Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 405/3001/26
2-о/405/74/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.05.2026 Подільський районний суд міста Кропивницького у складі:
головуючого судді Волоткевича А.В.,
секретар судового засідання Бобко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулася в суд із заявою, у якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 79 років, місце смерті: місто Донецьк, Донецька область.
В обґрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її бабуся, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка народилася у станиці Петровська Слов`янського району Краснодарського краю та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті вона перебувала у лікарні в м. Донецьку, Донецької області, що є тимчасово окупованою територією згідно з Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07.02.2019 № 32/2019. Про смерть бабусі заявниці, повідомила її знайома ОСОБА_3 , яка також займалась її похованням та надіслала копії документів про її смерть. ОСОБА_2 була похована 19.02.2026 р. в м. Донецьку на кладовищі Південне.Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 відповідно до законодавства України.З урахуванням вищевикладеного, заявниця вимушена звернутись до суду з цією заявою.
Ухвалою судді від 05.05.2026 відкрито окреме провадження у даній справі та призначено судове засідання.
08.05.2026 на адресу суду від заявниці надійшла заява про розгляд справи без її участі.
08.05.2026 на адресу суду від представника заінтересованої особи на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника та в якій просили в рішенні суду додати місце народження померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справі доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 31.10.1991 та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 13.11.2015 (а.с. 16, 17).
ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 28.10.1968 та довідкою Донецького міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області про шлюб (а.с. 13, 14)
Таким чином, ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 .
До заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території додано: копію медичного свідоцтва про смерть від 16.02.2026 р. № 201900077; копію договору-замовленням про організацію та проведення поховання від 19.02.2026 р. № 11467/104; копію акту приймання-передачі наданих послуг від 19.02.2026 р. № 11467/104; копію свідоцтва про поховання померлої ОСОБА_2 , копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , виданого на тимчасово окупованій території, серії НОМЕР_4 від 27.02.2026 року донецьким міським відділом запису актів цивільного стану управління рацс донецької народної республіки, копію довідки про смерть від 27.02.2026 р. № С-04336. (а.с. 6-12).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вказано, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду.
Згідно зі ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах протии Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001 року), Молдови та Росії (Mozer v. The Republicof Moldova and Russia, 23.02.2016 року), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою). Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого намібійського винятку, який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені у свідоцтві про смерть (зразка окупаційної влади), серії НОМЕР_5 виданого 17.06.2025 року донецьким міським відділом запису актів цивільного стану управління рацс донецької народної республіки.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 79 років, місце смерті: місто Донецьк, Донецька область, для подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.
Керуючись ст. 263-265, 317-319, 430 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки станиці Петровська, Слов`янського району, Краснодарського краю, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: місто Донецьк, Донецька область.
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду є підставою для видачі органом державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , встановленого законодавством України зразка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ІКЮО 24144761, адреса: пров. Андрія Ліпатова, 10, м. Кропивницький, 25006.
Суддя Подільського районного
суду міста Кропивницького А. В. Волоткевич