Ухвала суду № 136249925, 04.05.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2026
Номер справи
280/9590/23
Номер документу
136249925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ЗАМІНИ БОРЖНИКА У ВИКОНАВЧОМУ ЛИСТІ

04 травня 2026 рокуСправа № 280/9590/23 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому листі у справі

за позовною заявою ОСОБА_1

до Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023 рік на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2022 та 2023 роки для проведення з 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року перерахунку основного розміру пенсії;

зобов`язати Державну установу Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 роки у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2481,00грн.), встановленого законом на 01.01.2022 рік, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2022 та 2023 роки для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 1 лютого 2023 року.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі.

24.03.2026 супровідним листом №280/9590/23/5622/26 представнику позивача направлено виконавчий лист.

29.04.2025 до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 вх.№23268 про заміну сторони у виконавчому листі у даній справі.

В обґрунтування заяви вказує, що станом на сьогоднішній день рішення не виконано з об`єктивних причин, а саме у зв`язку втратою чинності 22.04.2024 наказу МВС України від 25.02.2019 № 129, відповідно якого ТМО МВС України по областях, місті Києву були визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення, новим Наказом МВС України від 22.04.2024 № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (далі Наказ) уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Відділ координації пенсійних питань МВС України. Цим же Наказом повноваження на видачу, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, довідок про розмір грошового забезпечення передано до Головного сервісного центру МВС та регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС (філії ГСЦ МВС). Вказана обставина підтверджується наказом МВС України № 259 від 16 квітня 2024 року Таким чином, враховуючи наведене, відповідач Державна установа Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області (69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 08734500) вибув із правовідносин, щодо яких ухвалене судове рішення, а його правонаступником є Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) (ЄДРПОУ 45291657). Просить заяву задовольнити, замінити боржника у виконавчому листі Державна установа Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області (69057, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, буд. 29, код ЄДРПОУ 08734500) на правонаступника Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) (ЄДРПОУ 45291657) у справі № 280/9590/23.

Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) у поясненнях від 01.05.2026, вказує. що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року по справі № 280/9590/23 (набрало законної сили 09.04.2024) Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» були виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 11.04.2024 № 33/28-4748 (станом на 01.01.2022) та від 11.04.2024 № 33/28-4749 (станом на 01.01.2023). Звертає увагу суду, що позивачем не надано жодних доказів вибуття ДУ «ТМО МВС по Запорізькій області» (ліквідація, реорганізація, тощо) як сторони виконавчого провадження, як і не надано доказів того, що РСЦ ГСЦ МВС є правонаступниками такої особи. Боржник ДУ «ТМО МВС по Запорізькій області» не вибув зі спірних правовідносин, а РСЦ ГСЦ МВС не є правонаступником зазначеної особи, а отже відсутні підстави для заміни боржника у виконавчому провадженні, визначені статтею 379 КАС України. Також, слід звернути увагу суду, що згідно Акту передачі-приймання справ від 29.04.2024 №33/28-1934 укладеного між ДУ «ТМО МВС по Запорізькій області» та регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) судові справи чи копії рішень судів, що підлягають виконанню не передавались (копія акту додається). Просить відмовити у задоволенні заяви представника позивача.

Ухвалою суду від 30.04.2026 розгляд заяви призначено на 04.05.2026.

Представник заявника клопотанням від 01.05.2026 просить суд розглянути заяву за його відсутності.

У судове засідання в режимі відеоконферецзв`язку прибули представники відповідача та зацікавленої особи, але черз технічні проблеми здійснити запис не виявилось за можливе, про що судом складено акт.

Відповідно до положень ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

За приписами ст. 1 Закону України Про виконавче провадження № 1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 5 ст. 15 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від право попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

З наведеного вбачається, що замінити сторону у виконавчому провадженні можливо лише у разі вибуття стягувача з одночасною заміною вибувшої сторони на її правонаступника.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.

Вказана правова позиція висловлена ВС у постанові від 11.10.2019 по справі №812/1408/16.

Судом встановлено, що 22 квітня 2024 року наказом Міністерства внутрішніх справ України № 259 було визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129 «Про визнання в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунок) пенсій» (зі змінами).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» (із змінами внесеними наказом МВС України від 21 червня 2024 року № 432) визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України. Пунктом 2 Наказу № 259 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 Документ сформований в системі «Електронний суд» 01.05.2026 3 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) (далі РСЦ ГСЦ МВС).

Таким чином, ДУ ТМО по областях втратили повноваження на видачу довідок про розмір грошового забезпечення, які раніше були покладені на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ. Пенсіонери системи органів внутрішніх справ із заявами щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій звертаються безпосередньо за місцем їх проживання до сектору з пенсійних питань з обслуговування регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС по областях, місту Києву.

В той же час судом встановлено, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року по справі № 280/9590/23, яке набрало законної сили 09.04.2024, виконано Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області», а саме, відповідачем у справі були виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 11.04.2024 № 33/28-4748 (станом на 01.01.2022) та від 11.04.2024 № 33/28-4749 (станом на 01.01.2023).

Тобто, рішення суду у справі №280/9590/23 було виконано відповідачем - Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області ще до видання Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій».

Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що у спірних правовідносинах боржник вибув, оскільки Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено саме орган, який має видавати нові довідки за зверненням пенсіонерів. В даному випадку такі довідки на виконання рішення суду вже були видані.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 248, 256, 379 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому листі у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її постановлення.

Суддя Л.Я. Максименко