Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у залученні співвідповідача та
про залучення третьої особи
11 травня 2026 року Справа №200/3074/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому порядку у спрощеному позовному провадженні клопотання Департаменту соціального населення Донецької обласної державної адміністрації про залучення співвідповідача до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту соціального населення Донецької обласної державної адміністрації (надалі ДСЗН Донецької ОДА), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ДСЗН Донецької ОДА, що полягає у неприйнятті рішення про безоплатну передачу позивачу автомобіля торгівельної марки ЗАЗ, комерційна назва SENS, № кузова НОМЕР_1 , 2013 року випуску, та ненаданні позивачу довідки про переоформлення автомобіля в особисту власність після закінчення 10 річного строку експлуатації;
- зобов`язати ДСЗН Донецької ОДА прийняти рішення про безоплатну передачу позивачу автомобіля торгівельної марки ЗАЗ, комерційна назва SENS, № кузова НОМЕР_1 , 2013 року випуску та надати позивачу довідку про переоформлення Автомобіля в особисту власність після закінчення 10 річного строку експлуатації.
Ухвалою суду від 27 квітня 2026 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
7 травня 2026 року судом отримано від відповідача відзив на позовну заяву.
2 квітня 2025 року судом отримано від відповідача клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі ГУ ПФУ в Донецькій області), яке обґрунтовано наступним.
З набранням чинності з 1 січня 2023 року Законом України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 2 грудня 2022 року № 1350 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо забезпечення реалізації окремих функцій Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», відбулось припинення діяльності Фонду соціального страхування України, правонаступником якого визначено Пенсійний фонд України. Внаслідок зазначеного «особові справи та автомобілі осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві, які забезпечувалися такими автомобілями» були передані до Пенсійного фонду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1397 «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» встановлено, що легкові автомобілі, передані Фондом соціального страхування України Пенсійному фонду України, які були придбані для осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку та перебувають у їх користуванні, а також легкові автомобілі, які повернуті (вилучені) управліннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, передаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення в межах однієї області.
Враховуючи наведене, залучення ГУ ПФУ в Донецькій області до участі у справі дозволить суду отримати вичерпну інформацію щодо документальної передачі ОСОБА_1 автомобіля марки ЗАЗ SENS та сприятиме прийняттю законного рішення, яке враховуватиме інтереси всіх державних інституцій.
Розглядаючи клопотання ДСЗН Донецької ОДА про залучення співвідповідача, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) учасники справи мають право, крім іншого, подавати заяви та клопотання.
Частиною 3 ст. 48 КАС України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за к л о п о т а н н я м п о з и в а ч а до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Отже, КАС України не передбачено залучення до участі у справі в якості співвідповідача за ініціативою відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси
Згідно з ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує бездіяльність ДСЗН Донецької ОДА стосовно прийняття рішення про безоплатну передачу позивачу автомобіля, наданого його у користування, та не надання позивачу довідки про переоформлення автомобіля в особисту власність після закінчення 10 річного строку експлуатації.
Згідно із абз. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1397 «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» (надалі Постанова № 1397) встановлено, що легкові автомобілі, передані Фондом соціального страхування України (надалі ФССУ) Пенсійному фонду України (надалі ПФУ), які були придбані для осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку та перебувають у їх користуванні, а також легкові автомобілі, які повернуті (вилучені) управліннями виконавчої дирекції ФССУ, передаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення в межах однієї області.
Відповідно до п. 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» (надалі Порядок № 999), особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за її (його) бажанням може бути безоплатно переданий у власність за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення після закінчення десятирічного строку експлуатації.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги позивача заявлені до належного відповідача.
Як наслідок, відсутні підстави для залучення до участі у справі в якості співвідповідача ГУ ПФУ в Донецькій області і за ініціативою суду.
Разом із цим суд зазначає, що у відзиві на позов відповідач вказав, що на виконання Постанови № 1397 Головним управлінням ПФУ в Донецькій області до ДСЗН Донецької ОДА у березні 2024 року були передані лише особові справи осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку, які перебувають на обліку для забезпечення автомобілями та документи, що підтверджують виплату грошових компенсацій, які були передані ФССУ - ПФУ. При цьому, особові справи осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку, які були забезпечені автомобілями ФССУ, від ГУ ПФУ в Донецькій області до Департаменту не передавалися.
За інформацією ГУ ПФУ в Донецькій області зазначені особові справи від ФССУ до ГУ ПФУ в Донецькій області не були передані.
До відзиву на позов додано:
- копію звернення ДСЗН Донецької ОДА від 12 лютого 2026 року (вих. № 01-16/84/0/200-25) до Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України про надання роз`яснень стосовно механізму виплати органами соціального захисту населення компенсації особам з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві за 2022 та 2023 роки, в якому також зазначено про відсутність у Департаменті особових справ осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку, які були забезпечені автомобілями Фондом соціального страхування України, і що через відсутність доступу до майна, первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку видача довідок про переоформлення автомобіля в особисту власність після закінчення 10 річного строку експлуатації унеможливлена;
- копію звернення Донецької ОДА від 23 березня 2026 року (вих. № 0.6/14/610/0/2-26) до Міністерства соціальної політики, сім`ї та єдності України, в якому також зазначено про відсутність у Департаменті особових справ осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку, які були забезпечені автомобілями Фондом соціального страхування України та міститься пропозиція внести зміни до Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999, якими передбачити можливість видачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення особам з інвалідністю внаслідок нещасного випадку або їх законним представникам, які були забезпечені автомобілями на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією територій України, довідок на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.
Враховуючи наведене, суд висновує, що рішення по справі може вплинути на права та обов`язки ГУ ПФУ в Донецькій області, яке станом на час прийняття даної ухвали н е передало ДСЗН Донецької ОДА (за поясненням відповідача) особові справи осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку, які були забезпечені автомобілями Фондом соціального страхування України.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Керуючись наведеними нормами права, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області
Керуючись ст.ст. 46, 48, 49, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання Департамента соціального населення Донецької обласної державної адміністрації про залучення до справи співвідповідача.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3).
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає; заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна