Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2026 рокусправа № 380/4334/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної прокуратури про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в
ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулась до суду із позовом до Львівської обласної прокуратури (місцезнаходження: 79000, м. Львів, пр-т Шевченка, 17/19; ЄДРПОУ: 02910031), в якому просить:
визнати протиправними дії Львівської обласної прокуратури щодо відмови у розгляді кандидатури ОСОБА_1 на заміщення вакантної посади прокурора Львівської обласної прокуратури, викладеної у листі від 30.01.2026 №07-134Вих-26;
зобов`язати Львівську обласну прокуратуру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.01.2026 про призначення на посаду прокурора Львівської обласної прокуратури відповідно до пункту 5-4 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України Про прокуратуру, з урахуванням висновків суду щодо зарахування стажу роботи ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області у Франківській окружній прокуратурі м. Львова до стажу роботи в галузі права.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 29.01.2026 звернулася до відповідача із заявою щодо призначення її на посаду прокурора Львівської обласної прокуратури відповідно до п.5-4 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України Про прокуратуру. Однак листом від 30.01.2026 №07-134Вих-26 відмовлено у такому призначенні, мотивуючи відсутністю у позивача стажу роботи в галузі права, який дає право на зайняття посади прокурора обласної прокуратури. Вважає, що виконувані нею функціональні обов`язки за період перебування на посадах державної служби в органах прокуратури Львівської області, категорії «В», характер посадових обов`язків відповідає визначеному ч.1 ст.27 Закону №1697-VII критерію для включення цієї роботи до стажу роботи позивача в галузі права з метою призначення прокурором обласної прокуратури, а відповідач передчасно, поверхнево та без ґрунтовного аналізу дійшов висновку про невідповідність позивача вимогам ч.1 ст.27 Закону №1697-VII. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
02.04.2026 представник відповідача подав відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що оскільки згідно з ч.2 ст.6, ч.1 ст.19, ч.2 ст.20 Закону України Про державну службу займані позивачем посади відносяться до посад державної служби категорії В, які за кваліфікаційними вимогами не потребують виключно повної вищої юридичної освіти, яка є необхідною в розумінні Закону України Про прокуратуру, перебування на таких не підлягає зарахуванню до стажу роботи в галузі права, що є необхідною умовою зайняття посади прокурора обласної прокуратури. За таких обставин, вважає, що дії Львівської обласної прокуратури є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та законах України, а вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Інших заяв по суті спору до суду не надходило.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до диплому спеціаліста серії НОМЕР_2 від 05.06.2012 позивач здобула повну вищу освіту за спеціальністю «Історія» та здобула кваліфікацію історик, а згідно з дипломом спеціаліста ДСП № 011304 від 15.04.2016 ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію спеціаліст-юрист.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 15.11.2012, позивач:
з 15.11.2012 по 14.12.2015 працювала на посаді спеціаліста 1 категорії прокуратури Галицького району м. Львова,
15.11.2012 присвоєно 13 ранг держслужбовця та прийняла Присягу державного службовця;
з 15.12.2015 по 17.06.2016 працювала на посаді спеціаліста 1 категорії Львівської місцевої прокуратури №2 Львівської області (в порядку переведення),
04.05.2016 позивачу присвоєно 9-й ранг держслужбовця категорії посад державної служби «В»,
з 17.06.2016 по 12.03.2021 працювала на посаді спеціаліста Львівської місцевої прокуратури № 2 Львівської області,
з 15.03.2021 по 11.05.2021 займала посаду спеціаліста Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області,
з 11.05.2021 по даний час ОСОБА_1 обіймає посаду головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області,
21.05.2024 присвоєно 8 ранг державного службовця з 12.05.2024.
29.01.2026 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо призначення її на посаду прокурора Львівської обласної прокуратури відповідно до п.5-4 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України Про прокуратуру.
Листом відповідача від 30.01.2026 №07-134Вих-26 повідомлено, що відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону України Про державну службу, посади, які обіймала ОСОБА_1 відносяться до посад державної служби категорії В. Загальними кваліфікаційними вимогами для особи, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії В є наявність вищої освіти ступеня не нижче молодшого бакалавра або бакалавра (п.5 ч.2 ст.20 Закону України Про державну службу). Оскільки згідно з ч.2 ст.6, ч.1 ст.19, ч.2 ст.20 Закону України Про державну службу займані позивачем посади відносяться до посад державної служби категорії В, які за кваліфікаційними вимогами не потребують виключно повної вищої юридичної освіти, яка є необхідною в розумінні Закону України Про прокуратуру, перебування на таких не підлягає зарахуванню до стажу роботи в галузі права. Враховуючи вищенаведене, кандидатура ОСОБА_1 на заміщення вакантної посади прокурора Львівської обласної прокуратури на підставі поданих документів не розглядається у зв`язку із відсутністю стажу роботи в галузі права, який дає право на зайняття посади прокурора обласної прокуратури.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Згідно з пунктом 14 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, організація і діяльність прокуратури.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також система прокуратури України визначені Законом України від 14.10.2014 №1697-VII Про прокуратуру (далі також Закон №1697-VII).
Законом України Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов`язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану від 22.07.2025 року №4555-IX Розділ XIII Закону України Про прокуратуру доповнено п.5-4, яким передбачено, що у період дії воєнного стану прокурором обласної прокуратури може бути призначено особу, яка не обіймала посаду прокурора на день набрання чинності.
Така особа має відповідати вимогам до кандидата на посаду прокурора прокуратури відповідного рівня, передбаченим статтею 27 Закону України Про прокуратуру.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1697-VII, прокурором обласної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше трьох років, володіє державною мовою, а також проходив базову загальновійськову підготовку або військову службу, крім осіб, визнаних за станом здоров`я непридатними до військової служби.
Для цілей цього Закону: 1) вищою юридичною освітою є освіта, здобута в Україні (або на території колишнього СРСР до 1 грудня 1991 року) за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, а також вища юридична освіта за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем, здобута в іноземних державах та визнана в Україні в установленому законом порядку; 2) стажем роботи в галузі права є стаж роботи особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра (ч.7 ст.27 Закону №1697-VII).
Крім цього, згідно з пунктом 2 частини сьомої статті 69 Закону №1402-VIII стаж професійної діяльності у сфері права стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти.
16.09.2014 набрав чинності Закон України Про вищу освіту від 01.07.2014 №1556-VII (далі - Закон №1556-VII), яким установлено, що освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, що провадиться закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачею державного документа про вищу освіту встановленого зразка диплома спеціаліста. Останній прийом на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста проводиться у 2016 році.
При вирішенні питань щодо віднесення діяльності кандидата до професійної діяльності у сфері права враховуються кваліфікаційні вимоги за відповідною посадою, передбачені посадовою інструкцією, а також загальні відомості з Класифікатора професій ДК 003:2010.
Отже, для того аби набути право на зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, насамперед, кандидат повинен підтвердити визначеними законодавством документами (відповідним дипломом магістра, спеціаліста чи свідоцтвом про визнання документа про вищу освіту, здобуту за кордоном) наявність у нього вищої юридичної освіти.
Як встановлено судом, згідно з дипломом спеціаліста ДСП № 011304 від 15.04.2016, виданим Львівським національним університетом імені Івана Франка, ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію: спеціаліст-юрист.
На підтвердження стажу роботи в галузі права позивачем подано відповідні докази, а саме: трудову книжку серії НОМЕР_3 від 15.11.2012, та, крім того, функціональні обов`язки головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Нанівської А.В., затверджені 12.05.2021 керівником Франківської окружної прокуратури м. Львова, розподіл обов`язків між працівниками режимно-секретного органу Франківської окружної прокуратури м. Львова, затверджений 12.05.2021 керівником Франківської окружної прокуратури м. Львова та посадові інструкції головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області, затверджену 21.01.2022 керівником Франківської окружної прокуратури м. Львова, та державного службовця Нанівської А.В., затверджену 22.09.2023 керівником Франківської окружної прокуратури м. Львова.
Дослідивши подані позивачем функціональні обов`язки, розподіл обов`язків та посадові інструкції за період перебування позивача на посадах державної служби у Франківській окружній прокуратурі м. Львова, на посадах державної служби категорії В у період з 11.05.2021 по теперішній час, характер її посадових обов`язків відповідає визначеному ч.1 ст.27 Закону №1697-VII критерію для включення цієї роботи до стажу роботи позивача в галузі права з метою призначення прокурором обласної прокуратури.
З урахуванням висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2018 року у справі №800/540/17, суд вважає, що попри те, що на посади, які займав позивач, призначаються особи, які мають як базову, так і вищу освіти в галузі знань Право за спеціальністю Право, не відміняє того, що така робота на цих посадах з моменту здобуття позивачем вищої юридичної освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра підлягає зарахуванню до стажу роботи в галузі права.
Суд зауважує, що у випадках, коли уповноважений державний орган самостійно встановлює додаткові вимоги або розширює перелік документів, він не може перекладати негативні наслідки на кандидата в разі, якщо певні кваліфікаційні характеристики не були належним чином внесені до посадової інструкції відповідним органом державної влади. Такий підхід суперечить принципу верховенства права, який включає елемент юридичної визначеності та добросовісності. Особа, яка діяла відповідно до вимог закону та подала всі передбачені законодавством документи, не може нести відповідальність за формальні недоліки в оформленні внутрішніх документів державних органів, якщо ці недоліки не залежать від її волі.
Таким чином, покладення на позивача тягаря несприятливих наслідків через відсутність у посадовій інструкції формального пункту про вимогу юридичної освіти, при тому, що сам відповідач визнає посадову інструкцію як релевантний доказ, не узгоджується з принципами правової визначеності, добросовісності та недопущення зловживання дискрецією.
Крім цього, слід наголосити, що у разі наявності сумнівів щодо відповідності посад, які позивач обіймав кваліфікаційній вимозі про наявність вищої юридичної освіти за спеціальністю Право, відповідач мав можливість реалізувати своє процесуальне право та звернутися безпосередньо до кандидата із запитом про надання додаткових пояснень або документального підтвердження відповідності посадової діяльності вимогам законодавства щодо стажу в галузі права.
У даному випадку суд також вважає за необхідне наголосити, що найголовніше при оцінці займаної посади кандидата це визначити чи відноситься вона до галузі права та роботи по спеціальності, чи взагалі вимагає вона від особи юридичної освіти, незважаючи від рівня, а також чи пов`язаний характер виконуваної особою роботи на цій посаді з правознавством.
Тобто, відповідач за спірних умов, як то в даному випадку щодо посади позивача, має здійснити не формальну оцінку наданим документам, а дослідити функціональні обов`язки, які виконував кандидат відповідно до займаної посади.
В контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб`єктами, суд вважає, що відповідач передчасно, поверхнево та без ґрунтовного аналізу дійшов висновку про невідповідність позивача вимогам ч.1 ст.27 Закону №1697-VII. Доводи відповідача про те, що діяльність позивача має організаційно-технічний та контрольний характер, а не характер професійної діяльності у сфері права суд до уваги не бере, оскільки таку оцінку відповідачем надано лише на підставі посадових інструкцій, без урахування функціональних обов`язків та розподілу обов`язків, а також без надання оцінки фактично здійснюваній кандидатом діяльності. Як наслідок, дії відповідача щодо відмови у розгляді кандидатури ОСОБА_1 на заміщення вакантної посади прокурора Львівської обласної прокуратури, викладеної у листі від 30.01.2026 №07-134Вих-26, є протиправними.
Тому, з огляду на викладене, а також з метою ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого вона звернулася до суду, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 29.01.2026 про призначення на посаду прокурора Львівської обласної прокуратури відповідно до пункту 5-4 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України Про прокуратуру, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні щодо зарахування стажу її роботи на посаді головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області у Франківській окружній прокуратурі м. Львова до стажу роботи в галузі права.
Будь-яких інших обставин, які б вимагали детальної відповіді або спростування, сторонами у заявах по суті справи не зазначено та з матеріалів справи судом не встановлено.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Сплачений позивачем судовий збір на суму 1064,96 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Львівської обласної прокуратури за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Львівської обласної прокуратури (місцезнаходження: 79000, м. Львів, пр-т Шевченка, 17/19; ЄДРПОУ: 02910031) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Львівської обласної прокуратури щодо відмови у розгляді кандидатури ОСОБА_1 на заміщення вакантної посади прокурора Львівської обласної прокуратури, викладеної у листі від 30.01.2026 №07-134Вих-26.
Зобов`язати Львівську обласну прокуратуру (місцезнаходження: пр.Шевченка, 17/19, м.Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 02910031) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 29.01.2026 про призначення на посаду прокурора Львівської обласної прокуратури відповідно до пункту 5-4 розділу ХІІІ Перехідні положення Закону України Про прокуратуру, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні щодо зарахування стажу роботи ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста з питань захисту державних таємниць Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області у Франківській окружній прокуратурі м. Львова до стажу роботи в галузі права.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської обласної прокуратури (місцезнаходження: пр.Шевченка, 17/19, м.Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 02910031) на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
СуддяЧаплик Ірина Дмитрівна