Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 766/4719/26
н/п 3/766/1707/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.05.2026 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рєпін К.К., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП: не встановлено, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
встановив:
ОСОБА_1 , 01.04.2026 року о 12:40 год. за місцем проживання : АДРЕСА_1 , в населеному пункті віднесеному до території можливих активних воєнних (бойових) дій, згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» і будучи ознайомленою з рішенням Ради оборони Херсонської області № 1 від 22.01.2026 року, розпорядженням начальника обласної військової адміністрації №93 від 19.03.2026 року, не вжила заходів щодо виїзду до безпечного району та належного виконання батьківських обов`язків щодо своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушила ч.2 ст. 150 Сімейного кодексу України та ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства», що може призвести до тяжких наслідків для життя, стану здоров`я та розвитку дітей, вчинивши повторно протягом року дії, передбачені ч. 1 ст.184 КУпАП після накладення адміністративного стягнення, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з`явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Згідно з ч.1 ст.184КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Згідно з ч.2 ст.184КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні даного правопорушення, підтверджується:
-протоколом про адміністративне правопорушення у якому викладено обставини вчиненого правопорушення;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 у яких остання вказала, що обізнана про те, що вона підлягає обов`язковій евакуації з дітьми з населеного пункту в якому вони проживають та наразі немає можливості виїхати, шукає більш безпечне місце проживання;
-свідоцтвами про народження дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яких видно, що ОСОБА_1 є їх матір`ю;
- постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 17.12.2025 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відпоаідальності за ч.1 ст.184 КУпАП
Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суду не надано.
Оцінюючи наведені докази, судом врахуванню підлягають наступні норми діючого законодавства.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Об`єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб`єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов`язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов`язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов`язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов`язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
У статті 150 СК України, визначені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема:
1. Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
2. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я та безпечні умови життя дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
3. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
4. Батьки зобов`язані поважати дитину.
5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Наказом Міністерства розвитку громад і територій від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані російською федерацією» Херсонська міська територіальна громада, до складу якої входить с. Комишани, віднесено до зони активних бойових дій.
Розпорядженням начальника обласної військової адміністрації №93 від 19.03.2026 року , на виконання рішенням Ради оборони Херсонської області № 1 від 22.01.2026 року, введеного в дію розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 29.01.2026 року № 1ДСК, визначено: провести обов`язкову евакуацію у примусовий спосіб дітей з їх батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками відповідно до Сімейного кодексу України (далі - евакуація) з окремих населених пунктів Станіславської сільської територіальної громади та Херсонської міської територіальної громади Херсонської області, шо є територіями активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, а саме із: АДРЕСА_2 (вул.Нижня і вулиці та провулки, що розташовані нижче від неї до р. Дніпро), міста Херсон (вулиці Андрія Орлова, Грецька, Соборна та вулиці і провулки, що розташовані нижче від перерахованих вулиць до р. Дніпро), у безпечні райони Херсонської області.
Зазначене рішення є обов`язковим до виконання та спрямоване виключно на забезпечення життя і здоров`я дітей, які в умовах бойових дій перебувають під постійною загрозою обстрілів, руйнування інфраструктури, відсутності належного доступу до медичної допомоги, освіти та інших базових потреб.
Однак, ОСОБА_1 , будучи матір`ю неповнолітніх дітей, достовірно знаючи про необхідність та обов`язковість евакуації, не вжила заходів щодо її здійснення, залишивши дітей проживати у населеному пункті, який віднесено до зони активних бойових дій.
Суд зазначає, що невиконання обов`язкової евакуації у вказаних умовах не може розцінюватися як реалізація батьківського розсуду щодо виховання дитини, оскільки пріоритетом є забезпечення її безпеки та збереження життя, що є безумовним обов`язком батьків.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер та небезпечність вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушниці, ступінь її вини, відсутність пом`якшуючих та обтяжуючих обставин, приходжу до висновку про призначення адміністративного стягнення ОСОБА_1 , в межах передбачених санкцією ч.2 ст. 184 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.33, 34, 40-1, 184, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП , суддя,-
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень 00 копійок.
(Номер рахунку(IBAN): UA408999980313060106000021456 ОдержувачГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37959517, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у дохід держави судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп.
(Отримувач коштів:ГУК ум.Києві/м.Київ /22030106,Кодотримувача(кодза ЄДРПОУ)37993783,Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001,Кодкласифікації доходів бюджету:22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя К.К. Рєпін