Рішення № 136124100, 27.04.2026, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
27.04.2026
Номер справи
641/2795/26
Номер документу
136124100
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Провадження № 2-о/641/112/2026 Справа № 641/2795/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року м. Харків

Слобідський районний суд міста Харкова в складі:

головуючого судді Кожихової Г.В.,

за участю секретаря судового засідання Кузьменко О.М.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Романової Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, Петропавлівська сільська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст заяви та виклад доводів заявника

До Слобідського районного суду міста Харкова звернулася адвокат Романова Г.В. в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, Петропавлівська сільська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області, про встановлення факту, що належна ОСОБА_1 на праві власності 1/3 частки жилого будинку за адресою АДРЕСА_1 згідно свідоцтва про право власності від 24.09.2001 виданого на підставі рішення виконкому Петропавлівської сільської Ради від 11.09.2001 № 179, посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., зареєстрована Куп`янським бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 14 за реєстровим № 2046 від 24.09.2001 та належні на праві власності 2/3 часток жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно договору дарування від 15.11.2001 зареєстрованого в реєстрі за № 1-5327 посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., зареєстровані Куп`янським бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 14 за реєстровим № 2046 від 12.12.2001.

В обґрунтування заяви представник заявника зазначає, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка у зв`язку зі збройною агресією рф був змушений покинути своє місце проживання та переміститися до міста Харкова. Заявнику на праві власності належить 1/3 частки жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про право власності від 24.09.2001 виданого на підставі рішення виконкому Петропавлівської сільської Ради від 11.09.2001 № 179 та право власності 2/3 часток жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно договору дарування від 15.11.2001. Загальновідомим є той факт, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та поширення у жовтні 2025 року лінії фронту на територію Куп`янського району Харківської області, с. Петропавлівка постійно потерпає від артилерійського та авіаційного обстрілу з боку військ рф, житловий фонд міста постійно знищується. Водночас реєстрація права власності пошкодженого або знищеного нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є обов`язковою умовою для подання заяви та отримання компенсації в межах електронної публічної послуги «є-Відновлення», оскільки подання заяви про отримання компенсації за пошкоджене або знищене житло відбувається саме за наявною інформацією про право власності на пошкоджене/знищене житло в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. 09.12.2025 заявник звернувся до державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявою про проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, рішенням якого від 16.12.2025 № 82411584 у здійсненні реєстрації права власності йому було відмовлено на підставі п.п. 4, 5 ч.1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та зазначено, що державним реєстратором було встановлено наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно. Державним реєстратором отримано відповідь на свій запит від Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області від № 3.7/5841 від 15.12.2025, в якому вказується, що будівля, де розташовувалось комунальне підприємство (БТІ), була зруйнована, а саме комунальне підприємство (база даних, архівні справи, комп`ютерна техніка та інше) знищені. Підприємство на теперішній час господарську діяльність не здійснює. З огляду на отриману відповідь та керуючись Законом України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком державної реєстрації речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державний реєстратор відмовив у проведенні реєстраційної дії у зв`язку з тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.Наголошує, що реєстрація речового права заявника на житловий будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлена, оскільки державний реєстратор об`єктивно позбавлений можливості отримати від КП «Куп`янське БТІ» інформацію про зареєстровані права на нерухоме майно Заявника до 01 січня 2013 року. Заявник на законних підставах набув право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , проте зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на даний час не вбачається можливим.

Від Департаменту реєстрації Харківської міської ради надійшли пояснення, відповідно до яких зазначено, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об`єкт нерухомого майна, в результаті якого встановлено, що зазначена інформація у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. Керуючись вимогами ст. 10 Закону, державним реєстратором було направлено запит до Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області від 11.12.2025 № 13946/0/276-25. 15.12.2025 у відповідь, Куп`янська міська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області листом № 3.7/5841 повідомила, зокрема, що зберігачем інвентаризаційних справ на об`єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп`янської міської громади, було визначено комунальне підприємство «Куп`янське БТІ» (пл. Центральна, 23, м. Куп`янськ Харківської області, код ЄДРПОУ 03355005). Вказане підприємство здійснювало державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 01 січня 2013 року. На даний час адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп`янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожежі повністю знищено, інвентаризаційні справи, службова документація, комп`ютерна техніка та бази даних також знищені, працівники на вказаному підприємстві відсутні. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює. Таким чином, розглянувши заяву від 09.12.2025 № 70425122 та документи, додані до заяви, враховуючи отриману інформацію та відомості реєстрів, державним реєстратором було встановлено наявність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації права власності на будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з тим, що подані документи не дали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно. Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. Відповідно до п. 18 Порядку за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом, державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування. Керуючись пунктами 4, 5, ч. 1 ст. 24 Закону, пунктами 18 та 23 Порядку № 1127 державним реєстратором 16.12.2025 було прийнято рішення № 82411584 про відмову в проведенні реєстраційних дій за заявою від 09.12.2025 № 70425122 про державну реєстрацію права власності на будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 . Враховуючи викладене, рішення державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради про відмову в проведенні реєстраційних дій від 16.12.2025 № 82411584 є законним та обґрунтованим, прийнятим у межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства України. Додатково повідомляють, що Міністерство юстиції України у своїх роз`ясненнях від 12.11.2025 за № 163244/ПІ-Л-4807/8.4.4 зазначило, що у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України реалізація державним реєстратором пункту 3 частини третьої статті 10 Закону є ускладненою або навіть неможливою. В такому випадку дійсно суд може встановити відповідний факт державної реєстрації права власності на нерухоме майно уповноваженим суб`єктом державної реєстрації, і як наслідок досягається мета, закріплена в Законі, підтвердження державної реєстрації права власності певної особи на нерухоме майно. Таким чином, зазначають, що рішення суду про встановлення факту державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що було здійснено бюро технічної інвентаризації, може бути підставою для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до вимог Закону

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 03.04.2026 провадження у цій справі відкрито, постановлено проводити розгляд справи в порядку окремого провадження.

Представник заявника Романова Г.В. та заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримали доводи заяви, наголосили на тому, що реєстрація речового права заявника на будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не може бути проведена у зв`язку з об`єктивною неможливістю державного реєстратора отримати від БТІ інформацію про зареєстровані права на нього до 01 січня 2013 року, тобто підтвердити факт такої реєстрації. В цьому випадку складається ситуація, за якої законний володілець будинку не може зареєструвати право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на теперішній час у зв`язку з неможливістю отримання архівної інформації з КП "Куп`янське бюро технічної інвентаризації". Невизнання факту належної реєстрації його права власності позбавляє заявника можливості реалізувати право на отримання компенсації за пошкоджене/знищене майно, гарантоване державою, та суперечить принципу забезпечення доступності засобів юридичного захисту в умовах воєнного стану. Отже факт, про встановлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення. Також надано до суду для огляду оригінали доказів, які були подані нею до суду раніше у копіях.

Представник Департаменту реєстрації Харківської міської ради у судове засідання не з`явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи своєчасно та належним чином, надав заяву про розгляд справу без його участі.

Представник Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області у судове засідання не з`явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи своєчасно та належним чином, заяв чи клопотань до суду не надано.

Обставини, встановлені судом у справі

Відповідно до копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Куп`янським МРВ УМВС України в Харківській області від 13.10.1999, ОСОБА_1 з 28.06.1988 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказане також підтверджується відповіддю № 2560095 від 03.04.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру та довідкою від 21.08.2025 № 6328-5003778040 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою Управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради.

Згідно з свідоцтвом про право власності від 24.09.2001 виданого на підставі рішення виконкому Петропавлівської сільської Ради від 11.09.2001 № 179, посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., зареєстрована Куп`янським бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 14 за реєстровим № 2046 від 24.09.2001, ОСОБА_1 на праві власності належить 1/3 частки жилого будинку за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно договору дарування від 15.11.2001 зареєстрованого в реєстрі за № 1-5327 посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., ОСОБА_1 на праві власності належить 2/3 часток жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з реєстраційним написом на вказаному договорі дарування, підписаним представником Куп`янського бюро технічної інвентаризації та скріпленим печаткою, зазначений у цьому документі житловий будинок (домоволодіння) зареєстрований в Куп`янському міжміському бюро технічної інвентаризації на праві приватної власності за ОСОБА_1 , записаний у реєстрову книгу за № 14 за реєстровим № 2046 від 12.12.2001.

Згідно технічного паспорту житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , має загальну площу 75,2 кв. м. та житлову площу 38,7 кв. м.

Оригінали договору договору дарування від 15.11.2001, реєстраційного напису на такому договорі, свідоцтва про право власності від 24.09.2001, технічний паспорт на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , судом досліджено у судовому засіданні.

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 464526392 від 17.02.2026 відсутні відомості щодо об`єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до копії рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради про відмову в проведенні реєстраційних дій № 82411584 від 16.12.2025 державним реєстратором відмовлено у проведенні реєстраційних дій за заявою № 70425122 від 09.12.2025 щодо державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Державним реєстратором зазначено у такому рішенні, що під час розгляду заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року стосовно реєстрації речових прав на заявлений об`єкт нерухомого майна. В результаті цього встановлено, що інформація про реєстрацію у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня. Державним реєстратором було направлено запит до Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області № 13946/0/276-25 від 11.12.2025. Департаментом реєстрації отримано відповідь Куп`янської міської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області № 3.7/5841 від 15.12.2025, в якій зазначено таке: «24 лютого 2022 року російська федерація розпочала пряму збройну агресію проти України. Місто Куп`янськ Харківської області знаходилось під окупацією з 24 лютого по 09 вересня 2022 року. За цей час окупаційна «влада» вкрай деструктивно поводилась з комунальним майном, технікою, інженерними системами, що забезпечують життєдіяльність громади. Роботу органів місцевого самоврядування Куп`янської громади під час окупації було унеможливлено. Зберігачем інвентаризаційних справ на об`єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп`янської міської громади, було визначено комунальне підприємство «Куп`янське БТІ». Вказане підприємство здійснювало державну реєстрацію прав на нерухоме майно до 01 січня 2013 року. На даний час адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп`янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожежі повністю знищено, інвентаризаційні справи, службова документація, комп`ютерна техніка та бази даних також знищені, працівники на вказаному підприємстві відсутні. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює». На відповідний запит Департаментом реєстрації Харківської міської ради отримано роз`яснення/лист Міністерства юстиції України № 75137/74555-9-23/8.4.4 від 12.06.2023. Зі вказаного листа вбачається, що відповідно до п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 року № 209, протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активи бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Крім того, механізм отримання державним реєстратором в електронній формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях у зв`язку із здійсненнями ними до 1 січня 2013 року повноважень щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначено Порядком отримання державним реєстратором прав на нерухоме майно відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях, затвердженим постановою кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 509. Вказаний Порядок передбачає отримання відповідних відомостей за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав. Також в умовах воєнного стану на тимчасово окупованих територіях України діяльність АТ «Укрпошти» припинена, відновлення ї функціонування можливо тільки після відновлення конституційного ладу на відповідних тимчасово окупованих територіях. Крім того, існують випадки, коли комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації, які розташовані на деокупованій території, не можуть надати повну та достовірну інформацію стосовно проведеної до 2013 року державної реєстрації прав, відомості про яку містяться виключно на паперових носіях, оскільки відповідні архіви були частково втрачені, пошкоджені в результаті воєнних дій. В таких випадках подані для проведення державної реєстрації документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. Розглянувши у сукупності заяву, подані документи, відомості реєстрів, проведення державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок), що розташований: АДРЕСА_1 , неможливе».

Посилаючись на те, що єдиним можливим способом у заявника за вищевказаних обставин є звернення до суду для встановлення факту, що належне заявнику нерухоме майно зареєстроване Куп`янським бюро технічної інвентаризації, про що зроблено відповідні записи, заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

При цьому, предметом даної заяви є встановлення факту державної реєстрації права заявника, здійсненої органом БТІ, а не встановлення факту належності нерухомого майна особі на праві власності.

Норми права, застосовані судом та мотиви ухвалення рішення

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною другою ст. 315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з ч. 1 ст. 318 ЦПК України заявник у своїй заяві зобов`язаний зазначити який факт він просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.

У постанові від 30.05.2018 у справі № 761/16799/15-ц Велика Палата Верховного Суду виклала висновок, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Вказаний Порядок визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Підтвердження права власності на пошкоджене або знищене житло є обов`язковою умовою для отримання компенсації в межах електронної публічної послуги «єВідновлення». Таке підтвердження відбувається саме за наявною інформацією про право власності на пошкоджене/знищене житло в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Механізм надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна та її використання визначений Порядком надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600.

Так, пунктом 13 такого Порядку визначено, що отримувач компенсації здійснює відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» дії щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об`єкт нерухомого майна.

Згідно з пунктом 24 вказаного Порядку проведення виплат компенсації здійснюється за умови наявності відомостей щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об`єкт нерухомого майна, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Отже як для отримання компенсації для відновлення об`єктів нерухомого майна, так і для отримання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна необхідною є наявність інформації про об`єкт нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Так, відповідно до ч.1, 2, 4 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

03.08.2004 набрав чинності Закон України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», сферою регулювання якого є відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Вказаний Закон №1952-IV надав визначення державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (стаття 2 Закону).

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено принцип обов`язковості державної реєстрації прав, за яким обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстрація об`єктів нерухомості проводилася комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації до створення єдиної системи органів реєстрації прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Згідно з ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.

Пунктом третім частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.

Встановлення факту, про який просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки встановлення такого факту необхідне задля отримання компенсації за пошкоджене/знищене житло за програмою «єВідновлення».

У цій справі суд установив, що державний реєстратор об`єктивно позбавлений можливості виконати дії, передбачені пунктом третім частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та перевірити інформацію щодо факту реєстрації за ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , органом, що здійснював державну реєстрацію речових прав (в даному випадку Куп`янським БТІ) через зищення архіву внаслідок бойових дій.

Водночас відсутність об`єктивної можливості підтвердити факт реєстрації за ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно у зв`язку зі знищенням будівлі, бази даних та документації КП «Куп`янське БТІ», а також відмова державного реєстратора провести реєстрацію права власності на належне заявнкуі майно призвели до ситуації, за якої заявник позбавлений можливості реалізувати свої права як власника майна, зокрема щодо розпорядження цим майном, отримання передбаченої законом компенсації за знищення або пошкодження такого майна внаслідок збройної агресії російської федерації проти України тощо.

При цьому суд звертає увапгу, що у заявника наявні документи, що підтверджують його право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , оригінали яких було досліджено судом під час судового розгляду.

Крім того, судом не встановлено іншого суб`єкта правовідносин, який заперечує або не визнає факт належності ОСОБА_1 на праві приватної власності будинку. Підставою його звернення із вказаною заявою до суду є об`єктивна неможливість державного реєстратора перевірити та підтвердити факт реєстрації речового права на вказане майно у Куп`янському бюро технічної інвентаризації, в той час як ані державний режстратор, ані сільська рада право власності на житловий будинок не оспорює.

Більш того, у поясненнях Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області посилається на роз`яснення Міністерства юстиції України від 12.11.2025 за № 163244/ПІ-Л-4807/8.4.4, в яких інформується, що у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України реалізація державним реєстратором пункту 3 частини третьої статті 10 Закону є ускладненою або навіть неможливою. В такому випадку дійсно суд може встановити відповідний факт державної реєстрації права власності на нерухоме майно уповноваженим суб`єктом державної реєстрації, і як наслідок досягається мета, закріплена в Законі, підтвердження державної реєстрації права власності певної особи на нерухоме майно.

За таких обставин, в даному випадку відсутні підстави для звернення до суду з вимогою про визнання права власності у порядку статті 392 Цивільного кодексу України, оскільки право власності ніким не оспорюється та не ставиться під сумнів, а оригінал правовстановлюючого документу знаходиться у заявника та не є втраченим.

Отже, звернення заявника до суду саме із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, у даному випадку є належним, ефективним та єдиним дієвим способом захисту його прав в умовах воєнного стану.

Суд ураховує, що неможливість проведення державної реєстрації права власності зумовлена не недоліками поданих заявником документів чи наявністю спору про право, а виключно об`єктивними наслідками збройної агресії російської федерації проти України, а саме знищенням архівів, баз даних та документації КП «Куп`янське БТІ» внаслідок бойових дій. За таких обставин заявник фактично позбавлений можливості реалізувати належні йому майнові права у позасудовому порядку.

Суд також бере до уваги, що в умовах воєнного стану значна кількість архівів бюро технічної інвентаризації на територіях, де ведуться або велися бойові дії, є втраченими, пошкодженими або недоступними, що унеможливлює виконання державними реєстраторами вимог пункту 3 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо отримання підтверджуючих відомостей про державну реєстрацію прав, здійснену до 01.01.2013.

У такій ситуації саме встановлення відповідного юридичного факту в судовому порядку забезпечує дотримання принципу ефективного доступу особи до правосуддя та гарантує реальну можливість поновлення і реалізації її майнових прав, у тому числі права на отримання компенсації за пошкоджене або знищене майно внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

За наведених обставин суд доходить висновку, що встановлення факту державної реєстрації права власності на спірний житловий будинок є таким, що спрямоване на усунення правової невизначеності, спричиненої наслідками воєнних дій, а тому заява підлягає задоволенню.

При цьому в ході розгляду цієї справи судом не встановлено обставин, які б свідчили про наявність реєстрації права власності на нерухоме майно, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , за будь-якою іншою особою після набуття ОСОБА_1 права власності на таке майно.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 4, 76-81, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, Петропавлівська сільська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити факт, що належна ОСОБА_1 на праві власності 1/3 частки жилого будинку за адресою АДРЕСА_1 згідно свідоцтва про право власності від 24.09.2001, виданого на підставі рішення виконкому Петропавлівської сільської Ради від 11.09.2001 № 179, посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., зареєстрована Куп`янським бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 14 за реєстровим № 2046 від 24.09.2001 та належні на праві власності 2/3 часток жилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно договору дарування від 15.11.2001 зареєстрованого в реєстрі за № 1-5327 посвідченого 15.11.2001 державним нотаріусом Куп`янської державної нотаріальної контори Гречук Є.О., зареєстровані Куп`янським бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу № 14 за реєстровим № 2046 від 12.12.2001.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.04.2026.

Найменування учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання як внутрішньо переміщена особа: АДРЕСА_3 .

Заінтересовані особи: Департамент реєстрації Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 40214227, адреса місцезнаходження: м. Харків, м-н Павлівський, буд. 4.

Петропавлівська сільська військова адміністрація Куп`янського району Харківської області код ЄДРПОУ 04400386, адреса місцезнаходження: Харківська область, Куп`янський район, село Петропавлівка, вул. Червона, буд.25б.

Суддя Г.В.Кожихова