Постанова № 136507008, 13.05.2026, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.05.2026
Номер справи
350/232/26
Номер документу
136507008
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа 350/232/26

Номер провадження 3/350/62/2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2026 року селище Рожнятів

Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М., розглянувши матеріали які надійшли від Відділення поліції №2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суддя -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху (далі ПДР), за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Адміністративне правопорушення вчинено за таких обставин:

03.02.2026 о 14.18 год. у с.Лази, по вул.Польова, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Ford Fusion», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився на місці зупинки із застосуванням приладу «Алкофор 507», результат позитивний 0,98 проміле.

ОСОБА_1 та його представник адвокат Малетин А.Я. у судове засідання не прибули, останній направив суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності та просив закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. В обрунтування клопотання вказав, що під час складання протоколу були допущені істотні порушення законодавства, що унеможливлює притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. Зокрема на відео не зафіксовано факту встановлення результату тесту під час огляду на стан сп`яніння, тобто не видно на приладі, які результати тесту після проходження огляду, в той час як на папері результати зазначеного тесту появилися тільки після того, як поліцейський відвідав місцеву крамницю (відео 0048 час 14:53:30-15:54:52), в якій навмисне відключив нагрудну камеру і ймовірно саме там спотворив результати огляду. Отже такий доказ здобуто незаконним шляхом. Окрім цього ОСОБА_1 не було вручено копію протоколу про нібито вчинене ним адміністративне правопорушення, а отже не було пред`явлено адміністративне обвинувачення, що є процесуальною перешкодою для притягнення його до відповідальності. Просив здійснювати розгляд справи у їх відсутності.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши всі докази, що ґрунтуються на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, враховуючи таке.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" звертається увага суду на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.

Згідно зі ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він порушив п.2.9 а ПДР.

Відповідно до п.2.5 ПДР, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Відповідно до вимог п.2.9 ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

У відповідності до диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи за вказаною статтею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Отже об`єктивна сторона частини першої ст.130 КУпАП характеризується такими діяннями: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів та 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №582114 від 03.02.2026, водій ОСОБА_1 в с.Лази, по вул.Польова керував транспортним засобом марки «Ford Fusion», д.н.з. НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився на місці зупинки із застосуванням приладу «Алкофор 507», результат позитивний 0,98 проміле.

Отже, даний протокол є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій і є одним із джерел доказів в силу положень ст.251 КУпАП (а.с.1).

Із переглянутих в судовому засіданні відеозаписів вбачається, що 03.02.2026 о 14:18 год. був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . Вимога про зупинку транспортного засобу подавалася поліцейськими за допомогою проблискових маячків. У подальшому при спілкуванні з водієм ОСОБА_1 працівник поліції оголосив останньому причину зупинки (безпідставно увімкнений лівий покажчик повороту), очевидні ознаки алкогольного сп`яніння та запропонував пройти на місці зупинки транспортного засобу або в медичному закладі відповідний огляд на виявлення стану сп`яніння. ОСОБА_1 погодився пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу та згодом продув трубку газоаналізатора Алкофор. Після чого працівник поліції у присутності ОСОБА_1 оголосив результат тесту - 0,98%. З даним результатом ОСОБА_1 погодився. Поліцейський оголосив про складання відносно ОСОБА_1 адміністративного матеріалу. В подальшому ОСОБА_1 було роз`яснено положення ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України. Оголошено протокол про адміністративне правопорушення. Від надання письмових пояснень по суті та отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився.

Доводи представника ОСОБА_1 адвоката Малетина А.Я. про те, що на відео не зафіксовано факту встановлення результату тесту під час огляду на стан сп`яніння, тобто не видно на приладі, які результати тесту після проходження огляду, тоді як на папері результати зазначеного тесту появилися тільки після того, як поліцейський відвідав місцеву крамницю в якій навмисне відключив нагрудну камеру, і ймовірно саме там спотворив результати огляду.

Дане посилання спростовується відеозаписами події, на яких зафіксовано, що ОСОБА_1 було надано запечатаний мундштук, який було розкрито в його присутності, доказів можливості впливу багатократного його використання однією особою в межах проведення одного огляду на результат вимірювання суду не надано. Окрім цього ОСОБА_1 було оголошено результат огляду на місці події, 0,98 % з яким останній погодився та жодних заперечень не висловлював. І саме цей результат був зафіксований працівниками поліції у роздруківці тесту на алкоголь та оголошений ОСОБА_1 .

Крім того суд не погоджується з доводами представника ОСОБА_1 адвоката Малетина А.Я., щодо невручення ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки з відеозапису події (відео 0048 14:49:01-14:49:10) вбачається, що працівник поліції запитує ОСОБА_1 чи буде він отримувати копію протоколу, на що останній відповідає що йому протоколу не потрібно.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Відповідно до ст.255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати:1) уповноважені на те посадові особи: органів Національної поліції за ст.130 КУпАП.

Так, факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення за обставин, встановлених судом, підтверджується такими доказами :

- даними тесту на алкоголь приладу Алкофор 507 проведеного 03.02.2026 о 14.20 год., з якого встановлено, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, результат позитивний, кількісний показник 0,98 проміле (а.с.2);

- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно із яким результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння є проба позитивна 0,98 проміле (а.с.3);

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 03.02.2026 (а.с.4), яким підтверджено, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння у медичному закладі не проводився у зв`язку із його відмовою;

- рапортом поліцейського СРПП Відділення поліції №2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 03.02.2026, який за своїм правовим змістом є службовим документом, яким поліцейський інформує начальника ВП №2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про законність своїх дій. Однак враховуючи, що дані рапорта узгоджуються з іншими належними та допустимими доказами в розумінні ст.251 КУпАП, суд вважає такий рапорт належним та допустимим доказом винуватості останнього (а.с.5).

- переглянутими в судовому засіданні відеозаписами фіксації події, долучених до матеріалів справи на електронному носії DVD-R (а.с.7).

Вказані докази є належними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, доповнюють одне одного та є достатніми, оскільки у своїй сукупності прямо підтверджують обставини, які підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення.

В матеріалах справи про адміністративне правопорушення немає жодних даних щодо протиправності дій працівників поліції, їхньої упередженості або будь-якої зацікавленості у результатах розгляду справи чи притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 (а) ПДР.

Підстав для закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП суд не вбачає.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховую характер вчиненого правопорушення, його суспільну небезпеку, особу правопорушника, який, не зважаючи на загальноприйняті норми поведінки та співжиття в суспільстві, вчинив грубе, суспільно-небезпечне порушення ПДР, внаслідок якого могли настати тяжкі наслідки, ступінь його вини у вчиненому правопорушенні.

Обставин, що згідно із ст.ст.34, 35 КУпАП пом`якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення, суд не встановив.

З урахуванням обставин справи про адміністративне правопорушення, приходжу до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.

Згідно із ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про накладення адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в у розмірі 0,2 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст.ст.40-1, 283, 284 КУпАП, суддя -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Штраф сплатити на рахунок: UA148999980313070149000009001; отримувач коштів: ГУК в Івано-Франківській області 21081300; код отримувача: ЄДРПОУ 37951998; Банк отримувача : Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету - 21081300.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Судовий збір сплатити на рахунок: UA908999980313111256000026001; отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030106, код отримувача: ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляційного суду через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя А.М.Бейко