Рішення № 136264577, 28.04.2026, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
285/4352/25
Номер документу
136264577
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 285/4352/25

провадження у справі №2/0285/261/26

28 квітня 2026 року м. Звягель

Звягельський міськрайонний суд Житомирської області

у складі судді Помогаєва А.В.,

при секретарі судового засідання Ковальчук М.В.,

за участі: представника позивача Грабовської Н.М.,

представника третьої особи Тенянко О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Звягельської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Комунальне підприємство Звягельської міської ради «Звягельсервіс», про визнання договору оренди недійсним,

УСТАНОВИВ:

Представник Звягельської міської ради звернулася до суду з позовом, у якому просила усунути перешкоди у здійсненні права користування і розпорядження майном шляхом визнання недійсним Договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Звягельської міської територіальної громади, від 19.09.2023 та зобов`язання ОСОБА_1 повернути комунальному підприємству Звягельської міської ради «Звягельсервіс» за актом приймання-передачі будівлю туалету загальною площею 45,7 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову представник позивача посилається на наступні обставини.

Вищезазначена будівля туалету є об`єктом права комунальної власності в силу Закону, на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 14.09.2016 №219 «Про передачу майна комунальної власності територіальної громади міста», акту прийняття-передачі основних засобів від 12.10.2016, інвентарної картки обліку основних засобів від 12.10.2016 року, витягу з наказу від 12.10.2016 №62-А, технічного паспорту від 07.02.2023, довідки Управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради від 25.06.2025.

Звягельська міська рада наділена повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Наказом комунального підприємства Звягельської міської ради «Звягельсервіс» (далі КП «Звягельсервіс») від 16.02.2023 року №15 «Про перелік першого типу та затвердження тексту оголошення»:

- включено до Переліку першого типу будівлю туалету, загальною площею 45,7 кв.м за адресою: м. Звягель, вул. Шевченка, 22;

- затверджено текст оголошення про проведення аукціону з передачі майна в оренду та зазначено про необхідність його розміщення в електронній торговій системі.

В електронній торговій системі «Е-ТЕНДЕР» оприлюднено оголошення про оренду будівлі туалету загальною площею 45,7 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , стартовим розміром орендної плати 1154,57 грн без ПДВ.

Учасниками електронного аукціону були: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (протокол електронного аукціону №LLE001-UA 20230220-30966).

Протокол електронного аукціону сформовано 09.03.2023 о 12:29:03, переможцем визнано ОСОБА_1 з ціновою пропозицією орендної плати в розмірі 1980,00 грн, однак переможець аукціону відмовився від підписання протоколу, та був дискваліфікований.

Системою автоматично визнано переможцем іншого учасника аукціону ОСОБА_2 з ціновою пропозицією орендної плати в розмірі 1172,00 грн, однак, договір переможець аукціону не підписав та був дискваліфікований.

Наказом КП «Звягельсервіс» від 28.07.2023 №160 «Про затвердження тексту оголошення» затверджено оголошення про проведення аукціону з передачі в оренду тієї ж будівлі.

В електронній торговій системі «Е-ТЕНДЕР» повторно оприлюднено оголошення про оренду будівлі зі стартовим розміром орендної плати: 1154,57 грн без ПДВ.

Учасниками електронного аукціону стали: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (протокол електронного аукціону №LLE001-UA-20230802-91490).

Протокол електронного аукціону сформовано 15.08.2023 о 13:04:03, переможцем визнано ОСОБА_2 з ціновою пропозицією орендної плати в розмірі 2800 грн., однак переможець аукціону відмовився від підписання протоколу, та був дискваліфікований.

Системою автоматично визнано переможцем іншого учасника аукціону ОСОБА_1 з ціновою пропозицією орендної плати в розмірі 1180,00 грн. Протокол електронного аукціону №LLE001-UA-20230802-91490 сформовано 23.08.2023 о 15:44:27, та підписано ТОВ «Е-ТЕНДЕР» (25.08.2023), ОСОБА_1 (25.08.2023), КП «Звягельсервіс» (30.08.2023).

За результатами електронного аукціону №LLE001-UA-20230802-91490 між КП «Звягельсервіс», як Орендодавцем, та ОСОБА_1 , як Орендарем, укладено Договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Звягельської міської територіальної громади від 19.09.2023.

Звягельська міська рада як власник нежитлової будівлі та представницький орган інтересів жителів Звягельської міської територіальної громади вважає, що зазначена вище процедура передачі в оренду об`єкта права комунальної власності проведена з грубим порушенням Закону України «Про оренду державного та комунального майна», постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оренди державного та комунального майна», рішення міської ради від 10.09.2020 №1010 «Про деякі питання оренди майна комунальної власності Звягельської міської територіальної громади», а тому наявні підстави для визнання договору оренди недійсним.

Відповідачем подано відзив із запереченнями проти позовних вимог. Посилався на правомірність спірного договору, дотримання сторонами встановленої Законом процедури його укладання, а також на тривалість виконання.

Представником третьої особи подано письмові пояснення, у яких висловлено позицію на підтримку позовних вимог. КП «Звягельсервіс» вважає, що спірний договір оренди від 19.09.2023 укладено з грубим порушенням Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та рішення міської ради від 10.09.2020 №1010 «Про деякі питання оренди майна комунальної власності Новоград-Волинської міської об`єднаної територіальної громади».

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала. Пояснила, що керівником КП «Звягельсервіс» порушено порядок ініціювання процедури укладання договору оренди нерухомого майна без відповідного рішення Виконавчого комітету міської ради. Процедура торгів була проведена з порушенням установленого Законом порядку, оскільки до повторного аукціону було допущено раніше дискваліфікованих учасників. У діях учасників аукціону ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вбачаються ознаки змови, що є порушенням антимонопольного законодавства. Антиконкурентні узгоджені дії зазначених осіб призвели до спотворення результатів аукціонів, що є порушенням Закону України «Про захист економічної конкуренції». Факт виконання відповідачем обов`язків по сплаті орендної плати не є обставиною, що виключає визнання правочину недійсним. Крім того зазначила, що на теперішній час будівля туалету, яка розташована у міському парку, орендарем не використовується. Для надання санітарно-гігієнічних послуг населенню на території парку за рахунок коштів місцевого бюджету збудовано новий туалет, до якого доступ надається безоплатно. Таким чином, комерційне використання відповідачем орендованого майна є недоцільним. З метою покращення благоустрою території парку, міською радою розглядається питання знесення старої будівлі туалету, що неможливо здійснити без припинення орендних правовідносин.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Пояснила, що посадовими особами КП «Звягельсервіс», які на теперішній час звільнені з підприємства, у 2023 році перевищено службові повноваження щодо укладання договору оренди нерухомого майна без відповідного рішення Виконавчого комітету міської ради. Договір оренди укладено з відповідачем за результатом повторного аукціону, до якого ОСОБА_1 не міг бути допущений через його дискваліфікацію в першому (попередньому) аукціоні щодо оренди цього ж об`єкту нерухомого майна.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явився. Подав клопотання про відкладення розгляду справи, посилаючись на своє перебування у службовому відрядженні.

Відповідно до положень ст. 223 ЦПК України повторна неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи, незалежно від причин неявки. За таких обставин, справу розглянуто за відсутності відповідача на підставі наданих учасниками справи доказів.

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

За змістом ст. 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Дослідивши надані докази, з`ясувавши обставини, на які посилаються учасники справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Будівля туалету загальною площею 45,7 кв.м, розташована за адресою: м. Звягель, вул. Шевченка, 22, - є об`єктом права комунальної власності, що визнається учасниками справи.

Рішенням Виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради від 14.09.2016 №219 «Про передачу майна комунальної власності територіальної громади міста» доручено Відділу культури міської ради та Управлінню житлово-комунального господарства, енергозбереження та комунальної власності міста передати вищезазначене майно на баланс Комунального підприємства «Новоград-Волинськжитлосервіс», назву якого на теперішній час змінено на КП «Звягельсервіс».

Перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності підтверджується актом прийняття-передачі основних засобів від 12.10.2016, інвентарною карткою обліку основних засобів від 12.10.2016, витягом з наказу від 12.10.2016 №62-А, технічного паспорту від 07.02.2023, довідкою управління житлово-комунального господарства та екології Звягельської міської ради від 25.06.2025.

Рішенням Новоград-Волинської міської ради від 10.09.2020 №1010 «Про деякі питання оренди майна комунальної власності Новоград-Волинської міської об`єднаної територіальної громади» встановлено повноваження органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств щодо регулювання правовідносин оренди комунального майна.

09.03.2023 відбувся аукціон з метою укладання договору оренди будівлі туалету загальною площею 45,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Того ж дня сформовано протокол електронного аукціону, переможцем визнано ОСОБА_1 з ціновою пропозицією 1980,00 грн.

15.03.2023 надійшло повідомлення, що ОСОБА_1 відмовляється від підписання протоколу торгів.

16.03.2023 року сформовано протокол електронного аукціону, за яким переможцем торгів визнано наступного учасника - ОСОБА_2 , з ціновою пропозицією 1172,00 грн.

ОСОБА_3 також не підписав протокол, що стало підставою для його дискваліфікації, як учасника аукціону.

У зв`язку з тим, що перший аукціон було визнано таким, що не відбувся, 15.08.2023 проведено повторний аукціон з оренди того ж самого об`єкту.

15.08.2023 сформовано протокол електронного аукціону, переможцем визнано ОСОБА_2 з ціновою пропозицією 2800,00 грн.

У зв`язку з відмовою ОСОБА_2 від підписання протоколу, його було повторно дискваліфіковано.

23.08.2023 сформовано протокол електронного аукціону, за яким переможцем визнано наступного учасника - ОСОБА_1 з ціновою пропозицією 1180,00 грн.

19.09.2023 за результатами електронного аукціону №LLE001-UA-20230802-91490 між КП «Звягельсервіс», як Орендодавцем, та ОСОБА_1 , як Орендарем, укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Звягельської міської територіальної громади.

Згідно з умовами Договору:

- Об`єкт оренди нерухоме майно - будівля туалету, загальною площею 45,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 (п. 4.1.);

- Балансова залишкова вартість, визначена на підставі фінансової звітності Балансоутримувача 115457,14 грн (п. 6.1.);

- Цільове призначене майна не визначено (п.7.1, п. 1.2. розділу ІІ Незмінювані умови договору);

- Орендна плата 1416,00 грн. у т.ч. ПДВ 236,00 грн.

Відповідно до ч. 8 ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» переможець аукціону, який відмовився від підписання протоколу аукціону або договору оренди, до участі в повторному аукціоні на право оренди того самого об`єкта не допускається.

Частиною 9 статті 13 Закону передбачено, що орендодавець не затверджує протокол аукціону, не укладає договір оренди за результатами аукціону з потенційним орендарем, який відмовився від підписання протоколу аукціону або договору оренди за результатами аукціону на право оренди того самого об`єкта.

Відповідно до частини 2 статі 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.

Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду.

03.06.2020 постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оренди державного та комунального майна» затверджено Порядок передачі в оренду державного та комунального майна (далі Порядок).

Згідно пункту 76 Порядку у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 13 Закону, орендодавець завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору оренди в електронну торгову систему.

Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орендодавець складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему.

Переможець електронного аукціону, який відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору оренди, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з передачі в оренду того самого об`єкта.

КП «Звягельсервіс» двічі оголошувало в електронній торговій системі «Е-ТЕНДЕР» аукціон на оренду будівлі туалету.

Двічі учасниками аукціонів щодо оренди цього об`єкту були: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що свідчить про порушення п. 76 Порядку в частині повторного допуску зазначених осіб до участі в аукціоні, визнання ОСОБА_1 переможцем аукціону та укладення з ним Договору.

За таких обставин, дискваліфіковані учасники, серед яких Відповідач, не могли бути допущеними до повторного аукціону.

Частиною 1 статі 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено етапність передачі майна в оренду, що передбачає: прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду; внесення інформації про потенційний об`єкт оренди до ЕТС; прийняття рішення про включення потенційного об`єкта оренди до одного із Переліків; опублікування інформації про потенційний об`єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС; розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду; проведення аукціону на право оренди майна або передача об`єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Згідно частини 1 статті 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» ініціаторами оренди майна можуть бути потенційний орендар, балансоутримувач, уповноважений орган управління та/або орендодавець.

Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що балансоутримувач може прийняти рішення про намір передачі майна в оренду за власною ініціативою, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду.

Пунктом 2 рішення міської ради від 10.09.2020 №1010 «Про деякі питання оренди майна комунальної власності Новоград-Волинської міської об`єднаної територіальної громади» встановлено, що підприємства, установи, заклади та самостійні структурні підрозділи Новоград-Волинської міської ради, в яких знаходиться на балансі майно комунальної власності (надалі - балансоутримувач) є орендодавцями щодо, зокрема, нерухомого майна комунальної власності, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача.

Пунктом 4 зазначеного рішення передбачено, що виконавчим комітетом міської ради приймаються рішення щодо, зокрема:

- включення об`єктів комунальної власності для передачі в оренду на аукціоні - Переліку першого типу;

- погодження балансоутримувачу рішення про намір передачі об`єктів комунальної власності в оренду, а у випадку, коли уповноважений орган управління є ініціатором передачі

комунального майна в оренду, надає балансоутримувачу рішення про доцільність його передачі.

У даній справі судом установлено, що Виконавчим комітетом міської ради, як уповноваженим суб`єктом, будь-яких рішень щодо спірної будівлі не приймалось.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Стаття 202 ЦК України встановлює, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно зі статтею 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні в натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає в користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Згідно з ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, тобто має право звернутись до суду з негаторним позовом.

Таким чином, Звягельська міська рада, як власник майна, що не перебуває з відповідачем у договірних чи інших зобов`язальних правовідносинах, має право звернутися з негаторним позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном шляхом визнання договору оренди недійсним та зобов`язання повернути майно, що є предметом оренди.

Вимога про зобов`язання ОСОБА_1 повернути КП «Звягельсервіс» за актом приймання-передачі нерухоме майно має похідний характер, оскільки за наявності підстав для визнання спірного правочину недійсним, Відповідач не має правомірних підстав для користування цим приміщенням, а тому повинен його звільнити та повернути з орендного користування.

Згідно із частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана.

На підставі вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача відшкодування витрат зі сплати судового збору в сумі 3 028 грн.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Звягельської міської територіальної громади від 19 вересня 2023 року, укладений між Комунальним підприємством Звягельської міської ради «Звягельсервіс» та ОСОБА_1 , про оренду будівлі туалету загальною площею 45,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати ОСОБА_1 повернути Комунальному підприємству Звягельської міської ради «Звягельсервіс» за актом приймання-передачі нерухоме майно - будівлю туалету загальною площею 45,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Звягельської міської ради відшкодування витрат зі сплати судового збору в сумі 3 028 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, якщо апеляційна скарга не була подана. У випадку оскарження - рішення набирає законної сили за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05.05.2026

Інформація про учасників справи:

Позивач: Звягельська міська рада, код ЄДРПОУ 13576983, адреса: Житомирська обл., Звягельський р-н, м. Звягель, вул. Шевченка, 16.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Комунальне підприємство Звягельської міської ради «Звягельсервіс», код ЄДРПОУ 36229211, Житомирська обл., Звягельський р-н, м. Звягель, вул. Житомирська, 45.

Суддя А.В. Помогаєв