Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 405/1289/26
провадження № 1-кс/405/1467/26
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.2026 м. Кропивницький
слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю міста Кіровограда, Кіровоградської області, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , офіційно працевлаштованому, маючому на утриманні малолітню дитину, раніше не судимому, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22026120000000014 від 09.01.2026 року, за ознаками злочину, передбаченому ч. 1 ст. 114-1 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_5 , звернувся з даним клопотанням до слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького, відповідно до якого просив застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту, з підстав вказаних в клопотанні.
Прокурор у судовому засіданні надав пояснення, згідно до якими підтримав клопотання.
Підозрюваний у судовому засіданні та окремо поданою письмовою заявою просив здійснити розгляд клопотання слідчого без участі захисника. Проти клопотання слідчого заперечував, ризики вважав недоведеними.
Заслухавши сторін та дослідивши матеріали клопотання, в тому числі заперечення подані підозрюваним, слідчий суддя прийшов до наступних висновків.
Встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22026120000000014 від 09.01.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
У відповідності до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Пунктом 9 ст. 1 Закону України «Про національну безпеку» від 21.06.2018 № 2469-VIII (далі - Закон «Про національну безпеку») визначено, що національна безпека України - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.
У відповідності до п. 2 ст. 1 Закону «Про національну безпеку», воєнна безпека - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від воєнних загроз.
Згідно п.п. 44-45 рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14.09.2020, основним завданням у сфері воєнної безпеки є розвиток потенціалу стримування. Безумовним пріоритетом є боєздатні Збройні Сили України, підготовлений і вмотивований військовий резерв та ефективна територіальна оборона, які у поєднанні зі спроможностями інших органів сектору безпеки і оборони здатні завдати таких неприйнятних для противника втрат на землі, у повітрі, на морі та у кіберпросторі, що унеможливить реалізацію його агресивних намірів. Держава врахує уроки гібридної агресії проти України, бойових дій на Близькому Сході у нових доктринальних підходах до забезпечення воєнної безпеки.
Пунктом 22 частини III Стратегії забезпечення державної безпеки, ухваленої рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 16.02.2002 року (далі - Стратегія) визначено, що державна політика у сфері державної безпеки спрямовується на попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам державній безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних, диверсійних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що призводять до цих загроз та причин їх виникнення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-ХІІ (далі - Закон) Збройні Сили України (далі - ЗСУ) - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
ЗСУ забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
У відповідності до ст. 3 Закону організаційно ЗСУ складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно ст. 12 Закону підготовка ЗСУ до виконання покладених на них Конституцією України завдань, організація та забезпечення їх виконання, підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, виховна робота, збереження життя і здоров`я особового складу, забезпечення законності та військової дисципліни у ЗСУ здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів відповідно до вимог Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері оборони.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII (далі - Закон «Про оборону України») військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Збройна агресія - застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України вважається збройною агресією.
Статтею 4 Закону «Про оборону України» визначено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3542-XII (далі - Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цим же законом особливий період визначено як період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, ЗСУ, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 8 ст. 4 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, ЗСУ, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно п. 5 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Пунктами 1, 3 цієї ж статті Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зобов`язано громадян з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Пунктом 2 ст. 26 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено настання відповідальності громадян за невиконання своїх обов`язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно ст. 17 Закону «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон «Про військовий обов`язок і військову службу») захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством.
Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов`язок у запасі відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу» військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення) Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пунктом 8 Положення визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Відповідно до п. 12 Положення територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в особі його керівника представляє інтереси Збройних сил України у відносинах, у тому числі з громадянами на відповідній території.
24.02.2022 президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
В цей же день на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України, перетнувши лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об`єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються також по об`єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено, і наразі він діє строком до 12.08.2024.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022, затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації.
Строк проведення загальної мобілізації продовжувався Указами Президента України від 17.05.2022 № 342, від 12.08.2022 № 574, від 07.11.2022 року № 758, від 06.02.2023 № 59, від 01.05.2023 № 255, від 26.07.2023 № 452, від 06.11.2023 № 734 і від 05.02.2024 № 49, від 20.10.2025 № 794, від 12.01.2026 № 41/2026. Останній раз Указом Президента України № 41 від 12.01.2026 строк проведення загальної мобілізації продовжено з 03.02.2026 строком на 90 діб.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою перешкоджання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) по здійсненню мобілізаційних заходів, діючи умисно, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання представникам ТЦК та СП Кіровоградської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 27 травня 2024 року, досяг домовленостей з невстановленими представниками споживчого кооперативу «Крафт-А плюс» (код ЄДРПОУ 44511052, адреса реєстрації: Кіровоградська область, Кропивницький район, село Калинівка, вул. Степова, буд. 25) про створення приватного закладу фахової передвищої освіти - Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» (код ЄДРПОУ 45620468, адреса: АДРЕСА_3).
Рішенням № 1/24 від 27.05.2024 засновника про створення Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» споживчим кооперативом «Крафт-А плюс» в особі ОСОБА_6 було утворено приватний заклад фахової передвищої освіти з юридичною адресою: АДРЕСА_3, затверджено Статут навчального закладу зі статусом юридичної особи і організаційно-правовою формою у вигляді організації (установи, закладу) об`єднання громадян за основним визначеним видом діяльності «освітня діяльність у сфері фахової передвищої освіти за предметними напрямками: підприємництва, технологій та права». Крім цього, зазначеним рішенням засновника ОСОБА_4 визначено керівником Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» з правом особистого підпису без довіреностей. Водночас, рішенням №1/24 від 27.05.2024 визначено, що Кропивницький фаховий кооперативний коледж «Бізнесу, Технології та Права» набуває статусу «закладу фахової передвищої освіти» з моменту отримання ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері фахової передвищої освіти.
В подальшому, ОСОБА_4 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання представникам ТЦК та СП Кіровоградської області, діючи як керівник Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», 27.05.2024 уклав з громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , договір № 1 користування (оренди) нежитловим приміщенням (комплексом) з земельною ділянкою та обладнанням за адресою: АДРЕСА_3 , для розміщення зазначеного закладу передвищої освіти строком на п`ять років. Відповідно до вказаного договору та акту приймання-передачі від 31.05.2024 нежитлового приміщення (комплексу) з земельною ділянкою та обладнанням за адресою: АДРЕСА_3, для розміщення Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», в оренду організації об`єднання громадян Кропивницький фаховий кооперативний коледж «Бізнесу, Технології та Права» в особі керівника - ОСОБА_4 , передано нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_3, з земельною ділянкою за кадастровим номером 3510100000:11:079:0034 і обладнанням, серед якого: зали для проведення лекцій (семінарів), навчання і навчально-виробничих заходів (майстерень), медичний пункт, гуртожиток (приміщення готельного типу з розміщеними ліжками, столами, санвузлом, міні кухнею в кожній окремій кімнаті), підсобні приміщення, обладнане підвальне приміщення у вигляді комфортного укриття, кабінети, включаючи комп`ютерні робочі місця разом з сучасною комп`ютерною технікою, якій не менше восьми років з встановленим програмним забезпеченням, Інтернетом, камери відеонагляду, монітори прямих трансляцій відвідувань з автоматичним записом на сервер, буфет разом з обладнанням та устаткуванням і пунктом харчування, спортивні зали з обладнанням та басейном в 25 метрів, кабінет проведення медіації з застосуванням аудіо- та відеофіксації таких перемовин, електронної бібліотеки з залом, зал для проведення лекцій з мультимедійним обладнанням, яке становить не менше 20 відсотків від загальної кількості навчальних аудиторій, методичний кабінет, засоби охорони і безпеки та протипожежної безпеки, предмети обліку комунальних послуг.
Згідно зі Статутом Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», затвердженого рішенням засновника - споживчого кооперативу «Крафт-А плюс» від 20.06.2024 № 15/24 (далі - Статут), вказане об`єднання громадян є непідприємницьким закладом фахової передвищої освіти, зі статусом юридичної особи, з організаційно-правовою формою у вигляді організації об`єднання громадян, який не має на меті отримання прибутку для його наступного розподілу між засновниками, членами та іншими учасниками і третіми особами. Основною метою зазначеного фахового коледжу є підготовка (перепідготовка) фахівців за освітньо-професійним ступенем «фаховий молодший бакалавр» на основі базової та повної середньої освіти, професійної освіти, створення навчально-методичних, виховних, організаційних, матеріальних та інших умов для здобуття громадянами фахової передвищої освіти за денною (дуальною) формою навчання, забезпечення потреб суспільства і держави у висококваліфікованих фахівцях підприємництва, технологій та права, створення необхідних умов для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами. Крім цього, п. 1.11 Статуту передбачено, що освітня діяльність фахового коледжу здійснюється на підставі ліцензій на провадження освітньої діяльності, виданих згідно чинного законодавства.
Пунктом 8.24.3 Статуту визначено, що Педагогічні та інші працівники приймаються на роботу та звільняються з роботи керівником закладу фахової передвищої освіти.
Згідно з п. 8.24.2 посади педагогічних працівників можуть займати особи з вищою освітою першого (бакалаврського) рівня, або спеціалісти відповідного кваліфікаційного рівня з правом викладання, або молодший бакалавр (технічна освіта або фахова передвища освіта), а також особи, які мають практичний стаж в підприємництві, технології і праві не менше 6 років, які підтверджують такий стаж діяльності відповідними документами з державних реєстрів.
Крім цього, відповідно до п. 29 Статуту визначено, що навчальне навантаження на одну ставку викладацького складу закладу фахової передвищої освіти становить 720 годин на навчальний рік.
Разом із цим, ОСОБА_4 , переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання представникам ТЦК та СП Кіровоградської області, відповідно до наказу Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» від 25.06.2024 № 10/24 визначив себе, як керівника вказаного закладу, користувачем Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) зі статусом «Адмініcтратор» з наданням права доступу до ЄДЕБО та покладенням обов`язків підтримувати в повному, актуальному та достовірному стані інформацію, передбачену Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620.
Надалі, ОСОБА_4 , діючи від імені Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», уклав з Державним підприємством «Інфоресурс» договір про надання технічних послуг № 7129 про надання послуг з організації доступу до ЄДЕБО з використанням динамічних бібліотек та послуги з підтримання доступу суб`єкта освітньої діяльності.
Продовжуючи свої злочинні дії, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання представникам ТЦК та СП Кіровоградської області, ОСОБА_4 , діючи умисно, вніс до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про реєстрацію Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» (код ЄДРПОУ 45620468, адреса: АДРЕСА_3).
Згідно із п.6 ч.1 ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та ч.ч. 1, 2 ст. 43 Закону України «Про освіту», освітня діяльність відноситься до видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, та здійснюється на підставі ліцензії, яка видається органом ліцензування. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про фахову передвищу освіту», освітня діяльність у сфері фахової передвищої освіти провадиться закладами фахової передвищої освіти та іншими суб`єктами освітньої діяльності на підставі ліцензій, які видаються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, тобто Міністерством освіти і науки України.
Однак, відповідно до відомостей ДП «Інфоресурс» Міністерства освіти і науки України, Кропивницький фаховий кооперативний коледж «Бізнесу, Технології та Права» (код ЄДРПОУ 45620468, адреса: АДРЕСА_3) не отримував ліцензії на діяльність на рівні фахової перевищої освіти, тому, відповідно до вищевказаних вимог закону, здійснювати таку діяльність права не мав.
Не зважаючи на вказані обставини, ОСОБА_4 , діючи умисно, у період з 12.07.2024 по 14.11.2025 видав накази про прийняття на роботу 27 осіб, та вніс до ЄДЕБО відомості про 27 викладачів навчального закладу - Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», з числа чоловіків призовного віку, а саме про прийняття:
- 12.07.2024 - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- 15.07.2024 - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- 28.09.2024 - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ;
- 01.10.2024 - ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ;
- 14.11.2024 - ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ;
- 01.01.2025 - ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
- 01.02.2025 - ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_14 ,
- 04.06.2025 - ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_15 ,
- 06.06.2025 - ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ;
- 16.06.2025 - ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ,
- 01.07.2025 - ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
- 02.07.2025 - ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
- 14.08.2025 - ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ;
- 15.09.2025 - ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ;
- 14.11.2025 - ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ..
В подальшому, керуючись положеннями п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якого не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах фахової передвищої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на перешкоджання представникам ТЦК та СП Кіровоградської області, діючи умисно, ОСОБА_4 підготував довідки для подачі у відповідні територіальні центри комплектації та соціальної підтримки стосовно 27 викладачів Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права», що стало підставою для отримання останніми відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією.
Однак, вказані особи не відповідали вимогам та стандартам викладачів фахової перевищої освіти, передбаченими Законом України «Про фахову передвищу освіту». Зокрема, ст. 59 вказаного Закону передбачено, що посади педагогічних працівників, як правило, займають особи із ступенем магістра. До 30 відсотків посад педагогічних працівників закладу фахової передвищої освіти, структурного підрозділу закладу вищої освіти, іншої юридичної особи, основним видом діяльності якого є освітня діяльність у сфері фахової передвищої освіти, можуть займати особи з вищою освітою першого (бакалаврського) рівня. Статтею 58 вказаного Закону визначається, що педагогічні працівники у закладах фахової передвищої освіти провадять навчальну, методичну, інноваційну та організаційну діяльність, пов`язану з наданням освітніх послуг.
В той же час, з урахуванням того, що Кропивницький фаховий кооперативний коледж «Бізнесу, Технології та Права» не отримував ліцензії на діяльність на рівні фахової перевищої освіти, вищеперелічені особи, які були працевлаштовані у вказаний заклад як викладачі не могли здійснювати освітню діяльність та надавати освітні послуги.
Крім того, у вказаному закладі відсутні особи з якими могла би проводитися навчальна і навчально-методична робота з будь-яких навчальних занять. Так, відповідно до ЄДЕБО особи, які зараховані до навчання у Кропивницькому фаховому кооперативному коледжі «Бізнесу, Технології та Права» відсутні.
Таким чином, єдиною метою створення ОСОБА_4 Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» було так зване працевлаштування в якості викладачів 27 чоловіків призовного віку, що надало їм права на відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією, та сприяло їх ухиленню від виконання своїх обов`язків з захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України під час мобілізації в особливий період.
Перешкоджання законній діяльності ЗСУ полягало у вчиненні діяння (дій або бездіяльності), яке виражалося у втручанні в цю діяльність, створенні перешкод, перепон, спрямованих на недопущення, припинення та заборону проведення окремих дій чи маневрів ЗСУ, прийняття тактичних чи стратегічних рішень керівництвом чи особовим складом зазначених підрозділів задля ускладнення або унеможливлення здійснення законної діяльності ЗСУ або істотному зниженні її ефективності.
Умисні дії ОСОБА_4 надали можливість 27 особам призовного віку, які були зараховані на роботу до Кропивницького фахового кооперативного коледжу «Бізнесу, Технології та Права» та при цьому усвідомлювали про неможливість здійснення педагогічної та освітньої діяльності, відсутності належної кваліфікації, створювали передумови для ухилення ними від виконання військового обов`язку та перешкоджає законній діяльності представникам ТЦК та СП, визначеній ст. ст. 1, 14, 33, 34 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки надали можливість громадянам України ухилитися від виконання військового обов`язку, уникнути призову і створили перепони для встановлення мобілізаційного ресурсу держави, укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Перешкоджання з боку ОСОБА_4 фактично представляє собою цілеспрямовану діяльність, яка полягає у незаконному втручанні, що створює перешкоди, перепони, для недопущення, припинення відповідної законної діяльності військових формувань, за відсутності ознак державної зради у вигляді підривної діяльності проти України.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про те, що він підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Щодо обґрунтованості підозри:
Термін «обґрунтована підозра», згідно практики ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення.
Для цілей повідомлення особі про підозру стандарт «достатніх підстав (доказів)» передбачає наявність доказів, які лише об`єктивно пов`язують підозрюваного з певним кримінальним правопорушенням (демонструють причетність до його вчинення) і є достатніми, щоб виправдати подальше розслідування для висунення обвинувачення або спростування такої підозри (рішення ЄСПЛ у справах «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 та «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
Відповідно до сформованої практики Європейського суду з прав людини, тримання особи під вартою може бути виправдане, якщо існують реальні ознаки наявності справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи. Застосовуючи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, необхідно виходити із того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони прав і інтересів як суспільства, так і потерпілого. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суспільства більшої суворості в оцінці цінностей суспільства («Летельє проти Франції»).
У справі «Феррарі-Браво проти Італії» від 14.03.1984 ЄСПЛ вказав, що комісія наголошує, що питання про те, що арешт або тримання під вартою до суду є виправданими тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, ставити не можна це питання, оскільки це є завданням попереднього розслідування, сприяти якому має й тримання під вартою.
Отже слідчий суддя встановив, що обґрунтованість підозри у вчиненні зазначеного вище кримінального правопорушення підтверджується зібраними під час проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню доказами, а саме:
- повідомленням про виявлення кримінального правопорушення від 09.01.2026;
- протоколами обшуків від 20.03.2026;
- протоколами оглядів вилученого майна;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_26 , ОСОБА_13 , ОСОБА_28 , ОСОБА_32 , ОСОБА_10 , ОСОБА_16 , ОСОБА_27 , ОСОБА_15 , ОСОБА_20 , ОСОБА_8 , ОСОБА_18 , ОСОБА_29 , ОСОБА_14 , ОСОБА_21 .
Щодо ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України:
при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя, суд згідно змісту вимог ст. 178 КПК України та практики Європейського суду з прав людини, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КК України, повинен врахувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Таким чином, слідчим суддею, беручи до уваги наявність вищезазначених вагомих доказів обґрунтованості підозри, обставин вчинення злочину, міри покарання, а також особи підозрюваного було встановлено наявність передбачених п.1 та п.3 ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, оскільки ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, а також впливати на свідків у кримінальному провадженні, з метою змусити їх надати неправдиві свідчення, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Інші ризики слідчим суддею не встановлені.
Відповідно до ч. та 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Заходами забезпечення кримінального провадження, зокрема є запобіжні заходи.
У відповідності до вимог ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Метою і підставами застосування до ОСОБА_4 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.
Беручи до уваги обставини кримінального провадження, у якому ОСОБА_4 є підозрюваним, слідчим суддею відмічається, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів ніж цілодобовий домашній арешт не може запобігти зазначеним ризикам.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Слідчий суддя враховує положення ст. 5 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, а також практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. В кожному випадку, як підкреслює Європейський суд з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів.
Згідно правової позиції ЄСПЛ у справі «Манчіні проти Італії», за наслідками та способами застосування як тримання під вартою, так і цілодобовий домашній арешт прирівнюються до позбавлення волі для цілей статті 5 Конвенції.
Отже з урахуванням встановлених обставин, позиції прокурора, позицій підозрюваного, враховуючи наявні ризики, заперечення підозрюваного, стан його здоров`я та сімейний стан, а також те, що ОСОБА_33 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні зазначеного вище кримінального правопорушення, слідчим суддею вбачається наявність об`єктивної необхідності в застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту.
Керуючись ст. ст, 176 - 181, 194, 195, 376 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
клопотання слідчого - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту, який відбувати за адресою його постійного місця проживання: АДРЕСА_2 , на строк до 06.07.2026 року.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 06.07.2026 наступні обов`язки:
- заборонити без дозволу слідчого, прокурора, суду залишати цілодобово житло за адресою: АДРЕСА_2 ;
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту у якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- утриматися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідного територіального органу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї зобов`язань.
Контроль за виконанням підозрюваним покладених на нього обов`язків покласти на старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_5 .
Строк дії ухвали, запобіжного заходу та покладених на підозрюваного обов`язків визначити до 06.07.2026 року.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1