Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/30510/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (далі - відповідач, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га, за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, з урахуванням ч.2 ст.118 Земельного кодексу України;
- зобов`язати Чорнобаївську сільську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач, як власник житлового домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , звернулась до Чорнобаївської сільської військової адміністрації з метою отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земельної ділянки орієнтовною площею 1500 кв. м під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). Листом від 29.01.2025 р. № 01-21/Л-17 відповідач виклав загальний алгоритм дій для приватизації, а саме: реєстрація майна в Державному реєстрі; замовлення розроблення технічної документації із землеустрою; звернення до Чорнобаївської сільської військової адміністрації для затвердження документації та передачі у власність після присвоєння кадастрового номера. Позивачем виконано вказані вимоги відповідача - земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6520387500:01:001:1667, ФОП ОСОБА_2 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі 9на місцевості0 ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,1526 га за адресою: АДРЕСА_1 . 01.05.2025 р. позивач ініціювала процедуру затвердження технічної документації із землеустрою, подавши відповідну заяву до Чорнобаївської сільської військової адміністрації. Листом від 21.05.2025 р. № 01-21/Л-143 відповідач запропонував прибути позивачу до адміністрації з оригіналами правовстановлюючих документів для усунення виявлених недоліків, що і зробила позивач і всі зауваження були усунуто. 19.06.2025 р. позивач повторно звернулася до відповідача із заявою про затвердження технічної документації, однак отримала лист від 17.07.2025 р. № 01-21/Б-153, у якому зазначалося, що із земель комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку може бути надана земельна ділянка орієнтовною площею 0,0973 га та запропоновано позивачу звернутись до розробника технічної документації з метою коригування розміру сформованої земельної ділянки, зменшивши її до орієнтовної площі 0,0970 га. Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки відповідачем не розглянуто заяву у встановлений законодавством спосіб та не прийнято жодного рішення, як це передбачено ЗК України.
Ухвалою від 11.09.2025 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
10.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що за змістом ст.118 ЗК України для приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації заяву подає громадянин, у користуванні якого перебуває земельна ділянка, а не просто громадянин - власник житлового будинку. Позивач не є користувачем земельної ділянки та не має жодного документу, який би посвідчував право користування земельною ділянкою. Довідка від 31.08.2021 р. № 120, видана Чорнобаївською сільською радою свідчить лише про те, що за адресою АДРЕСА_1 обліковується земельна ділянка площею 0,15 га на підставі протоколу засідання правління колгоспу ім.Кірова. У користування ОСОБА_1 земля не надавалась. Чорнобаївська сільська військова адміністрація має намір надати позивачу земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель, що належать територіальній громаді, у порядку, визначеному земельним законодавством, площею 0,0973 га, про що буде виданий розпорядчий документ після коригування землевпорядної документації.
21.10.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про безпідставність викладених у ній обставин, оскільки вони не мають правового значення для вирішення спору, так як відповідачем не прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви про затвердження технічної документації.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку загальною площею 61 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки Чорнобаївської сільської ради від 31.08.2021 р. № 120 за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі протоколу засідання правління колгоспу ім.Кірова № 2 від 22.06.1988 р. обліковується земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд площею 0,15 га.
16.01.2025 р. позивач звернулася до Чорнобаївської сільської військової адміністрації із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земельної ділянки орієнтовною площею 1500 кв. м під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка0, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 29.01.2025 р. № 01-21/Л-17 відповідач повідомив, що на підставі пункту 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яке не зареєстровано, розташований житловий будинок, інші об`єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), право власності на яке зареєстровано, кадастровий номер на таку ділянку присвоюється за заявою власників таких об`єктів на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення0 меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). З огляду на викладене, необхідно зареєструвати майно, розташоване в АДРЕСА_1 у Державному реєстрі нерухомого майна. Після цього замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в землевпорядній організації, яка має ліцензію на проведення таких робіт. Коли земельну ділянку буде сформовано та присвоєно кадастровий номер, звернутися до Чорнобаївської сільської військової адміністрації із заявою щодо затвердження технічної документації та передачі в приватну власність земельної ділянки.
На виконання вказаних вимог земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 6520387500:01:001:1667, а ФОП ОСОБА_2 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,1526 га за адресою: АДРЕСА_1 .
01.05.2025 р. ОСОБА_1 звернулася до Чорнобаївської сільської військової адміністрації із заявою щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж в натурі (на місцевості) із землеустрою щодо надання земельної ділянки, загальною площею 0,1526 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6520387500:01:001:1667, цільове призначення земельної ділянки: 02.01 - Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
До заяви було долучено: технічна документація із землеустрою, витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії паспорту та ідентифікаційного коду, лист Чорнобаївської сільської військової адміністрації.
Листом від 21.05.2025 р. № 01-21/Л-143 відповідач повідомив, що для усунення недоліків, які виявлені в документах, необхідно особисто прибути до сільської військової адміністрації з оригіналами правовстановлюючих документів на майно, або особі, яка діє в інтересах позивача, на підставі документа (довіреності), який нотаріально посвідчений.
На виконання зазначених вимог представник позивача з`явилася до відповідача з правовстановлюючими документами.
19.06.2025 р. представник позивач повторно звернувся до Чорнобаївської сільської військової адміністрації із заявою про затвердження технічної документації, до якої було долучено: технічна документація із землеустрою, витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії паспорту та ідентифікаційного коду, лист Чорнобаївської сільської військової адміністрації, копія довіреності від 17.06.2025 р.
Листом від 17.07.2025 р. № 01-21/Б-153 відповідач повідомив, що кількість земель комунальної власності у межах с.Чорнобаївка є обмеженою. Наразі сільською радою здійснюється формування фонду земельних ділянок для забезпечення такими земельними ділянками жителів громади - ветеранів війни, інвалідів, інших соціально вразливих категорій. У зв`язку з чим із земель комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку може бути надана земельна ділянка орієнтовною площею 0,0973 га. Запропоновано звернутися до розробника технічної документації з метою коригування розміру сформованої земельної ділянки, зменшивши її до орієнтовної площі 0,0970 га.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за її заявою протиправною, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Згідно ч.ч.1-4 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.118 ЗК України громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До заяви додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
Згідно п."г" ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
Частиною 3 статті 121 ЗК України визначено, що розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв`язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).
Відповідно до п.5 ч.5 ст.186 ЗК України технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується власником (розпорядником) земельної ділянки.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, передбачені ст.122 ЗК України.
Так, згідно ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.п.4 і 16 ст.26, п.п.1, 29 і 31 ст.43 та ст.55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Частиною 6 статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що повноваження сільських, селищних, міських голів можуть бути тимчасово покладені на керівника відповідної військово-цивільної адміністрації відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації".
Згідно ст.1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії російської федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії російської федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Військово-цивільні адміністрації району, області це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.
Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Районні та обласні державні адміністрації, що набули статусу військово-цивільних адміністрацій, не потребують внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. В офіційній назві цих органів може застосовуватися поряд з назвою відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань додаткова назва "військово-цивільна адміністрація", що вказує на їхній тимчасовий статус із додатковими повноваженнями.
Відповідно до ч.11 ст.3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" повноваження військово-цивільних адміністрацій району, області починаються у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради.
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради.
За приписами ч.12 ст.3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно п.27 ч.1 ст.4 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад п`ять років).
Частиною 2 статті 6 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" передбачено, що військово-цивільну адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює керівник, який призначається на посаду керівником відповідної обласної військово-цивільної адміністрації за погодженням з керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а у разі утворення військово-цивільної адміністрації населеного пункту (населених пунктів) для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - за погодженням з Командувачем об`єднаних сил. Якщо відповідна обласна військово-цивільна адміністрація не утворена, керівник військово-цивільної адміністрації населеного пункту (населених пунктів) призначається на посаду керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а в разі утворення військово-цивільної адміністрації населеного пункту (населених пунктів) для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - Командувачем об`єднаних сил.
За змістом п.8 ч.3 ст.6 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" керівник військово-цивільної адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази та розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації можуть бути оскаржені до суду.
З 24.02.2022 р. Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", що затверджений Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє станом на прийняття рішення.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до п.26 ч.2 ст.15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).
Згідно п.8 ч.7 ст.15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.
Указом Президента України від 27.10.2022 р. № 738/2022 від 27.10.2022 р. "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області" утворено Чорнобаївську сільську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що громадяни, зацікавлені в приватизації земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, до якої додається розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У свою чергу, обов`язковим є прийняття у місячний строк відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду заяви з розробленою технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) мотивованого рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
При цьому, у зв`язку з введенням та всій території України воєнного стану та утворення відповідно до Указу Президента України від 27.10.2022 р. від 27.10.2022 р. № 738/2022 Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, повноваження щодо регулювання земельних відносин покладено на відповідача, а вирішення земельних питань здійснюється шляхом прийняття начальником військової адміністрації відповідного наказу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку загальною площею 61 кв. м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою приватизації земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок, позивач 01.05.2025 р. звернулася до Чорнобаївської сільської військової адміністрації із заявою щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж в натурі (на місцевості) із землеустрою щодо надання земельної ділянки, загальною площею 0,1526 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6520387500:01:001:1667, цільове призначення земельної ділянки: 02.01 - Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Однак листом від 17.07.2025 р. № 01-21/Б-153 відповідач повідомив, що про обмежену кількість земель комунальної власності у межах с.Чорнобаївка, формування фонду земельних ділянок для забезпечення такими земельними ділянками жителів громади - ветеранів війни, інвалідів, інших соціально вразливих категорій, у зв`язку з чим із земель комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку може бути надана земельна ділянка орієнтовною площею 0,0973 га та запропонував звернутися до розробника технічної документації з метою коригування розміру сформованої земельної ділянки, зменшивши її до орієнтовної площі 0,0970 га.
З викладеного слідує, що відповідачем за заявою позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж в натурі (на місцевості) у визначені ст.118 ЗК України строки не прийнято жодного рішення, а лист Чорнобаївської сільської військової адміністрації від 17.07.2025 р. № 01-21/Б-153 не є рішенням за результатами розгляду заяви, оскільки за приписами п.8 ч.3 ст.6 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", п.8 ч.7 ст.15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради.
Відповідачем не надано переконливих доводів, із наданням належних та допустимих доказів, стосовно правомірності допущеної бездіяльності в частині не прийняття по суті рішення за заявою позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж в натурі (на місцевості).
Посилання у листі на необхідність зменшення орієнтовної площі земельної ділянки до 0,0970 га прямо суперечить вимогам ч.3 ст.121 ЗК України, згідно якої розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв`язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений ч.1 ст.121 ЗК України (у селах - не більше 0,25 гектара), а відповідно до довідки Чорнобаївської сільської ради від 31.08.2021 р. № 120 за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі протоколу засідання правління колгоспу ім.Кірова № 2 від 22.06.1988 р. обліковується земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд площею 0,15 га.
. Тобто, позивачем подано заяву щодо приватизації земельної ділянки, на якій розташований належний їй на праві власності житловий будинок, орієнтовною площею 0,1526 га (згідно технічної документації), яка не перевищує максимальний розмір земельної ділянки, встановлений ч.1 ст.121 ЗК України, для відповідного цільового призначення.
Суд відхиляє доводи відповідача на те, що після звернення до суду 17.11.2025 р. начальником Чорнобаївської сільської військової адміністрації прийнято наказ № 939 "Про надання дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки", на підставі якого розроблено технічну документацію та здійснено поділ земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на дві земельні ділянки, право власності на які зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, оскільки вказані обставини не є підставою для не розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення і відновлення меж в натурі (на місцевості).
Суд ще раз наголошує, що рішення про затвердження або відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою у період воєнного стану та з урахуванням утворення Чорнобаївської сільської військової адміністрації належить до виключних повноважень відповідача шляхом прийняття відповідного наказу. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити технічну документацію із землеустрою або відмовити в її затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.03.2019 р. у справі № 1640/2594/18, від 04.02.2019 р. у справі № 823/1121/16, від 31.01.2019 р. у справі № 815/2488/17, від 29.01.2019 р. у справі № 824/332/17-а, від 10.01.2019 р. у справі № 820/4555/17.
З огляду на вказане, суд вважає протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської військової адміністрації стосовно не розгляду та не прийняття рішення за заявою позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га, за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Поновлення порушеного права позивача суд вбачає в зобов`язанні Чорнобаївську сільську військову адміністрацію розглянути по суті заяву позивача про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га, за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і прийняття відповідного рішення.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнкопп НОМЕР_1 ) до Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Херсонський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборона, 44, код ЄДРПОУ 44830264) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Херсонський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборона, 44, код ЄДРПОУ 44830264) щодо не розгляду та не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнкопп НОМЕР_1 ) про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га, за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Зобов`язати Чорнобаївську сільську військовуї адміністрацію Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Херсонський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборона, 44, код ЄДРПОУ 44830264) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнкопп НОМЕР_1 ) про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 0,1526 га, за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і прийняти відповідне рішення.
Стягнути з Чорнобаївської сільської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Херсонський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборона, 44, код ЄДРПОУ 44830264) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнкопп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко