Рішення № 136367473, 07.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2026
Номер справи
420/41031/25
Номер документу
136367473
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/41031/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» (сформована в системі «Електронний суд» 09.12.2025 року) до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, у якій представник позивача просить суд:

визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13199288/43035109 від 21.08.2025 року прийнято головою Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, про відмову в реєстрації податкової накладної № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн з ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

визнати протиправним та скасувати рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.09.2025 року №35923/43035109/2 прийнято головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, а саме про відмову в реєстрації податкової накладної скласти податкову накладну № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн з ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн з ПДВ, поданою ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», код ЄДРПОУ 43035109, дату реєстрації вважається день отримання рішенні від відповідача, або у разі надходження рішення суду про реєстрацію податкових накладних або день набрання законної сили рішенням суду ( п. 20 Порядку № 1246), та/ або ДПС виконати покладені повноваження чинного законодавства щодо реєстрації ПН.

стягнути з ГУ ДПС в Одеській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору в розмірі 6056 гривень.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 15.12.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України); зобов`язано ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» у строк до 12.01.2026 року подати суду додатки до позовної заяви в паперовій формі, зазначені у переліку додатків до позовної заяви.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач склав податкову накладну № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн з ПДВ. Дана податкова накладна заблокована, через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів». Позивач отримав квитанцію від 13.09.2024 року в ЄРПН зареєстровано за № 9268391951 в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної. 19 серпня 2025 року позивачем до контролюючого органу направлено повідомлення № 2 року (номер реєстрації прийнятих документів згідно квитанції № 9251062320 від 19.08.2025 р. ), про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинена. Позивачем отримано 21.08.2025 року - рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН № 13199288/43035109 від 21.08.2025 року- відмовлено у реєстрації податкової накладної в ЄРПН у зв`язку з надання платником податку копії документів, складених із порушенням законодавства. Позивач не погоджується із рішенням та зазначає, що у рішенні відповідачем не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів які потрібно надати, не зазначено які саме копії документів складених із порушенням законодавства, та не зазначено які саме документи не надані та необхідні і достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, зазначено тільки перелік документів який позивач вже надав відповідачеві.

29.12.2025 року представник ГУ ДПС в Одеській області подав до суд відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до фактичних обставин справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 10 від 26.08.2024, на загальну суму з урахуванням ПДВ 600 000,00 грн. За отриманою Квитанцією №1 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 10 від 26.08.2024 року зупинена, оскільки: «Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)». Також, ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення щодо реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної. На виконання п. 11 Порядку №1165, та у відповідності п.4 порядку № 520, ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» було подано до контролюючого органу Повідомлення № 2 від 19.08.2025 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 10 від 26.08.2024 року, разом з яким ТОВ направило до контролюючого органу додаткові документи, в загальній кількості - 23. Серед наданих платником документів були виявлені наступні недоліки: в наданих ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» документах до Повідомлення про подання пояснень відсутні документи щодо зберігання товарно-матеріальних цінностей, необхідних для надання послуг, сертифікати якості, довіреності, неналежне оформлення товарно-транспортних накладних. В оскаржуваному рішенні Комісії було зазначено причину відмови в реєстрації податкової накладної ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» а саме: надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. З огляду на вищевикладене, Комісією яка приймає рішення щодо реєстрації або відмови в такій реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування було винесене оскаржуване рішення про відмову в реєстрації вищезазначеної податкової накладної. В подальшому, позивачем було направлено скаргу до ДПС України на вищезазначене рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області. Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС України (Центрального рівня) прийнято рішення № 35923/43035109/2 від 10.09.2025 про залишення скарги ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін. Отже, рішення ДПС № 35923/43035109/2 від 10.09.2025 прийняте за результатом розгляду скарги ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», в порядку та строки, встановлені законодавством та не мають безпосереднього впливу на суб`єктивні права та обов`язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку, а, відтак, підстави до скасування такого рішення та задоволення позовних вимог відсутні.

Разом з відзивом відповідач подав до суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. В обґрунтування клопотання зазначає, що предметом розгляду даної справи є правомірність прийнятих контролюючим органом рішень про відмову у реєстрації податкових накладних на загальну суму 60 000,00 грн. з урахуванням ПДВ. Розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників спричинить негативні процесуальні наслідки для Головного управління ДПС в Одеській області, оскільки представник відповідача не зможе повною мірою доказувати суду обставини, які свідчать про правомірність прийнятих рішень, ставити питання представникам ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» тощо.

Суд вважає, що характер спірних правовідносин, предмет та підстави позову, склад учасників процесу та предмет доказування у справі, який не становить особливу складність, що у сукупності не вимагає розгляду справи за правилами загального позовного провадження для повного та всебічного встановлення обставин справи, отже підстави для розгляду справи в порядку загального позовного провадження відсутні.

30.12.2025 року позивач на виконання ухвали суду від 15.12.2025 року надав копії додатків позовної заяви в паперовому вигляді.

01.01.2026 року представник позивача подав відповідь на відзив де зазначає, що в позові позивач виклав всю інформацію, та описав покроково свої дії та вимоги, в тому числі законність здійснення господарської операції та обов`язок формування податкової накладної. Позивач вважає дії відповідача не вірними і не обґрунтованими. Не зважаючи на те що позивач надав всі перераховані документи у рішенні через повідомлення/ пояснення № 2 від 19.08.2025 року та первинними документами складені без порушень в законодавстві, кількість додатків 23, (кількість наданих первинних документів у повідомленні налічує 80 шт). У рішенні відповідачем не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів які потрібно надати, не зазначено які саме копії документів складених із порушенням законодавства, та не зазначено які саме документи не надані та необхідні та достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, не зазначено конкретної інформації щодо ризиковості здійснення операції позивачем, достатньої для зупинення реєстрації податкової накладної. Хоча відповідач у відзиві на позовну заяву сам вказує: «з повідомленням № 2 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 19.08..2025, позивачем надано 23 додатків довільного формату.» Таким чином підтверджує що позивач подав всі первинні документи, які стосуються господарської операції зазначені в рішенні № 13199288/43035109 від 21.08.2025 року «додатковій інформації (зазначено конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; відсутні документи щодо зберігання ТМЦ необхідних для виконання послуг, сертифікати якості, довіреності, неналежне оформлення ТТН. Позивач не згоден з рішенням про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13199288/43035109 від 21.08.2025 року прийнято голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а саме що подані документи в повідомлені складених із порушенням законодавства, в даному рішенні не містить конкретизації того, які документи на думку контролюючого органу складено з порушенням законодавства та у чому воно полягає, які контрено документи надав позивач. Далі позивач надав пояснення своїх дій, законність та факт здійснення господарської операції до контролюючого органу і до суду.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», юридична адреса: Україна, 65031, Одеська область, місто Одеса, Новомосковська Дорога, будинок 9, Код ЄДРПОУ 43035109, ІПН 430351015545, ukraineforest@ukr.net в особі директора Шаповалової Я.М. Товариство діє на підставі Статуту, та має статус платника податку на прибуток підприємств на загальних підставах, передбачений Податковим кодексом України, організаційно-правова форма господарювання товариство з обмеженою відповідальністю.

За період з 06.06.2019р. по 25.06.2025р. директором Товариства була ОСОБА_1 , яка приступила до виконання своїх обов`язків згідно наказу №1 від 06.06.2019 року(т.1 а.с.72). З 26.06.2025р. і до теперішнього часу директором є Шаповалова Яна Миколаївна, яка приступила до виконання своїх обов`язків 26.06.2025 року згідно наказу №4-К від 25.06.2025 року(т. 1 а.с.74).

Персонал підприємства за період з серпня 2024 року до липня 2025 року налічував до 5 осіб, в тому числі в тому числі інженер, монтажники (т. 1 а.с.68-70).

ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» орендує складське приміщення за вказаною вище адресою у ТОВ «І.Т.М.» (код за ЄДРПОУ 31506221) відповідно до укладеного Договору оренди нежитлового приміщення від 12.12.2024 року № 5/1(т.1 а.с. 76-78).

Також в межах здійснення господарської діяльності, а саме для зберігання ТМЦ, ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» орендує контейнер у ПрАТ «Алексі» (код за ЄДРПОУ 05312493) відповідно до укладеного Договору оренди від 15.12.2024 року №2(т. 1а.с. 81-83).

Також у Підприємства у власності був легковий автомобіль KIA Sportage 1.6 LX 2WD, який був проданий 26.01.2025р. На всі вищезазначені об`єкти були подані повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП.

У ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» згідно виписки відкриті такі кведи, види економічної діяльності:

43.21 Електромонтажнi роботи (основний) 82.99 Надання iнших допомiжних комерцiйних послуг, н.в.i.у.

33.12 Ремонт i технiчне обслуговування машин i устатковання промислового призначення

71.12 Дiяльнiсть у сферi iнжинiрингу, геологiї та геодезiї, надання послуг технiчного консультування в цих сферах

43.31 Штукатурнi роботи

46.19 Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi товарами широкого асортименту

43.39 Iншi роботи iз завершення будiвництва

46.73 Оптова торгiвля деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно технiчним обладнанням

42.21 Будiвництво трубопроводiв

47.19 Iншi види роздрiбної торгiвлi в неспецiалiзованих магазинах

46.69 Оптова торгiвля iншими машинами й устаткованням

71.11 Дiяльнiсть у сферi архiтектури

47.99 Iншi види роздрiбної торгiвлi поза магазинами

41.20 Будiвництво житлових i нежитлових будiвель

63.99 Надання iнших iнформацiйних послуг, н.в.i.у.

47.54 Роздрiбна торгiвля побутовими електротоварами в спецiалiзованих магазинах

33.13 Ремонт i технiчне обслуговування електронного й оптичного устатковання

46.13 Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчними виробами

69.20 Дiяльнiсть у сферi бухгалтерського облiку й аудиту; консультування з питань оподаткування

43.22 Монтаж водопровiдних мереж, систем опалення та кондицiонування

43.34 Малярнi роботи та склiння

74.90 Iнша професiйна, наукова та технiчна дiяльнiсть, н.в.i.у.

46.15 Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi меблями, господарськими товарами, залiзними та iншими металевими виробами

43.99 Iншi спецiалiзованi будiвельнi роботи, н.в.i.у.

52.29 Iнша допомiжна дiяльнiсть у сферi транспорту

47.42 Роздрiбна торгiвля телекомунiкацiйним устаткованням у спецiалiзованих магазинах

46.90 Неспецiалiзована оптова торгiвля

46.14 Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi машинами, промисловим устаткованням, суднами та лiтаками

43.29 Iншi будiвельно-монтажнi роботи (т. 2 а.с. 45).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» та Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНЖ-СТРОЙ», обговоривши замовлення, строки, вартість та підписали ДОГОВІР № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. далі «Договір» - (оформлений та підписаний сторонами згідно чинного законодавства України) про надання послуг, виконання електромонтажних робіт, все описали в договорі, договір погоджений та підписаний сторонами про наступне: 1.1. Замовник доручає, а Виконавець виконує електромонтажні роботи по встановленню та/або заміни обладнання (Додаток № 1 та або Специфікація до цього Договору) на об`єкті, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх на умовах, які визначені цим Договором.

Послуги/роботи згідно проекту 24-04/21 К1.ЛГ з монтажу трубопроводів лікувальних газів на обєкті: Капітальний ремонт корпусу літ "Г" для відділення кардіології КНП "Міська клінічна лікарня N?11" за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 5 (коригування), згідно замовлення Замовника та ДОГОВОРУ № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р(т. 1 а.с.89-95).

Загальна вартість виконання робіт за цим договором становить - 1 509 607,58 гривень (Один мільйон п`ятсот дев`ять тисяч шістсот сім гривень 58 копійок ) в тому числі ПДВ 251 601,26 грн.

Сторони затвердили, погодили та підписали Додаток 1 від 22.08.2024 р. до ДОГОВОРУ № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. Специфікацію на загальну суму наданих послуг 1 509 607,58 грн. з ПДВ(т. 1 а.с.97-100).

Виконавець виставив згідно договору рахунок на оплату № 14 від 22.08.2024 р. на суму 1 509 607,58 грн, у т.ч. ПДВ: 251 601,26 грн. Згідно договору « п. 4.5. Замовник має право дострокового виконання своїх фінансових зобов`язань по даному договору, а саме сплатити раніше вказаного строку».

Замовник виконав зобов`язання та згідно платіжної інструкції № 993 від 26.08.2024 р. на поточний рахунок був зарахований аванс 26.08.2024 року у розмірі 600 000,00 грн., в т.ч. ПДВ- 100 000,00грн, що є першою подією . На дату виникнення податкових зобов`язань була виписана податкова накладна № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн, в т.ч. ПДВ- 100 000,00грн в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України. Дана податкова накладна була направлена до ЄРПН та була заблокована.

03 вересня 2024 року на підставі кошторису та додання матеріалів (зміна кількості та вартості показників), Сторони дійшли згоди та внесли зміни та Доповнення до ДОГОВОРУ № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. та підписали Додаток 2 до Договору, а Саме Додаткову угоду від 03.09.2024р. в цій додатковій Угоді змінилась загальна вартість виконаних робіт і становила 2 038 957,58 грн (два мільйона тридцять вісім тисяч дев`ятсот п`ятдесят сім гривень 58 копійок), у т.ч. ПДВ-339 826,26грн( т. 1 а.с.101-102).

Додатково до цього Сторони затвердили, погодили та підписали Додаток 3 від 11.09.2024р. до ДОГОВОРУ № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. Специфікацію на загальну суму наданих послуг 2 038 957,58 грн. з ПДВ(т. 1 а.с.103-106).

Замовник виконав зобов`язання та згідно платіжної інструкції № 1107 від 10.09.2024 р.(т.1 а.с.119) на поточний рахунок був зарахований аванс 10.09.2024 року у розмірі 90 000,00 грн., в т.ч. ПДВ- 15 000,00грн, що є першою подією. На дату виникнення податкових зобов`язань була виписана податкова накладна № 14 від 10.09.2024 р. на суму 90 000,00 грн, в т.ч. ПДВ- 15 000,00 грн в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України. Дана податкова накладна була направлена до ЄРПН та була зареєстрована.

Замовник виконав зобов`язання та згідно платіжної інструкції № 2531 від 07.10.2025 р. (т. 1а.с. 120)на поточний рахунок був зарахований аванс 07.10.2024 року у розмірі 956 000,00 грн., в т.ч. ПДВ- 159 333,33грн, що є першою подією. На дату виникнення податкових зобов`язань була виписана податкова накладна № 21 від 07.10.2024 р. на суму 956 000,00 грн, в т.ч. ПДВ- 159 333,33грн, в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України. Дана податкова накладна була направлена до ЄРПН та була заблокована.

Згідно Договору № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р - п. 4.3. Виконавець підтверджує виконанні роботи підписанням Актом надання послуг / «Актом приймання будівельних робіт», по фактичному виконанню робіт, виходячи з обсягів виконаних робіт, їх вартості на підставі актів надання послуг / актів виконаних робіт.

Виконавець виконав свої зобов`язання, надав послуги, Замовник згідно договору прийняв роботу, сторони затвердили погодили та підписали Акт надання послуг № 11 від 31.07.2025 року на суму 2 038 957,58грн, в у т.ч. ПДВ-339 826,26грн.

На дату виникнення податкових зобов`язань була складена податкова накладна № 2 від 31.07.2025 р. на залишок на суму 392 957,58 грн, в т.ч.ПДВ- 65 492,93грн, в електронній формі згідно чинного законодавства ст.201 ПКУ п. 201.1. пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу Україна, направлена до ЄРПН та була зареєстрована.

Роботи/ надання послуг по договору № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р виконати в повному обсязі, отримано, погоджено та затверджено Замовником, сторони претензії одна до одної не мають. Заборгованість Замовника за Договором станом на дату подання пояснення, а саме 19.08.2025р. складає 392 957,58 грн, в т.ч .ПДВ- 65 492,93грн).

Позивач склав податкову накладну №10 від 26.08.2024 р. на суму 600000,00 грн з ПДВ, отримувач ТОВ «ІНЖ-СТРОЙ», код 42613065, в електронній формі та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої Квитанції від 13.09.2024 року податкову накладну №10 було прийнято, але реєстрацію зупинено. У квитанції зазначено «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.08.2024 №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22 , перевищує величину залишку,визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=9.5844%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису)».

19.08.2025 року ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» було подано до контролюючого органу Пояснення №2 від 19.08.2025 року року та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, а саме ПН №10 від 26.08.2024 року, із додатками у кількості 21 документів(т. 1 а.с. 57-66)

ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» отримано рішення №13199288/43035109 від 21.08.2025 року про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У рішенні зазначено: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; відсутні документи щодо зберігання ТМЦ необхідних для виконання послуг, сертифікати якості, довіреності, неналежне оформлення ТТН» (т.1, а.с.205).

ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» подало скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.08.2025 року №13199288/43035109.

В додатки до скарги ТОВ подало пояснення, в яких зазначило, що не погоджується з рішенням голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а саме - що подані документи в повідомлені складених із порушенням законодавства. Вважає що така підстава в рішенні № 13199288/43035109 від 21.08.2025 року, для відмови у реєстрації податкової накладної як «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства» повинна бути конкретизована шляхом зазначення конкретних документів, які надавались підприємством до податкового органу (із зазначенням їх реквізитів) та шляхом вказівки, які саме норми законодавства були порушені при їх складанні. Також податковий орган не вказав конкретно який документ не влаштував чи який саме документ на думку податкового органу є сумнівний. Якщо якийсь первинний документ складений неналежним чином, це не є підставою вважати нереальною всю операцію. Контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не зазначено конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття, і нам не повідомив конкретно в чому сумніви, із додатками у кількості 29 документів (т.1 а.с. 206-2013).

ТОВ «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» отримано рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі від 10.09.2025 року 35923/43035109/2, в якому зазначено, що залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (т. 2 а.с.26).

Не погодившись із рішенням №13199288/43035109 від 21.08.2025 року, позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить оскаржуване рішення визнати протиправним та скасувати, а також зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати відповідну податкову накладну а також оскаржує рішення ДПС України про відмову у задоволенні його скарги на рішення ГУ ДПС в Одеській області.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкову накладну № 10 від 26.08.2024 року та надіслано її до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, зазначені норми податкового законодавства конкретизуються у нормах постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, якою затверджені Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пунктів 3,5 Порядку зупинення №1165, Податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податків; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 10 млн. гривень; значення показника D, становить більше 0,05, значення показника Pпоточ є менше ніж значення Pмакс; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; тощо.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються показники, визначені п. 2-1 даного Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 8 цього Порядку платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги" (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).

Відповідно до п. 5 Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).

Згідно з п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до п. 11 вказаного Порядку № 520, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути конкретно вказані (підкреслені).

Первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення та наявні в матеріалах справи щодо реєстрації податкової накладної складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до висновку про його протиправність.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.

При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що невідповідність вимог контролюючого органу при зупиненні реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог, які не є чітко та зрозуміло сформульованими.

Згідно з п.11 Порядку № 1165, у квитанції? про зупинення реєстрації? податкової? накладної? / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Як вбачається з матеріалів, доданих до позовної заяви, а саме змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, при зупиненні реєстрації податкової накладної контролюючим органом не було вказано конкретного переліку документів необхідних для прийняття рішення про реєстрацію ПН, підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здіи?снення операцій.

Відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до постанови Кабміну України №1165) таким критерієм є: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Відповідачами не пояснено та не доведено, що складені та подані позивачем первинні документи та надані пояснення щодо видів господарських операцій та наявності можливості їх здійснення не є достатніми для реєстрації податкової накладної.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здіи?снення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з ризиковістю операцій, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своі?х поясненнях та які саме документи слід надати.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові по справі №380/2365/21 від 27.01.2022 року.

Натомість, надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без будь-якої конкретизації.

Тобто, у вказаній вище квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи необхідно було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих, на думку відповідача, ознак ризиковості здійснення операції.

Разом із позовною заявою позивачем надано до суду, зокрема: Штатні розписи від 07.09.2024 р., від 01.01.2025р., від 03.07.2025р.. Наказ про призначення директора №1 від 06.06.2019р.. Наказ про призначення директора №4-к від 25.06.2025р.. Договір оренди нежитлового приміщення №1/5 від 12.12.2025р. з ТОВ «І.Т.М.». Договір оренди №2 від 15.01.2024р. з ПрАТ «Алексі» Оборотна відомість, залишки на складі від 31.12.2024 р. ДОГОВІР № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. з ТОВ «Інж-Строй». Додатки до договору № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. з ТОВ «Інж-Строй». Акти здачі-прийняття послуг (внутрішні документи) до договору № ЮФГ-22-08 на виконання робіт та надання монтажних послуг від 22.08.2024 р. з ТОВ «Інж Строй». Підтверджуючі документи з ТОВ «Інж-Строй» (платіжна інструкція №993 від 26.08.2024р., платіжна інструкція №1107 від 10.09.2024р., платіжна інструкція №2531 від 07.10.2024р., лист про уточнення реквізитів платежу від 11.10.2024р., Акт надання послуг №11 від 31.07.2025р.). Договір №2024-АЛМ-06/09-006 від 06.09.2024р. з ТОВ «Торговий Дім "Алмада"». Підтверджуючі документи (видаткова накладна, рахунок на оплату та платіжна інструкція) з ТОВ «Торговий Дім "Алмада"». Підтверджуючі документи (видаткові накладні, рахунки на оплату та платіжні інструкції) з ТОВ "АЛЬФА-МАТІК". Підтверджуючі документи (видаткові накладні та платіжні інструкції) з ТОВ "АРЕХ-ОДЕСА. Підтверджуючі документи (видаткова накладна та платіжна інструкція) з ТОВ «ВСЕ ДЛЯ СВАРКИ». Підтверджуючі документи (видаткова накладна, ТТН, рахунок на оплату та платіжні інструкції) з ТОВ "МЕДГАЗ". Договір №Рлф/23-08-24/06 від 23.08.2024р. з ТОВ «РІКФОРТ». Підтверджуючі документи (видаткова накладна, рахунок на оплату та платіжна інструкція) з ТОВ «РІКФОРТ». Підтверджуючі документи (акт надання послуг, платіжна інструкція) з ТОВ «Нова пошта». Договір №02-09 від 02.09.2024р. з ФОП ОСОБА_2 . Підтверджуючі документи (акт надання послуг, рахунок на оплату платіжні інструкції) з ФОП ОСОБА_2 тощо.

Суд звертає увагу, що у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено на власний розсуд з метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 10 від 26.08.2024 року.

Однак, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам та наданих до них документам не надав, оспорюване рішення не містить мотивів неврахування наданих позивачем пояснень та наданих документів.

Можливість виконання платником податку обов`язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року (справа №822/1878/18) зазначив, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В постанові від 22.07.2019 по справі №815/2985/18 Верховного Суду наявні висновки, які є сталою судовою практикою щодо вимог до актів індивідуальної дії. В постанові зазначено, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Правова позиція подібного змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 у справі №640/983/19.

Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо необхідного переліку документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до застосування суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, маючи на меті реєстрацію ПН.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів - Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі №500/1836/22, від 27 квітня 2023 року у справі № 460/8040/20.

Недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.

Судом встановлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Позивачем були надані документи, які підтверджували фактичне здійснення операції, кількісні та вартісні показники цієї операції та були достатніми для реєстрації податкової накладної, зворотнього відповідачами не доведено.

Відповідачами не обґрунтовано, чому надані пояснення та докази не були враховані при прийнятті рішень, не надані докази розгляду та оцінки цих доказів на засіданні Комісії.

Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних повинне містити чіткі підстави для такої відмови - Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16 травня 2023 року у справі №0340/1641/18, від 11 липня 2023 року у справі № П/811/1153/17.

Суд окремо звертає увагу на те, що підстави відмови у реєстрації податкової накладної № 10 від 26.08.2024 року, а саме надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, не узгоджується із зауваженнями відповідача, викладеними при зупиненні реєстрації податкової накладної.

Які конкретно із поданих позивачем документів (їх копій) складені або оформлені із порушеннями законодавства та у чому саме полягають такі порушення відповідачем у рішенні не зазначено.

З огляду на вищевикладене, оскаржуване рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 10 від 26.08.2025 року не відповідає критерію обґрунтованості.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.08.2024 року №10 є протиправним та підлягає скасуванню.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з положеннями частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частина 3 статті 245 КАС України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Щодо позовних вимог визнати протиправним та скасувати рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.09.2025 року №35923/43035109/2 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим; якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

Згідно п.1 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, цей порядок визначає механізм розгляду скарги щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 11, 12 Порядку № 1165 платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена. За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Реєстрі без змін.

Згідно п. 14, 15 Порядку № 1165 за результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, надсилає платнику податку відповідне рішення. Рішення за результатами розгляду скарги набирає чинності з дня його прийняття.

З вищевикладеного слідує, що рішення, прийняте за результатами вирішення податкового спору у порядку досудового врегулювання, не створює, не змінює та не припиняє будь-яких прав та обов`язків для платника податків. Таке рішення не є таким, що прийняте у зв`язку з реалізацією управлінських повноважень, а є актом вирішення спору в досудовому порядку, не створює юридичних наслідків для позивача, а визнання цього рішення протиправним та його скасування не може призвести до відновлення порушеного права.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.02.2020 року у справі №826/11086/18.

Отже у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби України від 10.09.2025 року слід відмовити.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить з наступного.

Приписами КАС України, передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Згідно з положеннями пп. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже повноваження з реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позову та зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №10 від 26.08.2024 року датою її подання до ЄРПН.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У п. 110 рішення Європейського суду з прав людини від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вастберга таксі Актіболаг" та Вулік проти Швеції" визначено, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасовувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами для призначення податкових штрафів (санкцій), має саме податкове управління.

Відповідачами законність рішення від 21.08.2025 року не доведена, а аргументи ГУ ДПС в Одеській області суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 6056,00грн., в той час як сплаті підлягав судовий збір у сумі 4844,80грн., оскільки позов поданий через систему «Електронний суд».

Суд на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України дійшов висновку про стягнення з ГУ ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» суми сплаченого ним судового збору у розмірі 2422,40грн. та такої ж суми з ДПС України, оскільки спір виник внаслідок неправомірної відмови у реєстрації податкової накладної ГУ ДПС в Одеській області та залишення цього рішення без змін ДПС України, тобто з вини обох відповідачів.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» до Головного управління ДПС в Одеській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13199288/43035109 від 21.08.2025 року Головного управління ДПС в Одеській області про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн. з ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 10 від 26.08.2024 р. на суму 600 000,00 грн з ПДВ, поданою ТОВом «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП», датою її подання до ЄРПН.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» суму сплаченого судового збору у розмірі 2422(три тисячі двадцять вісім)грн. 40 коп.

Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» суму сплаченого судового збору у розмірі 2422(три тисячі двадцять вісім)грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН ФОРЕСТ ГРУП» (код ЄДРПОУ 43035109; місцезнаходження: вул.Новомосковська дорога, буд.9, м.Одеса, 65031).

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166; місцезнаходження: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).

Відповідач: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393; місцезнаходження: Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053).

Суддя М.М. Аракелян