Рішення № 136421915, 11.05.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2026
Номер справи
600/1091/26-а
Номер документу
136421915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/1091/26-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі відповідач), в якому просить:

- визнати дії державного виконавця Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України протиправними щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 02 березня 2026 року, виконавче провадження №80371337;

- скасувати постанову від 02 березня 2026 року державного виконавця Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження № 80371337 щодо боржника ОСОБА_1 .

1.2. Ухвалою суду від 13.03.2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. У поданому до суду позові представник позивача зазначає, що постановою № 1707 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП від 17 грудня 2025 року складеною т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17000 грн., у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не прибув за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначеному в мобілізаційному розпорядженні (№4157386 явка на 24.06.2025 року), всупереч ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вищевказана постанова позивачу не вручалася та про неї відомо не було.

2.2. Державним виконавцем Кіцманського відділу ДВС у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_1 штрафу 34000 грн. (ВП №80371337).

2.3. Вважає, що постанова державного виконавця є неправомірною, адже позивач не був присутнім під час розгляду справи щодо нього за ч. 3 cт. 210-1 КУпАП, копію постанови не отримував, а тому, подвоєння суми штрафу є неправомірним. На даний час звернувся до Кіцманського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та скасування постанови №1707.

Позиція відповідача

2.4. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, у зв`язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно доводів сторін судом встановлено, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП накладено на ОСОБА_1 штраф у розмір у сумі 17000 грн. Також у постанові визначено, що відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а вразі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі 34000,00 грн.

3.2. ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із заявою про відкриття виконавчого провадження. На підставі заяви ІНФОРМАЦІЯ_3 заступником начальника відділу Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Федоряком В.І. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №80371337 від 02.03.2026 року з виконання постанови №1707, виданої 17.12.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 про стягнення з ОСОБА_1 суми адміністративного штрафу у розмірі 34000,00 грн.

ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Предметом цього позову є винесена заступником начальника відділу Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Федоряком В.І. постанова про відкриття виконавчого провадження №80371337 від 02.03.2026 року.

Отже, при розгляді цієї справи, суд має надати зазначеній постанові оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.

4.2. При цьому, для зручності та зрозумілості, оцінка на предмет правомірності оскаржуваної постанови буде проводитись, виходячи із обґрунтування яке міститься у позовній заяві. При наданні оцінки на предмет правомірності оскаржуваної постанови, суд виходить з того, що така постанова в розумінні КАС України є рішенням суб`єкта владних повноважень, а тому має відповідати критеріям законності таких рішень, які наведені у частині 2 статті 2 КАС України.

4.3. Так, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року №1404-VІІІ (далі Закон №1404-VІІІ).

4.4. У відповідності до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

4.5. Відповідно до статті 2 Закону №1404-VІІІ виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

4.6. Згідно пункту 6 частини 1 статті 3 Закону №1404-VІІІ примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів: постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.

4.7. Частиною 1 статті 4 Закону №1404-VІІІ визначено, що у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.

4.8. Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо зокрема, пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання (пункт 2 частини 4 статті 4 Закону №1404-VІІІ).

4.9. Відповідно до частин 1-2 статті 12 Закону №1404-VІІІ виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

4.10. Відповідно до статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону в т. ч.: за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини 1 статті 26 Закону №1404-VІІІ).

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону (частини 5 статті 26 Закону №1404-VІІІ).

4.11. Як встановлено судом, постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП накладено на ОСОБА_1 штраф у розмір у сумі 17000 грн.

4.12. ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із заявою про відкриття виконавчого провадження. На підставі заяви ІНФОРМАЦІЯ_3 заступником начальника відділу Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Федоряком В.І. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №80371337 від 02.03.2026 року з виконання постанови №1707, виданої 17.12.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 про стягнення з ОСОБА_1 суми адміністративного штрафу у розмірі 34000,00 грн.

4.13. Суд звертає увагу на те, що постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 по справі про адміністративне правопорушення також визначено, що відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а вразі оскарження такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі 34000,00 грн.

4.14. Зі змісту позовної заяви вбачається, що вимоги позивача ґрунтуються на тому, що позивач не був присутнім під час розгляду справи щодо нього за ч. 3 cт. 210-1 КУпАП, копію постанови не отримував, а тому, подвоєння суми штрафу є неправомірним. На даний час звернувся до Кіцманського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та скасування постанови №1707.

4.15. Щодо таких доводів представника позивача суд зазначає, що згідно висновків Верховного Суду, що викладені, у постанові від 06 травня 2020 року у справі №815/6844/17 відповідно до яких органи ДВС і приватні виконавці у силу Закону України Про виконавче провадження не наділені повноваженнями перевірки факту оскарження відповідної постанови (виконавчого документу) в судовому порядку, перевірки правильності заповнення найменувань сторін виконавчого провадження тощо. Отримавши виконавчий документ, державний виконавець обтяжений обов`язком винести постанову про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня. Також, Верховний Суд у постанові від 14.03.2024 по справі №591/4234/23 наголосив на тому, що органи ДВС в силу Закону №1404-VIII не наділені повноваженнями перевірки факту оскарження відповідної постанови (виконавчого документу) в судовому порядку.

4.16. Тобто, винесення постанови про відкриття виконавчого провадження на підставі отриманого виконавчого документа, оформленого з дотриманням вимог до реквізитів, є обов`язком уповноваженого органу примусового виконання рішення.

4.17. Судом досліджено постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 на предмет її відповідності вимогам та реквізитам, що визначені Законом №1404-VIII.

4.18. За таких обставин, у суду відсутні підстави вважати, що відповідачу належало повернути такий виконавчий документ (постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707) стягувачу ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення з підстав, визначених частиною 4 статті 4 Закону №1404-VІІІ.

4.19. Окремо суд зауважує щодо строку звернення постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 до примусового виконання.

4.20. Як наголошено судом раніше, згідно частин 1,2 статті 12 Закону України Про виконавче провадження виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

4.21. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

4.22. Разом з тим, відповідно до пункту 10-2 Розділу ХІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про виконавче провадження, в редакції Закон України Про внесення зміни до розділу XIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про виконавче провадження від 15.03.2022 року №2129-IX, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

4.23. Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

4.24. Оскільки порядок та строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України Про виконавче провадження, як спеціальним нормативно-правовим актом, тому у спірному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період дії на території України воєнного стану встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред`явлення виконавчих документів до примусового виконання.

4.25. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15 березня 2023 року у справі №260/2595/22, від 03 серпня 2023 року у справі №420/10415/22, а також постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2026 року у справі №620/12063/25.

4.26. Отже, постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.12.2025 року №1707 пред`явлено до примусового виконання в період дії на території України воєнного стану, тобто у період, коли з огляду на положення пункту 10-2 Розділу ХІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про виконавче провадження визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.

4.27. Таким чином, з урахуванням зазначеного, заступником начальника відділу Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Федоряком В.І. правомірно та обґрунтовано, в межах повноважень та відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №80371337 від 02.03.2026 року.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а згідно частини 2 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

5.2. Дослідженням матеріалів справи судом дійшов висновку про правомірність прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження №80371337 від 02.03.2026 року з виконання постанови №1707, виданої 17.12.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 про стягнення з ОСОБА_1 суми штрафу у розмірі 34000,00 грн.

5.3. Таким чином суд вважає, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250, 287 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови, відмовити повністю.

Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

У відповідності до статей 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач Кіцманський відділ державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Чернівецька обл., Чернівецький р-н., м. Кіцмань, вул. І.Миколайчука, буд. 1, код ЄДРПОУ 34998291).

Суддя О.В. Анісімов