Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/34686/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства "Юридична фірма "СТАТУС" до Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства "Юридична фірма "СТАТУС" до Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі в якій позивач просить суд:
- визнати відмову у взятті на облік ПП "ЮФ "СТАТУС" протиправною;
- зобов`язати ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі задовольнити заяву ПП "ЮФ "СТАТУС" від 05.09.2025 р. № 9268836280 про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.10.2025 року та надати витяг з реєстру платників єдиного податку з 01.10.2025 року.
Ухвалою суду від 17.10.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 29.01.2026 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання, розгляд справи розпочато спочатку, призначено підготовче судове засідання на 10 лютого 2026 року.
Судове засідання призначене на 10 лютого 2026 року було відкладено та призначено на 23 лютого 2026 року.
23 лютого 2026 року розгляд справи відкладено на 17 березня об 11 годині 30 хвилин.
Судове засідання призначене на 17 березня 2026 року було відкладено та призначено на 24 березня 2026 року.
Протокольною ухвалою суду від 24.03.2026 прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить суд вважати п. 3 позовних вимог викладеними у такій редакції:
зобов`язати ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі задовольнити заяву ПП "ЮФ "СТАТУС" від 05.09.2025 р. № 9268836280 про застосування спрощеної системи оподаткування з першого кварталу 2026 року та надати витяг з реєстру платників єдиного податку.
Протокольною ухвалою суду від 24.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в цьому ж судовому засіданні.
Протокольною ухвалою суду від 24.03.2026 продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що перелік видів діяльності, що можуть бути внесені до групи 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку розділу 61 Телекомунікації може включати, у тому числі, але не виключно, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, що визначений пунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України. Проте сам факт зазначення суб`єктом господарювання здійснення діяльності у межах класу 61.90 не може беззаперечно свідчити про те, що підприємством здійснюється саме діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж. Відтак, декларування підприємством діяльності за кодом КВЕД 61.90 не може бути критерієм визначення заборонених для застосування спрощеної системи оподаткування (єдиний податок) видів господарської діяльності, оскільки крім зазначених у підпункті 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 ст.291 ПК України видів господарської діяльності, кодом КВЕД 61.90, визначені інші види діяльності (як то наведено вище), які не заборонені для застосування спрощеної системи оподаткування. Відповідач неправомірно прийняв рішення про відмову в застосуванні спрощеної системи оподаткування саме тільки через зазначення у Заяві кодів КВЕД 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв`язку» та 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв`язку».
30.10.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі зазначає, що у поданій ПП «ЮФ «СТАТУС» заяві серед іншого вказано види діяльності: - 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв`язку»; - 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв`язку». Відповідно до підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої групи суб`єкти господарювання, зокрема юридичні особи, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур`єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж. З набранням чинності 01.01.2022 Закону № 1089 платники єдиного податку -юридичні особи при постачанні електронних комунікаційних послуг не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Класифікація видів економічної діяльності (далі - КВЕД-2010) затверджена наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396. Цей наказ визначає методологічні основи та пояснення до позицій національного класифікатора КВЕД-2010. Згідно з КВЕД-2010 діяльність із надання послуг доступу до мережі «Інтернет» не належить до окремого класу або підкласу видів економічної діяльності, а є складовою класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв`язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв`язку». Отже, юридичні особи які здійснюють діяльність за видами економічної діяльності класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв`язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв`язку», не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
31.10.2026 року від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких представник позивача зазначив, що ПП «ЮФ «СТАТУС» включений до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж і надає послуги доступу до мережі Інтернет (код послуги IА.S1).(витяг з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг додано до позовної заяви) Іншої діяльності, ніж зареєстровано Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку підприємство здійснювати не може, виключно тільки ті види діяльності, що зазначено у витязі. ПП «ЮФ «СТАТУС» проводить технічне обслуговування власних електронних комунікацій і не надає такої послуги іншим постачальникам електронних комунікаційних мереж та/або послуг. 03 квітня 2024 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку (далі Комісія) ухвалила рішення «Про надання офіційного узагальненого роз`яснення щодо деяких питань визначення видів електронних комунікаційних послуг» №170. Комісія зробила висновок, що вид (код) послуги діяльності позивача (IА.S1) не підпадає під заборону, яка встановлена приписами підпункту 291.5.1.(8) пункту 291.5 статті 291 ПК України. Вид (код) послуги діяльності позивача не передбачає технічне обслуговування електронних комунікацій інших постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг. Суть спору полягає у неякісному написанні закону. Згідно класифікації Комісії, діяльність яку прагнув здійснювати ПП «ЮФ СТАТУС» в межах КВЕД: 61.90, кодується як IА.S1, що виключає технічне обслуговування електронних комунікацій інших постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг. Тому ПП «ЮФ «СТАТУС» може перебувати на спрощеній системі оподаткування з видом діяльності за КВЕД: 61.90.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ПП "ЮФ "СТАТУС" (код ЄДРПОУ 34369940) зареєстроване як юридична особа та основним зареєстрованим видом економічної діяльності якого є: 61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв`язку (основний); 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 62.01 Комп`ютерне програмування; 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп`ютерних систем; 69.10 Діяльність у сфері права; 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 77.33 Надання в оренду офісних машин і устаткування, у тому числі комп`ютерів; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 90.02 Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів.
05.09.2025 року ПП "ЮФ "СТАТУС" подало до ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі заяву № 9268836280 про застосування спрощеної системи оподаткування; обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування 5%, група 3, без реєстрації ПДВ.
У заяві зазначений у якості виду діяльності Підприємства клас КВЕД 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв`язку; 61.90 інша діяльність у сфері електрозв`язку.
Листом ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 08.09.2025 №3810/6/21-22-04-03-08 повідомлено, що у поданій заяві від 05.09.2025 року № 9268836280 вказано види діяльності, які не відповідають вимогам п. 291.5 ст. 291 Кодексу, а саме: 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв`язку; 61.90 інша діяльність у сфері електрозв`язку. У ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі відсутні підстави щодо задоволення заяви ПП "ЮФ "СТАТУС" від 05.09.2025 року № 9268836280 про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.10.2025 року.
12.09.2025 року ПП "ЮФ "СТАТУС" подало до ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі заяву, в якій повідомило про незгоду з висновками податкового органу та просило переглянути рішення про відмову в застосуванні спрощеної системи оподаткування та зареєструвати ПП "ЮФ "СТАТУС" платникам єдиного податку третьої групи з 01.10.2025 року.
Листом від 30.09.2025 року № 4427/6/21-22-04-03-05 ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі повідомило, що юридичні особи які здійснюють діяльність за видами економічної діяльності 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв`язку; 61.90 інша діяльність у сфері електрозв`язку не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Не погодившись із вищезазначеною відмовою у взятті на облік, ПП "ЮФ "СТАТУС" звернулось за судовим захистом із даним позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до пункту 291.2 статі 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статі 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1-298.1.4 цієї статті (абз. 1 п.298.1 ст.298 ПК України).
Згідно абз. 1 пп. 298.1.1, пп.298.1.4, пп.298.1.5 п.298.1 ст.298 ПК України, для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб`єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.
Суб`єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб`єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб`єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб`єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою.
При цьому якщо суб`єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
Форма розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених цим Кодексом для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому цим Кодексом, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.
Згідно з пунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб`єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур`єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
Тобто, законодавцем визначено підстави, за наявності яких суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи, а саме, які здійснюють діяльність з надання послуг поштового зв`язку, телефонного зв`язку (фіксованого з проводним та безпроводним доступом, рухомого), з надання іншим особам послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.
Єдиним органом виконавчої влади, який має повноваження встановлювати види та опис електронних комунікаційних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку (НКЕК).
3 01 січня 2022 року набрав чинності Закон України від 16.12.2020 №1089-IX «Про електронні комунікації» (далі - Закон №1089-IX), який визначає правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов`язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.
Відповідно до визначень, наведених у частині першій статті 2 Закону №1089-IX:
- мережа Інтернет (Інтернет) - глобальна електронна комунікаційна мережа, що призначена для передачі даних та складається з фізично та логічно взаємоз`єднаних окремих електронних комунікаційних мереж, взаємодія яких базується на використанні єдиного адресного простору та на використанні інтернет-протоколів, визначених міжнародними стандартами (пункт 54);
- послуга доступу до мережі Інтернет - електронна комунікаційна послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з`єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується (пункт 80);
- електронна комунікаційна мережа - комплекс технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг (пункт 25);
- електронна комунікація (телекомунікація, електрозв`язок) - передавання та/або приймання інформації незалежно від її типу або виду у вигляді електромагнітних сигналів за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (пункт 28);
- електронна комунікаційна послуга - послуга, що полягає в прийманні та/або передачі інформації через електронні комунікаційні мережі, крім послуг з редакційним контролем змісту інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж і послуг (пункт 27);
- постачальник електронних комунікаційних послуг - суб`єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг (пункт 87);
- постачальник електронних комунікаційних мереж - суб`єкт господарювання, який надає послуги доступу до електронної комунікаційної мережі, що знаходиться в його володінні, та до пов`язаних з нею засобів, або з використанням віртуальних мереж (пункт 85);
- оператор електронних комунікацій (оператор) - суб`єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов`язаними засобами; у разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж; у разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг (пункт 70).
Згідно з частиною другою статті 19 Закону №1089-IX право власності та право на технічне обслуговування і експлуатацію електронних комунікаційних мереж може належати будь-якій фізичній особі - підприємцю або юридичній особі, незалежно від форм власності, які є резидентами України.
Надання електронних комунікаційних мереж та послуг на території України є виключним правом юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих відповідно до законодавства (резиденти України).
Відповідно до ч.2 ст.16 Закону № 1089-IX суб`єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до регуляторного органу повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій (далі - Повідомлення). Обов`язок з надання Повідомлення не поширюється на надання послуг міжособистісних електронних комунікацій без використання ресурсу нумерації.
Згідно п.8 ч.3 ст.16 Закону №1089-IX у Повідомленні зазначається вид та опис електронних комунікаційних послуг. Інформація вноситься до Повідомлення шляхом проставляння суб`єктом господарювання відмітки навпроти найменування відповідного виду послуг чи доступу. У разі відсутності в орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг, затвердженому регуляторним органом, послуги, яку надає суб`єкт господарювання, вид та опис такої послуги надаються в довільній формі.
Враховуючи наведене, при поданні Повідомлення суб`єкт господарювання самостійно визначає необхідний перелік видів електронних комунікаційних послуг згідно з Орієнтовним переліком, а в разі відсутності в Орієнтовному переліку послуги, яку надає суб`єкт господарювання, вид та опис такої послуги надаються ним в довільній формі.
На підставі поданих суб`єктами господарювання Повідомлень, НКЕК веде в електронному вигляді Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, за встановленими нею порядком та формою. Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг розміщений у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКЕК.
Постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг у встановленому порядку отримують витяги з Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, які зокрема містять інформацію про код, вид та опис електронних комунікаційних послуг та код юридичних осіб за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) - для фізичних осіб - підприємців.
Єдиним ресурсом, де відображаються актуальні дані про постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, в тому числі про надання того чи іншого виду послуг у сфері електронних комунікацій, є Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг (далі - Реєстр). Документом, який може підтвердити право суб`єкта господарювання на надання того чи іншого виду послуг у сфері електронних комунікацій, є Витяг з Реєстру, наданий уповноваженими посадовими особами НКЕК.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку від 20 квітня 2022 року №30 «Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за №502/37838 (зі змінами), затверджено Порядок ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та його форму, а також Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг.
Згідно з витягом з Реєстру постачальників електронних комунікаційних послуг, оприлюдненого на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку, надалі НКЕК, ПП "ЮФ "СТАТУС" здійснює діяльність постачальника електронних комунікаційних послуг за наступними видами діяльності:
IA.S1 - послуга доступу до мережі Інтернет - послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з`єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується. У тому числі послуга широкосмугового доступу до мережі Інтернет. З використанням мережі: (власної мережі). Безпосереднє логічне взаємоз`єднання мережі постачальника електронних комунікаційних послуг з мережами постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг інших держав.
TS.S3 - послуга передачі сигналів у електронних комунікаційних мережах для надання в користування каналів, VPN, тощо - послуга із приймання/передавання інформаційних сигналів, інформації у формі, придатній для автоматизованої обробки її засобами обчислювальної техніки, технічними та програмними засобами, у мережі для надання в користування каналів, VPN, тощо, з використанням проводового або безпроводового доступу до мережі. З використанням мережі: (власної мережі). Безпосереднє логічне взаємоз`єднання мережі постачальника електронних комунікаційних послуг з мережами постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг інших держав.
OS.S1 - послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж - послуга з підтримки у працездатному стані обладнання електронних комунікаційних мереж в процесі його експлуатації, при якому воно здатне виконувати задані функції, зберігаючи задані значення параметрів у межах, які встановлені в нормативно-технічній документації; експлуатації електронних комунікаційних мереж: інших постачальників електронних комунікаційних мереж, інших суб`єктів господарювання. З використанням мережі.
NA.N2 - послуга доступу до мережі Інтернет іншим постачальникам мереж та/або послуг - послуга з доступу до мережі Інтернет іншим постачальникам мереж та/або послуг, ІР транзит тощо з можливістю організації логічних та/або фізичних інтернет-з`єднань. З використанням мережі: фіксованого зв`язку. Безпосереднє логічне взаємоз`єднання мережі постачальника електронних комунікаційних послуг з мережами постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг інших держав.
NA.N4 - Послуга доступу до мережі обміну Інтернет-трафіком (IXP) - Послуга доступу до мережі обміну Інтернет-трафіком (IXP) шляхом надання доступу до мережевого устаткування, що дозволяє встановлення фізичних та логічних взаємоз`єднань більше ніж двох незалежних автономних систем (AS) для обміну Інтернет-трафіком. З використанням мережі: Безпосереднє логічне взаємоз`єднання мережі постачальника електронних комунікаційних послуг з мережами постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг інших держав.
Відтак, оскільки під час реєстрації діяльності у НКЕК у відповідності до вимог ЗУ «Про електронні комунікації» ПП "ЮФ "СТАТУС" зазначило такий вид діяльності як OS.S1 - послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж, з урахуванням приписів підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України ПП "ЮФ "СТАТУС" не може бути платником єдиного податку першої - третьої груп.
Крім того, відповідно до Класифікатору видів економічної діяльності 2010 року клас 61.90 включає:
1) надання спеціалізованих телекомунікаційних додатків, таких як супутниковий трекінг (визначення місцезнаходження через супутник), комунікаційна телеметрія (техніка вимірювання відстані), та експлуатацію радіолокаційних станцій;
2) експлуатацію супутникових терміналів функціонально пов`язаних з однією або більше наземними телекомунікаційними системами та здатними передавати й одержувати дані від супутникових систем;
3) надання доступу до мережі Інтернет через мережі, встановлені між клієнтами та Інтернет-провайдерами, що не належать або контролюють ISP, таких як комутований доступ до мережі Інтернет тощо;
4) надання телефонного зв`язку та доступу до мережі Інтернет в загальнодоступних будівлях;
5) надання телекомунікаційних послуг за допомогою існуючих телекомунікаційних з`єднань; - передавання голосу в реальному часі через Інтернет-протокол (VOIP);
6) перепродаж телекомунікаційних послуг (наприклад, купівля та перепродаж ємності мережі без надання додаткових послуг).
Тобто, зважаючи на те, що клас 61.90 включає, зокрема, надання телефонного зв`язку, здійснення вказаного виду діяльності підпадає під обмеження перебування на єдиному податку згідно з пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПК України.
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що у спірному випадку контролюючим органом правомірно відмовлено у задоволенні заяви ПП "ЮФ "СТАТУС" від 05.09.2025 року № 9268836280 про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.10.2025 року.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
На думку суду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів правомірність прийняття оскаржуваних рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
З урахуванням висновку суду про відмову у задоволенні позову, суд зазначає про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору.
Керуючись статтями 9, 12, 72-77, 139, 242-246, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Юридична фірма "СТАТУС" до Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.