Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 212/12289/25
2/212/940/26
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2026 року м. Кривий Ріг
Покровський районний суд міста Кривого Рогу в складі: Головуючого судді - Власенко М.Д., за участі секретаря судового засідання Машошиної Ю.О., розглянувши за відсутності учасників справи та без фіксації судового засідання за допомогою звукозаписувальних технічних засобів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Криворізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою,-
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2025 року Криворізька міська рада звернулась до суду з позовом до відповідача, в обґрунтування вказали, що відповідач з 29 лютого 2016 року є власником об`єкта нерухомого майна комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007, а отже і фактичним користувачем земельної ділянки, однак своє право користування землею не оформила, плату за її користування у період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2024 року не здійснювала. Зазначені дії відповідача позбавили позивача, як власника землі права на отримання від цієї ділянки доходу у розмірі орендної плати. Протягом спірного періоду плата за користування земельною ділянкою відповідачем не здійснювалась, що призвело до ненадходження коштів до бюджету Криворізької міської територіальної громади, чим порушено майнові права останньої. За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відповідач не обліковується як платник податків та орендар земельної ділянки. Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007, без достатньої правової підстави, за рахунок Криворізької міської ради зберегла у себе кошти, які мала б заплатити за користування нею на рівні орендної плати, тому зобов`язана повернути ці кошти у розмірі 1 875 501,11 грн. власнику земельної ділянки позивачу на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України, які позивач просив стягнути з відповідача на свою користь, а також судовий збір у розмірі 22506,02 грн.
Ухвалою суду від 03 листопада 2025 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 16 лютого 2026 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом направлення поштової кореспонденції на останнє відоме місце реєстрації, а також відповідно до ч.10 ст.187 ЦПК України шляхом оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, відзив на позов до суду не подала, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у її відсутність від неї не надходило.
Суд, відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що рішенням Криворізької міської ради № 506 від 26 травня 2021 року встановлено ставки плати на землю та пільг із земельного податку на території міста Кривого Рогу (а.с.14-25).
Рішенням Криворізької міської ради № 523 від 26 травня 2021 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу (а.с.30).
Рішенням Криворізької міської ради № 1140 від 26 січня 2022 року, внесено зміни до рішення міської ради № 506 від 26 травня 2021 року та викладено в новій редакції (а.с.29).
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 447263519 від 10 жовтня 2025 року, право власності на об`єкт житлової нерухомості, комплекс (будівля цеху № 1 А-1 площею 2808,5 кв.м., адміністративно-побутова будівля Б-4 площа 584,4 кв.м., побутові приміщення В-2 площею 295,5 кв.м., сушильно-просочувальне відділення Г1 площею 350,70 кв.м., відкритий склад ремфонду Д площею 557,2 кв.м., склад мастильно-обтиральних матеріалів Е площею 116,2 кв.м., підземний резервуар Ж площею 58,1 кв.м.) за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 29 лютого 2016 року приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Рисіною Світланою Вікторівною за № 565 (а.с.32).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001933702025 від 25 вересня 2025 року, земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007 площею 0,8534 га за адресою: АДРЕСА_1 є власністю Криворізької міської ради (а.с.33-38). територіальної громади міста Кривого Рогу в особі Криворізька міська рада.
Відповідно до інформації Головного управління ДПС в Дніпропетровській області № 37734/5/04-36-24-16-13 від 01 серпня 2025 року, даних щодо укладених/діючих договорів оренди ОСОБА_1 у переліку орендарів відсутня, як орендар земельної ділянки площею 0,8534 га (кадастровий номер 1211000000:04:086:0007) за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно інформаційно-комунікаційної системи ДПС України ОСОБА_1 не обліковується як платник плати за землю (орендної плати з фізичних осіб) за земельну ділянку за вищевказаною адресою. Згідно даних ІКС у період з 01 січня 2022 року по 31 липня 2025 року по ОСОБА_1 за кодом класифікації доходів бюджету 18010900 Орендна плата з фізичних осіб інтегрована картка платника відсутня (а.с.41).
Згідно листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 6-28-022-18/71-25 від 13 січня 2025 року значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (а.с.13).
Статтею 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Як унормовано статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною першою статті 79 ЗК України встановлено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, визначеними щодо неї правами
Статтею 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю та інше.
Згідно з положеннями ст.80 Земельного кодексу України, територіальні громади як суб`єкти права на землі комунальної власності реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, шляхом прийняття рішень.
Згідно з ч.1 ст.181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Пунктом в частини першої статті 96 цього кодексу передбачено, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 791 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі (правовий висновок викладений в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зокрема, від 16 червня 2021 року у справі № 922/1646/20, від 04.03.2021 року у справі № 922/3463/19).
За таких обставин, земельна ділянка площею 0,8534 га з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є сформованою з 24 травня 2006 року.
Матеріалами справи встановлено, що земельна ділянка площею 0,8534 га з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є комунальною власністю територіальної громади міста Кривого Рогу в особі Криворізька міська рада. При цьому, розташований на ній об`єкт житлової нерухомості, комплекс (будівля цеху № 1 А-1 площею 2808,5 кв.м., адміністративно-побутова будівля Б-4 площа 584,4 кв.м., побутові приміщення В-2 площею 295,5 кв.м., сушильно-просочувальне відділення Г1 площею 350,70 кв.м., відкритий склад ремфонду Д площею 557,2 кв.м., склад мастильно-обтиральних матеріалів Е площею 116,2 кв.м., підземний резервуар Ж площею 58,1 кв.м.) належить на праві власності відповідачу.
Відповідач у справі протягом розгляду справи не надав жодного доказу на спростування факту користування нею вищевказаної земельної ділянки, на якій знаходиться належний їй на праві власності об`єкт житлової нерухомості, комплекс чи користування даною земельною ділянкою іншою особою.
Нерухоме майно нерозривно пов`язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нерухомого майна належного Відповідачу неможливе без відповідної земельної ділянки.
Верховний Суд у постанові від 05.08.2022 року (справа № 922/2060/20) дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, а тому саме із цієї дати у власника об`єкта нерухомого майна виникає обов`язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, а також застосування передбачених законом способів захисту прав.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Отже, у випадку використання земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію розміру неотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою в порядку, визначеному статтею 1212 ЦК України.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Для кондикційних зобов`язань важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).
Зазначений правовий висновок відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постановах від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18), від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17 (провадження № 12-182гс18), від 04 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (провадження № 12-161гс19) та висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 02 червня 2021 року у справі № 201/2956/19 (провадження № 61-2105св20).
У спорах про стягнення грошових коштів за користування земельною ділянкою до моменту оформлення особою права користування такою земельною ділянкою власник має право на отримання безпідставно збережених грошових коштів у порядку статті 1212 ЦК України. Тобто в такому разі суд виходить з того, що фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, отже, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц і від 20.09.2018 року у справі № 925/230/17).
При цьому, суд керується правовими висновками, викладеними в постановах Великої Палати Верховного Суду від 25.02.2020 року у справі № 922/510/19 (пункт 5.15), Верховного Суду від 29.06.2021 року у справі №922/2464/20, та постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.06.2021 року у справі № 922/1646/20, згідно з яким норма ст.181 ЦК України закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований, і вважає, що у зв`язку з користуванням відповідачем нежитловою нерухомістю, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 презюмується користування відповідачем усією спірною земельною ділянкою.
Отже, оскільки право позивача є порушеним, воно підлягає відновленню шляхом стягнення з відповідача суми заборгованості на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.
З огляду на викладене, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Рішенням Криворізької міської ради № 506 від 26 травня 2021 року встановлено ставки плати на землю та пільг із земельного податку на території міста Кривого Рогу (у подальшому зі змінами).
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В силу статті 143 Конституції України, статті 12 ПК України, частини першої статті 69 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності.
За статтею 18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст.20 Закону України Про оцінку земель).
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16 вересня 2020 року у справі №922/3361/19 зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку.
Так, рішенням Криворізької міської ради № 523 від 26 травня 2021 року, яке набрало чинності 01 січня 2022 року, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу.
За змістом статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків , встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом з наданого розрахунку, який перевірений судом та не спростований відповідачем, розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою за період з січня 2022 року по 31 грудня 2024 року складає 1875501,11 грн. (а.с.43), які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, на підставі вищевикладеного та відповідно до документів, які міститься в матеріалах справи, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 22506,02 грн.
Керуючись ст.ст.316, 317, 319, 321, 383, 391 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 80, 81, 89, 228-229, 263, 265, 280-283, 288 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Криворізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Криворізької міської ради безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:04:086:0007 за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2024 року у розмірі 1875501 (один мільйон вісімсот сімдесят п`ять тисяч п`ятсот одну) гривню 11 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Криворізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 22506 (двадцять дві тисячі п`ятсот шість) гривень 02 копійки.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено з загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач: Криворізька міська рада, код ЄДРПОУ 33874388, юридична адреса: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, буд. 1.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч.6 ст.259 ЦПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як на десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як на п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 01 травня 2026 року.
Суддя: М.Д. Власенко