Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 712/15599/25
Провадження № 2/712/1070/26
29 квітня 2026 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
Головуючого-судді Марцішевської О.М.,
секретаря судового засідання - Безрукової Д.О.
за участю
представника відповідача - Лисенко Н.В.
представника третьої особи Шарикіна Ю.В. (відеоконференція)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, третя особа Черкаська міська рада, ОСОБА_2 , Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів про захист прав споживачів,-
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 2025 року позивач звернувся до суду з позовом про захист прав споживачів.
В обгрунтування вимог зазначає, що зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1 . Будинок перебуває у власності територіальної громади міста на балансі ОСББ "Переможець-32.
На лист позивача від 16.02.2017р. щодо укладення договору КП «Черкаська служба чистоти» відмовлено листом від 22.03.2017р. з посиланням на публікацію в газеті "Місто" №5 від 17.04.2013р. Послуги вивезення ТПВ позивачем не отримуються в зв`язку з відсутністю доступу до своєї квартири через неправомірні дії осіб, з приводу чого позивач неодноразово звертався до правоохоронних органів. Голова ОСББ не допускає позивача користуватись квартирою.
Відповідачі використовують фальшиву інформацію про ВПО, яка нібито проживає у квартирі позивача, нараховують подвійний тариф за вивезення ТПВ. На інформаційний запит до Черкаської міської ради позивачу відмовлено через конфіденційність інформації про ВПО.
З приводу нарахування платежів за послугу щодо ВПО здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні.
На заяву від 07.09.2025р. щодо ануляції безпідставних платежів за послугу вивезення ТПВ та укладення договору КП відмовило листом від 08.10.2025р. № 810. На запит від 17.10.2025р. щодо інформації про підстави нарахування платежів КП повідомило про те, що ВПО була зареєстрована у квартирі позивача з 01.03.2024р. до 09.09.2025р., повну інформацію має надати Черкаська міська рада. На відповідний запит від 14.10.2025р. до Черкаської міської ради та скаргу від 29.10.2025р. відповідь не надано. Вважає, що нарахування за послугу вивезення ТПВ по квартирі позивача є неправомірними і підлягають ануляції.
Крім того, відповідачі умисно заподіяли моральну шкоду позивачу. КП відмовлено укласти договір та без надання послуги проводилось нарахування. За власністю позивача без його згоди було зареєстровано ВПО, порушення Черкаська міська рада мала мала усунути за запитом від 04.09.2024р. протягом 30 днів. Натомість посадові особи міської ради допустили бездіяльність в період з 01.09.2024р. 18 місяців.
Просить суд: 1) звільнити позивача від оплати судового збору, 2) зобов`язати Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» провести повну ануляцію нарахувань за послуги з вивезення ТПВ за адресою АДРЕСА_2 та укласти індивідуальний договір з власником квартири, 3) стягнути з відповідачів КП Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» та Черкаської міської ради солідарно моральну шкоду в сумі 144 000 грн.
22 грудня 2025 року відповідачем наданий до суду відзив на позов, в якому, вважаючи вимоги позивача безпідставними, просив залишити позов без задоволення. Мотивує тим, що стосовно вимоги щодо зобов`язання провести повністю ануляцію всіх нарахувань за послугу з вивезення ТПВ за адресою: АДРЕСА_2 та укласти індивідуальний договір з власником квартири ОСОБА_1 на послугу з вивезення ТПВ, правовідносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавцем) та фізичною особою (споживачем), яка отримує послуги з управління відходами, урегульовано Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про управління відходами", "Про захист прав споживачів", Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 року, якою затверджені Правила надання послуги з управління побутовими відходами та типові договори про надання послуги з управління побутовими відходами.
З аналізу вищезазначених законодавчих та нормативних актів вбачається, що ануляція нарахувань оплати за послугу з вивезення побутових відходів не передбачена жодним з них. Натомість передбачене право споживача звернутися з питанням проведення перерахунку за минулий час у зв`язку з тимчасовою відсутністю у жилому приміщенні (понад 30 календарних днів). Перерахунок за надані послуги здійснюється відповідно, до абзацу 6 розділу 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та умов типового індивідуального договору. Відповідно до пункту 11 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадку та порядку, передбачених договором.
П. 13 Типового індивідуального договору також передбачає обов`язок споживача протягом 30 денного терміну повідомляти Виконавця про зміну фактичної кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача. Абзацом 6 розділу 12 зазначеного договору передбачено, що споживач має право на несплату вартості послуги за період тимчасової його відсутності у житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) останнього та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови подачі виконавцю цих послуг заяви та документа, що підтверджує таку відсутність. Договором визначений чіткий перелік документів, які є підставою для здійснення перерахунку. Відповідно до розділу 22 цього ж договору тимчасова відсутність споживача підтверджується подачею ним виконавцю заяви та оригіналу одного з наступних документів: довідки про фактичне місце проживання (витяг із реєстру територіальної громади); довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідки, що підтверджує тимчасове перебування в лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних закладах; довідки, що підтверджує навчання в іншому місті; довідки, що підтверджує проходження військової служби; довідки, що підтверджує відбування покарання; документів, що підтверджують тимчасове перебування за кордоном. Заяв про перерахунок від відповідача до КП «Черкаська служба читоти з документами, що дають підстави для перерахунку від відповідача не надходило.
Натомість від позивача 08.09.2025 року надійшла заява з додатками, в якій він ставив вимогу провести ануляцію нарахувань та заключення індивідуального договору. На зазначену заяву відповідачем ОСОБА_1 було надано обгрунтовану відповідь з посиланням на нормативні акти, в якій роз`яснено, що ануляції нарахувань оплати за послугу з вивезення побутових відходів не передбачено жодними нормативним актом. Одночасно зазначено, що до поданої заяви не додано документів, визначених законодавством, які б підтверджували фактичну тимчасову відсутність споживачів за адресою АДРЕСА_2 . Роз`яснено, що додані до заяви фотографії та відповіді національної поліції щодо реєстрації звернень позивача не є належними та допустимими доказами факту непроживання. В той же час позивачу роз`яснено, що у випадку надання відповідних документів, які б підтверджували тимчасову відсутність споживачів за вказаною у заяві адресою, буде розглянуто питання перерахунку за минулі періоди.
З урахуванням вищезазначеного, підстави для задоволення позовних вимог про проведення ануляції всіх нарахувань відсутні.
Щодо укладення договору, Постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами» від 10.12.2008 №1070 (надалі - Постанова КМУ №1070), передбачено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів. Згідно рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 252 від 01.03.2011р. «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007р. №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР було визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів.
На виконання Постанови КМУ № 1070, Виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням № 564 від 29 травня 2015 року ввів в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
04 червня 2015 між КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР та Виконавчим комітетом Черкаської міської ради був укладений Договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Черкаси. 02 березня 2020р. до даного Договору між тими ж сторонами була підписана Додаткова угода № 1, відповідно до якої термін дії Договору від 04.06.2015р. продовжено до 31 травня 2025р. На виконання вимог ст.ст. 26, 32, 33 Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 №2320-ІХ рішенням Черкаської міської ради № 45-14 від 15.08.2023 року комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено адміністратором послуги з управління побутовими відходами на території міста Черкаси та покладено обов`язок по забезпеченню функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами.
Пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 року визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами» відповідно до норм статтей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання). На виконання вимог Закону України "Про відходи", Закону України «Про житловокомунальні послуги» Зазначений договір опублікований на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua та сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua, тобто оприлюднений в установленому діючим законодавством порядку. До цього часу КП «Черкаська служба чистоти» послуги з вивезення твердих побутових відходів надавалися відповідно до: Публічного Договору про надання послуг з вивезення побутових відходів від 17.04.2013 року. Відповідно до п.п. 10.1 та 10.2 Договору строк його дії до 31.12.2017 року, а у разі відсутності письмового повідомлення про його розірвання не менш як за 30 календарних днів до закінчення терміну його дії Договір вважається автоматично продовженим (пролонгованим) на наступні 12 місяців. (текст договору публічно доведений до відома споживачів шляхом його публікації в офіційному виданні газеті «МІСТО» №5 від 17.04.2013 року та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua). Публічного Договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами 2021 року.
Відповідно до п.п. 11.1 та 11.2 Договір набирає чинності через 30 днів з моменту його офіційного оприлюднення в мережі Інтернет на офіційному сайті Черкаської міської ради: www.rada.cherkassy.ua та діє протягом року, а у разі відсутності відмові від Договору або його переогляду за місяць до закінчення терміну його дії Договір вважається автоматично продовженим на кожен наступний календарний рік. (текст договору публічно доведений до відома споживачів шляхом його публікації в газеті «Черкаський край» №37 від 15.09.2021 року та розміщений на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua).
Розділом ІІ Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово- комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012р. № 390 визначено механізм доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Зокрема, відповідно до абз. 5 п. 2.5 даного Порядку, суб`єктами господарювання, що надають послуги з вивезення побутових відходів до відома споживачів доводиться така інформація, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та, за необхідності, на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків. Договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Черкаси є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта у формі конклюдентних дій та не висловив заперечень проти договору.
Повідомлень від споживача у встановлений законом строк про те, що ним не визнаються умови даних договорів до Комунального підприємства «Черкаська служба чистоти» не надходило, що підтверджує приєднання до публічного договору.
Одночасно зазначає, що у листі від 08.10.2025 року позивачу було надано роз`яснення з даного питання. Оскільки відповідачем було дотримано норми статтей 12, 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», як виконавцем послуги з управління відходами, позивач вважається таким, що акцептував цей договір. Відтак підстави для задоволення вимоги про укладення договору відсутні.
Що стосується позовної вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди, вважає її безпідставною. Згідно пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. Нормами частин 1, 2 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 23 Цивільного кодексу України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Згідно частини 3 статті 23 Цивільного кодексу України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Аналіз положень статтей 11 та 23 Цивільного кодексу України дозволяє зробити висновок, що за загальним правилом підставою виникнення зобов`язання про компенсацію моральної шкоди є завдання моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до вимог статті 1167 Цивільно-процесуального кодексу моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішенням, діями чи бездіяльністю відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. Згідно частити 2 статті 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає:1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв"язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров"я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв"язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім"ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв"язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Правовою підставою для цивільно-правової відповідальності за відшкодування шкоди є правопорушення, що включає як складові елементи шкоду, протиправне діяння особи, яка її завдала, причинний зв`язок між ними.
Моральну шкоду розуміють як втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Отже, звертаючись до суду із зазначеним позовом, позивач має довести факт заподіяння йому відповідачем моральної шкоди, яка за змістом статті 1167 Цивільного процесуального кодексу України завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, а також відповідно до того, яких саме втрат немайнового характеру він зазнав, обґрунтувати розмір відшкодування моральної шкоди. Недоведеність позивачем зазначених обставин по справі є підставою для відмови у задоволенні позову.
Позивач жодних доказів заподіяння йому моральної шкоди з вини КП «Черкаська служба чистоти» суду не надав. Відповідно до частини 1 статті 81 Цивільно-процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов`язковому доказуванню підлягає наявність такої шкоди, протиправність діяння заподіювача шкоди, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювача шкоди та вини останнього в її заподіянні.
Враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, а також те, що позивач не навів доказів наявності всіх складових, які є підставою для відшкодування моральної шкоди, вважаємо, що в цій частині вимог позову також слід відмовити
30 грудня 2025 року позивач ОСОБА_1 скерував до суду відповідь на відзив. Мотивує тим, що відповідачем не надано документ який би підтверджував облік ВПО у квартирі позивача. Якщо зробити висновок нарахування в платіжній квитанції, то числиться 1 особа, тариф - 36,88, а нараховано подвійний тариф - 73,76 . Відповідач також не надає нарахувань з первісного сальдо, застосування подвійного тарифу і проявляє мовчазність. Отже, це є маніпуляцією відповідача з введенням в оману.
Третя особа Черкаська міська рада не надає пояснення на позовну заяву і жодних підтверджень про облік ВПО в квартирі позивача.
ОСОБА_1 звертався два рази до КП "ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ" ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ для укладення індивідуального договору, і жодного разу не отримав примірник договору для його підписання. Таким чином відповідач маніпулює посилаючись на публічність договору. Постільки договір на вивезення ТПВ не укладений між ОСОБА_1 і КП "ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ" ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, і останній відмовився двічі укласти договір на вивезення ТПВ, то посилання на договірні відносини є безпідставними.
Просить відзив на позовну заяву залишити без задоволення.
21.01.2026р. позивач скерував до суду заяву про зміну предмету позову до КП «Черкаська служба чистоти», в якій просить суд зобов`язати КП «Черкаська служба чистоти» ЧМР 1) здійснити перерахунок нарахувань за послугу з поводження з побутовими відходами шляхом їх зменшення до 0,00 грн (повного виключення заборгованості) у зв`язку з документально підтвердженим фактом не проживання позивача та відсутності фактичного надання послуг, 2) укласти індивідуальний договір з власником квартири ОСОБА_1 на послугу вивезення ТПВ, 3) стягнути моральну шкоду в сумі 144000 грн. з КПА «Черкаська служба чистоти» ЧМР.
04 березня 2026 року відповідачем подано відзив на позовну заяву у редакції заяви про зміну предмета позову від 21 січня 2026 року.
06 березня 2026 року позивачем подано відзив на позовну заяву у редакції заяви про зміну предмета позову від 21 січня 2026 року.
17 березня 2026 року третьою особою Черкаська міська рада надане пояснення на позовну заяву. Зазначає, що механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішьо переміщеної особи (далі - довідка) визначений Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи). Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).
Відповідно до п. 3 Порядку № 509, відповідальним за достовірність відомостей, що містяться в заяві про взяття на облік, є заявник. Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 646 визначає умови створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (надалі - Порядок № 646).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 646, інформація до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб вноситься структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад (далі - уповноважені органи) в електронній формі на підставі поданої внутрішньо переміщеною особою заяви, форму якої затверджує Мінсоцполітики.
Згідно з пунктом 5 Порядку уповноважені органи: організовують збирання, систематизацію та зберігання інформації, зазначеної в пункті 4 цього Порядку; ведуть облік внутрішньо переміщених осіб шляхом формування персональної облікової картки на кожну внутрішньо переміщену особу. Порядком № 646 визначено, що саме структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають доступ до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та: здійснюють внесення даних, збирання, систематизацію та зберігання інформації шляхом формування персональної облікової картки на кожну внутрішньо переміщену особу (пункт 3); можуть надавати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб з дотриманням вимог Законів України «Про інформацію» і «Про захист персональних даних» (пункт 9); для одержання актуальної та повної інформації про внутрішньо переміщених осіб з Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб мають можливість формувати звіт (пункт 12). Таким чином, відповідно до Порядку № 509 та Порядку № 646, функції щодо взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, а також ведення відповідної бази даних не належать до повноважень Черкаської міської ради, оскільки покладені на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, зокрема на департамент соціальної політики Черкаської міської ради.
На виконання ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси у справі №712/15599/25 за вих. № 4573-10-06-04 від 09.03.2026 департаментом соціальної політики Черкаської міської ради надано відповідь щодо запитуваної інформації, яка направлена до суду. Разом з тим, 16.03.2026 за вих. № 1958-10-01-09 департаментом надано додаткову інформацію по справі № 712/15599/25.
В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином через електронний кабінет користувача підсистеми ЄСІТС "Електронний суд", з заявами до суду не звертався.
Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві.
Представник третьої особи висловив думку щодо вирішення спору.
Інші учасники в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Представник Черкаської міської ради скерував до суду заяву про розгляд справи в її відсутність.
Відповідно до ч.6,7 ст.128 ЦПК України судова повістка надсилається до електронного кабінету відповідного учасника справи, а в разі його відсутності - разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи. У разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Судова повістка надіслана третій особі ОСОБА_2 рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою його реєстрації за даними Єдиного демографічного реєстру. Поштове повідомлення зі штрихкодовим ідентифікатором R067138448360 повернуте до суду з відміткою згідно трекінгу на офіційному сайті ДП "Укрпошта" про відсутність адресата, отже судова повістка у розумінні ч.8 ст.128 ЦПК України вважається врученою відповідачу належним чином. Правом на подання пояснень по суті позову третя особа ОСОБА_2 не скористався.
Представник Черкаської міської ради повідомлений про час та місце розгляду справи через зареєстрований кабінет користувача підсистеми "Електронний Суд".
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.( ч.1 ст.223 ЦПК УКраїни).
Відповідно до ч.2 ст.223 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого відсутні відомості про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження; 5) якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення. Викликати позивача або відповідача для особистих пояснень можна і тоді, коли в справі беруть участь їх представники.
Учасники справи належним чином завчасно повідомлені про час та місце судового засідання, не повідомили суд про поважні причини неявки, відтак підстав для відкладення судового засідання, передбачених ст.223 ЦПК України, не встановлено.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ Про судоустрій та статус суддів, районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників, приходить до наступного.
Хід розгляду справи, заяви, клопотання, процесуальні дії
14.11.2025р. позовну заяву було залишено без руху та наданий строк для усунення недоліків, серед інших, оплати судового збору в частині позовних вимог до органу місцевого самоврядування.
Ухвалою суду від 21 листопада 2025 року заяву про відвід головуючому визнано необгрунтованою та передано заяву про відвід на розгляд іншому судді, визначеному в порядку ст.33 ЦПК України.
Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про відвід головуючого у справі.
27.11.2025р. позовну заяву залишено без руху та наданий позивачеві додатковий строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 02 грудня 2025 року заяву про відвід головуючому визнано необгрунтованою та передано заяву про відвід на розгляд іншому судді, визначеному в порядку ст.33 ЦПК України.
Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 03 грудня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючого у справі.
05 грудня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.02.2026р. відмовлено у залученні до участі у справі в якості третіх осіб у справі за позовом про захист прав споживачів органів поліції та прокуратури. Витребувані у третьої особи пояснення на позовну заяву. Задоволені клопотання позивача про витребування доказів.
Ухвалою суду від 05.03.2026р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування інформації з кримінального провадження. Продовжено третій особі строк для виконання ухвали суду.
Ухвалою суду від 12.03.2026р. відхилені заперечення позивача на дії головуючого, які занесені до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 12.03.2026р. відмовлено у клопотанні позивача про витребування для огляду кримінального провадження. Застосований до третьої особи захід процесуального примусу. Вирішено питання про залучення до участі в справі третіх осіб. Закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалами суду від 29 квітня 2026 року відмовлено у клопотанні позивача про повернення до стадії підготовчого судового засідання. Задоволено клопотання сторін про долучення доказів, оцінку допустимості доказів, в тому числі з урахуванням встановленого законом строку подання доказів, вирішено надати при ухваленні рішення. Відмовлено у задоволенні клопотання позивача про виклик свідка, витребування доказів, застосування заходу процесуального примусу, залучення співвідповідача. Залишено без розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмета позову, роз`яснивши право звернутись до суду з відповідним позовом у самостійному провадженні.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини, а також докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 116629437 від 12.03.2018р. з 22.02.2018р. зареєстроване право власності ОСОБА_1 на квартиру за адресою АДРЕСА_3 . Загальна площа квартири 20,7 кв.м, житлова площа 10,6 кв.м.
Протоколом засідання правління ОСББ "Переможець-32" від 31.10.2016р. переведено з 01.11.2016р. власників квартир ОСББ "Переможець-32" на індивідуальні платежі за послугу по вивезенню твердих побутових відходів КП "ЧСЧ", про що поінформувати шляхом розклеювання оголошень на дошках оголошень у будинку.
Відповідно до листа директора КП "Черкаська служби чистоти" (далі - КП "ЧСЧ") № 60 від 22.03.2017р. позивачу повідомлено, що для багатоквартирних будинків, які обслуговує КП «ЧСЧ» на прямих платежах (близько 85 тис. абонентів) згідно законодавства діє публічна угода на з вивезення ТПВ, яка опублікована в газеті «Місто» № 5 від 17.04.2013р.
Відповідно до інформації ГУНП в Черкаській області в період часу з 25.01.2017р. по 17.11.2020р. від ОСОБА_1 зафіксовано ряд звернень з приводу вчинення відносно нього неправомірних дій.
Відповідно до Акту опитування сусідів від 19.02.2021 р. ОСОБА_1 позбавлений можливості користуватись квартирою АДРЕСА_4 , відповідно до якого в зв`язку з тим, що ОСОБА_3 з іншими особами поселились в коридорі і не допускають ОСОБА_1 до квартири. Акт підписаний мешканцями будинку ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6
17.05.2021р., 24.07.2021р., 25.11,2021 складені Акти- про існуючі обставини кримінальних проваджень у сфері незаконного обігу наркотичних речовин.
04.09.2024р. позивач скерував до міського голови запит на інформацію щодо безпідставно зареєстрованої ВПО з доданням рахунку-повідомлення на оплату послуг КП "ЧСЧ"за липень 2024 року, відповідно до якого нарахування за липень склали 73,76 грн. при кількості мешканців - 1, тариф 36,88 грн.
04.09.2024р. звернувся до правоохоронних органів з заявою про вчинення кримінального правопорушення.
10.09.2024р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради позивачу повідомлено, що відповідальність за достовірність інформації покладається закономдавством на особу, яку подає заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також роз`яснено право подання заяви про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.
15.10.2024р. позивач скерував звернення до Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Черкаській області щодо проведення перевірки ВПО, на що отримав відповідь про те, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, нданої для отримання допомоги.
07.09.2025р. позивач звернувся до відповідача з заявою про ануляцію безпідставно нарахованих платежів за послугу вивезення ТПВ в зв`язку з непроживанням у квартирі з 22.02.2018 року будь-яких осіб. Також вказував, що бажає укласти договір з відповідачем та здійснювати оплату, коли отримає доступ до користування своєю власністю.
08 жовтня 2025 року відповідачем надана відповідь про те, що по квартирі позивача нарахування за послугу з поводження з ТПВ здійснюєтсья із розрахунку 2-х споживачів зареєстрована особа та з 01.03.2024 року перебуває на обліку 1 внутрішньо переміщена особа. Перерахунок за надані послуги здійснюється відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Щодо укладання договору роз`яснено, що відповідно до Правил надання послуги з управління побутоими відходами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 08.08.2023р. визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами», статей 13,14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» шляхом укладання індивідуального договору (Публічний договір приєднання).
21 жовтня 2025 року позивач звернувся до відповідача із інформаційнм запитом щодо підстав нарахування, на який надано відповідь 21 жовтня 2025 року, відповідь до якої розпорядником інформації про внутрішньо переміщених осіб є Департамент соціальної політики Черкаської міської рали.
10 листопада 2025 року позивач звернувся до міського голови зі скаргою на службову недвалість службових осіб Черкаської місьбкої ради.
Відповідно до наданої відповідачем відомості нарахувань за період з листопада 2016 року по січень 2026 року позивачем не оплачувались послуги за послугу з вивезення твердих побутових відходів. За період з 01.03.2024р. по 06.09.2025р. нарахування здійснювалось на 2 особи, в інші періоди нарахування здійснювалось на 1 особу.
Як вбачається з довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 16.03.2025р. по квартирі за адресою АДРЕСА_2 у 2024 2025 роках перебував на обліку внутрішньо переміщена особа ОСОБА_2 .
Відповідно до інформації з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 по квартирі за адресою АДРЕСА_2 здійснено Департаментом соціальної поліктики Черкаської міської ради відбулось з 09.09.2025р. на підставі заяви особи через ДІЮ.
Також до справи позивачем в обгрунтування позовних вимог долучено фотоматеріали із зображеннями приміщень будинку, публікацій у ЗМІ, матеріалів кримінальних проваджень за заявами позивача стосовно вчинення відносно неправомірних дій, які мають ознаки кримінальних правопорушень, звернень позивача щодо усунення порушень до посадових осіб органів влади та правоохоронних органів.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Спірні правовідносини регулюються нормами цивільного зконодавства.
Згідно частини першої статті 4, частин першої та другої статті 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно з частиною першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до судуза захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 11 ЦК України визначені підстави виникнення цивільних прав та обов`язків.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.
Відповідно до частини першої статті 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Правовідносини, що склалися між сторонами, окрім норм ЦК України регулюються нормами Закону України "Про захист прав споживачів", Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, Законом України «Про управління відходами», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами» від 08.08.2023 № 835.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (надалі - ЗУ«Про житлово-комунальні послуги») споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Виконавцями комунальних послуг з поводження з побутовими відходами є суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку (пункт 7 частини другої статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги).
09 липня 2023 року набрав чинності Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-ІХ.
Відповідно до пункту 41 частини першої статті 1 Закону України «Про управління відходами», утворювач відходів це фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб`єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Відповідно до пункту першого частини другої статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов`язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.
Утворювачі побутових відходів мають права та обов`язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (частина третя статті 31 Закону України «Про управління відходами»).
Згідно з частинами п`ятою, сьомою статті 33 Закону України «Про управління відходами» виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб`єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.
Відповідно до п. 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 835 (далі - Правила надання від 08.08.2023) послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно достатей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Обов`язок споживача укласти договір також передбачений пунктом 1 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Верховний Суд вважає, що такі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов`язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитися від укладання договору (за винятком випадків, установлених законом, та у порядку, встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин прийняття споживачем пропозиції виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання (постанова Верховного Суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17 (провадження № 61-33084сво18)).
У постанові від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17 Верховний Суд виснував, що системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов`язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).
Слід зазначити, що пунктом 24 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023 визначено, що послуги надаються споживачеві згідно із умовами договору, що укладається на підставі типових договорів «Про надання послуги з управління побутовими відходами», відповідно до норм статей13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема шляхом укладення індивідуального договору (Публічний договір приєднання).
Відповідно до п.28 Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 із змінами у редакції, чинній на час звернення позивача до суду, плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України Про управління відходами. Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору. Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом. Рахунок на оплату спожитої послуги може бути сформований з використанням Єдиної платформи та наданий споживачу через його електронний кабінет (за наявності). Споживач має право на несплату вартості послуги з управління побутовими відходами за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб безперервно понад 30 календарних днів за умови подання виконавцю послуги заяви в довільній формі та документального підтвердження такої відсутності (довідки про фактичне місце проживання; довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідки, що підтверджує тимчасове перебування в лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних закладах; довідки, що підтверджує навчання в іншому місті; довідки, що підтверджує проходження військової служби; довідки, що підтверджує відбування покарання; документів, що підтверджують тимчасове перебування за кордоном) в електронній або паперовій формі відповідно до умов договору.
Відповідно до п.1, 2 ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 цей договір є публічним договором приєднання про надання послуги з управління побутовими відходами (далі - послуга), який укладається сторонами відповідно до Закону України Про житлово-комунальні послуги з урахуванням статей 633, 634, 641 і 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору в цілому. Фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору (додаток до договору), сплата рахунка за надану послугу, факт споживання послуги.
Відповідно до п.12 вказаного договору споживач має право, серед іншого, на несплату вартості послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження такої відсутності. Споживач зобов`язується, серед іншого, письмово інформувати виконавця про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, протягом 30 календарних днів від дня настання такої події.
Відповідно до ст.22 Закону України "Про захист прав споживачів" захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
Мотивована оцінка суду аргументів учасників справи та позиція суду з питання порушення, не визнання або оспорення права, свободи чи інтересу, за захистом яких мало місце звернення до суду
В судовому засіданні встановлено, що у 1993 році Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради зареєстровано як юридичну особу, код ЄДРПОУ: 03328652, вид економічної діяльності якого є, в тому числі, вантажний автомобільний транспорт (основний) та збирання безпечних відходів та оброблення та видалення безпечних відходів, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.05.2023, який безпосередньо досліджений судом.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №252 від 01.03.2011 «Про доповнення рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 31.10.2007 №1480 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг населенню м. Черкаси», КП «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради визначено виконавцем послуг з вивезення твердих та рідких побутових відходів (а.с.7).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» №1070 від 10.12.2008 та на підставі рішення Черкаської міської ради від 19.08.2014 №2-61 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів, як окремої комунальної послуги, право на яку виборюється на конкурсних засадах» та протоколу №2 від 26.05.2025 оцінки конкурсних пропозицій на проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів в м.Черкаси, виконавчий комітет Черкаської міської ради рішенням №564 від 29.05.2015 ввів у дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможцем конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів у м. Черкаси, в якому визнав надавачем послуг з вивезення твердих побутових відходів комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради.
Отже, комунальним підприємством «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради, який є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок, у якому зареєстрований позивач ( АДРЕСА_2 , було здійснено публічну оферту та опубліковано текст Індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами на виконання вимог Закону України "Про відходи",Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який знаходиться у вільному доступі на офіційному сайті Черкаської міської ради www.rada.cherkassy.ua та сайті Комунального Підприємства «Черкаська служба чистоти» www.chistota.ck.ua.
Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та є власником вказаної квартири, отже є споживачем у розумінні пункту 6 частини першої статті 1 Закону України "Про житлово комунальні послуги".
Протягом місяця з дня опублікування у засобах масової інформації проекту договору споживач (позивач) про свою відмову укласти договір про надання послуг із вивезення побутових відходів чи про свою незгоду із умовами опублікованого договору до КП «ЧСЧ» Черкаської міської ради у письмовому вигляді не направляв, а тому вважається такими, що прийняв пропозицію відповідача щодо укладення договору про надання послуг із вивезення побутових відходів, положення якого відповідають типовому договору.
При цьому суд звертає увагу на обов`язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитися від укладання такого договору, зокрема, договору про вивезення відходів, про що вказано у ЗУ «Про житловокомунальні послуги».
Належних і допустимих доказів того, що відповідачі не користуються послугами КП «ЧСЧ» Черкаської ї міської ради по вивезенню побутових відходів з території або уклав договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять.
Таким чином, суд доходить висновку, що між позивачем та відповідачами існують правовідносини щодо надання комунальних послуг з вивезення побутових відходів на умовах публічного договору.
Заперечуючи проживання у вказаній квартирі, позивач долучив до матеріалів справи акти про непроживання, фотографії, матеріали щодо звернення до правоохоронних органів та здійснення досудового розслідування за вказаними зверненнями.
Такі докази не підтверджують з достовірністю вказані доводи позову, оскільки не містять інформацію про повідомлення позивача виконавцю послуг про непроживання за адресою АДРЕСА_2 з наданням документальних підтверджень про наявність на праві користування чи власності позивача іншого житлового приміщення, хоча така можливість передбачена чинним законодавством, зокрема Правилами надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженими постановою КМУ від 8 серпня 2023 р. № 835.
Також позивачем у заявах по суті позову у даній справі не зазначено іншої адреси проживання, окрім адреси АДРЕСА_2 .
Стосовно наданих позивачем копій документів з матеріалів кримінальних проваджень за зверненнями позивача до правоохоронних органів, КПК України встановлює недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування без отримання дозволу слідчого або прокурора. (ВС КГС №910/7638/24 від 11.02.2026 р.)
Доводи позивача у поданому на стадії судового розгляду клопотанні про витребування доказів про необгрунтованість застосування тарифів при нарахування плати не можуть бути прийняті до розгляду судом, оскільки зміна підстав позову після закінчення підготовчого провадження не допускається.
Враховуючи викладене, відсутні підстави для висновку про необгрунтованість нарахування оплати за послугу з вивезення ТПВ споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 .
Разом з тим, дії відповідача щодо нарахування споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 на дві особи в період з 01.02.2024 року по 06.09.2025 року не можуть бути визнані обгрунтованими, виходячи з таких міркувань.
Заперечуючи проти доводів позову, відповідач вказував, що у період з 01.02.2024 року по 06.09.2025 року у зв`язку з перебуванням на обліку у вказаній квартирі внутрішньо переміщеної особи нарахування по квартирі позивача здійснювалось на 2 особи та позивачем не доведено підстави для перерахунку у зв`язку з відсутністю споживачів у вказаній квартирі упровж зазначеного період нарахування.
Разом з тим, не знайшов підтвердження в ході судового розгляду факт набуття внутрішньо переміщеною особою статусу споживача у спірних правовідносинах.
Зокрема, зі змісту пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вбачається, що законом передбачено, що індивідуальним споживачем є особа, яка власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Позивачем не надавалась згода на користування внутрішньо переміщеною особою належною йому квартирою та остання не отримувала фактично житлово- коцунальних послуг за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджено матеріалами справи.
Враховуючи викладене внутрішньо переміщена особа ОСОБА_2 не є споживачем у розумінні пункту 6 частини першої статті 1 Закону України "Про житлово комунальні послуги" і тому нарахування на вказану особу вартості житлово-комунальної послуги порушує права позивача як споживача, для відновлення яких ефективним засобом захисту буде зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуги з вивезення твердих побутових відходів споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 на одну особу в період з 01.02.2024 року по 06.09.2025 року.
Вирішуючи позовні вимоги про відшкодування шкоди, суд доходить таких висновків.
Згідно з частинами першою та другою статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Відповідно до частин першої-третьої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я.
Тлумачення статті 23 ЦК України свідчить, що вона є нормою, яка має поширюватися на будь-які цивільно-правові відносини, у яких тій чи іншій особі було завдано моральної шкоди. Це, зокрема, підтверджується тим, що законодавець вживає формулювання «особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав». Тобто можливість стягнення компенсації моральної шкоди ставиться в залежність не від того, що це передбачено нормою закону або положеннями договору, а від порушення цивільного права особи (постанова Верховного Суду у від 16 червня 2022 року у справі № 569/20510/19 (провадження № 61-13787св20)).
Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та чим він керується, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Необхідною умовою для відшкодування моральної шкоди є доведення позивачем перед судом факту протиправної поведінки відповідача, наявність самої моральної шкоди, її розмір та причинний зв`язок між поведінкою відповідача та заподіяною шкодою.
У справі, яка розглядається, врахувавши наведені норми матеріального права та обставини справи, належним чином дослідивши та надавши оцінку поданим сторонами доказам, суд доходить висновку про те, що позивач не довів належними та допустимими доказами завдання позивачу з вини відповідача моральної шкоди та її розміру.
Враховуючи розмір та період виникнення заборгованості зі сплати послуг з вивезення твердих побутох відходів з урахуванням перебування на обліку у квартирі позивача внутрішньо переміщеної особи, оцінка суд як неправомірного нарахування 36,88 грн заборгованості щомісячно у період з 01.02.2024 року по 06.09.2025 року є достатньою сатисфакцією, тому відсутні підстави для відшкодування моральної шкоди.
Враховуючи викладене, позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст.11, 23, 633, 634, 1167 ЦК України, Законами України "Про захист прав споживачів", Про житлово-комунальні послуги, «Про управління відходами», Правилами надання послуги з управління побутовими відходами, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №835 від 08.08.2023, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Зобов`язати Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради здійснити перерахунок вартості послуги з вивезення твердих побутових відходів споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 на одну особу в період з 01.02.2024 року по 06.09.2025 року.
В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Комунальне підприємство «Черкаська служба чистоти» Черкаської міської ради (м. Черкаси, вул. Івана Мазепи, 117, ЄДРПОУ: 03328652).
Третя особа: Черкаська міська рада (м. Черкаси, вул. О. Дашкевича, 62, ЄДРПОУ: 25212542).
Третя особа: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Третя особа: Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів про захист прав споживачів (код ЄДРПОУ 39924774, 01001, місто Київ, ВУЛИЦЯ БОРИСА ГРІНЧЕНКА, будинок 1).
Повний текст рішення складений 04 травня 2026 року.