Рішення № 136252627, 05.05.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2026
Номер справи
560/3433/26
Номер документу
136252627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/3433/26

РІШЕННЯ

іменем України

05 травня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області до Громадської організації "Хмельницька міська російська община" про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Громадської організації "Хмельницька міська російська община" про зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що в діяльності відповідача містяться ознаки антиконституційної діяльності, яка спрямована на шкоду національним інтересам України. Наголошує, що відповідачем здійснюється діяльність, яка направлена на порушення конституційного ладу в Україні, порушення суверенітету та підрив її безпеки, а відтак, наявні підстави для припинення його діяльності в судовому порядку.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні). Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області.

Зазначена ухвала надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак поштове відправлення не вручено адресату з незалежних від суду причин.

Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.02.2008 зареєстровано громадську організацію «Хмельницька міська російська община».

12.02.2008 державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради Фольварковою О.І. було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, запис №16731020000005562, інформацію про громадську організацію «Хмельницька міська російська община» зі статусом юридичної особи.

Рішенням державного реєстратора Хмельницької міської ради Самчук О.А. від 24.04.2008 року було проведено в Єдиному державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державну реєстрацію змін до відомостей про ГО «ХМРО» в частині внесення змін до Статуту, керівних органів та місця знаходження організації.

Громадська організація «Хмельницька міська російська община» здійснює свою діяльність на підставі Статуту.

29.01.2026 на адресу Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшов лист управління Служби безпеки України у Хмельницькій області від 28.01.2026 № 72/10272/5/3/3-465 щодо заборони діяльності ГО «ХМРО».

З листа управління Служби безпеки України у Хмельницькій області вбачається, що Служба безпеки України володіє даними, що свідчать про створення реальної загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України з боку проросійської Громадської організації «Хмельницька міська російська община» (код ЄДРПОУ 35750063), діяльність якої має ознаки антиукраїнської.

Відповідно до положень Статуту та програмних документів вказаної громадської організації визначено, що головними цілями та завданнями її діяльності є розвиток російської національно-культурної ідентичності та координації діяльності з російськими громадськими організаціями, у тому числі шляхом співпраці з містам-побратимами в російській федерації та російськими громадами закордоном.

Таким чином, викладені у Статуті вказаної громадської організації напрямки діяльності фактично підтримують деструктивну риторику пропаганди рф про історичну, культурну, духовну єдність та неможливість існування держави Україна без російської федерації, та спрямовує вектор розвитку країни на шлях становлення її як суб`єкта федерації.

З огляду на вказане, смислове навантаження визначених Статутом Громадської організації «Хмельницька міська російська община» цілей та завдань пропагує ідеї так званого «повернення України у російське лоно», обмежуючи у такий спосіб суверенітет та становлячи загрозу територіальній цілісності та конституційному ладу України.

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження положень статуту Громадської організації «Хмельницька міська російська община», діяльність якої може нести загрози національним інтересам України, Управлінням СБУ було ініційовано залучення спеціаліста з метою надання консультацій та висновків з питань, що потребують спеціальних знань. (реєстр. № 72/10272/5/3/3-236 від 19.01.2026).

За результатами логіко-змістового, лексико-семантичного та контекстуально-інтерпретаційного аналізу змісту наданих на дослідження матеріалів, а саме інформаційних матеріалів Громадської організації «Хмельницька міська російська община» у мережі Інтернет, статуту від 28.04.2008, встановлено, що в них присутні інформаційні матеріали антиукраїнського характеру, зокрема: у наданому Статуті Громадської організації «Хмельницька міська російська община» від 28.04.2008 містяться висловлювання, спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, пропаганду російської імперської політики та її символіки, пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що у діяльності вказаної організації містяться ознаки антиконституційної діяльності на шкоду національним інтересам України, зважаючи на що звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об`єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV суб`єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об`єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об`єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об`єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об`єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання.

Законом України "Про громадські об`єднання" від 22.03.2012 №4572-VI визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України "Про громадські об`єднання" утворення і діяльність громадських об`єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.

Громадські об`єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об`єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об`єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 25 Закону України "Про громадські об`єднання" визначені способи припинення діяльності громадського об`єднання. Припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об`єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об`єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.

Суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія воєнного стану в Україні та пряма військова агресія з боку рф.

Тому, в час збройної агресії російської федерації проти України, дії відповідача розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

На переконання суду, заборона діяльності вказаної громадської організації є об`єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.

Враховуючи, що Управлінням Служби безпеки України в Хмельницькій області виявлено в діях відповідача ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України "Про громадські об`єднання", діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд робить висновок, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.

В силу положень пункту 2 частини 2 статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення, крім іншого, про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання.

Відтак, рішення суду про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації «Хмельницька міська російська община» належить звернути до негайного виконання.

З метою виконання рішення суду в частині виконання рішення суду про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації «Хмельницька міська російська община» у відповідності до ч.3 ст.105 ЦК України суд призначає ліквідатора юридичної особи що припиняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Хмельницького міжрегіонального управління міністерства юстиції України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області до Громадської організації "Хмельницька міська російська община" про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію «Хмельницька міська російська община» (код ЄДРПОУ: 35750063, адреса реєстрації: вул. Свободи, 36, офіс 913, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29001).

Призначити ліквідатором керівника організації, з метою забезпечення виконання судового рішення про заборону Громадську організацію «Хмельницька міська російська община».

Рішення суду звернути до негайного виконання.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Хмельницьке міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (вул. Володимирська, 91,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 45798761) Відповідач:Громадська організація "Хмельницька міська російська община" (вул. Свободи, 36, офіс 913,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 35750063) Третя особа:Управління Служби безпеки України в Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Героїв Майдану, будинок 19 , код ЄДРПОУ - 20001734)

Головуючий суддя О.П. Шевчук