Рішення № 136411879, 11.05.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2026
Номер справи
320/18167/25
Номер документу
136411879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2026 року м. Київ справа №320/18167/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:

визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- від 18.11.2024 № 12068053/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 20.11.2024 № 12083993/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 20.11.2024 № 12083994/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 22.11.2024 № 12095836/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 48 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 22.11.2024 № 12095835/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 49 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 16.12.2023, № 2 від 16.12.2023, № 3 від 16.12.2023, № 48 від 16.12.2023, № 49 від 16.12.2023, датою їх фактичного подання на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що первинні документи, оформлені ТОВ ГАРАНТ ЛОГІСТІК в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання підприємством та його контрагентом господарських зобов`язань. Формою рішення стосовно первинних документів передбачено обов`язкове зазначення конкретних документів, які були з наданих платником податків документів складені/оформлені із порушенням законодавства. Контролюючий орган зобов`язаний у окремій графі додаткова інформація (шляхом конкретизації), зазначити документи, які надані суб`єктом господарювання складені/оформлені із порушенням законодавства. Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головним управління ДПС у Київській області подано до суду відзив на позов, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог та просить суд відмовити в позові з тих підстав, що за додатковою інформацією щодо ТОВ ГАРАНТ ЛОГІСТІК встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: Рішення від 25.09.2023 №192972, накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності, придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Крім того, платнику встановлено відповідність п.8 критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення. Платником також документально не підтверджено наявність місць зберігання/стоянки автотранспортних засобів, не надано копії актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг).

Також, за твердженням представника податкового органу, заявлена позивачем позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в обхід порядку формальної перевірки ГУ ДПС у Київській області документів для такої реєстрації та повноважень ДПС України щодо прийняття рішення про реєстрацію - є порушенням дискреційних повноважень податкового органу щодо подання відповідачу висновку щодо реєстрації податкових накладних.

У відзиві на позов відповідачем також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, з приводу чого суд зазначає таке.

Відповідно до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 2 ст. 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 ст. 12 КАС України.

Згідно з ч. 1 - 4 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У випадку, передбаченому частиною першою статті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може: 1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або 2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження визначені у ст. 262 КАС України.

За змістом норм ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Ураховуючи викладене, а також, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, також, зважаючи на дію воєнного стану в Україні, та з метою збереження життя та здоров`я людей, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання про розгляд адміністративної справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив Головного управління Державної податкової служби у Київській області.

Державна податкова служба України відзиву на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслала.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" зареєстровано в ЄДР з 29.05.2018, що підтверджується випискою. Підприємство є платником ПДВ з 19.07.2018, що підтверджується витягом з реєстру платників ПДВ.

Основним видом господарської діяльності ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" є оптова торгівля напоями (код КВЕД 46.34), вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41), інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код КВЕД 52.29) та надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна ( код КВЕД 68.20).

Основним замовником вказаних послуг є ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД", код ЄДРПОУ 21651322, на підставі Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021.

За умовами вказаного Договору ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК", як Експедитор, зобов`язується надавати транспортно-експедиційні послуги з організації та забезпечення перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України, а ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД", як Замовник, зобов`язується приймати та сплачувати Послуги Експедитора на умовах, визначених цим Договором.

На підставі та на умовах цього Договору Експедитор надає Замовнику наступні Послуги:

- організація перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України на підставі Заявок Замовника;

- залучення до надання Послуг перевізників шляхом укладання з ними відповідних договорів від свого імені;

- здійснення розрахунків з усіма учасниками транспортного процесу;

- виконання інших доручень Замовника за згодою Сторін (п. 1.2. Договору).

З метою виконання вказаних Послуг ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" використовує наступний орендований автомобільний транспорт:

- спеціалізований вантажний - спеціалізований сідловий тягач - Е, DAF XF 95.430, державний реєстраційний номер: НОМЕР_1 (копії договору оренди ТЗ № 0104-01 від 01.04.2022 та свідоцтва про реєстрацію ТЗ додаються);

- напівпричіп-загальний н/пр.-бортовий RENDERS ROC 12.27, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Згідно з п. 1 Додаткової угоди № Лип-сер 2022 від 25.07.2022 про здійснення гарантованих перевезень до Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021 сторони погодили, що в період з 25.07.2022 року по 31.08.2022 Експедитор зобов`язаний виконати Заявки Замовника в кількості не меншій, ніж вказана нижче, протягом кожного календарного місяця (далі - Гарантована кількість перевезень) за наступними адресами доставки на зазначених нижче умовах:

- Дніпро (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника "Беверіджиз Логістик"): гарантована кількість перевезень - 58, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 26000,00 грн.;

- Запоріжжя (РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 38, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 30500,00 грн.;

- Запоріжжя (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника): гарантована кількість перевезень - 72, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 30000,00 грн.;

- Кривий Ріг (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника, РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 51, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 26500,00 грн;

- Кропивницький (склад дистриб`ютора Замовника, РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 49, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 20800,00 грн.

Згідно з п. 1 Додаткової угоди № Вересень 2022 від 01.09.2022 про здійснення гарантованих перевезень до Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021 Сторони погодили, що в період з 01.09.2022 по 30.09.2022 Експедитор зобов`язаний виконати Заявки Замовника в кількості не меншій, ніж вказана нижче, протягом кожного календарного місяця (далі - Гарантована кількість перевезень) за наступними адресами доставки на зазначених нижче умовах:

- Дніпро (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника "Беверіджиз Логістик"): гарантована кількість перевезень - 50, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 24300,00 грн.;

- Дніпро (РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 40, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 24500,00 грн.;

- Запоріжжя (РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 35, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 28000,00 грн.;

- Запоріжжя (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника): гарантована кількість перевезень - 76, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 27800,00 грн.;

- Кривий Ріг (склад філії Замовника, склад дистриб`ютора Замовника, РЦ, магазини ключових клієнтів Замовника): гарантована кількість перевезень - 63, вартість рейсу за умов доставки тентованим авто, з ПДВ 24500,00 грн.

Згідно з п. 2.1.1. Договору інформація щодо характеристик вантажу, пункту відправлення, пункту призначення, часу та дати подачі автомобіля під завантаження, вартість Послуг та інші істотні умови перевезення вказуються у конкретній заявці.

Заявка складається в письмовій формі, вона має відповідати зразку, наведеному у Додатку №2 до цього Договору, та письмово погоджується Сторонами.

Відповідно до п. 2.1.2. Договору Сторони погодили, що Заявка може бути також узгоджена Сторонами за допомогою електронної системи узгодження Заявок, що розташована в мережі інтернет за наступного WEB адресою: http://transport.logistpro.com.ua.

Основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна (п. 2.5.1. Договору).

Здача-приймання Послуг за цим Договором підтверджується Актом наданих послуг, який підписується Сторонами у двох примірниках (п. 2.5.5. Договору).

Згідно з п. 4.2. Договору вартість Послуг визначається в узгодженій Сторонами Заявці та вказується у рахунку-фактурі та Акті наданих послуг.

Крім того, відповідно до 4.5. Договору враховуючи подачу автомобілів Експедитора через транзитну парковку Замовника, а також витрати, які Замовник несе у зв`язку із утриманням такої парковки, Експедитор надає Замовнику знижку на свої послуги (надалі - Знижка), в розмірі 60 грн. з ПДВ за кожен заїзд на парковку (перед завантаженням та розвантаженням), з кожного перевезення. Знижка має бути автоматично вирахувана із вартості Послуг Експедитора та відображена в Заявці, якщо вона складена в письмовій формі.

В п. 12 вказаних Додаткових угод Сторони погодили, що у випадку, якщо перевезення здійснюється на Ключового клієнта Замовника, Експедитор забезпечує доставку товарно-транспортних документів на вказане перевезення на філію Замовника, у цей же день. Така доставка документів на філію Замовника є другою точкою вивантаження та оплачується у розмірі 200,00 грн., про що вказується у Заявці (у випадках, коли друга точка вивантаження вказана в якості частини маршруту за відповідною адресою доставки згідно п.1 цієї Додаткової угоди, оплата доставки документів включена в вартість рейсу, а жодні додаткові доплати не здійснюються). Підтвердженням доставки документів на філію Замовника є відмітка на товарно- транспортній накладній про отримання з датою, П.І.Б. та підписом представника філії Замовника.

За результатом виконання погоджених Сторонами заявок, між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" було складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000125 від 16.12.2023.

Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно з акту здачі-приймання послуг № LOG-000125 від 16.12.2023 становить без ПДВ 495 383,36 грн., ПДВ 20% - 99 076,67 грн., загальна вартість послуг з ПДВ 594 460,03 грн.

З пояснень позивача, зазначених у позові, вбачається, що на час звернення з цим позовом до суду Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 495383,36грн. (оплата проведена в сумі без ПДВ).

На підтвердження цього до позову додано копію рахунку № LOG-000124 від 16.12.2023р. та банківська виписка від 18.03.2024р.

Крім того, за результатом виконання погоджених Сторонами заявок між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" було складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000126 від 16.12.2023.

Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно з акту здачі-приймання послуг № LOG-000126 від 16.12.2023 становить без ПДВ 494 966,68грн., ПДВ 20% - 98 993,34грн., загальна вартість послуг з ПДВ 593 960,02грн.

З пояснень позивача, зазначених у позові, вбачається, що на час звернення з цим позовом до суду, Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 494 966,68 грн (оплата проведена в сумі без ПДВ).

На підтвердження цього до позову додано копію рахунку № LOG-000125 від 16.12.2023 та банківська виписка від 18.03.2024.

Крім того, за результатом виконання погоджених Сторонами заявок, між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" було складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000127 від 16.12.2023.

Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно з акту здачі-приймання послуг № LOG-000127 від 16.12.2023 становить без ПДВ 413 716,66грн., ПДВ 20% - 2 743,33грн., загальна вартість послуг з ПДВ 496 459,99грн.

З пояснень позивача, зазначених у позові, вбачається, що на час звернення з цим позовом до суду, Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 413 716, 66грн. (оплата проведена в сумі без ПДВ).

На підтвердження цього до позову додано копію рахунку № LOG-000126 від 16.12.2023 та банківську виписку від 18.03.2024.

Крім того, за результатом виконання умов Додаткової угоди № Лип-сер 2022 від 25.07.2022 та Додаткової угоди № Вересень 2022 від 01.09.2022, а також виконання погоджених Сторонами заявок між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" було складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000123 від 16.12.2023.

Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно з акту здачі-приймання послуг № LOG-000123 від 16.12.2023 становить без ПДВ 496 100,01грн., ПДВ 20% -99 220,00грн., загальна вартість послуг з ПДВ 595 320,01грн.

З пояснень позивача, зазначених у позові, вбачається, що на час звернення з цим позовом до суду, Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 496 100,01грн. (оплата проведена в сумі без ПДВ).

На підтвердження цього до позову додано копію рахунку № LOG-000122 від 16.12.2023 та банківської виписки від 18.03.2024.

Крім того, за результатом виконання погоджених Сторонами заявок між Замовником - ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД" та Експедитором - ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" було складено акт здачі-приймання послуг № LOG-000124 від 16.12.2023.

Загальна вартість транспортно-експедиційних послуг згідно акту здачі-приймання послуг № LOG-000124 від 16.12.2023 становить без ПДВ 479 633,34грн., ПДВ 20% - 95 926,67грн., загальна вартість послуг з ПДВ 575 560,01грн.

З пояснень позивача, зазначених у позові, вбачається, що на час звернення з цим позовом до суду, Замовник вказані послуги оплатив ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" лише частково в сумі 479 633,34грн. (оплата проведена в сумі без ПДВ).

На підтвердження цього до позову додано копію рахунку № LOG-000123 від 16.12.2023 та банківської виписки від 18.03.2024.

Відповідно до норм п. 187.1 ст. 187 ПК України на дату складання вказаних актів здачі-приймання послуг (за правилом першої події) ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" були складені податкові накладні:

- № 1 від 16.12.2023р. на загальну суму 594 460,03 грн., ПДВ 20% - 99 076,67 грн.;

- № 2 від 16.12.2023р. на загальну суму 593 960,02 грн., ПДВ 20% - 98 993,34грн.;

- № 3 від 16.12.2023р. на загальну суму 593 960,02 грн., ПДВ 20% - 98 993,34 грн.;

- № 48 від 16.12.2023р. на загальну суму 595 320,01 грн., ПДВ 20% - 99 220,00 грн.;

- № 49 від 16.12.2023р. на загальну суму 575 560,01грн., ПДВ 20% - 95 926,67 грн.;

Зазначені податкові накладні були подані засобами електронного зв`язку до ДПС України на реєстрацію в ЄРПН.

За результатом направлення податкових накладних позивачем були отримані повідомлення (квитанції) про зупинення їх реєстрації з тих підстав, що: "…ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомляємо: показник "D"=201.5094%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

1) 14.11.2024 підприємство направило засобами електронного зв`язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення № 1 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 1 від 16.12.2023 та копії документів в кількості 39 додатків за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:

- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021 та додатків до нього;

- копії Додаткова угода № Вересень 2022 від 01.09.2022;

- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ;

- копія об`єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 3 квартал 2022 р від 09.11.2022;

- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;

- копію Рахунку-фактури № LOG-000124 від 16.12.2023;

- копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000125 від 16.12.2023;

- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно- експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі- приймання послуг, ТТН, платіжні документи;

- копію банківської виписки від 18.03.2024;

- копію акту звірки взаєморозрахунків станом на 31.03.2024 між ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" та ІП "КОКА-КОЛА БЕВЕРІДЖИЗ УКРАЇНА ЛІМІТЕД".

Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 18.11.2024 № 12068053/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 1 від 16.12.2023.

В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено. "Надання платником податку копій документів ,складених /оформлених із порушенням законодавства. В розділі "Додаткова інформація" зазначено "Щодо ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, Рішення від 25.09.2023 № 192972, накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) відповідно до поданої до контролюючих органiв звiтностi, придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку".

2) 15.11.2024 підприємство направило засобами електронного зв`язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення № 2 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 2 від 16.12.2023 та копії документів в кількості 39 додатків за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:

- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021 та додатків до нього;

- копії Додаткова угода № Вересень 2022 від 01.09.2022;

- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ;

- копія об`єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 3 квартал 2022 р від 09.11.2022;

- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;

- копію Рахунку-фактури № LOG-000125 від 16.12.2023;

- копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000126 від 16.12.2023;

- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно- експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі- приймання послуг, ТТН, платіжні документи;

- копію банківської виписки від 18.03.2024.

Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 20.11.2024 № 12083993/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 2 від 16.12.2023.

В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено "Надання платником податку копій документів ,складених /оформлених із порушенням законодавства. В розділі "Додаткова інформація" зазначено "Щодо ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, Рішення від 25.09.2023 № 192972, накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) відповідно до поданої до контролюючих органiв звiтностi, придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку".

3) 18.11.2024 підприємство направило засобами електронного зв`язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення № 1 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 3 від 16.12.2023 та копії документів в кількості 36 додатків за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:

- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021р. та додатків до нього;

- копії Додаткова угода № Вересень 2022 від 01.09.2022р.;

- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ;

- копія об`єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 3 квартал 2022 р від 09.11.2022р.;

- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;

- копію Рахунку-фактури № LOG-000126 від 16.12.2023р.;

- копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000127 від 16.12.2023р.;

- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно- експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі-приймання послуг, ТТН, платіжні документи.;

- копію банківської виписки від 18.03.2024р.

Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 20.11.2024 № 12083994/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 3 від 16.12.2023.

В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено "Надання платником податку копій документів ,складених /оформлених із порушенням законодавства. В розділі "Додаткова інформація" зазначено "Щодо ТОВ "ГАРАНТ ЛОГІСТІК" встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, Рішення від 25.09.2023 № 192972, накопичення залишкiв нереалiзованих товарiв за вiдсутностi (недостатностi) мiсць для їх зберiгання (власних, орендованих складських примiщень) відповідно до поданої до контролюючих органiв звiтностi, придбання товарiв (послуг) у платника(iв) податку, щодо якого(их) прийняте рiшення про вiдповiднiсть критерiям ризиковостi платника податку".

4) 20.11.2024 підприємство направило засобами електронного зв`язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення № 1 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 48 від 16.12.2023 та копії документів в кількості 41 додаток за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:

- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021р. та додатків до нього;

- копії Додаткова угода № Лип Сер 2022 від 25.07.2022р. та № Вересень 2022 від 01.09.2022р.;

- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ;

- копія об`єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 3 квартал 2022 р від 09.11.2022р.;

- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;

- копію Рахунку-фактури № LOG-000122 від 16.12.2023;

- копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000123 від 16.12.2023;

- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно-експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі-приймання послуг, ТТН, платіжні документи;

- копію банківської виписки від 18.03.2024.

Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 22.11.2024 № 12095836/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 48 від 16.12.2023.

В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено "Надання платником податку копій документів ,складених /оформлених із порушенням законодавства. В розділі "Додаткова інформація" зазначено "ненаданні данні щодо використання паливно-мастильних матеріалів".

5) 20.11.2024 підприємство направило засобами електронного зв`язку до ГУ ДПС у Київській області повідомлення № 2 з письмовими поясненнями стосовно підтвердження інформації, зазначеної в ПН № 49 від 16.12.2023 та копії документів в кількості 40 додатків за переліком вказаним в п. 5 Порядку № 520, зокрема:

- копії Договору про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом № LH-56-22 від 22.11.2021р. та додатків до нього;

- копії Додаткова угода № Вересень 2022 від 01.09.2022р.;

- копії договорів оренди та суборенди ТЗ та свідоцтв про реєстрацію ТЗ;

- копія об`єднаної звітності ПДФО та ЄСВ 3 квартал 2022 р від 09.11.2022р.;

- скріншоти WEB-сторінок http://transport.logist-pro.com.ua мережі інтернет на підтвердження узгодження тендерних рейсів;

- копію Рахунку-фактури № LOG-000123 від 16.12.2023р.;

- копію акту здачі-приймання послуг № LOG-000124 від 16.12.2023р.;

- копії документів на підтвердження фактичного виконання вказаних транспортно- експедиційних послуг, а саме копії договорів-заявок з перевізниками, актів здачі- приймання послуг, ТТН, платіжні документи.

- копію банківської виписки від 18.03.2024.

Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області від 22.11.2024 № 12095835/42162801 було відмовлено в реєстрації в ЄРПН ПН № 49 від 16.12.2023.

В якості підстави прийняття вказаного рішення зазначено "Надання платником податку копій документів ,складених /оформлених із порушенням законодавства. В розділі "Додаткова інформація" зазначено "не наданні данні щодо використання паливно-мастильних матеріалів".

Не погоджуючись з цими рішеннями позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до Комісії з питань розгляду скарг ДПС України.

Однак, Комісія з питань розгляду скарг ДПС України прийняла рішення, якими вказані скарги залишила без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

У подальшому, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абзацом першим пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, які є додатком 1 до Порядку № 1165, перебачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За змістом пунктів 6, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу другого пункту 25, абзацу першого пункту 26 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок № 520).

Пунктами 2-5, 11 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до абзацу одинадцятого статті 1, статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 № 996-ХIV первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88.

З огляду на приписи пункту 187.1 статті 187 та пункту 201.7 статті 201 ПК України обов`язок подання податкової накладної на реєстрацію у платника податків виникає після кожного отримання коштів, в тому числі, як попередньої оплати (аванс) або після кожної поставки товару незалежно від наявності інших первинних документів, що позивачем виконано шляхом подання всіх спірних податкових накладних для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за правилом першої події.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач надавав контролюючому органу первинні документи, які, на його думку, підтверджують та розкривають суть, внутрішню сторону господарських операцій, на виконання яких складено спірні податкові накладні.

Судом встановлено, що у квитанціях про зупинення реєстрації спірних податкових накладних контролюючий орган не зазначив, які саме документи необхідно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Натомість платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Верховний Суд у справі № 360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкових накладних, а не будь-яких на власний розсуд.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Водночас здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних щодо оформлення квитанцій прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не відповідають вимогам закону.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, за загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення Комісії.

Вказана правова позиція неодноразово викладена у постановах Верховного Суду у постановах від 23.10.2018 (справа № 822/1817/18), від 04.12.2018 (справа № 821/1173/17), від 25.06.2019 (справа № 1940/1950/18), від 02.02.2021 (справа № 805/3956/18-а), від 16.09.2022 (справа № 380/7736/21), від 14.12.2022 (справа № 560/11825/21), від 04.01.2023 (справа № 240/12428/19).

Також, Верховний Суд у постановах від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 та від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22, звертає увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставин, якими обумовлено обов`язок платника податків скласти податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН. Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Отож предметом розгляду у цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між Позивачем та його контрагентом.

Верховний Суд у постанові від 05.03.2020 року у справі №640/467/19 сформував правовий висновок, відповідно до якого обґрунтованість, в силу ст. 2 КАС України, є однією з обов`язкових ознак рішення (дії, бездіяльності) суб`єкта владних повноважень, що підлягає встановленню адміністративним судом. Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Отже, суд дійшов висновку, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

У цьому контексті суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Ураховуючи сукупність викладених обставин, суд доходить висновку, що спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних носять протиправний характер та підлягають скасуванню.

Суд відхиляє твердження представника податкового органу про дискреційність таких повноважень ДПС України, та зазначає таке.

Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції суд визначив, що ... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

У даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та є належним способом захисту порушеного права.

Наведена позиція не суперечить правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 03 листопада 2021 у справі № 360/2460/20, від 27 квітня 2020 у справі №360/1050/19, від 18 лютого 2020 у справі №360/1776/19.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з положеннями частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень

Частина 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення) неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування Пунктом 20 Порядку № 1246, встановлено, що у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов`язання відповідача, Державну податкову службу України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні датою фактичного подання.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Варто також враховувати п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні з даним позовом до суду позивачем сплачений судовий збір у розмірі 12112,00 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 12112,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області, оскільки саме спірні рішення відповідача призвели до виникнення спірних правовідносин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- від 18.11.2024 № 12068053/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 20.11.2024 № 12083993/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 20.11.2024 № 12083994/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 22.11.2024 № 12095836/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 48 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801);

- від 22.11.2024 № 12095835/42162801, яким відмовлено в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 49 від 16.12.2023, складеної товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801).

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 16.12.2023, № 2 від 16.12.2023, № 3 від 16.12.2023, № 48 від 16.12.2023, № 49 від 16.12.2023, датою їх фактичного подання на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЛОГІСТІК» (код ЄДРПОУ 42162801) судовий збір у розмірі 12112,00 грн. (дванадцять тисяч сто дванадцять грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 44096797).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Василенко Г.Ю.