Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
12 травня 2026 року Справа № 480/2461/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.
10.03.2026 від позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.03.2026 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням Управлінням соціального захисту населення Глухівської міської ради рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 по справі №480/2461/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради, після набрання ухвалою суду законної сили, подати у 30-денний строк до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі № 480/2461/22.
11.05.2026 до суду від відповідача надійшов лист щодо виконання рішення суду з клопотанням про незастосування штрафних санкцій за невиконання рішення суду.
У листі зазначено, що Управлінням соціального захисту населення Глухівської міської ради здійснено нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у сумі 1491,00 грн. відповідно до чинного законодавства.
Виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 480/2461/22, виданого 11.07.2022 року Сумським окружним адміністративним судом, включено до обліку судових рішень, що підлягають виконанню. Разом з тим, управління не є розпорядником коштів державного бюджету в частині визначення обсягів фінансування відповідних соціальних виплат та здійснює їх виключно в межах бюджетних асигнувань, доведених головним розпорядником коштів.
Управління щомісяця до 5 числа надає інформацію до Департаменту з питань соціальної політики Сумської обласної державної адміністрації щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов`язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувана за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду".
Фінансування видатків на виконання судових рішень щодо соціальних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та безпосередньо залежить від наявного фінансового ресурсу. Станом на дату надання відповіді вищезазначене фінансування для повного виконання зазначеного судового рішення до управління не надходило.
Відповідно, виконання виконавчого документа буде здійснено виключно після надходження цільових бюджетних коштів у порядку та черговості, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду», з урахуванням дати надходження виконавчого документа та набрання судовим рішенням законної сили.
Крім цього, просить не застосовувати штрафні санкції, а саме до виконуючої обов`язки начальника управління соціального захисту населення Глухівської міської ради Зінаїди Олександрівни Попової у зв`язку з тим, що протягом березня поточного року відбулася реорганізація управління соціального захисту населення шляхом створення відділу з питань ветеранської політики Глухівської міської ради за рахунок скорочення відділу в управлінні соціального захисту населення. Питання виплати щорічної разової допомоги до 5 травня не було внесено до перерозподілу функцій.
Розглянувши поданий лист, суд зазначає наступне.
19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ, в порядку письмового провадження.
Відповідно до частин другої та третьої статті 382-2 КАС України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Системний аналіз вказаних положень КАС України дає підстави дійти висновку, що у випадку подання до суду суб`єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення він повинен бути оформлений відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України, при цьому необхідно додати докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що поданий Управлінням соціального захисту населення Глухівської міської ради лист не відповідає вимогам, викладеним у ст. 382-2 КАС України.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Враховуючи недотримання вимог частини 3 статті 382-2 КАС України при поданні Управлінням соціального захисту населення Глухівської міської ради звіту про виконання судового рішення та беручи до уваги відсутність доказів виплати позивачу заборгованості, суд дійшов висновку про відмову в прийнятті звіту суб`єкта владних повноважень та встановлення нового строку для подання звіту.
Водночас, суд вважає, що відповідачем наведено достатні та допустимі докази на підтвердження вжиття ним заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати позивачу заборгованості з нарахованих виплат.
Разом з тим, недостатнє фінансування відповідача розпорядником бюджетних коштів вищого рівня не може бути підставою для накладення на керівника Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради штрафу за невиконання рішення суду.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради новий строк для надання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №480/2461/22 строком тридцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
У прийнятті звіту Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №480/2461/22 - відмовити.
Встановити Управлінню соціального захисту населення Глухівської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №480/2461/22.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради надати суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №480/2461/22 протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Роз`яснити Управлінню соціального захисту населення Глухівської міської ради, що звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі №480/2461/22 має відповідати вимогам статті 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України №4094-IX від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Суддя О.А. Прилипчук