судовому засіданні 27.12.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення підписане 04.01.2011р