Постанова № 136376922, 06.05.2026, Ратнівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
06.05.2026
Номер справи
166/536/26
Номер документу
136376922
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 166/536/26

провадження № 3/166/202/26

П О С Т А Н О В А

іменем України

06 травня 2026 року с-ще Ратне

Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши скеровані Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області матеріали прави про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , головного спеціаліста-юрисконсульта Забродівської сільської ради Ковельського району Волинської області,

за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

установив:

ОСОБА_1 скоїв адмінітартивне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, зокрема при закупівлі Забродівською сільською радою Ковельського району Волинської області (далі Замовник) послуг проведення поточного ремонту із заміною корпуса твердопаливного котла К-250 в котельні Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради, за адресою: вул. Лесі Українки 2, с. Заброди, Ковельського району Волинської області, очікуваною вартістю 351978 грн, порушив законодавство про закупівлі, зокрема допустив придбання послуг без проведення процедур закупівель відповідно до закону за таких обставин.

Так, ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою Замовника, 20 січня 2026 року в електронній системі закупівель оприлюднив річний план закупівлі без використання електронної системи UA-P2026-01-20-016977-a, Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2026-01-20-013880-a, та Договір на закупівлю поточного ремонту із заміною корпуса твердопаливного котла К-250 в котельні Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради, а також заповнив електронні поля інформації, що закупівля здійснюється відповідно до норм пп. 4 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі Особливості) на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, а саме: "Існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв`язку з виникненням об`єктивних обставин, що унемодливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником".

На запит Управління від 11.02.2026 щодо надання інформації та її документального підтвердження щодо обґрунтування здійснення зазначеної закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів Замовник оприлюднив 13 лютого 2026 року в електронній системі закупівель документи, а саме: Додаток № 1 Рішення.pdf, Додаток № 2 Відношення.pdf, Додаток № 3 Акт обстеження.pdf, Додаток № 4 Щодо особистого ремонту.pdf. Наданими документами Замовник не підтвердив наявність нагальної потреби в ремонті твердопаливного котла у січні 2025 року, оскільки згідно з Актом огляду обладнання від 10.10.2025 та Актом обстеження від 2025 року (без числа місяця), відношенням до голови Забродівської сільської ради від 08.12.2025 підтверджено непридатність використання котла у Замовника у період жовтень грудень 2025 року. Тобто, протягом періоду з жовтня 2025 року по січень 2026 року замовник мав можливість для здійснення закупівлі шляхом застосування електронних торгів з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників на виконання вимог Закону, зокрема добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності; відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі; недискримінації учасників та рівного ставлення до них; об`єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням. Однак, Замовник із жовтня 2025 року по січень 2026 року не провів закупівлі послуги з проведення поточного ремонту із заміною корпусу твердопаливного котла К-250 в котельні Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради із застосуванням відкритих торгів, чим порушив вимоги п. 5 Особливостей № 1178. Отже, на виконання вимог пп. 1 п. 21 Особливостей № 1178, Договір про закупівлю є нікчемним, у разі коли замовник уклав договір про закупівлю з порушенням вимог, визначених п. 5 Особливостей № 1178, а саме придбання замовниками послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги, визначеної Особливостями № 1178, та укладення договору про закупівлю, який передбачає оплату замовником послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги, визначені Особливостями № 1178. На дату складання висновку про результати моніторингу процедури закупівлі ID: UA-2026-01-20-013880-a від 26.02.2026 відповідно до інформації, оприлюдненої на вебсайті https://spending.gov.ua/, Замовник оплатив відповідно до акту виконаних робіт від 28.01.2026 № 01/26 кошти на суму 350151,60 грн, що є порушенням пункту 5 Особливостей № 1178.

ОСОБА_1 винуватість у вчиненому правопорушенні не визнав, пояснив, що до Забродівської сільської ради звернувся директор Замшанівського ліцею із запитом про ремонт твердопаливного котла фірми "Кальвіс". Оскільки таке звернення надійшло під час опалювального сезону, з огляду на погодні умови - сильні морози, було прийнято рішення оперативно укласти прямий договір із товариством - виробником цього котла "Кальвіс", зважаючи на виключне право цього виробника на ремонт таких котлів. При цьому, він керувався абз. 3 пп. 5 п. 13 Особливостей № 1178.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, дослідивши надані докази, дійшов такого висновку.

Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) установлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 і 0.2022 Na 1178 (із змінами) (далі - Особливості).

Відповідно до вимог пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей тз з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом. Положення частин п`ятої, шостої восьмої (з урахуванням положень пунктів 68-76 Особливостей) і дев`ятої статті З Закону застосовуються на умовах, визначених Законом.

Відтак Замовник був зобов`язаний проводити процедуру закупівлі відповідно до Особливостей.

Згідно з висновком про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2026-01-20-013880-а від 26.02.2026 Замовником 20 січня 2026 року в електронній системі закупівель оприлюднено річний план закупівлі без використання електронної системи UA-P-2026-01-20-016977-3, Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель UA-2026-01-20-013880-a, та Договір на закупівлю поточного ремонту із заміною корпуса твердопаливного котла К-250 в котельні Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради Ковельського району (файл «Договір 64 25.pdf»). Також Замовником в електронній системі закупівель розміщено інформацію шляхом заповнення електронних полів, що закупівля здійснюється відповідно до норм 4 пункту 13 Особливостей, а саме «Існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв`язку з виникненням об`єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником».

На запит Управління щодо надання інформації та її документального підтвердження щодо обґрунтування здійснення зазначеної закупівлі шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів Замовник оприлюднив 13.02.2026 в електронній системі закупівель документи, а саме: Додаток №1 Рішення, Додаток №2 Відношення, Додаток №3 Акт обстеження, Додаток № 4 Щодо особистого ремонту.

Проте, на переконання суду, наданими документами Замовник не підтвердив наявності нагальної потреби в ремонті твердопаливного котла у січні 2026 року, оскільки згідно з Актом огляду обладнання від 10.10.2025 та Акту обстеження від 2025 року (без числа місяця), відношенням до голови Забродівської сільської ради від 08.12.2025 №411/03-10 файл (Додаток №2 Відношення) підтверджено непридатність до використання котла у Замовника у період жовтень - грудень 2025 року.

Це означає, що протягом періоду з жовтня 2025 року по січень 2026 року Замовник мав можливість для здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників на виконання вимог статті 5 Закону, зокрема, добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності; відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель; недискримінації учасників та рівного ставлення до них; об`єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Однак Замовник із жовтня 2025 року по січень 2026 року не провів закупівлю послуги з проведення поточного ремонту із заміною корпуса твердопаливного котла К-250 в котельні Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради із застосуванням відкритих торгів, чим порушив вимоги пункту 5 Особливостей.

У ході моніторингу встановлено, що між Замовником та ТОВ «Волинь-Кальвіс» укладено Договір на проведення поточного ремонту із заміною корпуса твердопаливного котла К-250 вартістю 350 151,60 грн з ПДВ, який оприлюднено 20.01.2026.

Крім цього, факт вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 13/01/0009/2026пр від 24.03.2026; запитом про надання пояснень від 11.02.2026; відповіддю на запит від 13.02.2026; листами ТОВ "Волинь-Кальвіс" № 10 від 12.01.2026, № б/н від 23.10.2025; актом обстеження від 2025; актом огляду обладнання від 10.10.2025; відношенням директора Замшанівського ліцею Забродівської сільської ради № 411/03-10 від 08.12.2025; витягом із рішення Забродівської сільської ради № 05 від 15.01.2026; протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 2-М від 13.02.2026; розпорядженням голови Забродівської сільської ради № 34 від 21.04.2020 про визначенян ОСОБА_1 відповідальним за організацію та проведення процедур допорогових та спрощених електронних закупівель в системі "Prozorro".

ОСОБА_1 не надав доказів на підтвердження того, що ТОВ "Волинь-Кальвіс" має переважно перед іншими виконавцями право на виконання ремонтних робіт твердопаливного котла без проведення тендерної процедури, як це передбачено абз. 3 пп. 5 п. 13 Особливостей № 1178.

Гарантійний строк, упродовж якого саме виробник котла ТОВ "Волинь-Кальвіс", зобов`язаний проводити його ремонт, закінчився.

Таким чином, на підставі досліджених доказів суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адмінправопорушень, передбачених ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , який уперше притягується до адміністративної відповідальності, є доцільним накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" із ОСОБА_1 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст. 40-1, 164-14 ч. 3, 283, 284, 294 КУпАП, суд

ухвалив:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, та застосувати до нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25500 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот) гривень(отримувач коштів ГУК у Волин.обл/с.Заброди/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, номер рахунку (IBAN) UA848999980313050106000003510, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.).

Штраф має бути сплачений не пізніше 15-ти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, у разі несплати штрафу в вказаний термін стягненню підлягає подвійний розмір штрафу - 51000 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп (отримувач коштів ГУК у Волин.обл/смт Ратне/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) UA898999980313111206000003566).

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Дата проголошення повної постанови 08 травня 2026 року о 15 год 40 хв.

Суддя Ратнівського

районного суду О.М. Свистун