Постанова № 136295087, 31.03.2026, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
31.03.2026
Номер справи
521/14818/25
Номер документу
136295087
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 521/14818/25

Номер провадження 3/521/53/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Засядьвовк О.Д.,

за участю секретаря Котляр Ю.Ю.,

представника Одеської митниці Крікунової С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, справу, що надійшла з Одеської митниці Державної митної служби України за протоколом складеним відносно громадянина України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ПП «ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК ПЕРЛИНА», місце проживання - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол № 0420/UA500000/2025 від 24.06.2025 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

З вищезазначеного протоколу про порушення митних правил вбачається, що 11.06.2025 керівником/декларантом ПП «ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК ПЕРЛИНА» у особі гр. України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ» (далі МД) №25UA500080006536U3.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення до Одеської митниці декларантом у особі гр. ОСОБА_1 надані передбачені ст. 335 Митного кодексу України наступні документи: зовнішньоекономічний контракт від 21.03.2025 №23, доповнення до зовнішньоекономічного контракт у від 31.03.2025 №1, рахунок-фактура (інвойс) від 02.04.2025 №BMED25009, коносамент від 10.04.2025 № UTRUST25040420, автотранспортна накладна (CMR) від 09.06.2025 №19153, копія митної декларації країни відправлення від 07.04.2025 № 310120250518583651, сертифікат про походження товару від 10.04.2025 №25C3302A0705/00016 та інші товаросупровідні документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №25UA500080006536U3 та товаросупровідних документах встановлено, що відправником є компанія «NINGBO MINMETALS & MACHINERY IMP. & EXP. CORP.» (22A, LINGQIAO SQUARE 31 YAOHANG STREET , NINGBO, CHINA), а одержувачем, декларантом та особою, відповідальною за фінансове врегулювання є ПП «ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК ПЕРЛИНА» (ЄДРПОУ 34018010).

Відповідно до МД №25UA500080006536U3 заявлено товар «Обладнання для обробки продукції з картону або паперу: Машина для тиснення ANG15 - 1шт.,сер.ном. НОМЕР_2 , в комплекті з рамкою та додатковим притискним пристроєм (талер), макс. формат - 1500х1050мм, споживана потужність 7.5кВт, макс. Довжина біговальних елементів 45 м, швидкість роботи 15 такт/хв, застосовується воздоблювальних процесах для тиснення продукції з паперу, картону, мікрогофрокартону, а саме упаковок для цукерок, захисних видавлених елементів на медичних коробках, листівках, візитівках та ін., призначена для пресувальних робіт, використовується для видавлювання, створення неглибоких об`ємних випуклостей (холодне конгревне тиснення), формовки, бігування. На рухому частину оператор кладе необхідну заготовку, на нерухому частину закріпляється матриця,при стисненні двох частин, заготовці надається необхідна форма, не містять ножів, без функції друку. У частково розібраному стані на час транспортування. Нова. 3 вантажних місць. Торговельна марка: нема даних. Країна виробництва: CN. Виробник: NINGBO MINMETALS & MACHINERY IMP. & EXP. CORP.», фактурна вартість 14 400,00 доларів США, митна вартість складає 600 097,70 грн., код згідно УКТ ЗЕД 8441 80 00 00 (ставка ввізного мита 0%), умови поставки CIF Чорноморськ UA.

Сума митних платежів по товару за МД №25UA500080006536U3 становить 120 019,54 гривень.

Під час здійснення митних формальностей за МД №25UA500080006536U3 при перевірці правильності класифікації та кодування товарів з урахуванням фактично встановлених відомостей під час проведення митного огляду товарів, управлінням митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Одеської митниці було прийнято рішення про визначення коду товару від 17.06.2025 p. N КТ-UA500000-0045-2025, згідно якого для заявленого в МД товару змінено загальний опис на «Машина для тиснення ANG15, нова, серійний номер 749890X, максимальний формат 1500 х 1050 мм, максимальна довжина біговальних елементів 45м., швидкість роботи 15 такт/хв., споживча потужність 7,5 кВт. Призначена для пресувальних робіт (холодне конгревне тиснення) за технологією вдавлювання об`ємних малюнків, штампів на різної поліграфії, що дозволяє виконувати широкий спектр малюнків на картоні, шкірі, пластмасі тощо. Не містить ножів та без функції друку. У частково розібраному стані на час транспортування.» та визначено код згідно УКТ ЗЕД 8440 10 90 00 (ставка ввізного мита 4%).

З урахуванням зміни опису товару, коду УКТ ЗЕД відповідно до класифікаційного рішення від 17.06.2025 № КТ-UA500000-0045-2025 та згідно службової записки митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 19.06.2025 №28-05/28-02-04/30705, сума митних платежів, які підлягають обов`язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України товару за МД №25UA500080006536U3 становить 148 824,23 грн.

Тобто, різниця між заявленою до сплати сумою митних платежів за вказаною митною декларацією та сумою платежів, яку необхідно сплатити, складає 28 804,69 грн.

Так, згідно ч. 2 ст. 266 Митного кодексу України декларант перед подачею митної декларації має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.

Відповідно до ст. 21 Митного кодексу України консультування з питань митної справи надається за зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу покладено на митні органи (заінтересованих осіб), митні органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.

Отже, декларант перед подачею митної декларації до митниці мав можливість здійснити фізичний огляд та мав можливість скористатись правом на консультування щодо відповідності товару та заявити до митної декларації правильний код товару згідно УКТ ЗЕД, який є визначальним для нарахування митних платежів.

Згідно п.4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, декларант зобов`язаний сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.

Відповідно ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України встановлено, що у разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність за невиконання обов`язків декларанта, передбачених частиною першою цієї статті, несе утримувач митного режиму.

Згідно ч 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

,Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозицією ст. 485 Митного кодексу України передбачено адміністративну відповідальність у разі заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.

Згідно з ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадова особа підприємства керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 № 651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 заNol372/21684) декларант зобов`язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації.

Таким чином, на думку митного органу, керівником/декларантом гр. України ОСОБА_1 , заявлено в митній декларації, неправдиві відомості щодо опису та коду згідно УКТ ЗЕД товару, тим самим вчинено дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів у сумі 28 804,69 грн..

ОСОБА_1 до судового засідання не з`явився. Його представником, адвокатом Ковалем О.Ю. заявлено клопотання про закриття провадження по справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 у справі 520/24145/25: скасовано Рішення щодо класифікації товарів № 25UA50008000045-КТ від 17.06.2025; скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA500080/2025/000145; скасовано Рішення про коригування митної вартості № UA500080/2025/000046/1 від 26.06.2025; скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500080/2025/000148. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2026 р. вказане рішення залишено без змін.

Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 11.06.2025 керівником/декларантом ПП «ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК ПЕРЛИНА» у особі гр. України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 40 ДЕ» (далі МД) №25UA500080006536U3.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення до Одеської митниці декларантом у особі гр. ОСОБА_1 надані передбачені ст. 335 Митного кодексу України наступні документи: зовнішньоекономічний контракт від 21.03.2025 №23, доповнення до зовнішньоекономічного контракт у від 31.03.2025 №1, рахунок-фактура (інвойс) від 02.04.2025 №BMED25009, коносамент від 10.04.2025 № UTRUST25040420, автотранспортна накладна (CMR) від 09.06.2025 №19153, копія митної декларації країни відправлення від 07.04.2025 № 310120250518583651, сертифікат про походження товару від 10.04.2025 №25C3302A0705/00016 та інші товаросупровідні документи.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №25UA500080006536U3 та товаросупровідних документах встановлено, що відправником є компанія «NINGBO MINMETALS & MACHINERY IMP. & EXP. CORP.» (22A, LINGQIAO SQUARE 31 YAOHANG STREET , NINGBO, CHINA), а одержувачем, декларантом та особою, відповідальною за фінансове врегулювання є ПП «ВИДАВНИЧИЙ БУДИНОК ПЕРЛИНА» (ЄДРПОУ 34018010).

Відповідно до МД №25UA500080006536U3 заявлено товар «Обладнання для обробки продукції зкартону або паперу: Машина для тиснення ANG15 - 1шт.,сер.ном. НОМЕР_2 , в комплекті з рамкою та додатковим притискним пристроєм (талер), макс. формат - 1500х1050мм, споживана потужність 7.5кВт, макс. Довжина біговальних елементів 45 м, швидкість роботи 15 такт/хв, застосовується воздоблювальних процесах для тиснення продукції з паперу, картону, мікрогофрокартону, а саме упаковок для цукерок, захисних видавлених елементів на медичних коробках, листівках, візитівках та ін., призначена для пресувальних робіт, використовується для видавлювання, створення неглибоких об`ємних випуклостей (холодне конгревне тиснення), формовки, бігування. На рухому частину оператор кладе необхідну заготовку, на нерухому частину закріпляється матриця,при стисненні двох частин, заготовці надається необхідна форма, не містять ножів, без функції друку. У частково розібраному стані на час транспортування. Нова. 3 вантажних місць. Торговельна марка: нема даних. Країна виробництва: CN. Виробник: NINGBO MINMETALS & MACHINERY IMP. & EXP. CORP.», фактурна вартість 14 400,00 доларів США, митна вартість складає 600 097,70 грн., код згідно УКТ ЗЕД 8441 80 00 00 (ставка ввізного мита 0%), умови поставки CIF Чорноморськ UA.

Сума митних платежів по товару за МД №25UA500080006536U3 становить 120 019,54 гривень.

Під час здійснення митних формальностей за МД №25UA500080006536U3 при перевірці правильності класифікації та кодування товарів з урахуванням фактично встановлених відомостей під час проведення митного огляду товарів, управлінням митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Одеської митниці було прийнято рішення про визначення коду товару від 17.06.2025 p. N КТ-UA500000-0045-2025, згідно якого для заявленого в МД товару змінено загальний опис на «Машина для тиснення ANG15, нова, серійний номер 749890X, максимальний формат 1500 х 1050 мм, максимальна довжина біговальних елементів 45м., швидкість роботи 15 такт/хв., споживча потужність 7,5 кВт. Призначена для пресувальних робіт (холодне конгревне тиснення) за технологією вдавлювання об`ємних малюнків, штампів на різної поліграфії, що дозволяє виконувати широкий спектр малюнків на картоні, шкірі, пластмасі тощо. Не містить ножів та без функції друку. У частково розібраному стані на час транспортування.» та визначено код згідно УКТ ЗЕД 8440 10 90 00 (ставка ввізного мита 4%).

З урахуванням зміни опису товару, коду УКТ ЗЕД відповідно до класифікаційного рішення від 17.06.2025 № КТ-UA500000-0045-2025 та згідно службової записки митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці від 19.06.2025 №28-05/28-02-04/30705, сума митних платежів, які підлягають обов`язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України товару за МД №25UA500080006536U3 становить 148 824,23 грн.

Тобто, різниця між заявленою до сплати сумою митних платежів за вказаною митною декларацією та сумою платежів, яку необхідно сплатити, складає 28 804,69 грн.

З об`єктивної сторони ч.1 ст.485 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості

Отже, безпосереднім об`єктом вказаного правопорушення є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, а об`єктивною стороною є дії що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів.

Склад правопорушення полягає у виразилися у заявлені в митній декларації, з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД на товар митної декларації типу ІМ40АА № 25UA500080006536U3.

Висновок про неправомірне визначення коду товару згідно з УКТЗЕД на товар митної декларації типу ІМ40АА № 25UA500080006536U3., зроблений на підставі рішення № КТ-UA500000-0045-2025 від 17.06.2025.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2026 року у справі 520/24145/25, вирішено задовольнити адміністративний позов ПП «Видавничий будинок Перлина». Скасовано Рішення щодо класифікації товарів № 25UA50008000045-КТ від 17.06.2025; скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA500080/2025/000145; скасовано Рішення про коригування митної вартості № UA500080/2025/000046/1 від 26.06.2025; скасовано Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500080/2025/000148. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2026 р. вказане рішення залишено без змін.

Таким чином, висновок про неправомірне визначення коду товару згідно з УКТЗЕД на товар митної декларації типу ІМ40АА № 25UA500080006536U3, зроблений на підставі класифікаційного рішення № КТ-UA500000-0045-2025 від 17.06.2025, яке скасовано.

На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що у поданій декларації не було зазначено неправдивих відомостей, а тому дії гр. ОСОБА_1 не можуть містити ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним,- відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Відповідно до ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При розгляді справи підлягають з`ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 489 МК України, ст.280 КУпАП).

Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у пункті 43 рішення ЄСПЛ у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008, доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи не спростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак неможна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.

Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що суду не надано беззаперечних доказів вчинення ОСОБА_1 зазначеного у протоколі адміністративного правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, суд не наділений повноваженнями збирати докази та кваліфікувати дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому за таких обставин суд позбавлений можливості встановити вину ОСОБА_1 у вчинені ним адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 268, 485, 527, 528, 529 МК України, п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.

Суддя О.Д. Засядьвовк