Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/11385/22
УХВАЛА
07 травня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні та виплати додаткової пенсії та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні та виплати додаткової пенсії та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року по справі №420/11385/22 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії щодо відмови у призначенні та виплати додаткової пенсії та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2023 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року в частині відмови у визнанні протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності на підставі довідки від 29.10.2003р. №236, виданої ВАТ «Укренергозахист», з індексацією пенсії у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124, від 01.04.2020 року №251, від 22.02.2021 року №127 та від 16.02.2022 року №118, та зобов`язанні вчинити відповідні дії - скасовано та ухвалено в цій частині нове, яким позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності згідно з частиною 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у відповідності до довідки від 29.10.2003 року №236 про фактичну заробітну плату за роботу в зоні відчуження (із якої визначається пенсія), виданої ВАТ «Укренергозахист».
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно з частиною 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки від 29.10.2003 року №236 про фактичну заробітну плату за роботу в «зоні відчуження» (із якої визначається пенсія), виданої ВАТ «Укренергозахист», з 01.07.2022 року, із урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року - залишено без змін.
14 квітня 2026 року від Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява про зміну про зміну способу та порядку виконання рішення суду, в якій заявник просить встановити чи змінити спосіб і порядок виконання по: - виконавчому провадженню № 72236781 з примусового виконання виконавчого листа № 420/11385/22, виданого 22.06.2023 Одеським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно з частиною 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки від 29.10.2003 року №236 про фактичну заробітну плату за роботу в «зоні відчуження» (із якої визначається пенсія), виданої ВАТ «Укренергозахист», з 01.07.2022 року, із урахуванням раніше виплачених сум на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії в сумі 56710,20 грн.
В обґрунтування вказаної заяви останній зазначив, що на виконання вимог рішення суду по справі № 420/11385/22, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило про те, що сума доплати за період з 01.07.2022 по 31.05.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 56710,20 грн.
Станом на теперішній час рішення суду в частині виплати нарахованої доплати пенсії в сумі 56710,20 грн залишається не виконаним, що в свою чергу свідчить про невиконання рішення суду без поважних причин та дає підстави для висновку про наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення.
Таким чином, заявник вважає, що для повного та фактичного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду необхідно встановити або змінити порядок та спосіб виконання рішення суду.
05 травня 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли заперечення на вказану заяву.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання рішення суду та дослідивши обставини справи, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 129-1 Конституції України закріплено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, зазначив про те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 р. № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 р. № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України зазначив, що бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно зі ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані ст. 378 КАС України.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 року №4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема, й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту частин 1-3 ст. 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024 року), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Таким чином, з 19.12.2024 року ст. 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили. Законодавцем прямо визначено, що зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат.
Наразі сума доплата за період з 01.07.2022 року по 31.05.2023 року з урахуванням фактично виплачених сум склала 56710,20 грн.
Отже, рішення Постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2023 року по справі № 420/11385/22, на даний час відповідачем не виконано та позивачу не виплачено доплати до пенсії.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів.
Враховуючи викладене, з огляду на положення ч. 3 ст. 378 КАС України, де встановлено, що невиконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб`єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
За таких обставин суд дійшов висновку, що наявні підстави для заміни способу і порядку виконання Постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2023 року по справі № 420/11385/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 56710,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись приписами ст.ст. 5-11, 241, 243, 248, 256, 293-295, 370, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання рішення суду по справі №420/11385/22 - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання Постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02 травня 2023 року по справі № 420/11385/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії у розмірі у розмірі 56710,20 грн. (п`ятдесят шість тисяч сімсот десять гривень 20 коп.).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов