Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань зміни чи встановлення способу
і порядку виконання судового рішення
05 травня 2026 року справа № 380/19458/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Качур Р.П., розглянув у порядку письмового провадження заяву заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, -
встановив :
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/19458/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року у справі № 380/19458/24 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.07.2024 року № 134750010156 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 22.07.2024 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003, зарахувавши при цьому до страхового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 02.02.1983 по 27.10.1989.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404 Луганська область м. Сєвєродонецьк вул. Шевченка 9; код ЄДРПОУ 21782461) до бюджету (рахунок: UA128999980313101206084013951, отримувач: ГУК Львів/Залізничний р-н/22030101, код класифікації доходів бюджету: 22030101, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ): 38008294, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), відомча ознака: « 84» Окружні адміністративні суди) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
На адресу суду від Державної судової адміністрації України надійшла заява про зміну способу та порядку виконання судового рішення. Заява обґрунтована тим, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 380/19458/24 стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України 968,96 гривень судового збору, на виконання якого 19.08.2025 року видано виконавчий лист. Абзацом третім частини четвертої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" стягувачем за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) визначено ДСА України.
Заявник зазначив, що ДСА України, керуючись нормами статей 5, 15 Закону, абзацами четвертим, п`ятим пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2004 № 25-р "Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України", пред`явила виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду, виданого 19.08.2025 у справі № 380/19458/24 до виконання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Ствердив, що Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повернув зазначений документ на підставі п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону, у зв`язку з тим, що Виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, оскільки виконання даного рішення суду має здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування.
Вказав, що ДСА України, керуючись нормами статті 6 Закону, пред`явила виконавчий документ до виконання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області. Проте, зазначений Виконавчий документ був повернутий органом Казначейства на адресу ДСА України, про що свідчить відмітка у Виконавчому документі, у зв`язку з тим, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не має відкритих рахунків у органі Казначейства. Таким чином, ДСА України як стягувач, в межах наданих Законом повноважень, здійснила всіх заходів, спрямованих на забезпечення виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду, виданого 19.08.2025 у справі № 380/19458/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України судового збору у розмірі 968,96 гривень, однак з причин, які не залежать від стягувана, а саме у зв`язку з тим, що ані органи Казначейства, ані органи державної виконавчої служби, на яких Законом покладені обов`язки щодо примусового виконання судових рішень, не можуть виконати зазначене рішення суду, а тому його виконання, на сьогодні є ускладненим та неможливим.
Одночасно, самим боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області не вживається жодних заходів щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 380/19458/24 в частині стягнення судового збору.
Таким чином, у зв`язку з неможливістю виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 380/19458/24, просить суд змінити спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 380/19458/24 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України 968,96 грн судового збору шляхом "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області сплатити судовий збір у сумі 968,96 грн на користь Державного бюджету України". Заявник просив розглядати заяву без участі представника ДСА України.
Заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення призначено до розгляду у судовому засіданні на 05 травня 2026 року.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не прибули. Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
При вирішенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд керується таким.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
В даному випадку виконавчий лист у цій справі передбачає стягнення з органу владних повноважень судового збору на користь Державного бюджету України.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачено чіткий порядок та спосіб розподілу судових витрат у разі вирішення спору не на користь суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, зміна способу виконання судового рішення в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України 968,96 грн судового збору шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області сплатити судовий збір у сумі 968,96 грн на користь Державного бюджету України не передбачена та суперечитиме вимогам частини 1 статті 139 КАС України.
При цьому, заявник - Державна судова адміністрація України покликається зокрема на те, що виконання рішення суду неможливе через відсутність відкритих рахунків, з яких можливе безспірне списання коштів управління Пенсійного фонду України в органах Казначейства.
Водночас, підпунктом 2 пункту 4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів та боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 передбачено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів.
Також орган Казначейства відповідно до підпункту 3 пункту 5 Порядку № 845 під час виконання виконавчих документів наділений повноваженнями безоплатно отримувати необхідні для виконання виконавчих документів судові рішення, пояснення, довідки, іншу інформацію.
Суд зазначає, що реалізація гарантій держави з виконання судових рішень щодо списання коштів місцевих бюджетів, покладається на органи казначейства, які зобов`язані в кожному випадку, незалежно від заходів, учинених стягувачем, застосувати весь спектр наданих їм повноважень для невідкладного виконання судового рішення про стягнення коштів із вказаного суб`єкта. А отже, Головне управління Державної казначейської служби у Луганській області має вживати всіх заходів з виконання рішення суду, встановлених Порядком № 845.
Отже, у спірних правовідносинах, управління органу казначейства є встановленою Законом України "Про виконавче провадження" та Порядком № 845 особою, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів з державних органів.
За положеннями Порядку № 845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов`язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Держказначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.
Отже, управління Державної казначейської служби України повинно вживати всіх заходів по виконанню вищевказаного рішення суду, встановлених Порядком № 845.
Згідно правових висновків, викладених в постановах Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 910/12226/16 та від 03.07.2018 у справі № 910/13057/16 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду (частини перша і друга статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"). Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не передбачено такого винятку для поширення його дії на виконання судового рішення про стягнення грошових коштів, боржником за яким є державний орган, як відсутність відкритих в органі казначейства відповідних рахунків боржника. Не передбачено такого винятку й іншим діючим законодавством України.
У постанові від 16.04.2020 у справі № 804/5950/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вказав, що за відсутності в законодавстві України такої підстави (у цій справі - не знаходиться на обслуговуванні та не має відкритих рахунків) для повернення виконавчого документа, з якої виконавчі листи суду були повернуті стягувачу без виконання, дії ГУДКС України щодо повернення без виконання наказів про примусове виконання рішень судів є протиправними.
Таким чином, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду у справі.
Крім того, суд зазначає, що зміна способу виконання судового рішення в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь Державного бюджету України 968,96 грн судового збору шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області сплатити судовий збір у сумі 968,96 грн на користь Державного бюджету України, є зміною судового рішення по суті та суперечить нормам КАС України щодо порядку розподілу судових витрат.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі № 380/19458/24, слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 254, 256, 293-295, 378 КАС України, суд, -
ухвалив:
1. У задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання рішення суду відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.П. Качур