Ухвала суду № 136335568, 07.05.2026, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
07.05.2026
Номер справи
369/7834/25
Номер документу
136335568
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 369/7834/25

Провадження № 2/369/3957/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

судді Лапченко О.М.,

за участі секретаря Дубицької М.І.,

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

представника позивачів Усачука О.І.,

представників відповідачів Левченка В.В., Дубаса Р.Р., Грицаєнко О.П.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , Обслуговуючого кооперативу «Скіфський» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНЖУР ЕНЕРДЖІ», Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАЙЛ КОНТРАКШН», треті особи - Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області, Міністерство енергетики України, Міністерство розвитку громад та території України, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання незаконним та заборону здійснювати будівництво газопоршневої маневрової електростанції,-

в с т а н о в и в:

представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНЖУР ЕНЕРДЖІ» звернувся до суду із клопотанням, згідно якого просить суд залучити Державну інспекцію архітектури та містобудування України до участі у справі № 369/7834/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.

В обґрунтування вимог клопотання посилався на те, що судове рішення, яке буде ухвалене за результатами розгляду даної справи № 369/7834/25 по суті може вплинути на права та обов`язки ДІАМ як спеціалізованого органу державної влади, створеного для здійснення контролю у сфері будівництва. Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 23.12.2020 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» вирішено утворити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Тобто, ДІАМ є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, тобто, органом, на який ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» покладено обов`язок здійснення заходів, спрямованих на забезпечення контролю та нагляду за дотриманням всіма суб`єктами вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження містобудівної діяльності, а також право на проведення відповідних перевірок. Одночасно, згідно доводів позивачів, викладених у позовній заяві, останні зазначають, що відповідачі здійснюють будівництво газопоршневої маневрової електростанції потужністю 18МвТ (перша черга, 36МВт друга черга) за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 і таке будівництво, на переконання позивачів, здійснюється з істотним порушенням норм та стандартів у будівельній сфері. Тобто, як підстави (мотиви) заявлених позовних вимог, так і ухвала суду від 21.05.2025, беззаперечно засвідчують, що за результатами вирішення спору у справі № 369/7834/25 по суті у судовому рішенні в будь-якому випадку будуть міститись судження відносно ДІАМ, його прав та обов`язків щодо проведення перевірки Електростанції та можливих результатів такої перевірки. Друга позовна вимога позивачів стосується питання покладення на відповідачів зобов`язання з вчинення дій, а фактично будівельних робіт, щодо вилучення всіх будівельних конструкцій з будівництва Електростанції, тобто, дій які також стосується питання здійснення будівельних робіт, що входить в зону контролю ДІАМ. Тобто, у випадку задоволення позовних вимог позивачів, на відповідачів буде покладено обов`язок здійснення відповідних будівельних робіт з вилучення будівельних конструкцій, що створить для ДІАМ право на перевірку належності здійснення таких будівельних робіт (у випадках, встановлених Законом). Підсумовуючи зазначене, слідує однозначний висновок, що рішення, ухвалене за результатами розгляду справи № 369/7834/25 по суті, беззаперечно впливатиме на права та обов`язки ДІАМ, що, відповідно до положень ст. 53 ЦПК України, є підставою для їх залучення до участі у даній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору.

Представник позивачів адвокат Усачук О.І., позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_1 проти задоволення вказаного клопотання заперечували.

В судовому засіданні представники відповідача ТОВ «Інжур Енерджі» та представник відповідача ТОВ «Смайл Констракшн» клопотання підтримали, просили про його задоволення.

Суд, дослідивши клопотання та додані до нього докази, вислухавши пояснення сторін, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, приходить до таких висновків.

Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, пропорційність.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Третя особа підлягає залученню до участі у справі у випадку, коли рішення по справі безпосередньо стосуватиметься прав та обов`язків цієї особи, що випливає із сформульованого в п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд при визначенні його цивільних прав і обов`язків тобто у судовому рішенні має бути розглянуто і вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення судом є третя особа, або у рішенні міститиметься судження про права та обов`язки цієї особи у відповідних правовідносинах, при цьому, будь-який інший правовий зв`язок між заінтересованою (третьою) особою і сторонами спору не можуть прийматися до уваги.

Судом встановлено, що у провадженні Києво-Святошинського районного суду Київської області перебуває справа № 369/7834/25 про визнання незаконним та заборону відповідачам здійснювати будівництво газопоршневої маневрової електростанції на земельній ділянці з кадастровим номером 3222486201:01:014:0276, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ; зобов`язання відповідачів вилучити усі будівельні конструкції з будівництва газопоршневої маневрової електростанції на земельній ділянці з кадастровим номером 3222486201:01:014:0276, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Державний архітектурно-будівельний контроль замовників будівництва, які є фізичними особами, здійснюється відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей правового статусу таких осіб. Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час провадження ними містобудівної діяльності. Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 23.12.2020 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» вирішено утворити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відтак, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо порушення прав позивачів в зв`язку з будівництвом газопоршневої маневрової електростанції, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Державну інспекцію архітектури та містобудування України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, оскільки рішення по справі може вплинути на її обов`язки, адже Інспекція на час виникнення спірних відносин була органом, уповноваженим державою на здійснення контролю за додержанням вимог законодавства у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

На підставі викладеного та керуючись ст. 53, 54, 260 ЦПК України, суд

постановив:

залучити до участі в даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів, - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (01133, місто Київ, б. Лесі Українки, 26).

Встановити третій особі п`ятнадцятиденний строк із дня вручення даної ухвали для подання пояснень щодо позову.

Судове засідання у даній справі відкласти на 01 червня 2026 року на 12 год. 00 хв.

Копію даної ухвали, ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками, долученими до неї, надіслати Державній інспекції архітектури та містобудування України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя - Лапченко О.М.