Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/1161/26
Провадження № 3/626/349/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.05.2026 року м. Берестин
Берестинський районний суд Харківської області у складі:
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
секретаря Івашкіної Т.В.,
за участю
прокурора Сологуб Е.С.,
особи, яка притягається
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт. Кегичівка Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1 , який обіймав посаду головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
щодо вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП-,
ВСТАНОВИВ:
До Берестинського районного суду Харківської області з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №253 від 25 березня 2026 року, №254 від 25 березня 2026 року відносно ОСОБА_1 стосовно вчинення ним правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи 27 червня 2024 року звільненим з посади головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, 20 березня 2026 року о 08 годині 28 хвилин (термін подання не пізніше 01 квітня 2025 року), подав щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 27 червня 2024 року звільненим з посади головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , являючись відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог абз.1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»», несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 25 березня 2026 року о 14 годині 52 хвилин (термін подання протягом 30 календарних днів після звільнення), подав декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2024 року по 27.06.2024 року, при звільненні, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 . В судовому засіданні пояснив, що дійсно проходив службу на посаді головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та звільнився по 27.06.2024 року, однак про свій обов`язок щодо подання декларацій не знав, що стало причиною несвоєчасного подання декларацій при звільненні та за 2024 рік. Зазначив, що за місцем проходження служби йому не повідомили про обов`язок подати вказані декларації.
Прокурор Сологуб Е.С. просила суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 13.06.2023 року № 308-рс ОСОБА_1 призначено на посаду головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 17.06.2023 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.06.2023 року № 148 - ОСОБА_1 призначено на посаду головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 17.06.2023 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи військовою посадовою особою, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.06.2024 року № 36-рс ОСОБА_1 звільнено з посади головного сержанта-командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 27.06.2024 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.06.2024 року № 160 ОСОБА_1 звільнено з посади головного сержанта-командира 1 відділення охорони 2 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з 27.06.2024 року.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до ч. 7 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа військовослужбовців, зокрема, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).
Щорічну декларацію за 2024 рік ОСОБА_1 подав 20.03.2026 року о 08 годині 28 хвилин (термін подання не пізніше 01 квітня 2025 року).
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме з 01.01.2024 року по 27.06.2024 року (при звільненні) ОСОБА_1 подав 25.03.2026 року о 14 годині 52 хвилин (термін подання протягом 30 календарних дні з дня припинення відповідної діяльності).
ОСОБА_1 без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями при звільненні несвоєчасно, поза межами встановлених строків, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації за вищевказаний період ОСОБА_1 не надав. Доводи ОСОБА_1 стосовно необізнаності про обов`язок подати відповідні декларації суд відхиляє, як неспроможні.
За таких обставин, вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є підтвердженим та доведеним.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Приймаючи до уваги викладене, матеріали відносно ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідно об`єднати в одне провадження.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, їх кількість, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, за яких скоєно правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Справи про адміністративні правопорушення № 626/1161/26 (провадження 3/626/349/2026) та №626/1162/26 (провадження 3/626/350/2026), про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, об`єднати в одне провадження, якому присвоїти загальний № 626/1161/26 (провадження 3/626/349/2026).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін (одержувач: ГУДКСУ у Харківській області 21081100; р/р UA298999980314090542000020611, код одержувача 37874947).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь держави, стягувач: Державна судова адміністрація України, (місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя