Єдиний державний реєстр судових рішень Справа 556/494/26
Номер провадження 3/556/601/2026
П ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.03.2026 року Суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Котик Л.О., розглянувши матеріали, що надійшли від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за реєстрацією АДРЕСА_1 , начальник групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
За ст. 172-14 ч.2 КУпАП, -
встановив:
Згідно Протоколу ЛВР №223 про військове адміністративне правопорушення від 20.02.2026 року про адміністративне правопорушення, сержант ОСОБА_1 проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_4 на посаді начальника групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі на посаді начальника групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_3 , 28.01.2026 близько 13.00 будучи по АДРЕСА_2 під час виконання обов`язків військової служби, а саме здійснення оповіщення громадян по призову на військову службу, застосував фізичну силу здійснив примусове переміщення гр. ОСОБА_2 у цивільному одязі до транспортного засобу, чим обмежив конституційні права останнього щодо гідності та недоторканості, чим вчинив в умовах особливого періоду та дії воєнного стану військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП.
В судовому засіданні начальник групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_3 сержант ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення визнав повністю, підтвердив, що дійсно на оприлюдненому відео зафіксовані він та зазначені вище військовослужбовці.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про доведеність вини сержанта ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-14 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 , окрім визнання винуватості, про що останній вказав під час розгляду справи, у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами справи, які у відповідності до ст. 251 КУпАП є доказом у справі про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом ЛВР №223 про військове адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП від 20.02.2026, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_3 . ОСОБА_2 , відеозаписом на оптичному диску та іншими матеріалами справи.
Як зазначено у протоколі ЛВР №223 про військове адміністративне правопорушення від 20.02.2026, під час проходження військової служби на вищевказаній посаді сержант ОСОБА_1 , як військова службова особа, у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов`язаний діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, свято і непорушно додержуватись їх, знати та виконувати свої службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених за посадою, поводитись з гідністю і честю та не вдаватись до негідних вчинків.
Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Однак, сержант ОСОБА_1 , під час проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_4 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин.
Встановлено, що в мережі Інтернет, було оприлюднено відеозапис щодо можливих неправомірних дій посадових осіб ТЦК та СП у АДРЕСА_2 в частині незаконного затримання та застосування заходів фізичного впливу відносно цивільного громадянина.
Оглядом відеозапису за посиланням https://t.me/rivne_golovne/47665 встановлено присутність транспортного засобу марки "Volkswagen" з номерним знаком " НОМЕР_1 ", а також присутність осіб у військовій формі одягу, які із застосуванням фізичної сили здійснюють примусове переміщення особи у цивільному одязі до зазначеного транспортного засобу.
Так, по приїзду посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) було встановлено осіб у військовій формі одягу, які були присутні на відео та здійснювали примусове переміщення особи у цивільному одязі.
Ними виявились військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: старший сержант ОСОБА_4 , старший солдат ОСОБА_5 , сержант ОСОБА_1 та солдат ОСОБА_6 .
Вказані вище військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 , 28.01.2026 здійснювали оповіщення в АДРЕСА_2 та входили до складу групи оповіщення № 2, під час якого використовували транспортний засіб марки "Volkswagen" з номерним знаком " НОМЕР_1 " відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.01.2026 № 33.
Окрім того, в ході перевірки встановлено, що 28.01.2026 під час заходів оповіщення в АДРЕСА_2 групою оповіщення №2 виявлено громадянина ОСОБА_2 , який у зв`язку із порушенням правил військового обліку перебував у розшуку.
Жодних пояснень з приводу подій, які відбувались 28.01.2026 під час здійснення мобілізаційних заходів відносно громадянина ОСОБА_2 військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 - старший сержант ОСОБА_4 , старший солдат ОСОБА_5 , сержант ОСОБА_1 та солдат ОСОБА_6 надавати відмовились.
У подальшому громадянина ОСОБА_2 було призвано на військову службу та направлено для проходження базової загальновійськової підготовки до військової частини НОМЕР_2 .
В свою чергу, на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , було направлено доручення щодо опитування військовослужбовця ОСОБА_2 з приводу подій висвітлених у відеозаписі, які було оприлюднено в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Із пояснень ОСОБА_2 також встановлено, що 28.01.2026 близько 13.00 останній був силоміць поміщений до транспортного засобу представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 по АДРЕСА_2 та у подальшому громадянина ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 та направлено для проходження військово- лікарської комісії.
З вище наведеного слідує, що сержант ОСОБА_1 , за своїм військовим званням та службовими обов`язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є військовою службовою особою.
Однак, сержант ОСОБА_1 , під час проходження військової служби у АДРЕСА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин, 24.02.2022, який діє і по даний час.
Відповідно до абзацу 11 ст. 1 Закону У країни «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно абзацу 5 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обовязку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільово1) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення №154) визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Положеннями абзацу одинадцятого пункту 9 Положення №154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють, зокрема заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов`язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Встановлено, що в мережі Інтернет було оприлюднено відеозапис стосовно можливих неправомірних дій посадових осіб - військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 старшого сержанта ОСОБА_4 , старшого солдата ОСОБА_5 , сержанта ОСОБА_1 та солдата ОСОБА_6 в частині незаконного затримання цивільного громадянина.
Оглядом відеозапису за посиланням за посиланням https://t.me/rivne_golovne/47665 встановлено присутність транспортного засобу марки "Volkswagen" з номерним знаком " НОМЕР_1 ", а також присутність осіб у військовій формі одягу, які із застосуванням фізичної сили здійснюють примусове переміщення особи у цивільному одязі до зазначеного транспортного засобу.
Ними виявились військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: старший сержант ОСОБА_4 , старший солдат ОСОБА_5 , сержант ОСОБА_1 та солдат ОСОБА_6 .
Вказані вище військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 , 28.01.2026 здійснювали оповіщення в АДРЕСА_2 та входили до складу групи оповіщення № 2, під час якого використовували транспортний засіб марки "Volkswagen" з номерним знаком " НОМЕР_1 " відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.01.2026 № 33.
Таким чином, начальник групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_3 сержант ОСОБА_1 , під час проходження військової служби у зазначеному центрі комплектування, в порушення вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 28.01.2026 близько 13.00 будучи по АДРЕСА_2 під час виконання обов`язків військової служби, а саме здійснення оповіщення громадян по призову на військову службу, із заст застосуванням фізичного примусу, здійснив незаконне примусове переміщення громадянина ОСОБА_2 , чим обмежив конституційні права останнього щодо гідності та недоторканості, чим вчинив в умовах особливого періоду та дії воєнного стану військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП.
Частиною 2 ст. 172-14 КУпАП передбачає відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану»та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв`язку із воєнною агресією російської федерації проти України на всій території країни введено воєнний стан.
За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України» та статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.
Таким чином, начальник групи забезпечення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_3 сержант ОСОБА_1 за своїм військовим званням та службовими обов`язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є військовою службовою особою.
Вина ОСОБА_1 , окрім визнання винуватості, про що останній вказав під час розгляду справи, у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами справи, які у відповідності до ст. 251 КУпАП є доказом у справі про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом ЛВР №223 про військове адміністративне правопорушення від 20.02.2026 року передбачене ч.2 ст. 172-14 КУпАП, та іншими матеріалами справи.
При прийнятті рішення про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, а тому вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення передбачене санкцією ч.2 ст. 172-14 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП та буде достатнім і необхідним для запобігання новим проступкам.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 172-14 КУпАП, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-14 ч. 2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч гривень) 00 коп.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/отг Володимир/ 21081100 UА088999980313040106000017503; Код отримувача: 38012494 «Адміністративні штрафи та інші санкції»; Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі - 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Реквізити сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/отг Володимир/22030101 Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494, Банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача (ІВАN): UA198999980313131206000017503; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Згідно з ч. 1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена на підставі ст. 294 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, до Рівненського апеляційного суду через Володимирецький районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Повний текст постанови проголошено 20 квітня 2026 року.
Суддя: