Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 грудня 2010 року 14:47 № 2а-11187/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ВС"
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м.Києві
проскасування рішення №261805 від 23.06.10
за участю представників сторін:
від позивача: Якимчук О.М., довіреність № б/н від 20.07.2010 р.;
від відповідача: Журавльов Р.О., довіреність № 3389/10/32-121 від 29.11.2010 р.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВС" (далі - Позивач) звернулось до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м. Києві (далі - Відповідач) про застосування фінансових санкцій № 261805/32-330/1029 від 23.06.2010 р.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що Відповідач дійшов помилкового висновку щодо порушення Позивачем ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, оскільки у кафе здійснювалась реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а не їх зберігання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.07.2010 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що за результатами проведення перевірки кафе ТОВ "ВС" за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31, що належить Позивачу, було складено акт перевірки № 0400/32-321 від 10.06.2010 р. та прийнято рішення № 261805/32-330/1029 від 23.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу згідно з абзацом 11 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», в редакції, що діяла на момент проведення перевірки. Відповідач вважає, що надані документи підтверджують факт зберігання Позивачем у кафе алкогольних напоїв, як у місцях зберігання алкогольних напоїв, не внесених до Єдиного реєстру.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
10.06.2010 р. Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м. Києві за результатами перевірки господарської одиниці ТОВ «ВС»кафе, що розташоване за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31, було складено Акт перевірки № 0400/32-327 від 10.06.2010 р., яким встановлено порушення вимог ст.ст. 11,15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»внаслідок зберігання алкогольних виробів та тютюнових виробів в місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру та зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, а саме: пляшки віски "Black Label" 1,0 по ціні 1300, 00 грн..
Як вбачається з Акту перевірки, до нього додається Акт зняття залишків алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
В судовому засіданні представник Позивача зазначив, що за результатами перевірки Відповідачем було прийнято три Рішення про застосування штрафних санкцій, кожне з яких оскаржується в судовому порядку окремо.
23.06.2010 р. на підставі Акту перевірки було винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 261805/32-330/1029, яким до Позивача відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»у звязку з порушеннями ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»було застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 24410, 00грн.
За змістом ч. 30 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. При цьому відповідно до абз. 11 ч. 2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Як вбачається з Акту перевірки, підставою для висновку про порушення Позивачем ч.30 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»стало знаходження на момент перевірки у кафе ТОВ "ВС" за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31, приміщення якого не внесене до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових алкогольних виробів загальною вартістю 24410, 00грн.
Водночас, за змістом ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»місцем зберігання є - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, тоді як місце торгівлі - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
З системного аналізу ч. 30 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в контексті вищевказаних положень ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»вбачається, що обовязок внесення інформації до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, алкогольних виробів поширюється на місця зберігання, та не поширюється на місця торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно Акта перевірки та наявних в матеріалах справи копій Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 304313 та Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Товариство з обмеженою відповідальністю "ВС" є юридичною особою, здійснює, зокрема, дільність із роздрібної торгівлі алкогольними виробами та має відповідну ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (реєстраційний номер ліцензії 926596409014 від 29.12.2009 р., місце здійснення торгівельної діяльності: м. Київ, б-р. Шевченка, 31, кафе-бар).
Відповідачем не надано доказів та не зазначено в Акті перевірки даних про місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема, про наявність складських приміщень у Позивача, інших, ніж кафе-бар за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31.
Представник Позивача у судовом засіданні пояснив, що вся перелічена у відомості залишків алкогольних напоїв та тютюнових виробів продукція знаходилась на реалізації у кафе за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31. Представник Відповідача не надала суду доказів на спростування цих тверджень представника Позивача, зазначила, що ототожнює поняття "місце реалізації" та "місце зберігання".
Дослідивши докази, заслухавши пояснення представників Сторін, суд приходить до висновку, що кафе ТОВ "ВС" за адресою: м. Київ, б-р. Шевченка, 31, є «місцем торгівлі», а не "місцем зберігання" в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а відтак, у Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в м. Києві були відсутні належні правові підстави для нарахування ТОВ "ВС" фінансових санкцій за порушення ч. 30 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 24410, 00 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних, достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення та не довів правомірності нарахування ТОВ "ВС" фінансової санкції за порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 24410, 00, 01грн.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України на користь Позивача необхідно присудити судові витрати в розмірі 3, 40 грн. за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВС" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м. Києві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 261805/32-330/1029 від 23.06.2010 р. задовольнити повністю.
2. Скасувати Рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м. Києві про застосування фінансових санкцій № 261805/32-330/1029 від 23.06.2010 р.
3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВС" (код ЄДРПОУ 23520570) за рахунок Державного бюджету України
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 21.12.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 27 грудня 2010 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко