Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №601/950/26
Провадження № 3/601/338/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2026 року
Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Шульгач Н.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої діловодом Лопушненської сільської ради,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 5 від 08.04.2026 вбачається, що внаслідок допущених порушень діловодом Лопушненської сільської ради ОСОБА_1 , на яку покладено обов?язки інспектора з ведення військового обліку, вимог Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМ України від 19.10.2016 року N? 736 (далі - Інструкції) відбулось розголошення службової інформації у сфері оборони країни.
Так. в межах виконання посадової інструкції ОСОБА_1 здійснює реєстрацію заяв, письмових звернень громадян, друкує документи пов?язані з роботою сільської ради та її виконавчого комітету, відповідає за стан діловодства, обліку та звітності, а також забезпечує підготовку та виконання програм з мобілізаційної підготовки на території Лопушненської громади.
У ході виконання посадових обов?язків у серпні 2025 року ОСОБА_1 було підготовлено проект «Програми забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в Лопушненській сільській раді на 2026-2028 роки», затвердженої рішенням сесії Лопушненської сільської ради від 28.08.2025 № 2464, яку було розміщено у загальному доступі на офіційному сайті вказаного органу місцевого самоврядування https://lopushnenska-gromada.gov.ua. У вказаній Програмі зазначено відомості щодо річних та довготривалих заходів мобілізаційної підготовки в Лопушненській сільській раді, обсяги та джерела фінансування.
Разом із тим, ОСОБА_1 знаючи вимоги законодавства у сфері обігу службової інформації та будучи ознайомлена з переліком службової інформації, з власної необережності, в порушення вимог пунктів 8, 9, 10, 43 Інструкції, як виконавець не вжила заходів щодо надання вищевказаному матеріальному носію інформації (Програмі), грифу обмеження доступу «Для службового користування», у відповідності до вимог п. 3.10 розділу 3 Оборонна та мобілізаційна робота «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Лопушненській сільській раді та її виконавчих органах» затвердженого розпорядженням сільського голови від 30.12.2021 року №86-р (лист Лопушненської сільської ради щодо оцінки інформації від 03.04.2026 №02-07/298) та вилучення Програми із загального доступу, у зв?язку з чим зі службовою інформацією мобілізаційного характеру у сфері оборони викладеної у них ознайомились сторонні особи, в т.ч. громадянин ОСОБА_2 , які не мають доступу до відомостей, що становлять службову інформацію, якій надається гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 212-5 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину визнала та зобов`язувалася подібного у майбутньому не вчиняти.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до вимог п. 3.10 розділу 3 Оборонна та мобілізаційна робота «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Лопушненській сільській раді та її виконавчих органах» затвердженого розпорядженням сільського голови від 30.12.2021 року №86-р (лист Лопушненської сільської ради щодо оцінки інформації від 03.04.2026 №02-07/298) та вилучення Програми із загального доступу, у зв?язку з чим зі службовою інформацією мобілізаційного характеру у сфері оборони викладеної у них ознайомились сторонні особи, в т.ч. громадянин ОСОБА_2 , які не мають доступу до відомостей, що становлять службову інформацію, якій надається гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію, в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим, Вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших передбачені Типовою інструкцією про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 736 від 19.10.2016.
Відповідно до п. 8, 9 Інструкції документам, що містять службову інформацію, присвоюється гриф «Для службового користування». На документах, що містять службову інформацію з мобілізаційних питань, додатково проставляється відмітка «Літера «М». Питання щодо необхідності присвоєння документу грифа «Для службового користування» вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог частини другої статті 6 та статті 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з п. 27, 28 Інструкції реєстрація вхідних, вихідних та внутрішніх документів з грифом «Для службового користування» здійснюється окремо від документів, які не містять службову інформацію, з дотриманням вимоги щодо одноразовості реєстрації. Реєстрація документів з грифом «Для службового користування» здійснюється в журналах за формою згідно з додатками 3 і 4, на картках або в електронній базі даних.
Друкування і розмноження в установі документів з грифом «Для службового користування» за допомогою електронно-обчислювальної та копіювально-розмножувальної техніки провадиться з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації. У правому верхньому куті першої сторінки документа, що містить службову інформацію, проставляються гриф «Для службового користування» та номер примірника (п. 42, 43 Інструкції).
Відповідно до п. 14 Інструкції використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Крім цього, п. 12 Інструкції передбачає, що відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників. Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.
Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, полягає у порушенні порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.
Так, суддею встановлено та підтверджено наявними у справі доказами, що діловодом Лопушненської сільської ради ОСОБА_1 було допущено порушення вимог Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 року № 736, внаслідок чого відбулось розголошення службової інформації мобілізаційного характеру у сфері оборони країни.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме: даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 5 від 08.04.2026, актом огляду офіційного сайту Лопушненської територіальної громади від 31.03.2026, рішенням №2464 від 28.08.2025 «Про затвердження Програми забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в Лопушненській сільській раді на 2026-2028 роки», програмою забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в Лопушненській сільській раді на 2026-2028 роки, переліком заходів, обсяги та джерела фінасування Програми забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи в Лопушненській сільській раді на 2026-2028 роки, протоколом опитування особи ОСОБА_1 від 03.04.2026, протоколом опитування особи ОСОБА_2 від 30.03.2026, розпорядженням №86-од від 30.12.2021 «Про перелік відомостей, що становлять службову інформацію, в Лопушненській сільській раді та її виконавчих органах», перелік відомостей, що становлять службову інформацію в Лопушненській сільській раді та її виконавчих органах, списком осіб аппарату та виконавчих органів Лопушненської сільської ради, яким надано право роботи з документами, що містять службову інформацію, розпорядженням №31-к від 08.02.2021 «Про прийняття на роботу діловодом Лопушненської сільської ради ОСОБА_1 », розпорядженням №183-к від 12.11.2024 «Про покладення обов`язків інспектора з ведення військового обліку Лопушненської сільської ради», посадовою інструкцією.
За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-5 КУпАП, а саме: порушення порядку обліку, зберігання і використання документів, що містять службову інформацію у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суддя відповідно до ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Так, ОСОБА_1 , вперше притягується до адміністративної відповідальності, визнала свою вину, обставини, що обтяжують відповідальність відсутні, а тому приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, оскільки це буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню нею нових правопорушень.
Крім цього, відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути судовий збір у сумі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст. 27, 33, 34, 35, 40-1, 212-5, 245, 251-252, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, судя,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-5 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 гривень.
Штраф необхідно сплатити за наступними реквізитами: на користь отримувача ГУК у Терн.обл./тг м.Кремен./ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA518999980314060542000019775, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в користь держави в розмірі 665 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Суддя: