Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2-о/593/39/2026
У Х В А Л А
"04" травня 2026 р. суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В. М., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини, -
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2026 року до Бережанського районного суду надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини (далі Заява), в якій заявники просять прийняти рішення про усиновлення ними, громадянами України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; внести зміни до актових записів від 03.09.2024 № 1511 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та від 14.10.2022 № 2081 про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де у розділі «Відомості про дитину» у графі «прізвище» змінити « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », у графі «по батькові» змінити « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », у розділі «Відомості про батька» у графі «батько» зазначити «громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », у розділі «Відомості про матір» у графі «матір» зазначити «громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Ухвалою від 13 квітня 2026 року заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини, - залишено без руху. Надано заявникам строк для оформлення заяви відповідно до вимог ст. ст. 175, 177, 311 ЦПК України - десять днів з дня отримання ухвали.
22 квітня 2026 року на виконання вимог ухвали від 13 квітня 2026 року надійшла заява про усиновлення дітей в новій редакції.
Розгляд судом справ про усиновлення врегульовано Главою 5 Розділу IV Цивільного процесуального кодексу України.
Ст. 310 ЦПК України встановлено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.
Виходячи з наведеного, справа про усиновлення підсудна суду, до територіальної підсудності якого належить територія, де проживає особа, яка усиновлюється.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою: створення умов для реалізації прав особи, зокрема на отримання соціальних, публічних послуг, у випадках, передбачених законом; ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою.
Оскільки місце проживання особи може знаходитись в різних місцях, то саме зареєстроване місце проживання має визначальне значення.
В поданій до суду заяві про усиновлення вказано, що місцем проживання дітей, про усиновлення яких ідеться у заяві, є с. Нараїв Тернопільського району Тернопільської області.
Згідно з ч.3 ст. 294 Цивільного процесуального кодексу України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Ч.4 ст. 263 ЦПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21 ( провадження № 61-5805сво23) положення частини першої статті 28 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - позивача. Тому позови, наведені у частині першій статті 28 ЦПК України, не можуть пред`являтися за фактичним місцем проживання або перебування позивача, відмінним від зареєстрованого.
Виходячи з наведеного, місцем проживання дітей, про усиновлення яких ідеться у заяві про усиновлення, є зареєстроване місце проживання або перебування таких дітей.
П.12 ч.1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» встановлено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи це - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
До заяви не додано відомості про зареєстроване місце проживання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ч.8 ст. 185 ЦПК України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
З відповідей з Єдиного державного демографічного реєстру від 21 квітня 2018 року судом встановлено, що відомості про ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вказаному реєстрі відсутні.
24 квітня 2026 року суд звернувся до Нараївької сільської ради за наданням інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
24 квітня 2026 року від Служби у справах дітей Нараївської сільської ради, 27 квітня 2026 року від Нараївської сільської ради до суду надійшла інформація, відповідно до якої: «фактичне місце проживання (перебування) малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 »; реєстрація місця проживання малолітніх дітей відсутня, оскільки біологічні батьки ще до позбавлення їх батьківських прав проживали разом з дітьми на орендованих квартирах у м. Тернопіль, малолітніх дітей вилучено з квартири АДРЕСА_2 ,
З наведеного суд приходить до висновку, що у ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відсутнє зареєстроване місце проживання.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Згідно з ч.3 ст. 5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком до 10 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників.
З рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12 січня 2026 року у справі № 607/13304/25 за позовом Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, який діє в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , до ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - комунальний заклад Тернопільської міської ради «Тернопільський міський центр соціальних служб», ОСОБА_13 , головне управління Національної поліції в Тернопільській області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, вбачається, що батьків ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавлено батьківських прав. Питання про те, кому під опіку передано дітей, вказаним рішенням не вирішувалось.
З доданих до заяви документів не вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , знаходяться в навчальному закладі чи закладі охорони здоров`я, в якому вони проживають, або їм призначений опікун.
Особливості реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, врегульовано ст. 14 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні». Відповідно до вказаної норми, у разі влаштування дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, до закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім`ї місце проживання такої дитини реєструється за адресою такого закладу, дитячого будинку сімейного типу, житла проживання прийомної сім`ї. Подання заяви про реєстрацію місця проживання/зміну місця проживання дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, у порядку і строки, встановлені цим Законом, покладається на органи опіки та піклування за місцем проживання такої дитини. Про внесення до реєстру територіальної громади інформації про реєстрацію місця проживання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, за поданою заявою орган реєстрації у день внесення відповідної інформації повідомляє орган опіки та піклування засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою.
Не зважаючи на вказане, місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - не було зареєстровано.
Відповідно до ч.3 ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.
Згідно з пп.4 п. б ч.1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
З доданих до Заяви рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради, випливає, що саме виконавчий комітет Тернопільської ради, як орган опіки, надавав дітям ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - статус дітей, позбавлених батьківського піклування; з розпоряджень Нараївської сільської ради № 109-ОД від 09 квітня 2025 р., № 220-ОД від 07 липня 2025 р., № 306-ОД від 06 жовтня 2025 р., № 6-ОД від 09 січня 2026 р. на підставі листа Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради від 02.04.2025 р. № 9756-Ю/2025 «Про дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 », - дітей було влаштовано в сім`ю патронатного вихователя - ОСОБА_13 . Таким чином, опікуном дітей є виконавчий комітет Тернопільської міської ради, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ 04058344.
Згідно з ч.1 ст. 378 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Відповідно до ч. 9 ст. 185 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Оскільки ст. 310 ЦПК України встановлено, що заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання, судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - не мають зареєстрованого місця проживання, в силу ч. 4 ст. 29 ЦК України місце проживання вказаних дітей є місцезнаходження опікуна дітей - Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, АДРЕСА_3 .
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч.3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Виходячи з наведеного, заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місцем проживання яких, виходячи з ч. 4 ст. 29 ЦК України, є АДРЕСА_3 , не підсудна Бережанському районному суду Тернопільської області, то справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини, - необхідно передати на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Керуючись ст. 29 ЦК України, ст. ст. 31, 185, 310, 354, 355 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: служба у справах дітей Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, - про усиновлення дитини, - передати на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків на її апеляційне оскарження.
СУДДЯ: