Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 січня 2011 року 12:15 № 2а-5307/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області
до Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку"
простягнення заборгованості в сумі 137 956,45грн за участю представників сторін:
від позивача: Карбань Н.В., довіреність № 381/07 від 20.01.2011 р.,
від відповідача: Скрипач А.В., довіреність № Л-341 від 09.07.2010 р.
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області (далі по текступозивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”(далі по тексту відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 137956, 459 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не перераховано в повному обсязі збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, сплачений фізичними особами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 28 травня 2010 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2010 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, пояснила, що Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області при перевірці Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за період з 30.01.2009 р. по 20.03.2009 р. виявлено 49 випадків сплати платниками страхового збору на загальну суму 137956,45 грн. готівкою через відділення № 14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області, що не були перераховані на рахунки позивача, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що згідно з вимогами п. 30.1. ст. 30 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», переказ коштів вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі, тому, право власності на кошти, сплачені платниками збору - клієнтами банку Управлінню Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області виникає у позивача з моменту їх зарахування на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області, відтак, право вимагати виплати таких коштів виникає у позивача саме з моменту їх зарахування на його розрахунковий рахунок, а не з моменту сплати платниками відповідних коштів. Також представник відповідача зазначив, що відповідач не є платником вказаного збору, не вступав з позивачем у жодні цивільно-правові відносини, що надавали б позивачу право предявляти до нього позов, що зобовязання перед позивачем несуть платники вказаного збору, які, оскільки операція з перерахунку коштів не була завершена, і мають право вимагати від відповідача повернення сплачених сум збору. Крім того, представник відповідача повідомив, що Постановою Правління Національного банку України № 713 від 02.12.2009 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для розгляду та вирішення спору, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Відповідно до вимог пункту 7 статті 1 Закону України “Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом
Пунктом 7 статті 2 вказаного Закону встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, - є вартість легкового автомобіля.
Частиною 1 статті 3 Закону України Закону України “Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування” встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 3 цієї ж статті зазначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статі 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 15 цього Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі по тексту - Закон України від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ) органи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області було проведено перевірки Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору з операцій по відчуженню легкових автомобілів, за результатами яких складено:
- Акт № 4 від 26.02.2009 р., яким встановлено, що за період з 29.01.2009 р. по 26.02.2009 р. мало місце 29 випадків сплати платниками страхового збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 52968, 35 грн., та неперерахування відділенням № 14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області вказаної суми сплаченого збору.
- Акт № 6 від 31.03.2009 р., яким встановлено, що за період з 26.02.2009 р. по 30.03.2009 р. мало місце 49 випадків сплати платниками страхового збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 130099, 55 грн., та неперерахування відділенням № 14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області вказаної суми сплаченого збору.
В судовому засіданні встановлено, що в квітні 2009 р. до позивача надійшли кошти в сумі 45111, 45 грн. Отже, заборгованість становить 137956, 45 грн.
Судом встановлено, що Бориспільським РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області за періоди, що перевірялись, реєстрація/перереєстрація всіх автомобілів проведена за умови сплати фізичними особами збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів відповідно до вимог Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998р. № 1740.
Так, згідно з пунктом 12 вказаного Порядку, платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Пунктом 13 Порядку визначено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Органи державтоінспекції відповідно до пункту 14 Порядку здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Пунктом 15 Порядку передбачено, що суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001р. № 16-6, визначено, що платниками збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно з законодавством); міни; дарування; успадкування.
Підпунктом 5.8.4 пункту 5.8 вказаної Інструкції визначено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору через установи банків на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Оплата фізичними особами через Бориспільське відділення № 14 Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 137956,45 грн. за періоди, що перевірялись, встановлена актами №№ 4, 6 за результатами проведення Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області перевірок Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за періоди з 23.01.2009 р. по 26.02.2009 р., з 26.02.2009 р. по 30.03.2009 р., що підтверджується відповідними квитанціями про таку сплату, та не заперечується відповідачем.
Посилання відповідача на приписи пункту 30.1 статті 30 “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, на положення листа Національного банку України від 28.01.2009р. № 25-112/218-1236 та на Постанову Правління Національного банку України № 713 від 02.12.2009 року, якою відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”, як на підставу, що обґрунтовує неперерахування на рахунок позивача сплаченого фізичними особами збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, суд не приймає до уваги виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси, а відповідно до вимог п. 3 ст. 91 вказаного Закону, строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
Згідно з пунктом 8.1 статті 8 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», банк зобовязаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобовязаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Пунктом 8.2 цієї ж статті вказаного Закону передбачено, що банк зобовязаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
Відповідальність банків при здійсненні переказу передбачена пунктом 32.1 статті 32 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», а саме, банк, що обслуговує платника, та банк, що обслуговує отримувача, несуть перед платником та отримувачем відповідальність, повязану з проведенням переказу, відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів.
Аналогічна думка з цього приводу викладена в листі Державної податкової адміністрації України від 03.12.2008р. № 1192/16/22-2015.
Даючи оцінку обставинам справи, керуючись вказаними нормами законодавства України, суд приходить до висновку, що у спорі, що розглядається, банк несе відповідальність за своєчасне виконання платіжних доручень клієнтів на перерахування зазначених зборів, обов'язок фізичних осіб-платників збору припиняється із сплатою відповідного збору, а в Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області виникає право на зарахування на його розрахунковий рахунок відповідних сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, сплачений фізичними особами.
Окрім цього, слід зазначити, що Національний банк України листом від 28.01.2009р. № 25-112/218-1236 зобов'язав керівників банків забезпечити своєчасне виконання розрахункових документів клієнтів, а у разі неможливості - інформувати клієнтів про невиконання розрахункових документів в строк, передбачений статтею 8 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”. Окрім того, зазначеним листом зобов'язано керівників банківських установ у разі відсутності у банку можливості виконати розрахунковий документ клієнта на перерахування коштів в установлений законодавством України термін забезпечити дотримання вимог пунктів 1.12 та 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22.
Так, абзацом 5 пункту 1.12 Інструкції № 22 передбачено, що платник, отримавши від банку повідомлення про невиконання його розрахункового документа, може вжити заходів відповідно до законодавства України.
Відповідачем не надано суду доказів неможливості здійснення ним переказу спірної суми коштів на рахунок позивача чи доказів повідомлення платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів щодо неможливості здійснення переказу коштів на рахунок позивача.
Судом встановлено, що перерахування фізичними особами збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за період з 29.01.2009 р. по 26.02.2009 р. та з 26.02.2009 р. по 30.03.2009 р. на суму 137956, 45 грн. готівкою через відділення № 14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області, всього на загальну суму 137956,45 грн. здійснювалось платниками збору добровільно на виконання вимог Закону України “Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, відповідач не заперечував наявну перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області заборгованість у розмірі 137956,45 грн., таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі Київської області про стягнення з Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” заборгованості в розмірі 137956,45 грн. є обґрунтованими.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінивши докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини у їх сукупності, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку, що відповідач несе відповідальність за своєчасне виконання платіжних доручень клієнтів на перерахування податків, зборів (обовязкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Управління Пенсійного фонду України у м.Борисполі Київської області до Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" про стягнення заборгованості в сумі 137 956,45 грн. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку" (вул. Дегтярівська, 8-А, м. Київ, 19338316) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області заборгованість зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів у сумі 137956 (сто тридцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) грн. 45 коп. на р/р 256063011027 в ГУ ВАТ "Ощадний банк України" м. Києва та Київської області, МФО 322669, ЄДРПОУ 19422956.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21.01.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанову у повному обсязі складено і підписано 28 січня 2011 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко