Рішення № 136285870, 06.05.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2026
Номер справи
320/29872/25
Номер документу
136285870
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2026 року № 320/29872/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Міністерства внутрішніх справ України до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Міністерство внутрішніх справ України (далі позивач, МВС України) з позовом до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність державного виконавця щодо незаміни боржника Міністерство внутрішніх справ України на належного боржника - Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до вимог ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 та зобов`язати державного виконавця замінити боржника - Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) на належного боржника Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (код ЄДРПОУ 45307457) у виконавчому провадженні № 73009155 шляхом зміни реєстраційних даних в Автоматизованій системі виконавчого провадження;

визнати протиправною бездіяльність державного виконавця щодо незакінчення виконавчого провадження № 73009155 та зобов`язати державного виконавця закінчити виконавче провадження № 73009155 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на адресу МВС України надійшла вимога державного виконавця щодо надання пояснень про стан виконання рішення суду у справі № 300/3510/22 у виконавчому провадженні № 73009155. Позивач повідомив державного виконавця про те, що належним боржником за вказаним виконавчим провадженням є Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до ухвали суду.

Крім того, позивач повідомив, що Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Івано-Франківській області» належним чином та у повному обсязі виконала рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 у справі № 300/3510/22. У зв`язку з цим позивач просив закінчити виконавче провадження №73009155 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», чого відповідачем зроблено не було.

Позивач вважає бездіяльність державного виконавця, яка полягає у відмові закінчити виконавче провадження № 73009155 такою, що суперечить вимогам пунктів 1, 3 частини 2 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», а отже незаконною та протиправною. Також, позивач вважає, що в порушення статті 18 Закону, частини 1 статті 370 КАС України державним виконавцем проігноровано вимоги ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 та не замінено неналежного боржника МВС України на належного боржника.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 відкрито провадження в адміністративній справі з викликом сторін.

Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Представником відповідача зазначено, що боржником у виконавчому провадженні № 73009155 видано стягувачу довідку про розмір грошового забезпечення, проте без урахування усіх складових, що свідчить про невиконання рішення суду.

Стосовно тверджень, що Міністерство внутрішніх справ України не є боржником у виконавчому провадженні № 73009155, відповідач зазначив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2024 замінено сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 73009155 з примусового виконання виконавчого листа №300/3510/22 від 22.08.2023 - Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» на Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (ЄДРПОУ: 00032684), а тому станом на 22.05.2025 боржником є Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань.

Крім того, відповідачем вказано, що державним виконавцем 23.06.2025 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 73009155.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

В ході судового розгляду суд перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На виконанні Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває виконавче провадження № 73009155 з примусового виконання виконавчого листа №300/3510/22, виданого 22.08.2023 Івано-Франківським окружним адміністративним судом про зобов`язання Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» (код ЄДРПОУ 08734204) підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), станом на 01.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020.

11.10.2023 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №73009155 з примусового виконання виконавчого листа від 22.08.2023 №300/3510/22, постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про виконавче провадження», розділу V Інструкції з організації примусового виконання рішень, постановою в.о.директора Департаменту від 21.03.2025 виконавче провадження № 73009155 передано з відділу до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Постановою державного Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України виконавця від 14.04.2025 виконавче провадження № 73009155 прийнято до виконання.

У зв`язку з відсутністю належного виконання судового рішення, державним виконавцем 15.04.2025 направлено на адресу боржника вимогу про надання інформації щодо фактичного стану виконання судового рішення.

Листом від 29.04.2025 вих. № 12/6-588 МВС України повідомило державного виконавця про те, що Міністерство не є боржником у виконавчому провадженні №73009155, оскільки станом на дату винесення вимоги державного виконавця від 15.04.2025, враховуючи темпоральну послідовність, чинною є ухвала Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 у справі №300/3510/22, тому належним боржником у виконавчому провадженні №73009155 є Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Також, у листі МВС України просило закінчити виконавче провадження №73009155 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

26.05.2025 на адресу боржника державним виконавцем направлено повторну вимогу від 21.05.2025 про стан виконання рішення суду.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незаміни неналежного боржника у виконавчому провадженні та незакінчення виконавчого провадження, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі - Закон № 1404-VІІІ) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

За змістом частини першої статті 13 Закону № 1404-VІІІ під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з статтею 15 Закону № 1404-VІІІ сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Частиною п`ятою цієї статті передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до частин першої, другої статті 18 Закону № 1404-VІІІ на виконавця покладено обов`язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною третьою статті 18 Закону № 1404-VІІІ встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження та здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.

У разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження підлягає закінченню.

Судом встановлено, що Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано 22.08.2023 виконавчий лист у справі № 300/3510/22 про зобов`язання Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» (код ЄДРПОУ 08734204) підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 01.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2020.

З матеріалів справи встановлено, що головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 11.10.2023 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №73009155 з примусового виконання виконавчого листа № 300/3510/22 від 22.08.2023, постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 у справі № 300/3510/22 заяву Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про заміну сторони виконавчого провадження задоволено та замінено сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 73009155 з примусового виконання виконавчого листа №300/3510/22 від 22.08.2023, а саме: Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» (код ЄДРПОУ 08734204) на Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024).

В подальшому, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 у справі № 300/3510/22 заяву Міністерства внутрішніх справ України про заміну боржника у виконавчому провадженні № 73009155 задоволено та замінено сторону виконавчого провадження, а саме: Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань на Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (код ЄДРПОУ 45307457, вул. Данила Апостола, 1 1, м. Львів, Львівська область, 79040).

Однак, за результатом розгляду апеляційної скарги на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2024, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2024 вирішено:

апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково;

скасувати ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 300/3510/22 та прийняти постанову, якою заяву Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити;

замінити сторону (боржника) у виконавчому провадженні № 73009155 з примусового виконання виконавчого листа №300/3510/22 від 22.08.2023 - Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області»(ЄДРПОУ: 08734204) на Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (ЄДРПОУ: 00032684).

У постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2024 судом апеляційної інстанції вказано, що «повноваження Головного сервісного центру МВС України та регіональних сервісних центрів Головного сервісного центру МВС України (філій ГСЦ МВС) поширюються на випадки видачі довідок про розмір грошового забезпечення лише за березень 2019 та листопад 2019 для перерахунку пенсій.

У даній справі оскаржувались дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області» щодо відмови у виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, та яку судом зобов`язано видати.

Колегія суддів звертає увагу на те, що на час постановлення оскаржуваної ухвали належним органом щодо видачі довідки був Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України.

Відтак, саме до повноважень Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань було віднесено питання підготовки та подання до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Додатково колегія суддів звертає увагу на те, що ухвалою Івано Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 за заявою Міністерства внутрішніх справ України проведено заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 300/3510/22 від 22.08.2023 Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань на - Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (код ЄДРПОУ 45307457, вул. Данила Апостола, 11, м. Львів, Львівська область, 79040).

З приводу покликання апелянта на те, що належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головний сервісний центр МВС України та його філії, то таке колегія суддів відхиляє, оскільки наказ МВС України від 21.06.2024 № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року №259», відповідно до яких уповноважено Головний сервісний центр МВС здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень звільнених зі служби військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС(філії ГСЦ МВС) набрав чинності вже після постановлення спірної ухвали суду.».

Отже, Восьмим апеляційним адміністративним судом надано правову оцінку усім доводам учасників щодо визначення належного боржника за виконавчим провадженням з примусового виконання виконавчого листа № 300/3510/22 від 22.08.2023, у тому числі тим твердженням, що належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головний сервісний центр МВС України, та прийнято нове судове рішення про заміну сторони виконавчого провадження № 73009155.

За таких обставин, суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що боржником у виконавчому провадженні № 73009155 є Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань.

Суд відхиляє доводи позивача щодо врахування темпоральної послідовності чинності ухвал, оскільки Восьмим апеляційним адміністративним судом не лише скасовано ухвалу суду від 19.06.2024, а постановлено нову постанову, що, за ознаками темпоральності, є крайнім судовим рішенням про заміну сторони виконавчого провадження, яке є чинним та таким, що набрало законної сили.

Враховуючи викладене, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо тверджень відповідача про допущення протиправної бездіяльності державним виконавцем, яка полягає у відмові закінчити виконавче провадження № 73009155.

Як вбачається з матеріалів справи, державним виконавцем Департаменту направлялись вимоги від 15.04.2025 та від 21.05.2025, якими зобов`язано боржника виконати рішення суду від 22.08.2023 у справі № 300/3510/22 та повідомити про стан його виконання, про заходи які вжиті на його виконання та посадових осіб, які винні у його невиконанні.

Листом Міністерства внутрішніх справ України за №12/6-745 від 12.06.2025 повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду та надано відповідні докази.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VІІІ державним виконавцем 23.06.2025 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 73009155.

З огляду на викладеного, що у діях державного виконавця відсутні ознаки бездіяльності, він діяв у спосіб та у порядку, передбачених Законом України «Про виконавче провадження». Відтак, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем не надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.

З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно, враховуючи те, що у задоволенні позову слід відмовити, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. У задоволенні адміністративного позову Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.