Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №639/729/26
Провадження №3/639/272/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2026 року м. Харків
Суддя Новобаварського районного суду міста Харкова Кісь Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний матеріал, який надійшов із Управління патрульної поліції в Харківській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
в с т а н о в и в :
25.01.2026 о 04:07 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ217230 3НГ» номерний знак НОМЕР_1 в м. Харкові, по просп. Новобаварський, 120-а, в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується висновком КНП ХОР «ОКНЛ» №198 від 25.01.2026, чим порушив вимоги п. 2.9-А ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Власенко В.І. надав заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, в якому справу просив закрити у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що були відсутні законні підстави для проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння, ознак алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 не мав, правила ПДР не порушував, в стані алкогольного сп`яніння не перебував, були відсутні підстави для зупинки транспортного засобу, порушена процедура проведення відповідного огляду.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Системний аналіз вищезазначених положень КУпАП дає підстави вважати, що, керуючись законом, суддя зобов`язаний оцінити кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а в сукупності з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, жоден доказ не має наперед встановленої сили.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
За змістом п.2.9. «а» ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Так, частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляд визначається ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 (далі за текстом Інструкція №1452/735), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ №1103 від 17.12.2008 року (далі за текстом Порядок №1103).
Так, відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Згідно з п. 2 Порядку №1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп`яніння згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п. 2 Інструкції№ 1452/735 огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 3 Інструкції 1452/735 встановлено, що ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Також за змістом п. 7 розділу І Інструкції №1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров`я).
Згідно п. 6 Порядку №1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Лікар, що проводив у закладі охорони здоров`я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ (п. 13 Порядку №1103).
Не дивлячись на висловлену процесуальну позицію сторони захисту, вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
-змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 574863 від 25.01.2026, який складений уповноваженою особою та відповідає вимогам ст. 254, 256 КУпАП, підписаний ОСОБА_1 без будь-яких заперечень та зауважень;
-результатами проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора «Drager Аlcotest 7510», зафіксованими у роздруківці дослідження та відповідному акті, якими зафіксовано позитивний результат огляду 0,76 ‰;
-відеозаписами від 25.01.2026, на яких зафіксовано факт керування ОСОБА_1 транспортним «ВАЗ217230 3НГ» номерний знак НОМЕР_1 , його зупинку працівниками поліції; повідомлення ОСОБА_1 працівниками поліції про виявлені у нього ознаки алкогольного сп`яніння та пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки, на що ОСОБА_1 надав згоду; процедуру проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки з використанням спеціального технічного приладу «Drager Аlcotest 7510», з результатами якого (076, ‰) ОСОБА_1 був не згоден, та в подальшому його проходження огляду в КНП ХОР «ОКНЛ». Також на відео зафіксовано процедуру складання адміністративного матеріалу та його підписання в тому числі самим ОСОБА_1 .. В цілому з вказаних відеозаписів вбачається дотримання працівниками поліції законодавства, яким регламентовано порядок виявлення, фіксації адміністративного правопорушення;
-висновком КНП ХОР «ОКНЛ» № 198 від 25.01.2026 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з яким ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння;
-направленням ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 25.01.2026;
-рапортом інспектора патрульної поліції В. Шнайдера.
За встановлених з вказаних доказів обставин, водій ОСОБА_1 під час дії комендантської години в м. Харкові - 25.01.2026 о 04:07 керував транспортним засобом «ВАЗ-217230 3НГ», номерний знак НОМЕР_1 в м. Харкові, по просп. Новобаварський, 120-а, факт керування транспортним засобом він не заперечував, на вимогу поліцейського пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора «Drager Аlcotest 7510», результат огляду був позитивний 0,76 ‰; з результатами вказаного огляду ОСОБА_1 не погодився та проїхав з працівниками поліції до КНП ХОР «ОКНЛ», де був проведений огляд та встановлення факт перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння, про що складено висновок №198 від 25.01.2026.
Доводи сторони захисту, що відсутні відомості про фіксування працівниками поліції факту руху транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 ; що поліцейські не мали законних підстав для зупинки транспортного засобу; були відсутні законні підстави для вимоги на проходження огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 , спростовуються доданим до протоколу відеозаписами з нагрудних реєстраторів патрульних поліцейських.
Суд враховує, що законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров`я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов`язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп`яніння.
З матеріалів справи вбачається, що огляд на стан алкогольного сп`яніння був проведений у відповідності до вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 (далі за текстом Інструкція №1452/735) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103 (далі за текстом Порядок № 1103).
Щодо доводів захисника Власенка В.І. про те, що начебто наявність у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп`яніння нічим не підтверджено, то вказані доводи не мають значення, адже ОСОБА_1 інкримінується не відмова водія від проходження відповідного огляду при наявності ознак сп`яніння, а керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується відповідними доказами.
Стосовно посилань захисника на те, що під час проведення огляду ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу температура навколишнього середовища була -13?, тоді як температурний діапазон приладу «Drager Аlcotest 7510» становить -10? до +50?, то ці обставини не мають вирішального значення для справи, адже з результатами вказаного огляду ОСОБА_1 не погодився, та, як наслідок, патрульними поліцейськими, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 266 КУпАП, п. 7 розділу І Інструкції №1452/735, п. 6 Порядку №1103, було забезпечено проведення огляду ОСОБА_1 у відповідному закладі охорони здоров`я - КНП ХОР «ОКНЛ», за результатами проведення якого встановлено факт перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння.
При цьому за клопотанням захисника судом було скеровано запит до КНП ХОР «ОКНЛ» та отримано відповідь з додатками (копії наказу Департаменту охорони здоров`я ХОВА від 31.03.2025 №350-о, акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 25.01.2026 №198, згідно з яким ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, свідоцтва про повірку законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки, направлення на огляд тощо), яким підтверджується додержання КНП ХОР «ОКНЛ» вимог діючого законодавства при проведенні огляду ОСОБА_1 .
Крім того, щодо доводів захисника про порушення процедури проведення огляду ОСОБА_1 у вказаному закладі охорони здоров`я, то необхідно відзначити, що відповідно до пункту 14 Порядку N 1103 висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану, зокрема, алкогольного сп`яніння, проведеного у закладі охорони здоров`я, може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.
Водночас стороною захисту не повідомлено суду та не надано доказів такого оскарження.
Також ОСОБА_1 та його захисником до суду не надано належних та допустимих доказів, які б виключали наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, а також не надано до суду будь-яких доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 та його захисником оскаржувались дії працівників поліції під час виявлення адміністративного правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП в порядку КАС України або до керівництва патрульної поліції з метою проведення службової перевірки.
Отже, надавши оцінку зазначеним доказам на предмет належності, допустимості, достовірності, а в сукупності - з точки зору достатності та взаємозв`язку приходжу до висновку, що цими доказами доведено скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом особою у стані алкогольного сп`яніння.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують адміністративну відповідальність ОСОБА_1 , передбачених ст. 34, 35 КУпАП, під час судового розгляду не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь його вини, відсутність пом`якшуючих та обтяжуючих відповідальність обставин, у зв`язку з чим вважаю можливим призначити порушнику адміністративне стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Окрім цього згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
Керуючись вимогами ст. ст. 130, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадянин, що дорівнює 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) 00 коп. (отримувач коштів ГУК Харківськобл/Харківобл/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300), призначення платежу адміністративне стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху) зпозбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106,код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Новобаварський районний суд міста Харкова до Харківського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.П. Кісь