Єдиний державний реєстр судових рішень 14.05.2026
Провадження №3/389/240/26
ЄУН 389/1562/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2026 року м. Знам`янка
Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, за участю: прокурора Знам`янської окружної прокуратури - Нужненка А.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Мошорине Знам`янського району Кіровоградської області, громадянина України, паспорт № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на час вчинення правопорушення перебував на посаді присяжного Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2022, суб`єктом декларування відповідно до підпункту «ґ» п.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2022 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», який виконував обов`язки присяжного Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на 2021 рік, а саме: 16.08.2025 о 14:48 год., опублікував на офіційному шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі http://public.nazk.gov.ua, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. По даному факту складено протокол №138//26 від 21.04.2026, з яким ОСОБА_1 ознайомлений, права роз`яснені.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2023, суб`єктом декларування відповідно до підпункту «ґ» п.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2023 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», який виконував обов`язки присяжного Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на 2022 рік, а саме: 16.08.2025 о 21:02 год., опублікував на офіційному шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі http://public.nazk.gov.ua, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. По даному факту складено протокол №137/26 від 21.04.2026, з яким ОСОБА_1 ознайомлений, права роз`яснені.
У судовому засіданні ОСОБА_1 факт вчинення вказаних правопорушень підтвердив, вину визнав.
Прокурор підтримав викладені у протоколах обставини.
Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного.
Оскільки, відповідно до ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, необхідно об`єднати в одне провадження.
Так, відповідно до рішення 38 сесії 7 скликання Знам`янської районної ради Кіровоградської області від 08.11.2019 №668 «Про затвердження списку присяжних Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області, ОСОБА_1 було затверджено до списку присяжних Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області. Згідно інформації щодо розгляду справ за участі присяжного в Знам`янському міськрайонному суді за 2021 рік ОСОБА_1 виконував обов`язки присяжного та був присутнім на наступних засіданнях: 21.01.2021, 16.03.2021, 19.04.2021, 13.07.2021, 05.08.2021, судова справа ЄУН 389/1894/21, провадження №2-о/389/47/21; за 2022 рік ОСОБА_1 виконував обов`язки присяжного та був присутнім на наступних засіданнях: 27.04.2022 та 07.09.2022, судова справа ЄУН 389/479/22, провадження №2-о/389/8/22.
Відповідно до положень ст.63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов`язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.
Згідно ч.4 ст.64 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
Підпунктом «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно, до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено присяжних (під час виконання ними обов`язків у суді).
Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2022 та станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2023 є суб`єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно із ст.68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч.1 ст.3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 №4.
НАЗК дає роз`яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз`яснення за загальним правилом потрібно до 00 год. 00 хв. 01 квітня подати щорічні декларації за звітний рік, що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларацію при звільненні подається протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності; декларацію кандидата на посаду, яка охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади.
Згідно п.1-2 Роз`яснення декларація при звільненні подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп.«а», «в»-«ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1 п.«а», «в»-«ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону.
З огляду на викладене у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію за 2021 рік у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2022 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024, за 2022 рік - у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2023 до 00 год. 00 хв. 01.02.2024, декларацію як суб`єкта декларування (присяжного), тобто до 00 год. 00 хв. 01.02.2024.
Однак, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2021 рік ОСОБА_1 , як субєкт декларування, опублікував на офіційному шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі http://public.nazk.gov.ua, лише 16.08.2025 о 14.48 год., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.
Також, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2022 рік ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, опублікував на офіційному шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі http://public.nazk.gov.ua, лише 16.08.2025 о 21.02 год., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.
Поважних причин, щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (присяжного) за 2021 та 2022 роки у ОСОБА_1 судом не встановлено.
Суддя, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення №137/26 та №138/26 від 21.04.2026, витяги з Єдиного державного реєстру декларацій, копію листа Департаменту стратегічних розслідувань НПУ з додатками, копії листа керівника апарату Знам`янського міськрайонного суду про надання інформації стосовно присяжного ОСОБА_1 з додатками, письмові пояснення ОСОБА_1 , в яких він підтвердив обставини, викладені у протоколах, вважає, що вина ОСОБА_1 в скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП - доведена.
При накладенні стягнення, враховано характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставини, що обтяжують та пом`якшують відповідальність, вважаю за доцільне накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки такий вид стягнення є необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в сумі 665 грн. 60 коп.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.36, 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», ЗУ «Про виконавче провадження», суддя
ПОСТАНОВИВ:
Об`єднати адміністративні справи провадження №3/389/240/26, ЄУН 389/1562/26, провадження №3/389/241/26, ЄУН 389/1563/25 в одне провадження та присвоїти номер ЄУН 389/1562/26, провадження №3/389/240/26.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 70 (сімдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1190 (одна тисяча сто дев`яносто) грн., який підлягає стягненню у дохід держави.
Реквізити для сплати (стягнення в разі несплати в строки, передбачені ч.1 ст.307 КУпАП) адміністративного штрафу, що випливає з інших видів адміністративних правопорушень (крім сфери забезпечення безпеки дорожнього руху): стягувач Департамент стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області (вул.В.Перспективна, 30, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, ідентифікаційний код 43305056) ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг м.Знам`ян/21081100, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA958999980313050106000011557, КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ 26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити порушнику, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред`явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Відповідно до ч.3 ст.299, ч.1 ст.307 КУпАП, строк звернення до виконання постанови, про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, - протягом трьох місяців, після закінчення строку, установленого ч.1 ст.307 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення, через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області, до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова