Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 127/12640/26
Провадження № 3/127/2651/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2026 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Тишківський С.Л., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 483 Митного кодексу України,-
ВСТАНОВИВ:
16.06.2023 через пункт пропуску «Грушів - Будомєж» митного поста «Яворів» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_2 на митну територію України на транспортному засобі з реєстраційними номерами НОМЕР_2 / НОМЕР_3 ввезено автомобіль марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 , в якості гуманітарної допомоги.
Факт ввезення на митну територію України та оформлення в якості гуманітарної допомоги зазначеного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться в Автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор».
З метою з`ясування обставин ввезення на митну територію України через пункт пропуску «Грушів - Будомєж» митного поста «Яворів» зазначеного транспортного засобу, Вінницькою митницею направлено запит на Львівську митницю від 29.01.2026 №7.12-5/20-02/7/685 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено в Україну в якості гуманітарної допомоги.
Відповідно до наданої Львівською митницею інформації та копій документів встановлено, що транспортний засіб марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 ввезено на митну територію України громадянином України ОСОБА_2 16.06.2023 через пункт пропуску «Грушів - Будомєж» митного поста «Яворів» Львівської митниці.
Для ввезення вказаного транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав лист-звернення Громадської організації «За кращий Харків» (код ЄДРПОУ 44563446) (далі - Громадська організація) до Львівської митниці про намір ввезення зазначеного транспортного засобу та Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у якій, зокрема, у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress» вказано «ГО «За кращий Харків» код 44563446 м. Харків, вул. Героїв Праці 12», у графі 7 «Фактичне місце призначення (розвантаження) вантажу/Place of unloading of goods» вказано «м. Харків», у графі 9 «Вид допомоги/Туре of assistance» вказано категорію товару №6 «Транспортні засоби/Vehicles», а саме транспортний засіб марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 .
Вінницькою митницею з метою підтвердження чи спростування факту отримання зазначеного транспортного засобу направлено запит до Громадської організації від 03.02.2026 №7.12-4/20-02/14/822, на який отримано відповідь (вх. Вінницької митниці від 05.03.2026 №1987/13/7/12-1-9) про те, що поданий громадянином України ОСОБА_2 лист-звернення Громадської організації під час переміщення транспортного засобу марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 не є автентичним, печатка та підписи є підробленими.
Відповідно до службової записки Управління контролю та адміністрування митних платежів Вінницької митниці, вартість транспортного засобу марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 , становить 7 100 EUR (згідно курсу НБУ, станом на дату перетину 16.06.2023 - 280 940,61 грн).
Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а саме: з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, зокрема, що містять неправдиві відомості щодо отримувача .
До судового засідання ОСОБА_1 , не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Вихристюк В.Д. у судовому засіданні протокол про порушення митних правил № 0106/UA401000/2026 від 18.03.2026 року відносно ОСОБА_1 підтримала та просила суд притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 483 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі від 200 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів - транспортного засобу.
Відповідно до ст. 526 Митного кодексу України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний митний орган. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи. З метою забезпечення розумних строків розгляду справи, на виконання гарантій права особи на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції, та з метою недопущення безпідставного виходу за межі передбачених ст. 38 КУпАП строків притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи зазначене вище, а також позицію представника Вінницької митниці Державної митної служби України з даного питання, справа про порушення митних правил розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Частинною 1 статті 483 МК України передбачено адміністративну відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-XIV (із змінами та доповненнями), в чинній редакції станом на дату перетину митного кордону України, гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв`язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» чинній на дату перетину митного кордону України, встановлено що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до ч. 1. ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з частиною першою статті 266 Митного кодексу України, декларант зобов`язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Відповідно до частини восьмої статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з частиною другою статті 459 Митного кодексу України, суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинною 2 статті 483 МК України передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого цією статтею або статтею 482 цього Кодексу.
Згідно інформації, що міститься в ПІК «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор», відносно громадянина України ОСОБА_1 Вінницькою митницею складалися протоколи про порушення митних правил. Зокрема, 04.08.2025 протокол № 0278/UA401000/2025 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 483 МК України. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, 16.10.2025 Вінницьким міським судом Вінницької області винесена Постанова про притягнення громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, яка набрала законної сили 28.10.2025.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 483 МК України, є доведеною та підтвердженою сукупністю доказів, що містяться у справі, а саме:протоколом про порушення митних правил № 0106/UA401000/2026 від 18.03.2026 року; відповіддю Громадської організації «За кращий Харків» від 13.01.2026; відповіддю Громадської організації «За кращий Харків» від 03.03.2026; доповідною запискою гол. держ. інсп. ОВ УБК та ПМП Пефтієва О.; іншими матеріалами справи.
Таким чином, згідно наданих суду матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , який протягом року притягався до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, вчинив дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а саме: з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, зокрема, що містять неправдиві відомості щодо отримувача.
Відповідно до санкції ч. 2 ст. 483 МК України подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, зокрема, що містять неправдиві відомості щодо отримувача, вчинене особою, яка протягом року притягалась до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 483 або статтею 482 МК України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 150 до 200 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винуватим ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості транспортного засобу з конфіскацією транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з громадянина ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 665 грн 60 коп., сплата якого передбачена п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ч. 1, ч. 2 ст. 483, ст. ст. 519-520, 527, 528 Митного Кодексу України, статтями 7, 9-12, 23, 33-35, 40-1, 221, 245, 251, 252, 276, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості транспортного засобу марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 , що становить 561 881 (п`ятсот шістдесят одна тисяча вісімсот вісімдесят одна) гривня 22 (двадцять дві) копійки, з конфіскацією транспортного засобу марки «CITROEN», моделі «JUMPY», VIN-код НОМЕР_4 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: