Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення
14 травня 2026 року Справа № 480/5973/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шевченко І.Г., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення та накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №480/5973/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії позовні вимоги задоволено частково, зокрема:
- визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.05.2024 №959210133006 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки,
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням раніше проведених виплат,
а у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення набрало законної сили та судом видано виконавчий лист про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням раніше проведених виплат.
У подальшому позивач подала заяву, в якій просила суд:
- зобов`язати відповідача, подати звіт про виконання прийнятого судового рішення, від 10 жовтня 2025 року, Сумським окружним адміністративним судом у справі № 480/5973/24,
- накласти на керівника суб`єкта владних повноважень (відповідача) штраф за свідоме невиконання судового рішення, від 10 жовтня 2025 року, Сумським окружним адміністративним судом у справі № 480/5973/24.
Заява мотивована тим, що пенсійні виплати є для позивача є основним джерелом існування, оскільки у інших доходів вона не має. Вказує, що розмір її пенсії за віком становить 3 323,00 грн., що становить вдвічі нижчу за середню пенсію по Україні.
Відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 05.02.2026 №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» пенсійна виплата була збільшена у розмірі 1,121 коефіцієнта (12,1%) на 402 грн 08 коп. та становить 3725,00 грн.
16.12.2025 позивач звернулася до відповідача за роз`ясненням щодо причини не виконання вище зазначеного судового рішення. Відповіді, станом на 24 квітня 2026 року на своє звернення від 16.12.2026 не отримала. Станом на 24.04.2026 пенсійне забезпечення не перераховане, тобто вищезазначене судове рішення не виконується.
Відтак, вважає, що рішення суду у цій справі відповідачем свідомо не виконується.
Ухвалою суду від 04.05.2026 вказана заява позивача призначена до розгляду у порядку письмового провадження на 14.05.2026, а Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов`язано надати до 13.05.2026 належним чином завірені копії доказів на підтвердження виконання рішення суду у цій справі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подав пояснення з доказами на підтвердження вказаних у них обставин (а.с.78-86).
У поясненні вказав, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №480/5973/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІУ), із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки.
Внаслідок проведеного перерахунку з 11,11,2025 розмір пенсії становить 3323,00 грн, а саме:
2745.33грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону №1058-ІV (9151,11 грн (13559,41 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки) (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три попередні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10,10.2025 у справі № 480/5973/24) ? 0,67489 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)) ? 0,30000 (коефіцієнт страхового стажу);
577.67грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.
З 01.01.2026 розмір пенсії становить 3323,00 грн, а саме:
2745.33грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону №1058-ІУ (9151,11 грн (13559,41 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки) (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три попередні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі № 480/5973/24) ? 0,67489 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)) ? 0,30000 (коефіцієнт страхового стажу);
577.67грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.
З 01.03.2026 розмір пенсії становить 3725,00 грн , а саме:
2909,58 грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону № 1058 (9698,60 грн (13559,41 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки) (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три попередні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі № 480/5973/24 збільшена на коефіцієнт індексації 1,023 ? 1,036) ? 0,67489 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)) ? 0,30000 (коефіцієнт страхового стажу);
815,42 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.
З 20.04.2026 розмір пенсії становить 4213,00 грн , а саме:
2909,58 грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону № 1058 (9698,60 грн (13559,41 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки) (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки на виконання рішення суду від 10.10.2025 у справі №480/5973/24 збільшена на коефіцієнт індексації 1,023, 1,036) 0,67489 (індивідуальний коефіцієнт заробітку)) 0,30000 (коефіцієнт страхового стажу);
549,22 грн - доплата 65-річні до 40 % МЗП (3548,80);
754,20 грн - доплата 65-річні до 4213 грн.
Відтак, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вважає, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №480/5973/24 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України (зокрема, щодо територіального закріплення компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України).
Перевіривши в письмовому провадженні матеріали справи, доводи заяви позивача про встановлення судового контролю у цій справі та пояснення представника відповідача на таку заяву, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст.ст.381-1, 382, 382-1 КАС України.
Так, відповідно до ч.ч.1,2 ст.381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно абз.1 ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абз.2 ч.1 ст.382 КАС України).
Згідно ч.1,2 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказані вище положення не розкривають умови, за яких суд має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Втім, очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.
Так, судом встановлено, що на виконання рішення у цій справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 №1058-IV, із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки у розмірі 13559,41грн., що підтверджується відповідним протоколом про призначення пенсії (а.с.83) та розрахунком заробітку для обчислення (а.с.85).
Пенсію за віком після її призначення на виконання рішення суду у цій справі дійсно визначено у розмірі 3323,00грн., на чому наголошує позивач у заяві про встановлення судового контролю. Позивач не погоджується з цим розміром та, серед іншого, посилається на те, що відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 05.02.2026 №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» пенсійна виплата була збільшена у розмірі 1,121 коефіцієнта (12,1%) на 402 грн 08 коп. та становить 3725,00 грн.
Втім вказані обставини, на які посилається позивач, н е б у л и п р е д м е т о м р о з г л я д у с а м е в м е ж а х ц і є ї с п р а в и, які у свою чергу виникли після ухвалення рішення по суті вимог у цій справі та після набрання ним законної сили, та у свою чергу потребують окремого судового дослідження, оцінки та системного аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини.
Порушені, на думку позивача, права після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду у цій справі, можуть бути поновлені шляхом звернення у порядку іншого позовного провадження, а не у порядку ст.ст.381-1, 382, 382-1 КАС України у цій справі.
Будь-яких інших підстав в обґрунтування встановлення судового контролю саме у цій справі позивачем не наведено, що унеможливлює встановлення судового контролю за виконанням рішення.
За таких обставин, за вказаних позивачем обґрунтувань у заяві про встановлення судового контролю, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивач про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.2 ст.382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №480/5973/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя І.Г. Шевченко