Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №752/4134/25
Провадження №2/752/4429/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2025 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кокошка О.Б.,
за участю секретаря Кукіля Д.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Савченко П.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» (далі - ТОВ «Теплопостачсервіс») про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є власником квартир за адресою: АДРЕСА_1 , та користувачем житлово-комунальних послуг, що надаються ТОВ «Теплопостачсервіс». Його квартира обладнана лічильниками холодної та гарячої води, які проходили вчасно повірку у встановлені терміни. Через закінчення терміну повірки по його заяві 13.02.2020 було здійснено розпломбування для проведення повірки та 25.02.2020 було здійснено опломбування лічильників №178775 та №165550. Копії актів повірки були передані працівнику відповідача. В подальшому до червня 2020 року він передавав відповідачу показники лічильників, які приймалися відповідачем до розрахунку. З липня 2020 року по жовтень 2021 року у його квартирі не проживали, внаслідок чого споживання гарячої води не було. Проте, відповідач у вказаний період здійснював нарахування за послуги з урахуванням показників загальнобудинкового лічильника. Позивач у жовтні 2021 року повернувся м. Київ та звернувся до відповідача із зверненнями від 16.11.2021 та 25.01.2022 щодо здійснення корегування розрахунків, враховуючи реальні показники квартирних лічильників. На вказані звернення позивач не отримав відповіді відповідача. З 24.02.2022 він перебував у складі ЗСУ та в подальшому повторно направив відповідачу звернення від 01.02.2023. Позивач 23.02.2023 отримав відповідь від відповідача, згідно з якою вказані квартирні лічильники були зняті з обліку через непроведення їх повірки протягом одного місяця. Позивач зазначив, що він не отримував повідомлення відповідача про зняття з обліку вказаних лічильників у вказаний період. У квітні 2024 року представник відповідача у спілкуванні повідомила позивачу, що прийнято рішення про проведення перерахунку, враховуючи наявність свідоцтва про повірку його лічильників та безпідставність зняття їх з обліку. Проте, в подальшому відповідачем не вчиненні відповідні дії. На його думку, вказані обставини свідчать про протиправну поведінку відповідача та небажання вирішити вказаний спір у досудовому порядку.
Позивач просив:
- визнати протиправним та таким, що порушують права споживача дії відповідача з нарахування йому плати за послугу з централізованого постачання гарячої води (за нормою) за період з 01.06.2020 по 31.11.2021, включно, на суму 5475,36 грн;
- зобов`язати відповідача здійснити йому перерахунок вартості послуг з централізованого постачання гарячої води за період з 01.06.2020 по 31.11.2021, включно, за особовим рахунком № НОМЕР_1 з урахуванням показників індивідуального засобу обліку гарячої води №178775 та №165550;
- стягнути з відповідача судовий збір у сумі 2422,40 грн та витрат на юридичну допомогу у сумі 8800 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити його позов.
Представник відповідача Савченко П.І. у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, враховуючи підстави, зазначені у відзиві на позовну заяву.
В подальшому учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відсутні обґрунтовані підстави для задоволення позовних вимог. Позивач у позові просив здійснити перерахунок за надані послуги за період з 01.06.2020 по 31.11.2021, оскільки лічильники гарячої води було неправомірно знято з абонентського обліку чи неправомірно не поставлено на вказаний облік. Позивач звернувся до відповідача із заявою про розпломбування вказаних лічильників з метою їх повірки, внаслідок чого представник відповідача вчинив вказані дії щодо розпломбування та склав акт від 07.02.2020. В подальшому позивач повинен протягом 30 днів був звернутися із заявою про опломбування вказаних лічильників до відповідача, до якої долучити свідоцтва про повірку. Після спливу вказаного терміну позивач не вчинив вказані дії. Разом з тим, представник відповідача зазначає, що вказані засоби обліку не були зняті відповідачем з обліку із-за поширення на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19 та введення карантину. Вказані лічильники були зняті з обліку 01.10.2020 перед проведенням інвентаризації через підготовку до опалювального сезону 2020-2021 років. З 27.09.2021 вказані лічильники були взяті на абонентський облік на підставі наданої позивачем заяв разом з свідоцтвом про повірку. Відповідачем був здійснений розрахунок позивачу за надані послуги за період з 01.10.2020 по 27.09.2021 згідно показників загальнобудинкових лічильників. Отже, з 27.09.2021 позивачу було здійснене нарахування на підставі показників квартирних лічильників. На думку представника відповідача, доведений факт порушення позивачем вимог законодавства. Відсутні підстави для стягнення витрат на надання юридичної допомоги на користь позивача, оскільки позивач не надав належних доказів на підтвердження надання такої допомоги.
03.03.2025 судом постановлена ухвала про відкриття провадження у справі, якою справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини, внаслідок чого позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на житло від 27.10.2005 квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 та членам його сім`ї ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - в рівних долях.
04.06.2018 між ОСОБА_1 та ТОВ «Теплопостачсервіс» укладений договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, предметом якого є зобов`язання виконавцем своєчасно надавати споживачу відповідної якості послуги централізованого опалення та постачання гарячої води згідно з діючими нормативами у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , а зобов`язання споживачем своєчасно та у повному обсязі оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, що передбачені договором (п. 1, пп. 21.1 п. 21, пп. 23.1 п. 23 договору).
Як вказано у договорі, ОСОБА_1 є власником вказаної квартири. За договором позивач є виконавцем з надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідач є споживачем таких послуг.
Згідно з п. 11 вказаного договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Платежі вносяться щомісячно 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Відповідно до п. 8 вказаного договору оплата послуг за показаннями квартирних засобів обліку проводиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору гарячої води та тепла у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Згідно з п. 9 вказаного договору справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахуванням їх показань не допускається за винятком випадків передбачених абзацом п`ятим пункту 15 Правил.
Відповідно до п. 9.1 вказаного договору у разі виявлення несправності засобів обліку, закінченням міжповіркового інтервалу а не проведення споживачем періодичної повірки засобів обліку, здійснювати нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії, відповідно до методики нарахування розміру плати встановленої Правилами, з моменту виявлення (або настання) одного з таких випадків до моменту його усунення споживачем з обов`язковим наданням виконавцеві підтверджуючих документів.
Згідно з п. 16 вказаного договору споживач зобов`язаний, зокрема:
- контролювати міжповірочний інтервал засобів обліку гарячого водопостачання, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, при умові, що витрати на ці роботи включені до структури тарифів виконавця на послуги з гарячого водопостачання;
- щомісячно знімати та надавати виконавцю показання квартирних засобів обліку в строк з 20 по 25 число звітного місяця (телефоном, електронною поштою, особисто та інше).
За умовами п. 34 договору, вказаний договір укладається на один рік та набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення строку його дії однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду.
У матеріалах справи відсутні докази закінчення дії вказаного договору.
Згідно з копією акту про розпломбування від 07.02.2020 за адресою: АДРЕСА_1 , було здійснене розпломбування лічильника №178775 та №16550 для їх повірки.
Відповідно до копії акту від 25.02.2020 №828043 за адресою: АДРЕСА_1 , було здійснене приймання на абонентський облік лічильників №178775 та №165550 з відміткою про пломбу неопл.
Відповідно до копії акту від 28.08.2020 за адресою: АДРЕСА_1 , було здійснене приймання на абонентський облік лічильників №178775 та №165550 з відміткою про пломбу ТПС.
Відповідно до копії акту від 30.04.2021 №1105283 за адресою: АДРЕСА_1 , було здійснене приймання на абонентський облік лічильників №178775 та №165550 з відміткою про пломбу від К.В.К.
Відповідно до копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 13.02.2020 №24-1-4/5723, №24-1-4/5724 щодо лічильників №178775 та №165550, строк дії свідоцтва до лютого 2024 року.
Згідно з відомостями щодо показників лічильників №178775 та №165550, нарахування та оплати за вказаній квартирі за період з січня 2020 року по грудень 2023 року, складеними ОСОБА_1 , за період за квітень 2020 року, з липня 2020 року по жовтень 2021 року, за грудень 2021 року, з лютого по липень 2022 року, жовтень 2022 року, квітень 2023 року, червень 2023 року, серпень-вересень 2023 року відсутні показники квартирних лічильників. Внаслідок вказаних відомостей реальне споживання гарячої води та її вартість з липня 2020 року по листопад 2021 року становить 2,4м3 х 71,46 грн = 171,50 грн замість нарахованих ТОВ «Теплопостачсервіс» - 5369,48 грн.
Відповідно до копії заяви від 25.01.2022 ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок за надані послуги з постачання гарячої води, враховуючи показники квартирних лічильників за вказаною адресою.
Згідно з копією заяви від 01.02.2023 ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок за надані послуги з постачання гарячої води, враховуючи показники квартирних лічильників за вказаною адресою.
Відповідно до копії повідомлення від 23.02.2023 №73 ТОВ «Теплопостачсервіс» повідомило ОСОБА_1 на його заяву від 22.02.2023 №92 про те, що він протягом одного місяця не здійснив повірку лічильників, не надав відповідні документи, внаслідок чого вказані лічильники були зняті з обліку, а нарахування за спожиті послуги було здійснено за загальнобудинковими показниками. Крім того, у повідомленні вказано про поновлення перебування лічильників на обліку з 27.09.2021 та відсутні підстави для здійснення перерахунку за вказаними послугами.
Згідно з копією повідомлення від 11.12.2023 №749 ТОВ «Теплопостачсервіс» повідомило ОСОБА_1 про те, що його заяву від 12.10.2023 розглянуто та зазначило про відсутність підстав для здійснення перерахунку за послугу з постачання гарячої води, оскільки нарахування плати за вказану послугу за вказаною адресою здійснено за фактично спожитий обсяг гарячої води на підставі показників лічильників №165550 та №178775.
Відповідно до копії заяви від 23.01.2024 ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок за надані послуги з постачання гарячої води, враховуючи показники квартирних лічильників, за період з червня 2020 року за вказаною адресою.
Відповідно до копії заяви від 23.04.2024 ОСОБА_1 просив здійснити ТОВ «Теплопостачсервіс» перерахунок за надані послуги з постачання гарячої води, враховуючи показники квартирних лічильників, за період з січня 2020 року по грудень 2023 року за вказаною адресою.
Відповідно до копії повідомлення від 05.11.2024 №762 ТОВ «Теплопостачсервіс» повідомило ОСОБА_1 про те, що його заяву від 01.10.2024 було розглянуто та потворно направлені відповідь на його звернення від 23.02.2023.
Згідно з копією рахунку на оплату за послуги за лютий 2020 року за вказаною адресою вказані відомості про нарахування вартості послуги за гаряче водопостачання за індивідуальними лічильниками за загальний розмір 16 м3 у сумі 1143,36 грн; за березень 2020 року - за індивідуальними лічильниками за загальний розмір 3 м3 у сумі 214,38 грн; за квітень 2020 року - за будинковим лічильником за розмір 11,09134 м3 у сумі 792,59 грн; за травень 2020 року - за індивідуальними лічильниками за загальний розмір 1,52459 м3 у сумі 108,95 грн та здійснений перерахунок на суму 792,59 грн за будинковим лічильником; за червень 2020 року - за індивідуальними лічильниками за загальний розмір 3 м3 у сумі 214,38 грн.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно приписів Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання, якщо інше не встановлено договором, укладеним відповідно до законів, що регулюють відносини у сферах електроенергетики та газопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання. Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб`єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться за рахунок тарифів на електро- і газопостачання або за рахунок постачальника послуг комерційного обліку. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1344 від 02 листопада 2017 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг виконала перерахунок вартості тарифів та вилучила з них витрати, пов`язані з обслуговуванням та повіркою загальнобудинкових та індивідуальних засобів обліку, тим самим поклавши обов`язок на власника індивідуального засобу обліку води за власний рахунок здійснювати їх періодичну повірку, обслуговування та ремонт, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.
Отже, у даних правовідносинах, як укладеним договором між сторонами, і чинним законодавством на момент його укладання, так і чинним законодавством на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено обов`язок виконавця послуг здійснювати повірку квартирних засобів обліку.
У відповідності до пункту 1 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, ці Правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
Пунктами 8, 9 Правил передбачено, що у квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж)квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця. Оплата послуг за показаннями засобів обліку води, встановлених у квартирі (будинку садибного типу), проводиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі (будинку садибного типу) незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок. Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п`ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Згідно з п. 15 Правил №630 засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Пунктами 9, 30, 32 Правил №630 передбачено, що квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) проводяться за рахунок виконавця, до обов`язків якого входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обов`язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.
Процедуру подання засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) визначено Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 № 474 (далі Порядок).
Оплата періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду, здійснюється відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем. Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки (п.п. 6,7,8 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року № 474).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з постачання гарячої води, виконавцем яких є відповідач, тому саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку засобу обліку води, встановленого у квартирі позивача за адресою: АДРЕСА_1 , його обслуговування і ремонт, в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж після повірки.
Відповідно до Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, виконавець зобов`язаний проінформувати споживача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, і надання вказаної інформації чітко регламентовано, а саме шляхом надсилання повідомлення за встановленою формою рекомендованим листом з повідомлення про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.
Таким чином, законодавством зроблено акцент на належне повідомлення споживача, яке повинно бути підтверджено.
Не може вважатися належним повідомлення позивача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки шляхом надсилання рахунків про сплату з відповідною інформацією, оскільки в такому разі відсутні підтвердження отримання таких повідомлень, які і не були надані відповідачем на підтвердження своїх доводів.
За таких обставин, без надання підтверджень належного повідомлення позивача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки і невжиття заходів щодо своєчасної повірки засобу обліку води, встановленого у квартирі позивача, дії відповідача щодо нарахування вартості послуг з постачання гарячої води по показникам загального будинкового лічильника є безпідставними, а відповідно доводи позову в цій частині суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до підпункту 4 пункту 32 Правил виконавець зобов`язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Позивач є споживачем послуг з централізованого гарячого водопостачання, виконавцем яких є відповідач, тому саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку засобу обліку води, встановленого у квартирі позивача, його обслуговування і ремонт.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 27.03.2019 у справі №229/1539/17, від 26.12.2019 у справі №522/17085/16-ц, від 20.11.2019 у справі №398/1581/18, від 29.04.2020 у справі №521/6670/18, від 26.05.2020 у справі №229/3182/17, від 03.06.2020 у справі №233/4684/17.
Згідно з п.п. 16 п. 32 Правил виконавець зобов`язаний проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх, надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному договором.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до обґрунтованого висновку, що без надання підтверджень належного повідомлення споживача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки - лічильників гарячої води, які встановлені у його квартирі за вказаною адресою, і невжиття заходів щодо його своєчасної повірки, дії відповідача щодо нарахування плати за послуги з постачання гарячої води за нормативами (нормами) споживання є неправомірними.
Загалом аналіз зазначених вище положень законодавства дає підстави для висновку, що за наявності засобу обліку гарячого водопостачання оплата за надані послуги здійснюється згідно з показаннями такого засобу, за винятком випадку виявлення його несправності, що не підлягає усуненню.
Тобто, підставою для нарахувань відповідачем плати за послуги постачання гарячої води згідно норм споживання є виключна умова несправності лічильника, а за середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці - виключно під час проведення його повірки спеціалізованою установою.
Отже, суд вважає, відповідач неправомірно своєчасно не повідомив позивача про закінчення строку міжповіркового інтервалу приладу обліку гарячої води, який встановлено в належній йому квартирі, що в свою чергу свідчить про відсутність вини позивача у порушенні строку проведення планової повірки лічильника.
Суд також приймає до уваги той факт, що прилади обліку мають відповідні показанні, які свідчать про те, позивач не користувався послугами централізованого гарячого водопостачання у вказаний у позові період.
Непроведення періодичної повірки засобів обліку води не є підставою для неврахування його показників, так як забезпечення проведення повірки є обов`язком виконавця послуг і невиконання ним цього обов`язку не повинно мати негативний наслідок для споживача.
Разом з тим, відповідачем за період з 01.06.2020 по 30.11.2021 позивачу нараховано плату за послуги централізованого гарячого водопостачання не за показаннями лічильників квартирних, а на підставі нормативів (норм) споживання за показаннями загальнобудинкового лічильника.
Під час розгляду справи встановлено та не спростовано відповідачем, що показання лічильників, встановлених у квартирі позивача, є незмінними, оскільки позивач та його родина не користувалася послугами гарячого водопостачання у вказаний період.
Вказане твердження не було спростовано відповідачем належними чи допустимими доказами.
Таким чином, порушення з боку відповідача вимог Правил призвело до безпідставного нарахування позивачу вартості за послуги централізованого гарячого водопостачання.
Отже, у вказаний період відповідач не надавав позивачу послуги централізованого гарячого водопостачання, внаслідок чого в силу вимог п.п. 16 п. 32 Правил відповідач зобов`язаний провести перерахунок позивачу.
Жодних доказів, які б спростовували висновки суду матеріали справи не містять. Таких доказів не додано відповідачем до відзиву та не отримано таких доказів судом у ході розгляду справи.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що обставини, викладені позивачем у позовній заяві є достовірними, підтверджені належними письмовими доказами, сумніву у суду не викликають, у зв`язку з чим вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати по оплаті судового збору у сумі 2422,20 грн, у зв`язку з документальним підтвердженням їх понесення позивачем.
Щодо стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, суд прийшов до наступного.
Згідно з частиною першою та пунктом 1 частини третьої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частини першої, другої, третьої та четвертої статті 141 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
- розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
- розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
- складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
- часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
- обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
- ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини восьмої статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Позивачем при зверненні до суду поставлено питання про стягнення з відповідача 8800,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
У матеріалах справи міститься копія договору від 04.09.2024 №04092024008 та копії квитанцій від 19.09.2024 та від 04.09.2024, з яких вбачається, що між ОСОБА_1 та ТОВ «Амадео право» укладений договір щодо складання досудової вимоги та проекту позовної заяви. Із вказаних документів суд не може встановити зміст та предмет позову у складеному проекті позовної заяви, а також пересвідчитися, що позивачу був складений проект позовної заяви щодо захисту прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії щодо відповідача ТОВ «Теплопостачсервіс». Також відсутні докази укладання між сторонами акт прийняття-передачу наданих послуг щодо позовної заяви про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії щодо відповідача ТОВ «Теплопостачсервіс».
Отже, щодо судових витрат на правничу допомогу, суд оцінюючи надані позивачем докази, дійшов висновку про відмову у відшкодуванні судових витрат позивачу у розмірі 8800,00 грн, оскільки позивач не надав доказів щодо обсягу виконаних робіт адвокатом та їх вартості, що сплачена, а саме документ на підтвердження сплати правової допомоги позивачем не наданий, тобто позивач не навів жодного належного доказу понесення ним витрат на правову допомогу.
Керуючись ст.ст. 12-13, 81, 141, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 354-355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» про захист прав споживачів та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та таким, що порушують права споживача ОСОБА_1 дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» з нарахування йому плати за послугу з централізованого постачання гарячої води (за нормою) за період з 01.06.2020 по 31.11.2021, включно, на суму 5475,36 грн за адресою.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» здійснити ОСОБА_1 перерахунок вартості послуг з централізованого постачання гарячої води за період з 01.06.2020 по 31.11.2021, включно, за особовим рахунком № НОМЕР_1 з урахуванням показників індивідуального засобу обліку гарячої води №178775 та №165550;
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс» на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Товариств з обмеженою відповідальністю «Теплопостачсервіс», місцезнаходження: м. Київ, вул. Самійла Кішки, буд. 7-а, прим. 65, 66; код ЄДРПОУ 35138553.
Рішення складене 30.06.2025.
Суддя О. Б. Кокошко