Рішення № 136167847, 01.05.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.05.2026
Номер справи
280/1640/26
Номер документу
136167847
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01 травня 2026 року Справа № 280/1640/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Комунального некомерційного підприємства «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради (69118, м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, буд. 9, ЄДРПОУ 35535544), Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання постанови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач - 1), Комунального некомерційного підприємства «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради (далі відповідач - 2), Військової частини НОМЕР_3 (далі відповідач -3), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради від 09 лютого 2026 року №2026-0209-1429-4422-0 щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 ;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та відправлення до Військової частини НОМЕР_3 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 09 лютого 2026 року №654 «Про призов резервістів і військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову та направлення для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період до Військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 ;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_3 направити ОСОБА_1 на проходження військово-лікарської комісії для визначення стану його здоров`я щодо подальшої придатності несення ним військової служби.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що не погоджується з результатами та висновками обстеження і медичного огляду, вважає, висновок протиправним, необґрунтованим, сформованим без проведення належного медичного огляду та обстеження, огляду Військово-лікарською комісією (ВЛК) територіального центру комплектування та соціальної підтримки Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня № 7» Запорізької міської ради, проведений формально без дотримання належних процедур. Членами ВЛК проігноровані скарги позивача на стан його здоров`я, фактично його огляд не проводився, позивача не було оглянуто хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом та іншими спеціалістами. Позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 04 березня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1640/26, розгляд справи призначено без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання та витребувано у відповідача докази по справі.

Також, вказаною ухвалою судді від відповідачів витребувано докази по справі.

Комунальне некомерційне підприємство «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради проти задоволення позову заперечило та 11 березня 2026 року подало до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Так, у позові позивач стверджує, що відсутні записи у картці обстеження та медичного огляду лікаря-невропатолога, хоча в той же час підтверджує його проходження та надає копію запису №258431912/1, підтверджує те, що процедура проходження медичного огляду не порушена, а сталася помилка людського фактору, через велику завантаженість, що спричинила факт не внесення відповідного запису лікарем невропатологом. Тому, не зрозуміло, чому позивач, вважає це порушення процедури проходження медичного огляду, якщо лікаря-невропатолога він все таки проходив. Тож, цей аргумент ОСОБА_1 є необґрунтованим. Позивач, вважає що порушена процедура відповідно, у зв`язку із тим, що не було проведено ряд досліджень відповідно до пункту 3.4. глави 3 розділу ІІ Наказу №402, однак у пункті 8 картки обстеження та медичного огляду № 163 міститься записи про проведення відповідних досліджень, а також, це підтверджує Результати лабораторних досліджень, отже підстави позивача є недоведеними та спростованими. Таким чином, огляд позивача 09 лютого 2026 року був проведений компетентною комісією у відповідності до вимог Положення № 402 як інстанцією, наділеною відповідними повноваженнями згідно з чинним законодавством. В задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

16 березня 2026 року представником позивача до суду подано відповідь на відзив, у якій останній не погоджується із доводами представника КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради, викладеними у відзиві на позов.

17 березня 2026 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду надійшов відзив на позов, у якому останній вказує про відсутність порушень з боку КНП «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради в частині порушення процедури медичного огляду та вказує, що позивача мобілізовано 09 лютого 2026 року правомірно згідно поіменного списку після проходження позивачем ВЛК.

Військова частина НОМЕР_3 також заперечила проти задоволення позову та 23 березня 2026 року подала до суду відзив на позов у якому вказала, що згідно з доповіддю старшого лейтенанта ОСОБА_2 , тимчасово виконуючого обов`язки командира запасної роти військової частини НОМЕР_3 від 20 березня 2026 року № 71/280/242, о 12:00 20 березня 2026 року під час перевірки наявності особового складу в розташуванні запасної роти АДРЕСА_4 виявлено відсутність військовослужбовця Військової частини НОМЕР_3 солдата ОСОБА_1 , солдата резерву запасної роти військової частини НОМЕР_3 . Солдат ОСОБА_1 , при телефонній розмові повідомив, що знаходиться за місцем проживання в м. Запоріжжя й не прибуде в розташування підрозділу запасної роти. Викладені обставини свідчать про безпідставність позовних вимог до Військової частини НОМЕР_3 та неможливість їх фактичного виконання до повернення позивача на службу. В задоволенні позову просить відмовити.

23 березня 2026 року представником позивача до суду подано відповідь на відзив у якій вказує, що відповідно до пункту 88 Порядку №560, на основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору (у разі потреби) резервістам та військовозобов`язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби вручається під особистий підпис або надсилається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу їх місця проживання. Втім, жодної повістки позивачу вручено не було, наказ під підпис для ознайомлення позивачу також не надавався, відтак, відповідачем 1 не було належним повідомлено та доведено до відома позивачу інформацію щодо його мобілізації та місця направлення до служби. Окрім того, вказує, що поданий ІНФОРМАЦІЯ_2 відзив свідчитьпро формальне ставлення працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 до свого обов`язку щодо проведення законної мобілізації.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

Згідно Довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 , доданої до відзиву на позов, громадянина ОСОБА_1 08 лютого 2026 року о 16 год. 01 хв. працівнакми поліцейського взводу № 1 роти 3 батальйону 2 полку УПП в Запорізькій області доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв`язку із порушенням правил військового обліку та в подальшому напарвлено на ВЛК.

09 лютого 2026 року позивачу проведено медичний огляд Військово-лікарською комісією територіального центру комплектування та соціальної підтримки Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 7» Запорізької міської ради, позивач визнаний придатним до військової служби на підставі статті 61в графи ІІ розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №402.

Відповідно до наданої картки обстеження та медичного огляду 09 лютого 2026 року позивач оглянутий лікарями (терапевт, хірург, офтальмолог,невролог, ЛОР, психіатр), ВКЛ проведені лабораторні дослідження крові, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ, вимір внутрішньоочного тиску.

Наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 09 лютого 2026 року за № 654 ОСОБА_3 призвано та напарвлено для проходження служби під час мобілізації, в особливий період ререзрівістів і військовозобов`язаних відповідно до поіменного списку № 09/522 від 09 лютого 2026 року, які призвані і відправлені до Військової частини НОМЕР_3 в складі команди НОМЕР_3 .

Згідно витяну з наказу командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 09 лютого 2026 року за № 41 позивача зараховано у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_3 та поставлено на всі види забезпечення.

Вважаючи протиправною довідку військово-лікарської комісії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Нормами статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов`язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.

Вказане кореспондується також з положеннями частини першої статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 Закону №2232-XII).

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).

Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.

військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Підпунктом 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК;

ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

Відповідно до підпункту 2.5.2 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК (підпункту 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу I Положення № 402).

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Відповідно до пункту 3.1, 3.2, 3.4, 3.5 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов`язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.

ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов`язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров`я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.

Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов`язаних до військової служби за станом здоров`я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов`язаних до військової служби, подані ними скарги та об`єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов`язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Під час огляду військовозобов`язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень здійснюється лікарями із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов`язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов`язаний, що характеризують його стан здоров`я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

Військовозобов`язаний під час проведення медичного огляду зобов`язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

Зазначені документи, а також особові справи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу запасу ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

У позовній заяві представник позивача зазначав, що згідно листа КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР ЗР ЗО від 24 лютого 2026 року за № 01/37/1/0504 позвиача із КНП «Клініка «Сімейний лікар» ШСР ЗР ЗО напарвлено до Комунального некомерційного підприємства «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради на додаткове обстеження за станом здоров`я, яке відповідачем 1 у відповідності до Положення № 402 проведене не було.

Такі доводи позивача спростовуються наявною в матеріалах справи карткою обстеження та медичного огляду, відповідно до якої, 09 лютого 2026 року позивач на виконання вимог Положення № 402 оглянутий лікарями (терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, ЛОР, психіатр), ВКЛ проведені лабораторні дослідження крові, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ, вимір внутрішньоочного тиску.

Тобто, відповідачем 1 позивачу проведено повний медичний огляд позивача, який вимагається для військовозобов`язаних Порядком № 402.

При цьому, фіксація в електронній системі Heal24 оглядів позивача із коротким проміжком часу не свідчить про непроведення лікарями огляду позивача.

Окрім того, із змісту позову не зрозуміло, які обстеження, окрім тих, перелік яких вказаний у Положені № 402, відповідач 1 мав провести під час медичного огляду позивача.

Обґрунтовуючи протиправність висновку ВЛК у оскаржуваній постанові, позивач також вказує, що при проведенні ВКЛ не враховані наявні у нього захворювання та стан його здоров`я.

Суд зазначає, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Згідно з частиною 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозам позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності для проходження військової служби, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово- лікарської комісії.

Суд також враховує, що пункт 3.3 глави 3 розділу I Положення № 402 встановлює, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Суд зауважує, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП у судовому порядку.

Згідно із нормами Положення № 402, у разі незгоди з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП, громадянин має право звернутися з заявою та його направляють для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

У свою чергу, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП (підпункт 2.8.3 пункту 2.8 глави 2 розділу I Положення № 402).

Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 3.3 глави 3 розділу І Положення №402 підлягають дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень ВЛК районного (міського) ТЦК та СП на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військовозобов`язаного, належить до функцій ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 не приймала, суд дійшов висновку, що позивачем не використаний порядок визначений Положенням № 402 процедури оскарження результатів медичного огляду.

Підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття, під час судового розгляду не встановлено.

З огляду на вказане, суд не вбачає правових підстав для скасування постанови відповідача 1.

З огляду на те, що інші вимоги заявлені до ІНФОРМАЦІЯ_4 є похідними, то такі позовні вимоги також задоволенню не підлягають.

Відтак, враховуючи те, що під час розгляду справи позивачем не доведено допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Комунального некомерційного підприємства «МІСЬКА ЛІКАРНЯ №7» Запорізької міської ради (69118, м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, буд. 9, ЄДРПОУ 35535544), Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання постанови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 01 травня 2026 року.

Суддя Д.В. Татаринов