Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
05 травня 2026 рокум. ПолтаваСправа № 440/4600/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 13.01.2026 (вхідний № 2684/26) про заміну позивача у справі № 440/4600/25 за адміністративним позовом Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інчер" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інчер", в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
стягнути кошти з відкритих рахунків, з рахунків, які будуть відкриті в майбутньому, кошти, що перебувають на рахунках/електронних гаманцях ТОВ «Інчер» у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 6 116 669,88 гривень.
Підставою даного позову є твердження позивача про те, що за відповідачем рахується податковий борг, який виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобов`язань і підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі № 440/4600/25 за позовом Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНЧЕР" про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом. Призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
13.01.2026 року до Полтавського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про заміну позивача, в якому контролюючий орган просить допустити заміну позивача у справі за позовом Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інчер» про стягнення коштів з Північного Міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на належного Головне управління ДПС у Полтавській області (податковий номер ВП 44057192, м. Полтава, вул. Європейська, 4, 36000).
При вирішенні клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 13.01.2026 (вхідний № 2684/26) про заміну позивача у справі №440/4600/25, суд виходить з наступного.
Вказане клопотання обґрунтоване позивачем посиланням на ті обставини, що згідно Реєстру великих платників податків на 2026 рік (далі - Реєстр ВПП), затвердженого наказом ДПС від 17.10.2025 № 1014, платника податків ТОВ «Інчер» (податкова адреса: 39600, Полтавська обл., місто Кременчук, вул. Халаменюка, будинок 8, офіс 526) не включено до Реєстру ВПП.
Згідно п.1 розд. IV Порядку формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 № 911, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.11.2015 за № 1395/27840, з початку нового податкового періоду (календарного року) платника податків ТОВ «Інчер» з 01.01.2026 переведено на облік до Головного управління ДПС у Полтавській області (податковий номер ВП 44057192, м. Полтава, вул. Європейська, 4, 36000) за своїм місцезнаходженням, надавши на підтвердження вказаних обставин витяг з інформаційної бази ДПС щодо міста обліку.
Відповідно до пункту 41.1. статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами, зокрема, є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно підпунктів 19-1.1.1., 19-1.1.7., 19-1.1.8., 19-1.1.22., 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; реєструють та ведуть облік платників податків, платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають, у тому числі право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини; звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі (підпункти 20.1.34, 20.1.24-1 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).
За змістом Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 (далі Положення про ДПС) Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) (пункт 1 Положення про ДПС).
ДПС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює погашення податкового боргу, стягнення недоїмки із сплати єдиного внеску, внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи; звертається до суду у випадках, передбачених законом (підпункти 18, 26 пункту 4 Положення про ДПС)
Відповідно до пункту 7 Положення про ДПС, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено в тому числі: Головне управління ДПС у Полтавській області, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Згідно із пунктом 1 Положення про Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі Міжрегіональне управління) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі ДПС). Міжрегіональне управління забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження.
Водночас пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у Полтавській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Полтавській області (далі ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Полтавської області.
Відповідно до частини першої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, може за згодою позивача та особи, якій належить право вимоги, допустити заміну первинного позивача належним позивачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Водночас нормою частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Виходячи з аналізу статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальне правонаступництво (перехід всіх процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої) під час вирішення публічно-правового спору - це заміна судом шляхом прийняття рішення на будь-якій стадії судового процесу (до моменту відкриття виконавчого провадження) відповідної сторони чи третьої особи на іншу особу, до якої відповідно до закону, іншого акта законодавства перейшли права та обов`язки особи, яка вибула.
На відміну від справ, які розглядаються в порядку іншого судочинства, адміністративний суд враховує як матеріальну (майнову) ознаку правонаступництва, так і особливості вирішення публічно-правового спору. Зокрема, у адміністративному судочинстві досить частим є компетенційне (публічне) правонаступництво суб`єкта владних повноважень шляхом передачі відповідних функцій. Особливістю деяких категорій публічно-правових спорів є те, що матеріальна (майнова) ознака правонаступництва виникає лише після набрання рішенням законної сили.
Отже, процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції (окрім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити у судовий процес як сторона чи третя особа.
За викладених обставин та наведеного правового регулювання, клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 13.01.2026 (вхідний № 2684/26) про заміну позивача у справі № 440/4600/25 підлягає задоволенню, шляхом допуску заміни первинного позивача: Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська область, код ЄДРПОУ 44131658) його правонаступником: Головне управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192).
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина перша статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
За правилами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи викладене, з метою об`єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність витребування від Головного управління ДПС у Полтавській області відомості інтегрованої картки платника податків; письмові пояснення щодо підстави виникнення податкового боргу з податку на додану вартість та його погашення з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі №440/13920/25.
Керуючись статтями 9, 48, 73, 77, 78, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання представника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 13.01.2026 (вхідний № 2684/26) про заміну позивача у справі № 440/4600/25 - задовольнити.
Допустити заміну первинного позивача: Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська область, код ЄДРПОУ 44131658) його правонаступником: Головне управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192).
Витребувати від Головного управління ДПС у Полтавській області відомості інтегрованої картки платника податків; письмові пояснення щодо підстави виникнення податкового боргу з податку на додану вартість та його погашення з урахуванням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі №440/13920/25.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.І. Молодецький