Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2026 року м. Суми Справа № 480/4431/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач отримує пенсію за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (надалі - Закон № 1058-ІV). При обрахунку індексації пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 та 01.03.2025, відповідач неправомірно застосовує показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески станом на 01.10.2017, а не такий показник, який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення позивачу.
Тому позивач 04.06.2025 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, на коефіцієнти у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, починаючи з 04.12.2024 та у розмірі 1,115, починаючи з 01.03.2025 для забезпечення індексації пенсії; зобов`язати відповідача провести починаючи з 04.12.2024 перерахунок пенсії позивачу у відповідності до ч.2 ст.42 Закону України № 1058-ІV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України ''Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році'' від 16.02.2022 № 118 (надалі - Постанова № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році'' від 24.02.2023 № 168 (надалі - Постанова № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році'' від 23.02.2024 № 185 (надалі - Постанова № 185) та починаючи з 01.03.2025 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796) відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України ''Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році'' від 25.02.2025 № 209 (надалі - Постанова № 209) та у зв`язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
Судом відкрито провадження у справі 05.06.2025.
Відповідач подав клопотання від 25.06.2025 про долучення доказів, а 01.07.2025 позивач подав клопотання про приєднання до матеріалів справи. Суд прийняв до розгляду клопотання та долучив їх до матеріалів справи.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд у відповідності до норми ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинаства України вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивачу 30.09.2021 призначено пенсію за віком за нормами Закону № 1058-ІV, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018-2020 роки.
З 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 позивачу не проводилися перерахунки пенсії у зв`язку з індексацією згідно з Постановами № 118, № 168, № 185, оскільки показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначений постановою Кабінету Міністрів України ''Питання проведення індексації пенсій у 2019 році'' від 20.02.2019 № 124 (надалі - Постанова № 124), починаючи з 01.10.2017 (за 2014-2016 роки) становить 3764,40 грн, що з 01.03.2019 був збільшений на коефіцієнт 1,17 - 4404,35 грн (3764,40 х 1,17), з 01.05.2020 збільшений на коефіцієнт 1,11 та складав 4888,83 грн (4404,35 х 1,11), з 01.03.2021 збільшений на коефіцієнт 1,11 та складає 5426,60 грн (4888,83 х 1,11), з 01.03.2022 збільшений на коефіцієнт 1,14 та складав 6186,32 грн (5426,60 х 1,14), з 01.03.2023 збільшений на коефіцієнт 1,197 та складав 7405,03 грн (6186,32 х 1,197), з 01.03.2024 збільшений на коефіцієнт 1,0796 та складав 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796), з 01.03.2025 збільшений на коефіцієнт 1,115 та складав 8913,83 грн (7994,47 х 1,115). Згідно з Постановами № 118, № 168 та № 185 до розміру пенсії позивача встановлені доплати з 01.03.2022, 01.03.2023, та 01.03.2024 у сумах 135 грн, 100 грн та 100 грн відповідно.
З 01.03.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку з індексацією згідно з Постановою № 209. Збільшений показник середньої заробітної плати з 01.03.2025 складає 8913,83 грн (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115). Проіндексований з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за зверненнями у 2021 році, становить 9643,14 грн (9118,81 грн - заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки х 1,075).
Висновки суду та їх мотиви.
Відповідно до ч.2 ст.42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно з ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (надалі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ч.1 ст.4 та ч.1 ст.9 Закону № 1282-ХІІ).
15.02.2022 було прийнято Закон України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства'' від 15.02.2022 № 2040-ІХ, яким ч.5 ст.2 Закону№ 1282-ХІІ викладено в новій редакції. Було визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього ч.2 ст.42 Закону 1058-ІV.
Постановою № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону 1058-ІV.
Згідно з п.5 Порядку у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 Порядку визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: К=((ЗСЦ+ЗСЗ)х50%/100%)+1%, де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%, де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Пунктом 1 Постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.
Пунктом 1 Постанови № 209 установлено, що з 01.03.2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком ппроводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Таким чином, індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанов № 118, № 168, № 185 та № 209 проводиться згідно з Порядком шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 на відповідні коефіцієнти.
Суд зазначає, що положення Порядку не узгоджені з нормами ч.2 ст.42 Закону № 1058-ІV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону № 1058-ІV); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за нормами Порядку).
Відповідно до ст.7 Закону № 1058-ІV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципом законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати.
Частиною 3 ст.7 КАС України передбачено, що у разі невідповідності правового акта закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, п.5 Порядку повинен застосовуватися у відповідності з ч.2 ст.42 Закону № 1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення, а не такий показник станом на 01.10.2017.
Тому при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2021 році згідно з нормами Закону № 1058-ІV, а саме у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч.2 ст.42 Закону № 1058-ІV. Застосуванню також підлягають відповідні Постанови № 118, № 168, № 185 та № 209. Порядок підлягає застосуванню в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-ІV.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 03.12.2025 у справі № 560/14880/24 та від 04.12.2025 у справі № 440/6585/25.
Як встанлвено судом, з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 позивачу не проводилися перерахунки пенсії у зв`язку з індексацією згідно з Постановами № 118, № 168, № 185, а були встановлені до розміру пенсії позивача доплати у сумах 135 грн, 100 грн та 100 грн відповідно, що є неправомірним.
З 01.03.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку з індексацією згідно з Постановою № 209. Проіндексований з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за зверненнями у 2021 році, становить 9643,14 грн (9118,81 грн - заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки х 1,075), що є неправомірним. Натомість проіндексований з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за зверненнями у 2021 році, повинен становити 14441,37 грн, з розрахунку 9118,81 грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,075.
Отже, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо проведення з 04.12.2024 та з 01.03.2025 індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати в України за 2018-2020 роки. Така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України. Тому суд задовольняє позовні вимоги, а саме у спосіб, який визначений у резолютивній частині даного рішення, який найбільш ефективно захистить порушені права позивача.
Судові витрати.
Оскільки вимоги задоволені та в матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат окрім як судового збору у сумі 1211,20 грн, то суд стягує з відповідача на користь позивача такий збір.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 268-272, 287 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показників середньої заробітної плати в України за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, з 04.12.2024 у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14 та 1,197) та з 01.03.2025 у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796).
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати в України за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, з 04.12.2024 у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14 та 1,197) та з 01.03.2025 у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796) .
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. судового збору.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук