Ухвала суду № 136511203, 13.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2026
Номер справи
160/19812/23
Номер документу
136511203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

13 травня 2026 року Справа 160/19812/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Калугіної Н.Є., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду у справі № 160/19812/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Калугіна Н.Є.) перебувала справа № 160/19812/23.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні з 01.01.2020, з 01.01.2021 та з 01.01.2022 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за додатковими документами, поданим із заявою від 26.06.2023 про перерахунок пенсії, з урахуванням грошового забезпечення, відповідно до довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2021 року № 11/18128, від 01 березня 2021 року № 11/18129 та від 06 червня 2023 року № 11/18557 для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату різниці в пенсії за минулий час призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в розмірі 90% суми грошового забезпечення визначеного у довідці Адміністрації державної прикордонної служби України № 11/18128 від 01 березня 2021 року, починаючи з 01.01.2020 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату різниці в пенсії за минулий час призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в розмірі 90% суми грошового забезпечення визначеного у довідці Адміністрації державної прикордонної служби України № 11/18129 від 01 березня 2021 року, починаючи з 01.01.2021 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату різниці в пенсії за минулий час призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в розмірі 90% суми грошового забезпечення визначеного у довідці Адміністрації державної прикордонної служби України № 11/18557 від 06 червня 2023 року, починаючи з 01.01.2022 без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.02.2024 у справі №160/19812/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2023 року в адміністративній справі № 160/19812/23 повернуто апелянту.

Таким чином, рішення набрало законної сили 01.02.2024.

11.10.2024 позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з заявою про встановлення судового контролю у справі №160/19812/23.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/19812/23 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/19812/23 протягом 3 (трьох) місяців з дня постановлення даної ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 23.10.2023 у справі №160/19812/23, відповідно до ст.382 КАС України у строк 2 місяці з дати отримання цієї ухвали.

На виконання ухвали суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/19812/23.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк - три місяці днів з дня отримання даної ухвали для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

Разом з цим, у встановлений в ухвалі строк відповідач звіту не надав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2025 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 23.10.2023 у справі №160/19812/23, відповідно до ст.382 КАС України у строк 1 місяць з дати отримання цієї ухвали.

28.01.2026 від відповідача надійшов до суду звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026 року у справі № 160/19812/23 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу, відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року у справі №160/8092/25.

Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк - три місяці днів з дня отримання даної ухвали для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

На виконання ухвали суду від 29 січня 2026 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/19812/23.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої-другої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в заяві про прийняття звіту про виконання рішення суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23 зазначило, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 по справі № 160/19812/23 набрало законної сили 23.11.2023. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 по адміністративній справі № 160/19812/23 ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі Головне управління) здійснено перерахунок пенсії в розмірі 90% суми грошового забезпечення відповідно до довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01 березня 2021 року № 11/18128, від 01 березня 2021 року № 11/18129 та від 06 червня 2023 року № 11/18557. Нарахована доплата пенсії за період з січня 2020 року по лютий 2024 року становить 1 729 781,94 грн.

Разом з тим відповідача вказує, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (Постанови Верховного Суду від 07.11.2019 року по справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 24.01.2018 року по справі №405/3663/13-а).

Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.

Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Дніпропетровській області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України. Також, звіт містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення (обліковано заборгованість в Пенсійному фонді, подано звернення до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

Так, зокрема, 23.01.2026 № 0400-010408-1/13804 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/19812/23. Листом від 02.04.2026 № 0400-010903-5/58085 Головне управління зверталось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/19812/23.

Так, відповідачем було подано клопотання про звільнення керівника суб`єкта владних повноважень від сплати штрафу з тих підстав, що на виконання рішення у цій справі Головним управлінням вжито всіх можливих заходів, в межах повноважень наданих нормами чинного законодавства, щодо нарахування та виплати пенсійних коштів позивачу.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення №28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на викладене, а також те, що судове рішення стосується здійснення пенсійних виплат, та вчинення відповідачем дій, направлених на виконання цього рішення, як-то направлення звернень про виділення коштів на виконання судового рішення, суд зазначає про звільнення керівника відповідача від сплати штрафу, та задоволення відповідного клопотання відповідача.

Частиною третьою статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Тобто розгляд питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення в межах розгляду звіту про виконання судового рішення відбувається виключно за ініціативою суду.

На підставі наданих сторонами у справі доказів, суд дійшов висновок про наявність підстав для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів, які підтверджують виконання відповідачем рішення в частині зобов`язання здійснити виплату пенсії, при цьому вказана невиплата відбулась з незалежних від відповідача причин, тому суд, керуючись частиною третьою статті 382-3 КАС України відмовляє у прийнятті звіту та з власної ініціативи ініціює питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною дев`ятою статті 383-3 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу першого частини першої, частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з абзацом другим частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.

За таких обставин, суд вважає за необхідне питання про зміну способу та порядку виконання рішення призначити до розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 378, 3821, 3822, 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/19812/23.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу, відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/19812/23.

Питання про зміну способу та порядку виконання рішення призначити до розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника на 28 травня 2026 року о 10:45 у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5, зал №2.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та підлягає оскарженню.

Суддя Н.Є. Калугіна