Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 454/2645/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2026 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,
за участю секретаря Кочмар Н.-Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сокаль в порядку спрощеного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство Оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про встановлення факту перебування на утриманні,
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до суду з зазначеним позовом та просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт перебування на повному утриманні військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 до дати його смерті.
На обґрунтування своїх вимог зазначає, що є інвалідом І групи, має ампутовану ногу та отримує пенсію по віку. Його племінник ОСОБА_2 до моменту мобілізації проживав разом із ним, здійснював постійний догляд та утримував його, одруженим не був і дітей не мав, а його батьки померли раніше. Оскільки інших утриманців військовослужбовець ОСОБА_2 немає, тому заявник бажає отримати виплату одноразової грошової допомоги та пенсію у зв`язку із смертю військовослужбовця, а тому виникла необхідність у встановлені юридичного факту в судовому порядку.
Представник МО України просив суд відмовити у задоволенні заяви, у поданих письмових поясненнях зазначає, що заявник не належить до осіб (непрацездатних членів сім`ї загиблого), які мають право на отримання грошової допомоги у зв`язку із смертю військовослужбовця: не зазначено з якого часу заявник перебував на утриманні, місце реєстрації заявника та племінника різні, доказів перебування племінника у шлюбі та наявності у нього дітей суду не надано, у кого зараз перебуває на утриманні заявник невідомо. Звертає також увагу, що у військовій частині наявні документи про сповіщення брата загиблого (а не його дядька), у а документах також згадується сестра - ОСОБА_3 , які чомусь до справи не залучені та не згадуються заявником. Матеріали справи також не містять доказів перебування заявника на повному утримані в загиблого племінника.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_11 надав заперечення на заяву про встановлення факту перебування на утриманні, просив відмовити у такій. Зазначає, що матеріали справи не містять доказів перебування заявника на утриманні у померлого племінника ОСОБА_2 , не надано доказів перерахування коштів останнім на рахунок заявника, доказів отримання соціальної допомоги по догляду за заявником ОСОБА_2 , як компенсації особі яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, матеріали справи не містять, що свідчить про те, що такі послуги не надавалися. Більше того, при сповіщенні сім`ї про смерть військовослужбовця таке сповіщення видавалося на брата загиблого - ОСОБА_4 .
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 просив відмовити у задоволенні заяви повністю, оскільки матеріали справи не містять доказів перебування заявника на повному утриманні у свого племінника, не надано доказів доходів заявника та загиблого військовослужбовця, доказів розміру допомоги надану заявнику матеріали справи не містять.
В ході розгляду справи судом задоволено клопотання заявника та витребувано у ГУ ДПС України у Львівській області довідки (інформацію) про прибутки на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за 2014-2024 роки. Також залучено у справі заінтересованих осіб та розглянуто питання про зупинення провадження у даній справі.
Заявник та його представник - адвокат Чернявська Х.М. подану заяву підтримали повністю, просили розгляд справи проводити у їхній відсутності.
Представник заінтересованої особи Міністерства Оборони України в судове засідання не прибув, просив розгляд справи проводити у його відсутності у зв`язку з перебуванням представника на бойовому завданні, проти заяви заперечує.
Інші представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули, у матеріалах справи наявні письмові заяви та докази щодо змісту заявлених вимог.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Із оглянутої копії свідоцтва про народження встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , його батьками записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Однак батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 а мати ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копіями свідоцтва про смерть, долучених до матеріалів справи.
ОСОБА_2 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період та знаходився у розпорядженні ВЧ НОМЕР_1 , що підтверджено витягом із Наказу №311 від 01.10.2024р.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , про що видано свідоцтво про смерть НОМЕР_2 а його брату надіслано сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_8 (таке сповіщення є документом для звернення з питань призначення гарантій та компенсацій).
ОСОБА_1 , порушуючи питання перед судом щодо встановлення факту, що має юридичне значення, зазначає, що факт проживання однією сім`єю з племінником та перебування на повному його утриманні на дату загибелі необхідний для отримання останнім грошової допомоги у зв`язку із його загибеллю.
Заявник покликається на Постанову Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та зазначає, що має право отримати вказану допомогу, однак в супереч тому, що їхні сімейні відносини не є першого ступеня спорідненості, інших родичів немає а тому він змушений звернутись в судовому порядку для встановлення факту спільного проживання.
Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 має загальне захворювання І групи (інвалідність), потребує стороннього догляду, комплексного протезування та милиці.
Із Акту про фактичне місце проживання встановлено, що у АДРЕСА_1 зареєстрований ОСОБА_1 та фактично проживає ОСОБА_2 , який здійснює догляд за інвалідом І групи (Акт від 15.03.2023р., 27.07.2023р. 08.04.2024р. складені свідками та старостою).
Вказані факти також підтверджено Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 13.08.2024р.
В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб (постанова Верховного Суду від 17 червня 2024 року у справі № 753/21178/21, провадження № 61-15630св23).
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.
Відповідно до ч.1 ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно ч.3 ст.36 ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Для цілей визначення того, чи є особа утриманцем у розумінні чинного законодавства, необхідно встановити, чи має така особа право на призначення пенсії в разі втрати годувальника за приписами Закону № 2262-ХІІ. Тому застосовним у питанні підтвердження факту перебування особи на утриманні для цілей отримання одноразової грошової допомоги є Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 13 розділу ІІ Порядку № 3-1 за документи про перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї приймаються, зокрема, рішення суду про встановлення факту перебування непрацездатного члена сім`ї на утриманні померлого годувальника.
За потреби в особових справах військовослужбовців зберігаються документи, які підтверджують відомості про утриманців, внесених до послужного списку (пункт 13 розділу ІІІ, додаток 7 до Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280).
На підтвердження (спростування) перебування фізичної особи на утриманні померлого закон вимагає надання відповідних доказів (наприклад, довідки про склад сім?ї, спільне проживання або утримання, медичні документи, виписки з банківських рахунків, довідки про доходи, чеки, квитанції, договори про оплату комунальних, навчальних, медичних послуг, показання свідків, фото/відеоматеріали, листування (особистого або ділового характеру), які зумовлють дослідження судом обставин приватного життя утриманця та особи, яка надавала утримання.
Згідно ст.161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до вимог статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування (частина перша статті 31 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (абзац шостий пункту 5 затвердженого Порядку № 975).
Конституційний Суд України в рішенні від 03 червня 1999 року у справі № 1-8/99 (№ 5-рп/99) роз`яснив, під членом сім`ї військовослужбовця треба розуміти особу, пов`язану кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами; постійним проживанням з військовослужбовцем, веденням з ним спільного господарства. До кола членів сім`ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Діти є членами сім`ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні.
Членом сім`ї, що перебуває на утриманні військовослужбовця є особа, що перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, яка є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Це особи, що не мають власних доходів, або особи, пенсія, стипендія чи інший сукупний середньомісячний доход яких не перевищує офіційно встановленої межі малозабезпеченості (до законодавчого визначення прожиткового мінімуму).
При цьому, обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат; спільний бюджет: спільне харчування; купівля майна для спільного користування; участі у витратах на утримання житла, його ремонт; надання взаємної допомоги; наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням; інші обставини, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Звертаючись до суду із даною заявою ОСОБА_1 , порушує питання перед судом щодо встановлення факту, що має юридичне значення, маючи на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для отримання грошової допомоги внаслідок загибелі племінника військовослужбовця, посилаючись, що допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Отже в даній ситуації підлягає доведенню факт встановлення, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Суд зазначає, що повне утримання означає відсутність у члена сім`ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо, крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалась систематично, протягом певного періоду часу, і що померлий взяв на себе обов`язок щодо утримання цього члена сім`ї. Основне значення допомоги слід з`ясувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення цього питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Утримання також може полягати у систематичній грошовій допомозі у вигляді грошових переказів, продуктових чи речових посилок тощо. Ні отримання непрацездатною особою пенсії, ні її окреме проживання від спадкодавця не можуть бути перешкодою для визнання факту перебування на утриманні.
В постановах Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 210/343/19, від 22 травня 2019 року у справі № 520/6518/17, від 27 червня 2018 року у справі № 210/2422/16-ц, від 13 січня 2021 року у справі №592/17552/18 зроблено висновок що для встановлення факту перебування особи на утриманні померлого судам необхідно дослідили зазначені обставини в сукупності та враховувати, що одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів чи окреме проживання від померлого не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Аналогічний правовий висновок викладено в рішенні від 03 червня 1999 року у справі № 1-8/99 Конституційного Суду України.
ОСОБА_1 в ході розгляду справи, не надав суду доказів того, що загиблий племінник ОСОБА_4 утримував його, доказів надходження від нього будь-яким способом допомоги, і того, що ця допомога була його постійним і основним джерелом засобів для існування. Сам по собі факт постійного проживання заявника з загиблим військовослужбовцем не доводить факту утримання, оскільки не свідчить про постійну і виключну матеріальну залежність заявника від його племінника.
З витребуваних судом відомостей про доходи ОСОБА_1 вбачається, що за період 2014 - 2018р. отримував дохід з надання майна в лізинг, страхову виплату та спадщину; за період 2019 по 2024р. отримував дохід з надання майна в лізинг, державну соціальну допомогу та соціальні виплати від Сокальської РДА, надання земельної ділянки в оренду та спадщину.
З витребуваних судом відомостей про доходи ОСОБА_4 вбачається, що за період 2014 - 2014р. отримував дохід з управління соціального захисту населення Сокальської РДА та дохід з ВЧ НОМЕР_3 .
Інших доходів до моменту проходження військової служби за мобілізацією ОСОБА_4 не отримував, тому доказів можливості забезпечувати утримання своєму дядькові матеріали справи не містять.
Досліджені в судовому засіданні докази у своїй сукупності не підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_4 , оскільки фактично проживали разом за адресою с.Зубків, Шептицького району, проте останній проходив військову службу, отримував дохід та соціальну допомогу від держави тому матеріально допомагав дядькові, який є особою з інвалідністю І групи. При цьому, враховуючи що ОСОБА_1 отримував пенсію та інші доходи, інших доказів, що допомога племінника була для нього постійним і основним джерелом засобів до існування суду не надано. Доказів наявності між ними взаємних прав та обов`язків, ведення із загиблим племінником спільного господарства, наявності спільних витрат, участі у витратах з утримання житла, його ремонту тощо, хто доглядав заявника під час проходження племінником служби та після його смерті допомагав по господарству невідомо, тому чи був у заявника племінник єдиним членом сім`ї не зрозуміло.
Встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні свого племінника, який є загиблим військовослужбовцем, безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника, пов`язані з його статусом як особи, яка перебувала на утриманні військовослужбовця.
Однак в ході розгляду даної справи судом не здобуто достатніх доказів для встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_4 , а тому суд дійшов висновку щодо вдсутності правових підстав для задоволення заяви про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.263-265, ч. 6 ст. 268, ст.ст. 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство Оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про встановлення факту перебування на утриманні - відмовити.
Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_10 ЄДРПОУ НОМЕР_5 адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_3
Заінтересована особа: Міністерство Оборони України ЄДРПОУ НОМЕР_5, адреса: АДРЕСА_4
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ЄДРПОУ 13814885, адреса: м.Львів, вул. Митрополита Андрея 10.
Головуючий: Л. Ю. Фарина