Єдиний державний реєстр судових рішень 161/5373/26
3/154/559/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2026 року м. Володимир
Суддя Володимирського міського суду Волинської області Вітер І.Р., при секретарі Багдасаровій Л.А., з участю прокурора Книш В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , майстер лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва філії «Поліський лісовий офіс», за ч. 2 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу № 98 від 18 лютого 2026 року про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи майстром лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва філії «Поліський лісовий офіс», відповідно до п. п. «е», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись працівником державної лісової охорони, порушив встановлені законом обмеження щодо входження до складу органу управління чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, таким чином порушив вимоги п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, наказом директора Філії «Поліський лісовий офіс» №531-к від 03.04.2025 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 майстра на лісозаготівельним роботам Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва переведено на посаду майстра лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва з 01.04.2025.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 25 особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону України «Про запобігання корупції», заборонено входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України, крім випадку, передбаченого абзацом першим частини другої цієї статті.
Частиною 2 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особа, призначена (обрана) на посаду, зазначену в п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язана не пізніше 15 робочих днів з дня призначення (обрання) на посаду здійснити дії, спрямовані на припинення підприємницької діяльності та припинення її повноважень у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, якщо особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Сутність вказаного обмеження полягає в тому, що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не може входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, а сам факт такого входження, навіть без активної поведінки особи (як у випадку заборони займатися іншою оплачуваною діяльністю) є порушенням вимог закону.
Таким чином, відповідальність за зазначене порушення настає за сукупності двох умов:
1) особа входить до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації;
2) підприємство або організація до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради якої входить особа згідно з установчими документами створено з метою отримання прибутку.
Встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДРЮОФОПГФ) станом на 03.12.2025 засновником та керівником фермерського господарства «СВІЧОВКА» є ОСОБА_1 , та мав частку в статутному капіталі підприємства в розмірі 100%, що становить 3000 грн.
Відповідно до статуту фермерського господарства «СВІЧОВКА» господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти сільськогосподарську продукцію. Особа набуває статусу Засновника лише після внесення відповідних змін до тексту статуту і державної реєстрації таких змін в ЄДРЮОФОПГФ. Окрім цього статутом передбачено, що вищим керівним органом управління фермерського господарства «СВІЧОВКА» є засновники фермерського господарства.
Так 30.11.2025 ОСОБА_1 на підставі рішенням засновників фермерського господарства «СВІЧОВКА» прийняв до складу нових членів господарства, а саме ОСОБА_2 , який є його сином, безоплатно подарував свою частку в складеному капіталі фермерського господарства «СВІЧОВКА» в розмірі 3000 грн., що становить 100% розміру складеного капіталу господарства сину, ОСОБА_2 та виключив себе зі складу членів та засновників даного господарства.
09.12.2025 державним реєстратором Устилузької міської ради було внесено зміни ДО ЄДРЮОФОПГФ щодо керівника та засновників фермерського господарства «СВІЧОВКА».
Разом із тим, ОСОБА_1 , будучи призначеним на посаду майстра лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва, проігнорував вимоги ч. 2 ст. 25 Закону та станом на 16.04.2025 (16-й день) не звільнився з посади та не передав в управління іншій особі належну йому частку у статутному капіталі фермерського господарства «СВІЧОВКА».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок після призначення його на посаду передати належну йому частку у статутному капіталі у порядку, встановленому законом упродовж періоду з 00 год. 00 хв. 01.04.2025 (з дати призначення на посаду) до 23 год. 59 хв. 15.04.2025 (впродовж 15 днів).
16.04.2025 в 00 год. 00 хв. ОСОБА_1 порушив порядок та вимоги передбачені ч. 2 ст. 25 даного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 62 Господарського кодексу України (далі ГК України) підприємством визнається самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 83 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 63 ГК України (Види та організаційні форми підприємств) залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів, а саме приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб`єкта господарювання (юридичної особи).
Згідно інформації Головного управління ДПС у Волинській області за даними ІКС «Податковий блок» фермерське господарство «СВІЧОВКА» перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності єдиний податок 4 група, у фінансовій звітності малого підприємства за 2024 рік відображено чистий прибуток в сумі 47,7 тис. грн., та станом на 08.12.2025 здійснює такі види діяльності, як розведення великої рогатої худоби, вирощування овочів, баштанних, зернових культур та оптовою торгівлею цих культур.
Станом на момент виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, фермерське господарство «СВІЧОВКА» не ліквідовано, як підприємство не припинено в установленому законом порядку, має на меті, перш за все, отримання прибутку від своєї господарської діяльності.
Поняття корпоративних прав визначене у ст. 167 ГК України. Корпоративні права це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Таким чином, корпоративні права виникають в особи, яка в обмін на майнову участь у господарській організації одержує право на частку в статутному капіталі (майні) такої організації. Корпоративні права є одним з видів майнових прав, що безпосередньо пов`язані з майном та не можуть відчужуватися окремо від майна.
ЦК України серед інших об`єктів цивільних прав називає підприємство як єдиний майновий комплекс, зазначаючи при цьому, що до складу підприємства входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торгівельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 191 ЦК України). Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю і відповідно може бути об`єктом купівлі-продажу.
Оскільки підприємство це нерухоме майно, то на таке майно розповсюджуються вимоги ст. 182 ЦК України стосовно необхідності державної реєстрації права власності. Підприємство є об`єктом цивільних правовідносин, отже, має оборотоздатність (ст. 178 ЦК України), тому, відповідно, може відчужуватися.
Згідно з приписами ЦК України договір відчуження підприємства підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 657), а відтак, відповідно без такого посвідчення договір вважається неукладеним (ст. 640 ЦК України). До того ж, у випадку купівлі-продажу також необхідна державна реєстрація договору.
Згідно зі ст. 1031 ЦК України договір управління нерухомим майном підлягає нотаріальному посвідченню.
Як зазначено вище, підприємство є нерухомим майном, права засновника не можуть відчужуватися окремо, а тому відчуженню підлягає в цьому випадку не майнове право, а безпосередньо майно, тобто частка підприємства.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Частиною 3 цієї статті передбачено, якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Будучи опитаним, ОСОБА_1 повідомив, що дане правопорушення було вчинене у зв`язку із неналежним знанням антикорупційного законодавства. Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов`язаним із корупцією правопорушенням. Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначні.
Відтак, незалежно від виду суб`єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов`язком є діяти лише в рамках закону. ОСОБА_1 належним чином ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією ДСГП «Ліси України».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування на якого поширюється вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», обізнаним щодо встановлених заборон та обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, будучи керівником та засновником фермерського господарства «СВІЧОВКА», маючи у власності частку в статутному капіталі підприємства в розмірі 100%, що становить 3000 грн., порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону, щодо входження до складу органу управління чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-4 КУпАП, визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому та просив його суворо не карати.
Заслухавши думку прокурора, яка вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-4 КУпАП, оскільки ним порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України „Про запобігання корупції, проаналізувавши матеріали адмінсправи, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-4 КУпАП.
Встановлено, що наказом директора Філії «Поліський лісовий офіс» №531-к від 03.04.2025 «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 майстра по лісозаготівельним роботам Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва переведено на посаду майстра лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва з 01.04.2025.
Разом з тим, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДРЮОФОПГФ) станом на 03.12.2025 засновником та керівником фермерського господарства «СВІЧОВКА» є ОСОБА_1 , який має частку в статутному капіталі підприємства в розмірі 100%, що становить 3000 грн.
Відповідно до статуту фермерського господарства «СВІЧОВКА» господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти сільськогосподарську продукцію. Особа набуває статусу Засновника лише після внесення відповідних змін до тексту статуту і державної реєстрації таких змін в ЄДРЮОФОПГФ. Окрім цього статутом передбачено, що вищим керівним органом управління фермерського господарства «СВІЧОВКА» є засновники фермерського господарства.
30.11.2025 ОСОБА_1 на підставі рішенням засновників фермерського господарства «СВІЧОВКА» прийняв до складу нових членів господарства, а саме ОСОБА_2 , який є його сином, безоплатно подарував свою частку в складеному капіталі фермерського господарства «СВІЧОВКА» в розмірі 3000 грн., що становить 100% розміру складеного капіталу господарства сину, ОСОБА_2 та виключив себе зі складу членів та засновників даного господарства.
09.12.2025 державним реєстратором Устилузької міської ради було внесено зміни до ЄДРЮОФОПГФ щодо керівника та засновників фермерського господарства «СВІЧОВКА».
Разом із тим, ОСОБА_1 , будучи призначеним на посаду майстра лісу Микуличівського лісництва Володимир-Волинського надлісництва, проігнорував вимоги ч. 2 ст. 25 Закону та станом на 16.04.2025 (16-й день) не звільнився з посади та не передав в управління іншій особі належну йому частку у статутному капіталі фермерського господарства «СВІЧОВКА».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов`язок після призначення його на посаду передати належну йому частку у статутному капіталі у порядку, встановленому законом упродовж періоду з 00 год. 00 хв. 01.04.2025 (з дати призначення на посаду) до 23 год. 59 хв. 15.04.2025 (впродовж 15 днів).
16.04.2025 в 00 год. 00 хв. ОСОБА_1 порушив порядок та вимоги передбачені ч. 2 ст. 25 даного Закону.
Згідно з п. п. в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України „Про запобігання корупції суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 вказаного Закону особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особи здійснюють функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляють інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 25 вказаного Закону особа, призначена (обрана) на посаду, зазначену в пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язана не пізніше 15 робочих днів з дня призначення (обрання) на посаду здійснити дії, спрямовані на припинення підприємницької діяльності та припинення її повноважень у складі правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, якщо особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді)), якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку (крім випадків, коли особа здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі чи територіальній громаді, та представляє інтереси держави чи територіальної громади в раді (спостережній раді), ревізійній комісії господарської організації).
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування на якого поширюється вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», обізнаним щодо встановлених заборон та обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, будучи керівником та засновником фермерського господарства «СВІЧОВКА», маючи у власності частку в статутному капіталі підприємства в розмірі 100%, що становить 3000 грн., порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону, щодо входження до складу органу управління чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дані обставини не оспорюються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами адмінсправи, зокрема, протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, № 98 від 18 лютого 2026 року, поясненням ОСОБА_1 від 21 січня 2026 року, матеріалами ДСГП «Ліси України», листом ГУ ДПС у Волинській області від 11.12.2025, рапортами старшого о/у УСР у Волинській області ДСР Національної поліції України Сметюха А.В. від 12 грудня 2025 року витягом з реєстру ФГ «СВІЧОВКА», листом ДСГП «Ліси України» від 22.12.2025 з додатками, декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 26.03.2025, листом НАЗКУ, листом комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, науково-експертним висновком, наказом №76 від 30.08.2023 року, іншими матеріалами справи.
Зазначені докази в їх сукупності підтверджують винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-4 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону України „Про запобігання корупції за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Підстав для закриття провадження у даній справі та звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, приймаючи до уваги дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважаю за доцільне піддати його адмінстягненню в межах санкції ч. 2 ст. 172-4 КУпАП, яка передбачає покарання за вчинене ним правопорушення, у виді штрафу без конфіскації отриманого доходу, оскільки матеріалами адмінсправи не підтверджено отримання ОСОБА_1 будь-якого доходу від фермерського господарства «СВІЧОВКА» та його розмір, що підтверджується відомостю з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого( перерахованого) податку та військового збору станом на 22.10.2025.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 172-4 КУпАП, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-4 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п`ять тисяч сто) гривень.
Роз`яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави 665,60 грн. судового збору за наступними реквізитами: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимирський міський суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена у Волинському апеляційному суді протягом 10 днів з дня винесення постанови.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Копію постанови протягом трьох днів надіслати особі, щодо якої її винесено.
Суддя Ігор ВІТЕР