Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 травня 2026 року м. Рівне№460/4252/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доЦентральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною та скасування протокол, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування протоколу засідання штатної військово лікарської комісії №2026-0213-1724-3693-3 від 13.02.2026 у частині встановлення причинно- наслідкового зв`язку його захворювань та зобов`язання відповідача повторно дослідити питання щодо встановлення причинно-наслідкового зв`язку відповідного його захворювання та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач, будучи призваним на військову службу за мобілізацією та проходячи службу у військовій частині НОМЕР_1 , брав безпосередню участь у заходах із забезпечення оборони України та виконував завдання в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 . У період проходження служби у позивача виявлено тяжке захворювання, у зв`язку з чим ВЛК встановлено причинний зв`язок захворювання у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби» та визнано його непридатним до військової служби. Не погоджуючись із таким формулюванням, позивач звертався до Центральної ВЛК із заявами про встановлення причинного зв`язку захворювання у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини», однак у задоволенні заяв було відмовлено. Позивач вважає такі рішення протиправними, оскільки відповідачем не враховано обставини його безпосередньої участі у заходах із захисту Батьківщини та розвитку захворювання під час проходження військової служби.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.03.2026 року відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі без повідомлення учасників справи.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Поряд із тим, відповідно до ч.4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно з ч.2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 12.03.2022 позивач, ОСОБА_1 , був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на посаду водія 1 відділення механізованих мостів 1 інженерно-дорожнього взводу інженерно-дорожньої роти. У цей же день позивач склав Військову присягу на вірність Українському народові. Перед зарахуванням до особового складу Збройних Сил України позивач пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 13.09.2022 по 31.12.2022 позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 20.08.2025 № 2028.
Крім того, відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 , у період з 08.04.2023 по 05.07.2023 солдат запасу ОСОБА_1 був відряджений та виконував завдання в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 .
Судом також встановлено, що з 06.11.2023 по 12.01.2024 позивач перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого. Згідно із зазначеною випискою позивачу встановлено діагноз: «МЛСТБ (24.11.2023) обох легень (дисемінований), ДЕСТР+, МБТ+, М+, МГ+, риф+гТМЧІ+ (НКm), К+фТМЧ, Гіст0, кат.4 (ВДТБ), ког4 (2023)».
13.12.2023 гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_3 , відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 4/9634, проведено медичний огляд позивача та оформлено Свідоцтво про хворобу № 65.
Відповідно до пункту 12 зазначеного Свідоцтва про хворобу позивачу встановлено діагноз: «МЛСТБ (24.11.2023) обох легень (дисемінований), ДЕСТР+, МБТ+, М+, МГ+, риф+, Ко, Резист0, Гіст0, кат.4, ког.4 (2023)», а також визначено причинний зв`язок захворювання у формулюванні: «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби».
На підставі статті 2-а графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Наказом командира військової частини № 18 від 18.01.2024 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Відповідно до зазначеного наказу календарна вислуга років позивача станом на 18.01.2024 становила 1 рік 10 місяців 6 днів.
Не погоджуючись із визначеним ВЛК причинним зв`язком захворювання у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби», позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України із заявою про перегляд постанови ВЛК від 13.12.2023 та встановлення причинного зв`язку захворювання у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини».
За результатами розгляду заяви позивача Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України надано витяг із протоколу засідання ВЛК від 18.10.2024 № 7512, відповідно до якого підстав для перегляду постанови ВЛК від 13.12.2023 не встановлено.
З метою збору доказів у справі представником позивача направлено адвокатський запит до військової частини НОМЕР_1 щодо надання довідки про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України.
На вказаний запит військова частина НОМЕР_1 надала відповідну довідку та повідомила, що у період з 08.04.2023 по 05.07.2023 позивач виконував завдання в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 .
З метою отримання підтверджуючих документів щодо перебування позивача у зазначений період в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 представником позивача направлено адвокатський запит до вказаної військової частини.
Листом від 10.09.2025 тимчасово виконуючий обов`язки начальника штабу заступник командира військової частини НОМЕР_2 повідомив, що оперативно-стратегічне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розформоване, а відповідні документи передані до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Разом із тим, згідно з відповіддю Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, документи військової частини НОМЕР_2 за період із січня 2022 року на зберігання до архіву не надходили.
У подальшому представником позивача повторно направлено адвокатський запит до військової частини НОМЕР_2 . У відповіді від 07.11.2025 тимчасово виконуючий обов`язки начальника штабу заступник командира військової частини НОМЕР_2 повідомив, що оперативно-стратегічне угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не підпорядковується командиру військової частини НОМЕР_2 , а архівна документація на зберіганні не перебувала. Також рекомендовано звернутися до Територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Відповідно до відповіді Територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 29.12.2025 документи оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на зберігання до архівного відділу не надходили.
Судом встановлено, що у зв`язку із ненаданням запитуваної інформації представником позивача було подано відповідну скаргу до Міністерства оборони України. Водночас відсутність документів в архівних установах не спростовує факту виконання позивачем завдань в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 , про що повідомлено військовою частиною НОМЕР_1 .
Після отримання довідки про безпосередню участь позивача у заходах із забезпечення оборони України представником позивача повторно подано заяву до відповідача про перегляд постанови ВЛК від 13.12.2023 в частині визначення причинного зв`язку захворювання.
Листом від 25.02.2026 на адресу представника позивача надійшов протокол засідання штатної військово-лікарської комісії від 13.02.2026 № 2026-0213-1724-3693-3, відповідно до якого причинний зв`язок захворювання, визначений Свідоцтвом про хворобу № 65, залишено без змін.
Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у зміні формулювання причинного зв`язку захворювання протиправним та таким, що порушує його права й законні інтереси, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Суспільні відносини у сфері охорони здоров`я з метою забезпечення гармонійного розвитку фізичних і духовних сил, високої працездатності і довголітнього активного життя громадян, регулює Закон України Основи законодавства України про охорону здоров`я від 19.11.1992 № 2801-XII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2801-XII).
Статтею 70 Закону № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров`я.
Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, Міністром оборони України 14.08.2008 прийнято наказ №402, яким затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Положення № 402).
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
За змістом пункту 1.3 глави 1 розділу І Положення № 402 основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема: аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що до штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Підпунктами 2.3.1, 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до підпунктів 2.4.5, 2.4.6, 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Відповідно до підпунктів 2.6.1, 2.6.3, 2.6.4 пункту 2.6 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, госпітальні ВЛК.
На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається, зокрема, проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення.
Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право, зокрема, приймати постанови відповідно до цього Положення.
Пунктом 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема військовослужбовців до військової служби.
Відповідно до підпункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Порядок встановлення причинного зв`язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на збори, та осіб, звільнених з військової служби, зі службою у Збройних Силах України, визначено главою 21 розділу II Положення № 402, пунктами 21.1 - 21.2, 21.5 якого передбачено, що у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв`язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
За змістом пункту 21.1, 21.2 глави 21 розділу II Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв`язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв`язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов`язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Пунктом 21.5 глави 21 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України або в період перебування в місцях несвободи, у разі встановлення факту позбавлення особистої свободи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями у зв`язку із захистом державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України внаслідок збройної агресії проти України;
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов`язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни;
в) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов`язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов`язків, передбачених у підпункті "а" цього пункту»;
г) "Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку (вказується вид події, що призвела до нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії), ТАК, пов`язане з проходженням військової служби" - якщо воно одержане військовослужбовцем у результаті нещасного випадку за обставин, не пов`язаних з виконанням обов`язків, або одержане внаслідок вчинення ним правопорушення.
ґ) "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період участі в бойових діях, забезпечення бойової діяльності військ (флотів) на території інших країн (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій;
д) "Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини" - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України, в період перебування в місцях несвободи, у разі встановлення факту позбавлення особистої свободи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями у зв`язку із захистом державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України внаслідок збройної агресії проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби";
е) "Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини в період громадянської та Другої світової воєн" - якщо воно виникло під час захисту Батьківщини або виконання обов`язків військової служби у складі діючої армії і флоту у роки громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни.
Слід зауважити на те, що зазначені у підпунктах "д" та "е" постанови приймаються також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях або в період перебування в місцях несвободи, у разі встановлення факту позбавлення особистої свободи державою-агресором, її органами, підрозділами, формуваннями, іншими утвореннями у зв`язку із захистом державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України внаслідок збройної агресії проти України.
Відповідно до пункту 21.16 глави 21 розділу II Положення № 402 якщо у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), складеному на військовослужбовця (осіб, звільнених з військової служби), зазначені хвороби (поранення), одержані (що виникли) за різних обставин, ВЛК приймає постанови про їх причинний зв`язок окремо. Згідно із пунктом 21.18 глави 21 розділу II Положення № 402 якщо свідоцтво про хворобу не збереглося, підставою для прийняття постанови про причинний зв`язок захворювання (поранення) є записи в документах (історія хвороби, довідка архіву, медична довідка, медична, червоноармійська або службова книжки, прохідне свідоцтво, особова справа, свідоцтво про звільнення від військового обов`язку, військовий квиток, витяг із документів військової частини, матеріалів службового розслідування, дізнання, досудового слідства або суду).
Судовим розглядом встановлено, що 13.12.2023 гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_3 , відповідно до розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 4/9634, проведено медичний огляд позивача та оформлено Свідоцтво про хворобу № 65.
Відповідно до пункту 12 зазначеного Свідоцтва про хворобу позивачу встановлено діагноз: «МЛСТБ (24.11.2023) обох легень (дисемінований), ДЕСТР+, МБТ+, М+, МГ+, риф+, Ко, Резист0, Гіст0, кат.4, ког.4 (2023)», а також визначено причинний зв`язок захворювання у формулюванні: «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби».
На підставі статті 2-а графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Наказом командира військової частини № 18 від 18.01.2024 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Відповідно до зазначеного наказу календарна вислуга років позивача станом на 18.01.2024 становила 1 рік 10 місяців 6 днів.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.02.2026 на адресу представника позивача адвоката Ярославської О.М. надійшов протокол засідання штатної ВЛК від 13.02.2026 № 2026-0213-1724-3693-3, відповідно до якого причинний зв`язок захворювання, визначений у Свідоцтві про хворобу № 65 гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_3 , залишено без змін.
Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, суд виходить із такого.
Відповідно до підпункту «є» пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України формулювання «Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби» застосовується у випадках, якщо захворювання виникло в період проходження військової служби у військових частинах та установах, крім захворювань, що виникли за обставин, передбачених іншими підпунктами цього пункту, або якщо захворювання, яке існувало до проходження військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності до військової служби.
Разом із тим, підпунктом «д» пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ зазначеного Положення передбачено формулювання «Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини», яке застосовується, зокрема, у разі, коли захворювання, що виникло до проходження військової служби, під час безпосередньої участі особи у заходах із захисту Батьківщини досягло такого розвитку, що призвело до непридатності до військової служби.
Суд звертає увагу, що позивач був призваний на військову службу за мобілізацією у березні 2022 року та до цього не перебував на військовій службі як кадровий військовослужбовець. При цьому матеріалами справи підтверджено факт безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, а також виконання завдань у районах ведення бойових дій та в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення ВЛК фактично обмежилась формальним посиланням на те, що прояви симптомів та встановлення діагнозу рецидиву туберкульозу відбулися через певний проміжок часу після безпосередньої участі позивача у бойових діях.
Разом із тим, відповідачем не надано належної оцінки тим обставинам, що позивач продовжував виконувати завдання, пов`язані із забезпеченням оборони України, у тому числі на півдні України, до вересня 2023 року, а також не досліджено вплив умов проходження військової служби, виконання бойових завдань, тривалого перебування у польових умовах, фізичного та психологічного навантаження на розвиток та загострення захворювання.
Крім того, відповідачем не спростовано доводів позивача щодо того, що захворювання, яке існувало раніше, саме в період проходження військової служби та участі у заходах із захисту Батьківщини досягло такого розвитку, який призвів до його непридатності до військової служби.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Наведений конституційний принцип означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний не лише формально діяти в межах компетенції, а й забезпечити повне, всебічне та об`єктивне дослідження усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно із частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні суди перевіряють, чи прийняті рішення суб`єкта владних повноважень, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно, розсудливо та пропорційно.
Однак у спірних правовідносинах відповідачем не забезпечено повного та всебічного дослідження обставин захворювання позивача, не надано належної оцінки його безпосередній участі у заходах із захисту Батьківщини, характеру та умовам проходження військової служби, а також не враховано усіх обставин, що мають істотне значення для правильного визначення причинного зв`язку захворювання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що спірне рішення прийняте без повного та об`єктивного з`ясування всіх фактичних обставин справи, а тому не відповідає критеріям обґрунтованості та розсудливості, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір, а доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то судові витрати відповідно до статті 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центральної військоволікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування протоколу задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати протокол засідання штатної військово лікарської комісії №2026-0213-1724-3693-3 від 13.02.2026 Центральної військоволікарської комісії Збройних Сил України у частині встановлення причиннонаслідкового зв`язку захворювань солдата ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Зобов`язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно дослідити питання щодо встановлення причинно-наслідкового зв`язку відповідного захворювання солдата ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 12 травня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )
Відповідач - Центральна військово-лікарська комісії Збройних Сил України (вул. Госпітальна, буд. 16,м. Київ,01133, ЄДРПОУ/РНОКПП 08356179)
Суддя Н.В. Друзенко