Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2011 № 55/216
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача: Ревель С.М. - юрист
від відповідача: Прохорчук Р.В. - юрист
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Українська міська рада Обухівського району Київської області
на рішення Господарського суду м.Києва від 15.10.2010
у справі № 55/216 ( .....)
за позовом Українська міська рада Обухівського району Київської області
до ТОВ "Конча-Заспа"
третя особа позивача
третя особа відповідача
про стягнення 12066826,60 грн.
ВСТАНОВИВ:
Українська міська рада Обухівського району Київської області звернулась до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “Конча-Заспа” про внесення змін до договору оренди та стягнення збитків у розмірі 12154230,16 грн.
Представник позивача подав 15.10.2010р. заяву про зміну позовних вимог, просить стягнути з відповідача збитки у розмірі 12066826,60 грн.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 15.10.2010р. по справі № 55/216 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернувся з апеляційною скаргою, просить його скасувати, оскільки вважає, що судом неповністю з»ясовано обставини справи, внаслідок чого прийнято рішення, яке не відповідає обставинам справи.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Конча-Заспа", уклавши із Українською міською радою 05.03.2007 року договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.04.2002 р., взяло на себе обов'язок сплачувати 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує.
У лютому 2008р. на виконання вимог Закону України «Про оцінку земель» Державним підприємством» Київський науково-дослідний інститут землеустрою» на замовлення Виконавчого комітету Української міської ради було здійснено нову нормативну оцінку земель м.Українка та с.Плюти. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок є підставою для внесення змін до договору оренди. Зміна орендної плати є істотною зміною обставин, згідно ст.. 15 Закону України «Про оренду землі».
Однак, відповідач незважаючи на належне повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди до договору оренди ухиляється від його укладення.
Позивач зазначає, що відповідач умисно та безпідставно ухиляється від виконання вимог позивача із новою нормативною грошовою оцінкою орендованої ним земельної ділянки, чим порушує право Української міської ради на отримання плати за оренду землі у місцевий та державний бюджет.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, колегія встановила наступне.
Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до ч. 5 ст.16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Положеннями статті 9 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.
Згідно із статтею 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється (ст.. 125 ЗК України).
02.04.2010р. між позивачем (орендодавець за договором) та відповідачем (орендар за договором ) було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець на підставі рішення 22 сесії ХХІІІ скликання Української міської ради від 05.02.2002р. надає в оренду, а орендар приймає строком на 49 років у довгострокове користування земельну ділянку площею 147,0га (в межах Української міської ради –147,0га), згідно з планом (схемою) земельної ділянки та кадастрового плану землекористування, що додаються.
Відповідно до п. 2.1, п.2.4 укладеного договору оренда земельної ділянки проводиться з оплатою у розмірі 34,00 грн. за 1 га в рік (з врахуванням щорічного коефіцієнту інфляції). Визначена сума орендної плати є незмінною протягом наступного року, починаючи з 01 січня. Перегляд ставок орендної плати може бути здійснений за згодою сторін.
Пунтком 8 укладеного договору сторони погодили, що зміна, припинення, поновлення, розірвання цього договору проводиться у відповідності з вимогами розділу V Закону України “Про оренду землі”.
Договір посвідчений 02.04.2002р. приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Семенченком І.М. за № 811, договір зареєстровано в Обухівському районному віддлі земельних ресурсів 02.04.2002р. за № 38.
04.12.2006р. на 7-8 сесії Української міської ради V скликання було прийнято рішення «Про затвердження Проекту землеустрою, внесення змін до рішення 22-ї сесії Української міської ради ХХІІІ скликання від 05.02.20002 та затвердження номативної грошової оцінки земель житлово-рекреаційного комплексу «Нові Плюти».
На підставі вищезазначеного рішення 05.03.2007р. між позивачем та відповідачем було внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 02.04.2002р., в тому числі до п.2.1. Договору, який викладено в наступній редакції: «Річна плата за орендовану земельну ділянку вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10% (десяти відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням щорічного коефіцієнта інфляції. Крім того, на орендну плату може нараховуватись податок на додану вартість, якщо це передбачено законодавством України».
Відповідно до Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, ном, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населенних пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межеми населенних пунтків земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення – не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
У зв»язку із закінченням у лютому 2008 року строку дії нормативної грошової оцінки земель по м.Українка та села Плюти, між Виконавчим комітетом Української сільської ради та Державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» було укладено договір про виконання робіт з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах Української міської ради. За актом приймання-передачі інститутом було передано технічну документацію з грошової оцінки земель Української міської ради.
Рішенням 38-ї сесії Української міської ради від 14.05.2009р. було затверджено нову нормативну грошову оцінку землі м.Українка, що була виконана відповідно до Порядку проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, визначеного ст.18 Закону України “Про оцінку земель”.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаної Відділом Держкомзему у м.Українка Обухівського району Київської області за №12-01/102 від 14.04.10р. нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром-899300.00м.кв., яка орендується Відповідачем становить 84238694,51 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаної Відділом Держкомзему у м.Українка Обухівського району Київської області за №12-01/103 від 14.04.10р. нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром –398300,00 м.кв., яка орендується Відповідачем становить 36514925,16 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаної Відділом Держкомзему у м.Українка Обухівського району Київської області за №12-01/104 від 14.04.10р. нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки розміром –172400,00 м.кв., яка орендується відповідачем становить 147156,33 грн.
Позивач листом №1022/0/3-09 від 18.05.2009р повідомив відповідача про необхідність отримання в Управлінні земельних ресурсів нової нормативно-грошової оцінки до 07.06.2009р. довідки про нову нормативно-грошову оцінку орендованої землі. Також відповідача було повідомлено про необхідність до 01.07.2009р. явки до нотаріуса, який посвідчував договір оренди, для укладення додаткової угоди та висловлення погодження сплати зміненої орендної палти у відповідній сумі від нормативної вартості земельно ділянки з 01.06.2009р. Також відповідача було повідомлено, що у разі незгоди на укладення додадкової угоди до договору буде вважатись порушенням зобов»язання та буде підставою для розірвання догвоору та компенсації недоотриманої суми оредної плати.
В газетах “Київська правда” № 72 від 14.07.2009р. та №73 від 16.07.2009р. та “Обухівський край” № 45 від 16.06.2009р. та №49-50 від 03.07.2009р. було надруковано оголошення про встановлення нової нормативної грошової оцінки земель на території Української міської ради, в якому позивач повідомляв всіх орендарів про необхідність внесення змін до договорів оренди земельних ділянок.
Враховуючи, ту обставину, що розмір орендної палти має бути змінений на підставі вимог ЗаконуУкраїни «Про оцінку земель», колегія вважає вимоги орендаря про збільшення розмірів орендної плати правомірними, оскільки п. 2.1. договору від 05.03.2007р. про внесення змін до договору оренди встановлено, що річна орендна плата за орендовану землю становить 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням щорічного коефіцієнта інфляції.
Однак, відповідач в порушення умов укладеного договору зобов»язання по сплаті 10% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки належним чином не виконує.
Стаття 2 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про плату за землю» та ст.. 206 Земельного кодексу України обов»язок сплачувати плату за користування землею в Україні покладається на землекористувача.
Враховуючи умови п. 2.1. договору від 05.03.2007р. про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.04.2008р., згідно якого має бути встановлена орендна плата у розмірі 10% від нової нормативної грошової оцінки землі та із змісту якого випливає, що сторони досягли згоди щодо такої істотної умови Договору, як розмір орендної плати, та з передбачили коригування орендної плати, тобто погодили, що розмір орендної плати буде постійно зростати.
Статтею ст. 290 Господарського кодексу України встановлено, що розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Відповідно до ст.22 ЦК України під збитками розуміються, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
Збитки – це об’єктивне зменшення будь-яких майнових благ, яке пов’язане з утиском його інтересів, як учасника певних суспільних відносин, і яке виражається у зроблених ним витратах, тощо. Застосування відповідальності у вигляді відшкодування заподіяних невиконанням або неналежним виконанням зобов’язань збитків, можливе лише за наявності складу правопорушення, до якого входять такі елементи: протиправна поведінка; наявність збитків; причинний зв’язок між протиправною поведінкою та спричиненням збитків; наявність вини.
Аналогічні положення містяться в ст.ст. 224, 225 ГК України, згідно з якими учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або встановлені вимоги, щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати нанесені цим збитки суб'єкту права або законні інтереси якого порушені.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
На підставі вищевикладеного колегія приходить до висновку, що документи, які знаходяться у справі є достатніми доказами, що підтверджують факт вини відповідача, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 12154230,16 грн. недоотриманих орендних платежів.
Колегія не приймає до уваги заперечення відповідача, що отримавши лист Української міської ради 1022/0/3-09 від 18.05.2009р. він відразу звернувся в Управління земельних ресурсів в Обухівському районі Київської області для отримання довідки про нову нормативно грошову оцінку орендованої земельної ділянки, яка необхідна для внесення змін до договору орендної укладеного 02.04.2002 року між позивачем та відповідачем. Однак отримавши лист № 2942 від 07.09.2009 року з повідомленням про те, що видача довідок про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок, що знаходяться на території Української міської ради призупинено, відповідач усвідомлюючи необхідність сплати орендної плати по новій нормативно грошовій оцінці землі, припинив будь-які дії направлені на внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 02.04.2002, в зв'язку із зміною нормативно грошової оцінки землі.
Відповідач маючи змогу та законне право звернутися до суду з оскарженням бездіяльності Управління земельних ресурсів в Обухівському районі Київської області до суду не звертався, Українська міську раду про намір укладення додаткової угоди та про незаконні дії (бездіяльність) Управління земельних ресурсів в Обухівському районі Київської області не повідомляв.
Незаконність дій Управління земельних ресурсів в Обухівському районі Київської області, щодо відмови в наданні довідки про нормативно-грошову оцінку орендованої земельної ділянки підтверджується рішенням Обухівського районного суду від 21 грудня2009 року по справі 2-а-4181/09(в матеріалах справи).
Згідно ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано суду належних доказів, що підтверджують необґрунтованість вимог позивача.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія вважає, що рішення місцевого суду не відповідає фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.
В зв’язку з задоволенням позовних вимог відповідно до ст.49 ГПК України на відповідача слід покласти витрати позивача по сплаті державного мита, подання апеляційної скарги та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 80, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Української міської ради Обухівського району Київської області задовольнити.
Рішення Господарського суду м.Києва від 15.10.2010р. у справі № 55/216 скасувати.
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конча-Заспа» ( 04070, м.Київ, Подільський р-н, вул..Іллінська, 16, код ЄДРПОУ 31705954) на користь Української міської ради Обухівського району Київської області ( м.Українка Обухівського району, Київської області, вул..Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 35161509, р/р 31426000800451 в УДК Київської області МФО 821018, код 24884653)12154230,16 грн. збитків.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конча-Заспа» ( 04070, м.Київ, Подільський р-н, вул..Іллінська, 16, код ЄДРПОУ 31705954) до Державного бюджету України (р/р 31110095700011 банк ГУ ДКУ у м.Києві УДК у Шевченківському районі м.Києва , код банку 820019, код ЄДРПОУ 26077968) 25500, 00 грн. витрат за подання позовної заяви, 236, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та 12 750, 00 грн. витрат за подання апеляційної скарги.
Видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суд м.Києва.
Матеріали справи № 55/216 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
26.01.11 (відправлено)