Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 640/1715/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010, м. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул. Краснова, 6/1) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва 23.01.2020 року надійшла позовна заява Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010, м. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул.. Краснова, 6/1) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул.. Шолуденка, 33/19), в якій позивач просив:
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 27.12.2019 року № 0110050606 про нарахування (збільшення) податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 222883 грн за порушення п.п. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 ПК України та застосування штрафних санкцій в сумі 55721 грн на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України.
Ухвалою від 29 січня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 2825-ІХ, визначено Ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399, Акту приймання-передачі від 29.01.2025 року, Розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду №1 від 03.02.2025 «Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 13.02.2025 року матеріали адміністративної справи № 640/1715/20 розподілено судді - Юхтенко Л.Р.
Ухвалою від 18 лютого 2025 року адміністративну справу № 640/1715/20 за позовною заявою Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010? М. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул.. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул.. Краснова, 6/1) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул.. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - прийнято до провадження Одеського окружного адміністративного суду.
Розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Ухвалою від 17 березня 2025 року у справі за позовною заявою Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010, м. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул.. Краснова, 6/1) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- замінено відповідача - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011), як відокремленого підрозділу ДПС.
Розгляд справи розпочато спочатку.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення рішення є протиправним.
Так, представник позивача зазначає, що метою створення представництва АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» в Києві та інших представництв є виключно провадження для нерезидента діяльності, яка має підготовчий та допоміжний характер і не пов`язана із господарською діяльністю. Представник позивача зазначає, що представництво від імені Банку господарської діяльності ніколи не здійснювало.
Будь-якого прибутку та оплат від доведення співробітниками Представництва інформації про характер послуг, що надаються Банком у Латвії Представництво не отримувало, оскільки банківські послуги материнської компанії АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» на території України ніколи не надавалися.
Представник позивача звернув увагу, що 21.02.2019 року у зв`язку із ліквідацією Представництва, відомості про акредитацію були анульовані НБУ та відомості про видачу позивачу ліцензії на здійснення комерційної діяльності у Державному реєстрі Банків відсутні.
Про відсутність здійснення позивачем діяльності свідчить, що на рахунки не надходили кошти від комерційної діяльності та не перераховувалися кошти на користь материнської компанії.
Єдиним джерелом походження грошових коштів на рахунках, було отримання фінансування від Банку для утримання місця діяльності представництва, та усі здійснені представництвом витрати підтверджені на час перевірки первинними документами та вчинені відповідно до цільового призначення, визначеного материнською компанією та пов`язані з утриманням представництва.
Також представник позивача зазначає, що контролюючим органом не було враховано, що АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» є резидентом Латвії, а отже Представництво в Києві звільнено від оподаткування за приписами Конвенції.
Крім того, представник позивача зазначає, що надання співробітниками представництва консультацій на предмет переваг у послугах АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» в Латвії, а також умови надання таких послуг відносяться до допоміжної діяльності представництва по відношенню до діяльності головного Банку та не є тотожним діяльності головного Банку з консультування клієнтів з питань фінансового характеру.
Зокрема під час перевірки не було встановлено факту надання представництвом послуг з відкриття чи закриття рахунків на ім`я клієнтів, кредитування, переказу коштів тощо.
До суду 05 березня 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні, посилаючись на те, що перевіркою повноти визначення доходу, отриманого представництвом за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 встановлено його заниження на суму 4 127 457 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 1 764 810 грн., за 2017 рік на суму 1 173 355 грн., за 2018 рік на суму 1 126 152 грн. та за 2019 рік на суму 63 140 гривень. Зведені дані щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум отриманих доходів представництвом за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 наведено в додатку №5 до акта перевірки.
Представник відповідача зазначив, що представництво АТ "РІБ" В КИЄВІ подавало податкову звітність з податку на прибуток до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі ГУ ДПС у м. Києві «Розрахунок оподатковуваного прибутку та податку на прибуток постійного представництва нерезидента, що здійснюється податковим органом».
Проведеною перевіркою відображеного показника доходу, отриманого представництвом, за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 на підставі таких документів: виписок банку по валютному та гривневому рахунку, SWIFT повідомлень, договорів встановлено заниження задекларованих представництвом АТ "РІБ" В КИЄВІ показників у рядку 1 Розрахунку „Доходи, отримані постійним представництвом всього на суму 4 127 457 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 1 764 810 грн., за 2017 рік на суму 1 173 355 грн., за 2018 рік на суму 1 126 152 грн. та за 2019 рік на суму 63 140 гривень. В ході проведення перевірки встановлено, що представництвом АТ «РІБ» В КИЄВІ за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 отримувало від Головної компанії AS «Regionala investiciju banka» (Латвійська Республіка) фінансування в загальній сумі 64 359,82 дол. США, що становить по курсу НБУ на дату зарахування коштів 4 127 457 грн.
Проведеною перевіркою відображеного показника «Доходи, отримані постійним представництвом з урахуванням звільнень» (код рядка 04)» за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 на підставі таких документів: виписок банку по гривневому рахунку, встановлено заниження задекларованих представництвом АТ «РІБ» В КИЄВІ показників у рядку 04 Розрахунку «Доходи, отримані постійним представництвом з урахуванням звільнень» на суму 8 254 914 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 3 529 620 грн., за 2017 рік на суму 2 346 710 грн., за 2018 рік на суму 2 252 304 грн. та за 2019 рік на суму 126 280 гривень.
Також представник відповідача зазначає, що протягом перевіряємого періоду, згідно з документами, наданими до перевірки встановлено, що представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ користувалось перевагами Конвенції між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно, (дата набрання чинності для України - 21.11.1996), надалі Конвенція.
Згідно з вимогами ст.5 Угоди термін "постійне представництво" не включає «утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер».
Відповідно до пп.14.1.193. п.14.1 ст.14 Кодексу визначено поняття «постійне представництво нерезидента в Україні», яким є постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс..».
Згідно з п.133.3 ст.133 Кодексу, «Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування».
Представник відповідача зазначає, що на виконання вищевказаного наказу представництво подавало до ДПС Сертифікати про податкову резиденцію компанії AS «Regionala investiciju banka», Латвійська Республіка, видані Державною податковою службою Республіки Латвія за 2016 рік (видана 18.01.2016 року), за 2017 рік (видана 11.01.2017 року), за 2018 рік (видана 27.03.2018 року) та за 2019 рік (видана 02.07.2019 року).
У періоді з 01.01.2016 по 02.12.2019 представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ не декларувало та не сплачувало податок на прибуток.
Доказом допоміжного або підготовчого характеру здійснюваної представництвом діяльності по відношенню до діяльності іноземної компанії, яка створює представництво, повинні бути документи, що свідчать про безпосередній вид діяльності самої компанії, а також про те, виконанню яких саме функцій для нерезидента відповідає діяльність його представництва в Україні.
Представник відповідача зазначає, що на запит ГУ ДПС у м. Києві отримано відповідь від 02.12.2019 щодо функціональних обов`язків працівників представництва.
Згідно з Положення про представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ, предметом діяльності представництва є, зокрема: консультування з питань послуг, що надає Банк.
За даними довідки Головного управління статистики у м. Києві вид діяльності представництва: - 73.20 - дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки. - 70.22 - консультування з питань комерційної діяльності й керування.
Відповідно до посадових інструкцій затверджених Правлінням AS «Regionalainvesticijubanka» та Керівником представництва, завдання та обов`язки посадових осіб представництва включають в себе, зокрема: здійснення пошуку, організації та проведення переговорів з клієнтами для встановлення ділових контактів та представлення банківських послуг (продуктів) від імені АО «Регіональний Інвестиційний Банк» в Києві; консультування клієнтів по відкриттю рахунків, подальшої роботи з рахунком, функціонування рахунку, а також усім послугам, які готовий надати клієнтам Банк; - робота з діючими клієнтами над встановленням потреб в наданні додаткових або супутніх послуг (продуктів) Банку; приймати документи від клієнтів, перевіряти, знімати копії, завіряти копії, відправляти копії в Банк; - консультувати по роботі з ІнтернетБанком.
Таким чином встановлено, що нерезидент через своє постійне представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ на території України проводив тотожню діяльність по відношенню до Головної Компанії, а саме: - консультування клієнтів по відкриттю рахунків, подальшій роботі з рахунками, а також всі послуги, які готовий надавати клієнтам Банк; - розблокування рахунків, дігіпасів, видачі карток, реєстрації та оформленні належним чином справ клієнтів; - проводить зустрічі з клієнтами за межами території України по обговоренні співробітництва.
Зважаючи на вище наведене, представник відповідача вважає, що діяльність представництва АТ «РІБ» В КИЄВІ» не носить допоміжний або підготовчий характер по відношенню до материнської компанії, а отже нерезидент (материнська компанія) проводить свою комерційну, господарську діяльність на території України та за її межами через своє представництво, яке є постійним і не має права на користування пільгою згідно з Конвенції між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно.
Тобто, представництво використовує пільги оподаткування в Україні та здійснює діяльність на території іноземної держави, на якій не розповсюджуються пільги оподаткування встановлені Конвенцією між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно, (дата набрання чинності для України - 21.11.1996).
Фактично, в перевіряємому періоді, згідно з документів, наданих до перевірки та враховуючи вищенаведене, встановлено, що представництво здійснювало діяльність, яка не підпадає під податкові пільги визначені пп. «е» п. 4 ст. 5 Конвенції між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно.
Отже, з врахуванням вищевикладеного, перевіркою правомірно встановлено заниження податку на прибуток всього у сумі 222 883 грн., а саме за 2016 рік на суму 95 300 грн., за 2017 рік на суму 63 361 грн., за 2018 рік на суму 60 812 грн. та за 2019 рік на суму 3 410 гривень, та на порушенняпп.141.4.7 п141.4 ст. 141 Кодексу представництвом АТ «РІБ» В КИЄВІ за період з 01.01.2016 по 02.12.2019 встановлено заниження витрат всього на суму 2 889 220 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 1 235 367 грн., за 2017 рік на суму 821 349 грн., за 2018 рік на суму 788 306 грн. та за 2019 рік на суму 44 198 гривень, та в порушення пп.141.4.7 п141.4 ст. 114 Кодексу занижено значення рядка 06 Розрахунку «витрати, понесені постійним представництвом з урахуванням звільнень (рядок 02 - рядок 05)» на загальну суму 7 016 677 грн., в тому числі за 2016 рік на суму 3 000 177 грн., за 2017 рік на суму 1 994 704 грн., за 2018 рік на суму 1 914 458 грн. та за 2019 рік на суму 107 338 гривень.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Суд встановив, що у зв`язку з отриманням інформації про внесення до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) припинити юридичну особу в результаті ліквідації (рішення № 1926590600004 від 18.01.2019) та наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 15.11.2019 року № 3359, Головним управлінням ДПС у м. Києві була проведена документальна позапланова виїзна перевірка представництва акціонерного товариства "РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК" В КИЄВІ.
За результатами перевірки був складено акт від 09.12.2019 № 42/1-26-15-05-06-06 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки представництва акціонерного товариства "РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК" В КИЄВІ, податковий номер 26608555, яким зафіксовано встановлені перевіркою порушення АТ «Регіональний інвестиційний банк»:
Перевіркою пунктів 3.1.1 встановлено порушення: пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, в результаті чого занижено представництвом податок на прибуток всього у сумі 222 883 грн., а саме за 2016 рік на суму 95 300 грн., за 2017 рік на суму 63 361 грн., за 2018 рік на суму 60 812 грн. та за 2019 рік на суму 3 410 гривень.
Перевіркою пунктів 3.1.4 встановлено порушення: п. 4 ч. 2 ст. 6 розділу II Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI зі змінами та доповненнями, п. 1 розділу ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 р. № 435 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо несвоєчасного подання звіту за червень 2017 року.
Суд встановив, що позивач подав на адресу відповідача заперечення до акту перевірки.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у м. Києві від 11.01.2020 року № 3500/10/26-15-05-06-06 «Про розгляд заперечення» висновки акту залишені без змін, а заперечення, - без задоволення.
Суд встановив, що на підставі акту перевірки від 09.12.2019 № 42/1-26-15-05-06-06 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомленнярішення від 27.12.2019 року № 0110050606 про нарахування (збільшення) податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 222883 грн за порушення п.п. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 ПК України та застосування штрафних санкцій в сумі 55721 грн на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України.
Судом досліджено виписки по особовим рахункам позивача, положення представництва акціонерного товариства "РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК".
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 14.1.193. п. 14.1. ст. 14 Полаткового кодексу України в редакції чинної на дату виникнення спірних правовідносин (далі, - ПК України) постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар`єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.
З метою оподаткування термін "постійне представництво" включає будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об`єкт чи пов`язану з ними наглядову діяльність, якщо тривалість робіт, пов`язана з таким майданчиком, об`єктом чи діяльністю, перевищує шість місяців; надання послуг нерезидентом (крім послуг з надання персоналу), у тому числі консультаційних, через співробітників або інший персонал, найнятий ним для таких цілей, але якщо така діяльність провадиться (в рамках одного проекту або проекту, що пов`язаний з ним) в Україні протягом періоду або періодів, загальна тривалість яких становить більш як шість місяців, у будь-якому дванадцятимісячному періоді; резидентів, які мають повноваження: діяти від імені виключно такого нерезидента (проведення переговорів щодо суттєвих умов та/або укладення договорів (контрактів) від імені цього нерезидента), що призводить до виникнення у цього нерезидента цивільних прав та обов`язків; та/або утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу тимчасового зберігання або митного ліцензійного складу.
Постійним представництвом не є використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.
Відповідно до п. 133.2. ст. 133 ПК України платниками податку - нерезидентами є:
133.2.1. юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;
133.2.2. постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.
Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування. (п. 133.3. ст. 133 ПК України).
Згідно з п. 141.4.7. ст. 141 ПК України, суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва, з урахуванням вимог, визначених статтею 39 цього Кодексу.
У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 з урахуванням вимог, визначених статтею 39 цього Кодексу.
Таким чином, сукупний аналіз наведених норм ПК України доводить, що постійні представництва нерезидентів на території України є самостійними платниками податків та суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку.
Також суд зазначає, що Законом України № 331/96-ВР від 12.07.96 ратифіковано Конвенцію, укладену між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на майно (далі, - Конвенція).
Відповідно до п. 1, 2 ст. 2 Конвенції ця Конвенція застосовується до податків на доходи і на майно, що стягуються від імені Договірної Держави або її
політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення.
Податками на доход і на майно вважаються всі податки, що справляються від загальної суми доходу та від загальної суми майна або з окремих їх елементів, включаючи податки на доходи від відчужування рухомого або нерухомого майна і податки, що справляються з доходів від приросту вартості майна.
Згідно з п. 1 ст. 5 Конвенції, для цілей цієї Конвенції термін "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється комерційна діяльність підприємства.
Відповідно до п. 4 ст. 5 Конвенції, незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не розглядається як такий, що включає:
а) використання споруд виключно з метою зберігання, показу або поставки товарів чи виробів, що належать підприємству;
b) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою зберігання, показу або поставки;
с) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою переробки іншим підприємством;
d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для підприємства;
e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер;
f) утримання постійного місця діяльності виключно для здійснення будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах від а) до е), за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер.
Позивач зазначає, що метою створення представництва АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» в Києві та інших представництв є виключно провадження для нерезидента діяльності, яка має підготовчий та допоміжний характер і не пов`язана із господарською діяльністю. Представник позивача зазначає, що представництво від імені Банку господарської діяльності ніколи не здійснювало.
Своєю чергою, відповідач, посилаючись на положення представництва АТ «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» в Києві вважає, що позивач здійснює комерційну діяльність на території України.
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, виходячи із вище приведених норм права, суд доходить такого висновку.
Так, згідно з п.1.1 Положення про представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ, Представництво заснувало Акціонерне товариство «Регіональний інвестиційний банк» згідно з Статутом Банку.
Представництво не являється самостійною юридичною особою, вона засновано і діє як відокремлений структурний підрозділ Банку. Представництво не вправі здійснювати банківські операції (п.1.2. Положення).
Представництво знаходиться на повному фінансовому забезпеченні Банку, вона не має власного балансу, в господарській діяльності воно використовує печатку з власним найменуванням (п. 1.5.Положення).
Згідно з п. 2.1. Положення, функції Представництва:
- представляти інтереси Банку на території України; - створювати та підтримувати ділові контакти поміж Банком та комерційними структурами України; - створювати та підтримувати ділові контакти з Банками, що здійснюють діяльність в Україні; - представляти інтереси Банку у відношеннях з комерційними банками та комерційними організаціями України; - консультування з питань послуг, що надає Банк; - проводити компанії з реклами Банку в засобах масової інформації; - здійснювати пошук інвестиційних проектів та надавати допомогу в їх реалізації комерсантам як Латвії, так і України; - обмінюватися кореспонденцією поміж Банком та третіми особами у визначених законодавчими актами України межах; - отримувати будь-які документи, що адресовані Банкові, зіставляти їх з оригіналами, копіювати їх, та засвідчувати копії задля потреб Банку та від імені Банку.
Представництво здійснює власну діяльність на підставі кошторису; поквартальні кошториси витрат на утримання Представництва ухвалює Правління Банку, лише на потреби Представництва, без права займатися комерційною діяльністю.
Сукупний аналіз вказаного Положення доводить, що представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ створено не з метою комерційної діяльності та дійсно носить допоміжний та підготовчий характер.
Перевіркою встановлено, що представництвом АТ «РІБ» В КИЄВІ в період з 01.01.2016 по 02.12.2019 отримано від Головної компанії фінансування в загальній сумі 64359,82 дол. США, що становить по курсу НБУ на дату зарахування 4127457 грн.
Водночас, перевіркою не встановлено отримання позивачем інших коштів, що могло свідчити про здійснення комерційної діяльності як критерій визнання позивача «постійним представництвом» у розумінні Податкового кодексу України та Конвенції.
Жодні документальні докази на підтвердження провадження позивачем видів діяльності головної компанії, наприклад, копій договорів укладених між Представництвом та суб`єктами господарювання, первинних і розрахункових документів до таких договорів, відповідач до суду не подав.
Таким чином, враховуючи вищенаведене суд доходить висновку, що представництво АТ «РІБ» В КИЄВІ не відповідає поняттю «постійного представництва», викладеного у пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, та відповідачем безпідставно віднесено відомості щодо фінансування Представництва на його утримання як отримання доходу Представництвом від комерційної діяльності.
Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що відповідачем зроблені помилкові висновки у акті перевірки, а тому позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 27.12.2019 року № 0110050606 про нарахування (збільшення) податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 222883 грн за порушення п.п. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 ПК України та застосування штрафних санкцій в сумі 55721 грн на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України, є правомірними та належать задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи вище встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.
Враховуючи, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010, м. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул. Краснова, 6/1) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 27.12.2019 року № 0110050606 про нарахування (збільшення) податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 222883 грн та застосування штрафних санкцій в сумі 55721 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місце знаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНК» (місце знаходження: Республіка Латвія, LV-1010, м. Рига, вул. Юрія Алунана, 2) в особі ліквідатора представництва акціонерного товариства «Регіональний інвестиційний банк» в Києві Краснолуцької І.В. (місце знаходження: м. Київ, вул. Саксаганського, 74, оф. 506; адреса для листування: м. Одеса, вул. Краснова, 6/1) судовий збір в розмірі 4179,06 грн (чотири тисячі сто сімдесят дев`ять гривень 06 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко