ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6295/09/1770
16 червня 2010 року 15год. 30хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Лесько М.І., Кушельник В.Ф.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного підприємства "Бурштин України"
доДержавної податкової інспекції у м.Рівне
про скасування рішень В С Т А Н О В И В :
Позивач Державне підприємство «Бурштин України»звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду, залучивши відповідачем у справі Державну податкову інспекцію в м. Рівне з позовом про скасування рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що Державною податковою інспекцією в м. Рівне проводилась планова виїзна перевірка на державному підприємстві «Бурштин України». За результатами вказаної перевірки позивачу направлений Акт від 15.07.2009 року.
За наслідками вказаного Акту відповідачем надіслані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. за порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637.
На думку позивача застосовані адміністративно-господарські (фінансові) санкції - штрафи є протизаконними.
У вище згаданому Акті перевірки відповідач вказав на невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків.
Згідно роз'яснення ДПА України щодо застосування РРО (лист від 07.11.2002 року №7501/6/23-2119) вказано, що Z звіт повинен друкуватися не пізніше, ніж через 24 години після початку роботи. Жодний із наведених прикладів друку Z чеку не проводився пізніше терміну 24 годин після початку роботи, а по КОРО №170/1 від 12.05.2008 року фіскальні операції 12.08.2008 року взагалі не здійснювались, кошти в касу касового апарату не надходили. Тому застосування штрафних санкцій за вищевказані операції є, ну думку позивача, протиправним.
Стосовно перевищення ліміту залишку готівки в касі, то таке твердження позивач теж вважає безпідставним.
Відповідно до наказу по ДП «Бурштин України»від 16.06.2006 року №94 та розрахунку на підприємстві встановлено ліміт залишку готівки в касах: магазин по вул. Набережна, 8 - 5000,00 грн., магазин по вул. Київська, 94 -8500,00 грн., їдальня по вул. Київська, 94 - 500,00 грн., та центральна каса підприємства по вул. Київська, 94 - 5000,00 грн. Згідно розрахунку щоденний ліміт залишку готівки в касі підприємства складає 19271,92 грн. У представлених документах для перевірки жодного перевищення загального ліміту залишку готівки на підприємстві, як єдиного суб'єкта господарювання, в цілому не допущено, що підтверджується Довідкою про залишки коштів в касі ДП «Бурштин України»за період перевірки ДПІ в м. Рівне.
Твердження відповідача про порушення п.2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки проводилась видача готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів, є, на думку позивача безпідставним та неправдивим.
Так, 19.06.2007 року заступник директора з комерційних питань Васильчик І.М. для вирішення виробничих питань скористався послугами таксі, оплативши за проїзд 12.21 грн., про що отримав у водія таксі чек із АПП №ДТ 00001619 за номером 0023, державний номер автомобіля НОМЕР_1.
20.06.2007 року Васильчик І.М. подав до бухгалтерії підприємства авансовий звіт про використання коштів із долученням відповідних первинних документів, а саме: чек на суму 12,21 грн., копію договору оренди легкового автомобіля (таксі) № 149 від 08.02.2007 року, копію ліцензійної картки на автомобіль д/н НОМЕР_1, копію технічного паспорту на вказаний автомобіль та копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця - водія таксі ОСОБА_5. ДПІ в м. Рівне, не дослідивши усі надані документи до авансового звіту, визнала суму 12,21 грн. не відзвітованою Васильчиком І.М., а всі подальші видачі готівкових коштів Васильчику І.М. на загальну суму 26269,00 грн., як порушення п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
ДП «Бурштин України»вважає, що застосовані адміністративно-господарські штрафні санкції є протизаконними, а розгляд скарг проведений упереджено та поверхнево.
Так, відповідно до ст.250 Господарського Кодексу України: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Позивач вважає, що при винесенні оскаржуваних рішень відповідачем пропущено встановлений ст.250 ГК України строк.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує. В заперечення поданого позову зазначає, що ДПІ у м. Рівне на підставі направлення від 22.06.2009р. № 1287/23-100 проведена планова перевірка ДП «Бурштин України». За наслідками перевірки складено акт від 15.07.09р. В ході перевірки, серед інших порушень, встановлені порушення вимог:
п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 - перевищення ліміту залишку готівки в касі їдальні в сумі 2362,95грн.;
п. 2.11 Положення - встановлено видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 26269,00 грн. та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12,21грн.
Окрім зазначеного вище в ході перевірки встановлено порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: в ході перевірки книг обліку розрахункових операцій встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків та не збереження фіскальних звітних чеків в КОРО.
На цих підставах прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. за порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України.
Відповідач вважає прийняті рішення законними, в задоволенні позову просить відмовити повністю.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача дослідивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Суд виходив з такого.
Державною податковою інспекцією у м. Рівне проведена планова перевірка ДП «Бурштин України»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 року, про що складено акт № 920/23-100/34112754 від 15.07.09р.(а.с.6-12).
В ході перевірки податковим органом встановлені, зокрема, порушення вимог:
- п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 (далі по тексту судової постанови - Положення) - підприємством не було виконано вимоги п.2.8 Положення, що призвело до перевищення ліміту залишку готівки в касі їдальні в сумі 2362,95грн.
- п. 2.11 Положення - встановлено видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 26269,00 грн. та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12,21грн.
За наслідками вказаного Акту відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.13) та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. за порушення Положення (а.с.14).
В порядку апеляційного узгодження податкових зобовязань позивачем на вказані рішення подавались скарги до ДПА в Рівненській області. Рішенням Державної податкової адміністрації в Рівненській області від 23.09.2009р. №17475/25-16/235,236 рішення від 22.07.2009 року №1001662343 та від 22.07.2009 року №1001672343 залишені без змін, а скарги позивача без задоволення.
Щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 в сумі 1360,00 грн. прийнято за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно акта перевірки, такі порушення полягали у невиконанні позивачем щоденного друку фіскальних звітних чеків, а саме:
- в КОРО №173/2 від 01.03.2007 року встановлено невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків Z №0723 за 18.04.2007 р. - виконано 19.04.2007 року о 07:49 та Z №0730 за 27.04.2007 р. - виконано 28.04.2007 року о 07:47;
- в КОРО №174/2 від 01.03.2007 року встановлено невиконання щоденного друку фіскального звітного чека Z №0375 за 23.05.2007 р. - виконано 24.05.2007 року о 08:09;
- в КОРО №170/1 від 12.05.2008 року встановлено невиконання щоденного друку фіскального звітного чека Z №0011 за 12.08.2008 р. - виконано 13.08.2008 року о 17:14.
В результаті чого, на думку відповідача, позивачем допущено невиконання п.9 ст.3 названого закону.
Відповідно до п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вимог п.9 ст. 3 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 4 ст. 17).
Відповідно до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ N 199 від 18.02.2002 року, зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z - звіту до виконання наступного Z - звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту. Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z - звіту, а не з початку робочого дня, на чому наполягає позивач.
Разом з тим, згідно ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на це, адміністративно-господарські санкції за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків Z №0723, Z №0730, Z №0375 застосовані після спливу граничного строку для застосування санкцій. Стосовно невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку Z №0011 за 12.08.2008 р. в цій частині санкції застосовано з дотриманням положень ст.250 ГК України
Таким чином, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001662343 слід скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1020 грн., в іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення позивачу слід відмовити.
Щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 за порушення вимог:
- п.2.8 Положення, а саме в ході проведення перевірки встановлено, що за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009р. підприємство ДП «Бурштин України»згідно наказу № 94 від 16.06.2006р. та розрахунку установило ліміт залишку готівки в касі в розмірі 19271,92грн., в т.ч.: на магазин по вул. Набережна, 8 - 5000,00 грн.; на магазин по вул. Київська, 94-8500,00 грн.; на їдальню - 500.00 грн.; на центральну касу - 5000,00 грн.
Перевіркою встановлено, що підприємством не було виконано вимоги п.2.8 Положення, що привело до перевищення ліміту залишку готівки в касі їдальні в сумі 2362,95грн.
Відповідно до п. 2.8 Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Абзацом 2 статті 1 Указу Президента України від 07.09.2001 р. N 802/2001 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
- п. 2.11 Положення, що проявилось у видачі готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів на загальну суму 26269,00 грн. та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12,21грн.
Перевіркою встановлено, що підзвітна особа Васильчик І.М. 20.06.2007р. подає до бухгалтерії авансовий звіт про використання коштів за № Б2-0000383 на суму 12,21грн., до якого не долучаються всі необхідні оригінали первинних документів, а саме відсутній розрахунковий документ на проїзд в таксі вартістю 12.21грн. (до ав.звіту долучена копія не фіскального чека на суму 12.21 грн.). Таким чином кошти на суму 12,21грн. рахуються не відзвітовані.
Перевіркою встановлено подальша видача готівкових коштів підзвітній особі Васильчик І.М, яка не відзвітувалась за попередньо отримані кошти. Згідно журнала ордера pax 372, касової книги та видаткових касових ордерів підзвітна особа Васильчик І.М отримує готівкові кошти з каси підприємства:
в липні 2007р. - 350,00грн.
в вересні 2007р. - 177,00грн.
в грудні 2007р. - 120,00грн.
в січні 2008р. - 780,00грн.
в лютому 2008р. - 50,00грн.
в березні 2008р. - 100,00грн.
в травні 2008р. - 1465,00грн.
в червні 2008р. - 300,00грн.
в липні 2008р. - 39,00грн.
в вересні 2008р. - 219,67грн.
в жовтні 2008р. - 112,80грн.
в листопаді 2008р. - 1830,00грн.
в грудні 2008р. - 60,00грн.
в січні 2009р. - 60,00грн.
в лютому 2009р. - 605,53грн.
в березні 2009р. - 20000,00грн.
Всього на суму 26269,00грн.
Відповідно до п. 2.11 Положення, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Абзацом 5 статті 1 Указу Президента України від 07.09.2001 р. N 802/2001 за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів до юридичних осіб застосовуються штрафні санкції у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Відповідно до ст.250 Господарського Кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 11293,15 грн., в тому числі, 4725,9 грн. за перевищення ліміту залишку готівки в касі та 6567,25 грн. за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів.
Штрафні (фінансові) санкції в сумі 4725,9 грн. за перевищення ліміту залишку готівки в касі та в сумі 845,25 грн. за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів за період липень 2007 року липень 2008 року застосовані після спливу граничного строку для застосування санкцій.
Таким чином, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2009 року №1001672343 в сумі 11293,15 грн. слід скасувати в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5571,15 грн.: (11293,15 (4725,9+845,25)).
В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення позивачу слід відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Витрати по сплаті судового збору присуджуються позивачу з державного бюджету відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001662343, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Рівне 22.07.2009 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 1020грн.00коп. В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення - відмовити.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001672343 прийняте Державною податковою інспекцією у м. Рівне 22.07.2009 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 5571грн.15коп. В іншій частині позовних вимог щодо оскарження цього рішення - відмовити.
Присудити на користь позивача Державне підприємство "Бурштин України" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Юрчук М.І.